Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako zasto? Sta ce im toliko stanova? El se bave biznisom rentiranja? Neka se registruju i plate porez. To je isto kao kad bi rekao “sto bi drzava branila da se bavim trgovinom na crno, sto me kaznjava? Hocu da otvorim prodavnicu ali necu firmu i kasu”.

Kao sto rekoh nemamo mi korporacije nego su cene ovolike upravo zbog fizickih lica koji gomilaju stanove. A gomilaju jer nemaju nikakvih troskova.

To ti je stimulans za ulazak u sistem, odbici poreza. Ko nece u sistem nema problema, veci porezi.
Kako šta će im? Pa da zarade. Plus diže se BDP.

To je vrsta liberalizacije tržišta. Ja tu ne vidim negativne efekte. Raste tržište, ali rastu i plate, država to može da pogura sa subvencijama i digne tržište uz smanjenje opterećenja na podstanarima.

Praktično bi podstanari ubirali deo efekta legalizacije tržišta.
 
@goran123 Pa onda gasi temu i motaj kablove. Cene samo nek rastu kad rastu i plate.

Dizace se BDP i kad se porez bude placao. Hoces da zaradis, nema problema, udji u sistem. Kakve subvencije, jos i to da placamo. Odakle dolaze te subvencije ako ne od nas? Ako imas 5 nekrenina ne vidim da su ti potrebne subvencije niti ti je problem da platis porez.
 
Iskreno razumem potrebu za tržištem rente, ali to je delatnost koja ne ptoizvodi nikakvu novu vrednost u ekonomiji i koju bi po mom mišljenju trebalo maksimalno demotivisati.
Šta je tačno nova vrednost? Ako dize BDP, možeš da uzmeš još kredita, pa onda sa tim kreditom možeš isto ili nešto potpuno drugo da radiš.

Tako su i za programere pričali da ne proizvode ništa dvehiljaditih. Sećam se toga dobro.
 
@goran123 Pa onda gasi temu i motaj kablove. Cene samo nek rastu kad rastu i plate.

Dizace se BDP i kad se porez bude placao. Hoces da zaradis, nema problema, udji u sistem. Kakve subvencije, jos i to da placamo. Odakle dolaze te subvencije ako ne od nas? Ako imas 5 nekrenina ne vidim da su ti potrebne subvencije niti ti je problem da platis porez.
Od nas da. Ali uzmemo kredit, za par godina porastemo na konto tog kredita i teramo dalje.
 
Možda nije za temu, ali da pitam ovde pošto je jedna od najaktivnijih na forumu. Da li neko ima iskustva možda sa ovim sistemom za parkiranje Wohr Parklift 340?
I da li se isplati uzeti gornje mesto na tkz. klackalici, s obzirom da razlika u ceni nije mala, naime donje mesto je 12.000+pdv, dok je gornje 15.000+pdv. Uzeo bih ja klasično parking mesto, ali nažalost nigde ga nemam u ponudi u bližoj okolini, a prekoputa moje zgrade se zida nova zgrada pa bi mi odgovaralo za parking, a i sutradan kada bih hteo da prodam stan mogao bih da ponudim i parking mesto. Znam jedino da je prednost gornjeg mesta visina automobila, ali ne znam koje jos prednosti ima? Pa čisto ako neko ima iskustva i ako je voljan da napiše oko parkinga svoja iskustva
 
Šta je tačno nova vrednost? Ako dize BDP, možeš da uzmeš još kredita, pa onda sa tim kreditom možeš isto ili nešto potpuno drugo da radiš.

Tako su i za programere pričali da ne proizvode ništa dvehiljaditih. Sećam se toga dobro.

Nova vrednost, u smislu proizvod ili usluga. Iznajmljivanje stana nije proizvod ljudskog rada, samo pasivan prihod na konto vlasništva.
 
Nova vrednost, u smislu proizvod ili usluga. Iznajmljivanje stana nije proizvod ljudskog rada, samo pasivan prihod na konto vlasništva.
Pa i to je usluga, zar ne?

No hajde da se vratimo na temu. Šta još može država da uradi da bustuje tržište nekretnina u svim aspektima? Ja sam naveo samo neke.
 
Možda nije za temu, ali da pitam ovde pošto je jedna od najaktivnijih na forumu. Da li neko ima iskustva možda sa ovim sistemom za parkiranje Wohr Parklift 340?
I da li se isplati uzeti gornje mesto na tkz. klackalici, s obzirom da razlika u ceni nije mala, naime donje mesto je 12.000+pdv, dok je gornje 15.000+pdv. Uzeo bih ja klasično parking mesto, ali nažalost nigde ga nemam u ponudi u bližoj okolini, a prekoputa moje zgrade se zida nova zgrada pa bi mi odgovaralo za parking, a i sutradan kada bih hteo da prodam stan mogao bih da ponudim i parking mesto. Znam jedino da je prednost gornjeg mesta visina automobila, ali ne znam koje jos prednosti ima? Pa čisto ako neko ima iskustva i ako je voljan da napiše oko parkinga svoja iskustva
Visina automobila plus ne moras da budes kvazimodo kad izlazis iz auta.
 
Pa i to je usluga, zar ne?

Ne u smislu koji proizvodi vrednost za ekonomiju. Neko mora da radi da proizvede vrednost da bi vlasnik nekretnine dobio svoje. Ne može da postoji društvo gde žive samo rentijeri jer je rad ultimativni stvaralac vrednosti u društvu, renta je samo pravno uređen način kako se ta vrednost redistribuira.
 
