Šta je novo?

Cene nekretnina

Postoji dobra sansa da ce produziti odredbu, ako i ne verovatno mozemo da ocekujemo pad ispod 6% do sredine sledece godine.

Svakako meni ne igra ulogu a uzimam kredit sledece godine, i 7% je ok sa obzirom da je to privremena infuzija kapitala.

Edit:
Uglavnom je problem skupiti za ucesce, mislim da dosta ljudi bi moglo da uzme kredite sa platama u BGu i narocito u odnos na kirije.
 
Inflacija je prisutna, zaposlenost je visoka, poslovna i politička neizvesnost prisutna. Ko ima par desetina hiljada eur viška, kupuje na kredit, plaši se da mu ne propadnu pare. Ko ima keš, kupuje za keš, isto da mu ne propadne. I tako u nedogled.
 
Edit:
Uglavnom je problem skupiti za ucesce, mislim da dosta ljudi bi moglo da uzme kredite sa platama u BGu i narocito u odnos na kirije.
Recimo da ti treba 140.000 za stan, mislim da jako malo ljudi ima za ucesce, plus, al nek ima i 30k, na 7% opet ce mu rata izlaziti 650+ evra. Nisam bas siguran da je dosta ljudi kreditno sposobno za taj iznos. Znaci treba imati bar jednog clana domacinstva, koji je prijavljen na platu od oko 1400. Znaci ne racunaju se oni koji rade dostavu posle posla, cargo itd... Nisam bas siguran da je 'mnogo' takvih ljudi.

Drugo, kredit nije bas kao gorivo, nije socijanla kategorija, dogovor dve strane o pozajmici, banke ce davati manje para ako procene da im nije isplativo.
 
Danas vecina banaka nudi fixnu kamatnu stopu od 5.04% (i na 30 godina nude). I to je daleko od 3% sto smo imali ranije, ali je opet dosta bolje od navedenih 7% ili sa varijabilnom kamatom.
 
Recimo da ti treba 140.000 za stan, mislim da jako malo ljudi ima za ucesce, plus, al nek ima i 30k, na 7% opet ce mu rata izlaziti 650+ evra. Nisam bas siguran da je dosta ljudi kreditno sposobno za taj iznos. Znaci treba imati bar jednog clana domacinstva, koji je prijavljen na platu od oko 1400. Znaci ne racunaju se oni koji rade dostavu posle posla, cargo itd... Nisam bas siguran da je 'mnogo' takvih ljudi.

Drugo, kredit nije bas kao gorivo, nije socijanla kategorija, dogovor dve strane o pozajmici, banke ce davati manje para ako procene da im nije isplativo.
Kao sto je vec spomenuto, ako imas supruznika mozete zajednicki uzeti stan.

Na ovom primeru, recimo da oboje imaju platu oko 700-800 eura sto nije nezamislivo uopste za beograd, opcija 1 je da se daje na kiriju 400-500 eura strancu ili da se banki daje 650 eura za ratu za sopstveni stan i ostaje jos 700-800 eura za hranu i troskove zivota.
Nije komforan zivot ali je moguce itekako i najveci problem je ucesce.

Isti taj bracni par ce kroz 5 godina izgubiti to ucesce samo u kiriji.
 
Kad govorimo o kreditima, ne znam koliko uzimate u obzir "reorganizacije" koje se u poslednje vreme desavaju na godisnjem ili polugodisnjem nivou (pricam o boljim stranim korporacijama kod nas). Mislim da je to ozbiljan faktor koji odvraca ljude od dugorocnog zaduzivanja.
 
Kad govorimo o kreditima, ne znam koliko uzimate u obzir "reorganizacije" koje se u poslednje vreme desavaju na godisnjem ili polugodisnjem nivou (pricam o boljim stranim korporacijama kod nas). Mislim da je to ozbiljan faktor koji odvraca ljude od dugorocnog zaduzivanja.
Uzimao, ne uzimao reorganizaciju, otprilike tu neku cifru ako placas za kiriju - isto se 'vata.
Ko ima bas nisku kiriju, ima vise manevarskog prostora da ceka. Onaj ko placa recimo 500e, a kreditno je sposoban, i nadje sta se uklapa u racunicu - nema smisla da se ne zaduzi.
 
Hoće neko da mi kaže de je ovo zemljište lokacijski ? Nisam uspeo da nadjem ba sajtu rgz-a u javnom uvidu u registar cena Pogledajte prilog 202211
Нешто ту није у реду. Колико изађе хектар, мање од 20.000 Еур? Знам за земљиште у околини НС где је хектар плаћан 200.000 Еур, и то у време короне.
 
