Šta je novo?

Cene nekretnina

Zato sto se novi blokovi grade u duhu kapitalizma za razliku od starih blokova koji su gradjeni od strane drzave i radnih akcija.
Parcele su privatna svojina a ne drzavna, ako bi imali velike zelene povrsine cene kvadrata bi isle x2.
Sve je to tacno sto pises ali ne zaboravi da je drzava jeftino prodala plac IMT-a... ipak je ucinila ustupak :) na stetu gradjana. Mozemo do sutra o tome da li moze ili ne moze, da li ima opravdanja ili nema, da li je moralo tako ili nije. Sve se svodi na raspodelu odnosno distribuciju i to je kompleksna tema.
Ali to sad i nije vazno jer ni ti ni ja ne mozemo uticati na to. Mozemo samo analizirati rezultat ili predvideti rezultat i shodno tome planirati/delovati.
Ozbiljno se razmisljam o seobi sa NBG.
 
Bez obzira na kapitalizam, urbanizam je pod kontrolom države, a tu je SNS debelo zakazao i podredio ceo grad privatnim interesima.
Koliko znam postoji maksimalno moguce zauzece parcele u % od strane stambenih projekata koje je uslov za dobijanje gradjevinske dozvole, tako da je to vec delimicno regulisano.
Ono sto mislim da nije regulisano je koliki % od preostale parcele treba da je zelenilo a ne cist beton pa dolazimo do situacija kao blok 65 gde zauzetost parcele nije iskoriscena u benefit zelenila vec betona.

Tako da jedino sto bi mogli da se nadamo je da se poveca minimalni % zelene povrsine na parcelama, ali ako to bude na ustrb celog % zauzeca parcele verovatno ce se stvoriti efekat gradnje u visinu po svaku cenu ili dizanja cene kvadrata radi nadoknade profita u odnosu na cenu parcele.

Sve je to tacno sto pises ali ne zaboravi da je drzava jeftino prodala plac IMT-a... ipak je ucinila ustupak :) na stetu gradjana. Mozemo do sutra o tome da li moze ili ne moze, da li ima opravdanja ili nema, da li je moralo tako ili nije. Sve se svodi na raspodelu odnosno distribuciju i to je kompleksna tema.
Ali to sad i nije vazno jer ni ti ni ja ne mozemo uticati na to. Mozemo samo analizirati rezultat ili predvideti rezultat i shodno tome planirati/delovati.
Ozbiljno se razmisljam o seobi sa NBG.
To jeste tacno i tu politika i korupcija su igrali ulogu, ali IMT projekat i nije toliko los kada se uzme u obzir zelena povrsine, ne moze se ocekivati od jedne od najatraktivnije lokacije pored ogromnog biznis centra da bude ogromno zauzece od strane zelenih povrsina.
1718699828154.png


Po meni ovo izgleda prilicno slicno nekim starijim blokovima kada se zelenilo uzme u obzir.
 
Koliko znam postoji maksimalno moguce zauzece parcele u % od strane stambenih projekata koje je uslov za dobijanje gradjevinske dozvole, tako da je to vec delimicno regulisano.
Ono sto mislim da nije regulisano je koliki % od preostale parcele treba da je zelenilo a ne cist beton pa dolazimo do situacija kao blok 65 gde zauzetost parcele nije iskoriscena u benefit zelenila vec betona.

Tako da jedino sto bi mogli da se nadamo je da se poveca minimalni % zelene povrsine na parcelama, ali ako to bude na ustrb celog % zauzeca parcele verovatno ce se stvoriti efekat gradnje u visinu po svaku cenu ili dizanja cene kvadrata radi nadoknade profita u odnosu na cenu parcele.


To jeste tacno i tu politika i korupcija su igrali ulogu, ali IMT projekat i nije toliko los kada se uzme u obzir zelena povrsine, ne moze se ocekivati od jedne od najatraktivnije lokacije pored ogromnog biznis centra da bude ogromno zauzece od strane zelenih povrsina.
Pogledajte prilog 202174

Po meni ovo izgleda prilicno slicno nekim starijim blokovima kada se zelenilo uzme u obzir.
Niko ne proverava da li je zelena povrsina zaista zelena povrsina. Vazno je da bude u projektu za gradjevinsku dozvolu. Tehnicki prijem inace radi privatna ovlascena firma koja opet i ne proverava to vec proverava objekat.
Plan izgleda solidno - dosta bolje nego mnogi drugi. Koliko ce se tu napraviti stanova?