Od nas da. Ali uzmemo kredit, za par godina porastemo na konto tog kredita i teramo dalje.
Ne mozes vecno uzimati kredite, nekad ce morati i da se vrate. Tako su Grcima recimo uzeli luku Pirej jer nisu mogli da vracaju kredite. Sta ce nama uzeti kad ne budemo mogli da vracamo kredite. Onda ce nam se obiti o glavu sav "rast".
Šta još može država da uradi da bustuje tržište nekretnina u svim aspektima? Ja sam naveo samo neke.

Trziste nekretnina se vec dovoljno "bustuje", nema potrebe za dodatnim bustovanjem.
 
Da li se ovi sistemi kvare ili ne, pošto naravno posle garantnog roka bi vlasnici to morali da održavaju, a ne znam koja im je cena servisa, i tome slično?
 
Država bi mogla da ozakoni sve što iole može, bilo bi mnogo stanova na prodaju.
Da bi se izdali svi prazni stanovi mora da postoji zakon koji štiti obe strane, da postoji Ugovor o zakupu, po kome se postupa po hitnom postupku u slučaju da ga bilo koja strana prekrši. Tek onda plaćanje poreza na prihod od izdavanja stana ima smisla.
 
Pri tome, ako se odvracaju ljudi za investiciono ulaganje zb
Istina koliko su ljudi needukovani. Eto kilogram zlata je pre 10g bio 30K eura a sad je 70K. Pri tom nikakav porez, ništa. Kupiš sitne apoene, staviš u sef i prodaš kad ti treba. Nit te briga za fasadu nit dal bojler curi niti da li je plaćen infostan.
Slažem se sa zlatom i sa njenim porastom, ali da li je generalno ok uložiti u zlato? Države su se zbog prošlošti čak i rezonovale po zlatu dok nije to Ameika ukinula , štednja i štampanje dolara nije više po zlatnim rezevama , to je USA rekao i tako se ponaša, neka me neko ispavi ako grešim. Svakako porediti nekretninu funkcionalnu za spavanje i boravak i jednu zlatnu pologu? Mislim realno ko bi razmišljao o upotrebljivosti jedne zlatne poluge nasparm stan i skoliništa za života.
-Ja bih svakom preporucio da kupi stan ili prostor za sadasnju/
Nema kod nas korporacija, a i te korporacije će svakako kupovati i sad i tad, još im je sada lakše jer je porez smešan. Najviše stanova kod nas drže pojedinci, svi koji dodju malo do nekih para kupe dodatni stan, dva, tri... Još da se legalizuje izdavanje, da se ne može izdati bez ugovora i plaćanja poreza i eto još jednog razloga za niže cene stanova (veći roi). Ne vole naši ljudi da plaćaju ni infostan, ni održavanje, a

Istina koliko su ljudi needukovani. Eto kilogram zlata je pre 10g bio 30K eura a sad je 70K. Pri tom nikakav porez, ništa. Kupiš sitne apoene, staviš u sef i prodaš kad ti treba. Nit te briga za fasadu nit dal bojler curi niti da li je plaćen infostan.
Slažem se sa zlatom i sa njenim porastom, ali da li generalno ok uložiti u zlato? Države su se zbog prošlošti čak i rezonovale po zlatu dok nije to Ameika ukinula , štednja i štampanje dolara nije više po zlatnim rezervama , to je USA rekao i tako se ponaša, neka me neko ispavi ako grešim. Svakako porediti nekretninu funkcionalnu za spavanje i boravak i jednu zlatnu pologu? Mislim realno ko bi razmišljao o upotrebljivosti jedne zlatne poluge nasparm stan i skoliništa za života.
-Ja bih svakom preporucio da kupi stan, ali ok neko će preporučiti čak i neke imaginarne valute poput bitcoin umesto boravka za život!
 
Investitori uvek mogu da ulažu u druge biznise. Nije stanogradnja jedina stvar u državi koja pravi pare.
Ali što bi neko prestao sa ulaganjem dok to ide i dok je traženo, trenutno je nikad veće potražnja za izgradnjom i stanogradnjom, to barem svi vidimo....Realno treba još mnogo novih lica da udju u to ili da trenutni Investitori uspeju još mnogo više da rade...
 
Ako se ima viša novaca za ulaganje, voleo bih da mi neko sa dokazima pokaže u šta je sigurnije i profitabilnije uložiti umesto nekretnina u NS i BG-u, hvala unapred 😉
Ja savetujem već godinama da je najbolje nekretnine i sam se time vodim...._
 
Kolege cene nekretnina godišnje skaču, to su svi parametri pokazali u prošlosti, a pogotovo sada će rasti cena nekretnina u BG-u i NS-u...Stabilno je tržište, ima se novaca na računima i štednji(to su ovde izneli članovi), nema se bolje rešenje od ulaganja u nekretnine u Srbiji u ko može... Moje mišljenje prema vama je da pazarite nekretninu pre početka Expa, iskreno ....
 
Što bi sad rasla cena? YoY rast je bio manji od inflacije. Cena stagnira od 2023.
 
Pa zbog expa, pruge do budimpeste, kineza... Uopste ne pamtis sta nepogresivi vradovic pise.
 
Vrh