Kao što je neko već objavio (Joe valjda), novčana masa (M2) u USA pokazuje rast, pa sam usput prečešljao par parametara kod nas, da vidim kako stojimo:

** Izraženo u milionima dinara **

Ukupna dinarska štednja u u aprilu 2023: 105,402
Ukupna dinarska štednja u u aprilu 2024: 153,770

* Dinarska štednja je uvećana gotovo duplo od avgusta 2022, kada je iznosila 86,883. Dakle, para ima i štedi se poprilično dobro. Videćemo šta će nam to reći o inflacionim očekivanjima.

Ukupna devizna štednja u aprilu 2023: 1,511,565
Ukupna devizna štednja u aprilu 2024: 1,622,200
Ukupna štednja april 2023: 1,616,968
Ukupna štednja april 2024: 1,775,970

Novčana masa M2 u aprilu 2023: 1,941,827
Novčana masa M2 u aprilu 2024: 2,257,368
Novčana masa u kategoriji "stanovništvo" u aprilu 2023: 860,441
Novčana masa u kategoriji "stanovništvo" u aprilu 2024: 1,091,475

Stambeni krediti u aprilu 2023: 1,658
Stambeni krediti u aprilu 2024: 1,583
 

Prilozi

  • Money_Supply_April_USA.jpg
    Money_Supply_April_USA.jpg
    52,4 KB · Pregleda: 36
Poslednja izmena:
Kao što je neko već objavio (Joe valjda), novčana masa (M2) u USA pokazuje rast, pa sam usput prečešljao par parametara kod nas, da vidim kako stojimo:

** Izraženo u milionima dinara **

Ukupna dinarska štednja u u aprilu 2023: 105,402
Ukupna dinarska štednja u u aprilu 2024: 153,770

* Dinarska štednja je uvećana gotovo duplo od avgusta 2022, kada je iznosila 86,883. Dakle, para ima i štedi se poprilično dobro. Videćemo šta će nam to reći o inflacionim očekivanjima.

Ukupna devizna štednja u aprilu 2023: 1,511,565
Ukupna devizna štednja u aprilu 2024: 1,622,200
Ukupna štednja april 2023: 1,616,968
Ukupna štednja april 2024: 1,775,970

Novčana masa M2 u aprilu 2023: 1,941,827
Novčana masa M2 u aprilu 2024: 2,257,368
Novčana masa u kategoriji "stanovništvo" u aprilu 2023: 860,441
Novčana masa u kategoriji "stanovništvo" u aprilu 2024: 1,091,475

Stambeni krediti u aprilu 2023: 1,658
Stambeni krediti u aprilu 2024: 1,583
Gde si našao podatke o štednji? Pošalji link
 
Proveri NLB, mislim da daju 4.95% na 3 ili 6 godina pa potom varijabilnu.

Intesa je do skoro davala fiksnu 5.03% na 20 godina.
 
Zdravo, je l znate mozda koje banke daju sad najbolje uslove za stambeni?

Možeš njih pitati, deluje da imaju korisne savete i provere koje su besplatne, upravo gledam na njihovom sajtu njihove usluge...
 
Ovo je skroz zanemarljivo, znaci isto kao 2023
Naveo sam da ne bude zablude. Inače, gledam sad opet letimično, najveće povećanje se vidi, čini se, u deviznim i devizno indeksiranim potrošačkim kreditima. Skok u mesec dana baš jak. Mart: 14,969, April :16,061. Što bi se reklo: Neko ima na računu za stan ili dva, neko nema ni za veš mašinu.
 
Poslednja izmena:
Ja se sve vreme iznenađujem kako naši ljudi ne znaju da iskuliraju... Imali smo 20-30% pad prodaje u 2023. uzrokovan kamatnim stopama i inflacijom, ispadoše najsiromašniji kupci sa tržišta... 70% njih i dalje bez problema spremno da plaća masno, i to za uglavnom gradnju srednjeg ili lošijeg kvaliteta u najvećoj balkanskoj palanci...

Čitam o US tržištu, kod njih i u poželjnijim metro oblastima počelo već da se klima nadole jer se tražnja smanjila... Zapadna Evropa, Kina itd. su imale ili imaju padove cena... Samo eto Srbija i druge banane gde većinu ljudi nema pas za šta da ujede imaju samo skokove cena nekretnina iz godine u godinu.
 
Vrh