Da ne odem previse u off-topic... Mi trenutno zivimo period prvobitne akumulacije kapitala. Odredjene interesne grupe ljudi kod nas zele da akumuliraju sto je vise novca i na taj nacin obezbede sebi i svojim porodicama, rodjacima status "elite" . Posto smo imali dinamicnu istoriju, na svakoj promeni drazavnog uredjenja ili sistema smo imali diskontinuitet tj nekadasnja elita je nestajala i formirala se nova. U Nemackoj se elita ocuvala iako su podrzavali naciste pa imas porodice koje su u biznisu tj kapitalu vec preko 100 ili 150 godina.
Ako se slozis sa mnom oko ovih par prethodnih recenica onda pokusaj da sagledas sta se sve desavalo ili desava kroz ovu prizmu i odgovore odnosno objasnjenje zasto se ne vodi racuna ili zasto ne moze neki novi blok na NBG da bude kao neki stari blok na NBG. Nebo je granica za tu elitu_u_nastajanju i videcemo mi mnogo projekata u cilju akumulacije kapitala.
Dok se ne potrose sve slobodne i moguce parcele po NBG, gradnja nece stati i zidace se sto vise kvadrata moze. Pa ce se onda prosiritvati ulica jer se i tu akumulira kapital, pa sto da ne i metro, pa expo, pa stadion pa jos koji autoput... Da li je tako radilo u npr Nemackoj, Austriji ili Svajcarskoj. Pa nije, jer su oni odavno presli taj prvi stepenik. Oni su prvo razvili zeleznicu i koliko je to bilo moguce napravili ravnomerni razvoj drzave. Neko ko zivi 40 km od Minhena ima istu infrastrukturu na selu. Mora da se vozi kolima do bazena tj nema metro ali manje vise ima sve isto na raspolaganju.

Sta ce "elita_u_nastajanju" uraditi sa tim milijardana? Pa imamo odavno situacije da su u trgovini (uvoz), ugostiteljstvu, vinarijama, proizvodnji hrane, zdravstvu tj nisu samo u nekretninama. Ono sto je sigurno je da i oni imaju ogranicene resurse odnosno razmisljanja o pakrovima, unapredjenju skolskog sistema, zavodjenje reda u zdravstvu odnosno javnom sektoru, sudstvu su na nizem prioritetu jer jednostavno nemaju vremena ni interesa da se bave time. Cilj je samo jedan a to je da od elite_u_nastajanju postanu elita.

To se desava i u Bugraskoj, Rumuiji, Makedoniji, Crnoj Gori, Bosni, Hrvatskoj... Sto se brze zavrsi taj proces, to bolje. Jedino sto ce ostati steta koja ce biti tesko nadoknadiva. Na lokalnom nivou i na sirem, drsavnom nivou. Nadam se samo da nece biti nekih potresa i diskontinuiteta jer cemo onda morati od pocetka.
 
Poslednja izmena:
Nema veze, dobra je to cena za zelenilo, infrastructuru, elitni komsiluk...
 
Koliko bi ovakva kuća vredela u Minhenu?

 
Ne kaze se solitercina nego kula! I svakako je taj tip stanovanja potpuno u duhu, tradiciji I ideji Novog Beograda.
 

Mitić zaključuje da su prodavci postali realni i spremni da u pregovorima spuste cenu za čak 2-5% :)
 
Koliko bi ovakva kuća vredela u Minhenu?

 

Mitić zaključuje da su prodavci postali realni i spremni da u pregovorima spuste cenu za čak 2-5% :)
To što on sad mudruje smo već pisali ovde. Ja sam pompezno i proročki najavljivao slom potražnje za starogradnjom, a drugi tabor je vikao: lokacija i samo lokacija. Videćemo. Nemaju svi luksuz da sklone nekretninu sa tržišta kada ne mogu da je prodaju za željenu cenu. Ima i ovih što im gori pod nogama...
 
Neko je pitao pre da li je investitorima ok da sporije prodaju.

Pad u prodaji je dobrim delom nadomešćen višim cenama tako da ukupan promet nije mnogo pao. Ali ne znam šta se tačno dešava sada s obzirom da ugovori za novogradnju kasne bar godinu dana.

Screenshot_20240618-122542.png
 
Ovaj mali skok što vidimo sada je zapravo to što se Lastavice i Residence 7+ upisuju masovno u isto vreme, a većina stanova u obe zgrade je prodata pre skoka cena.
 
Pad u prodaji je dobrim delom nadomešćen višim cenama tako da ukupan promet nije mnogo pao
Nije mnogo, ali pokazuje da je pao. Ono što sam ja postavio kao pitanje je koliko su oni zapravo zadovoljni time što se prodaja jednostavno samo nastavlja po ovom, značajno sporijem tempu, kada inflacija i povišene kamatne stope značajno utiču i na njih. Rekao bih da je njima pod ovim okolnostima potrebna prodaja po još jačim cenama, a tržište im odgovara već padom prodaje. Starogradnja očigledno stagnira i nema prostora za dalji skok, što je odlično.
 
Vrh