Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo mislim da je skroz sulud argument, ljudi koji kupuju novogradnju su platno sposobni da biraju lokaciju sa starogradnjom sa boljom infrastrukturom (ili je barem takav narativ u ovoj temi trenutno).

ako ne zelis da zivis u starogradnji, onda gledas sta imas od novogradnje. a novogradnje na ok lokacijama pocinje da skripi ili da bude nedostupna. nije kao da imas milion izbora
 
Zasto posmatrate kupovinu stana kao dozivotnu stvar, nisam ispratio doduse zasto je selidba u manji stan problematika?

Da li su drugi ljudi odgovorni sto neko kupi stan kontra svojih potreba?
Ako ti je potreba priroda ne treba da gledas centar Beograda za zivot.
Realno ne bi trebalo da se posmatra kupovina stana kao dozivotne investicije, prvo jer ti u razlicitom periodu odgovaraju stanovi razlicite strukture, kada si samac dovoljna ti je garsonjera, u ranom braku dvosoban, kasnije sa povecanjem porodice trosoban pa kasnije i cetvorosoban, ali isto tako ako i kada deca odu svojim putem ponovo ti je dovoljan dvosoban ili mozda neka mirnija lokacija/kuca ili stan na nizem spratu...
Generalno ljudi mnogo vremena i zivaca izgube prilikom samo jedne kupovine stana, pa da ne kazem zivce i novce oko renoviranja itd...
Selidbe po meni i u nasem mentalitetu jesu problematicne, pogotovo za generaciju nasih roditelja ili starijih oko same izvedbe, gde ce se preseliti i kod koga dok se vrsi prodaja,kupovina, selidba mozda i neko renoviranje, u njihovo vreme nije skoro bilo kratkorocnog izdavanja i da se kao danas to resava sve preko telefona(pronalazak majstora, kamiona za selidbu itd..) izgubis kontakte i jednostavno mrzi ljude oko toga da prave plan i program....Imam primere iz svoje okoline penzionere sa manjim prihodima koji i sami kazu da im ne treba toliki stan i da bi se preselili u manji ali jednostavno nemaju volje zbog gore pomenutih stavki da i resavaju samu prodaju i prelazak u manji stan... Verujem da jedan deo takvih ljudi i kada se odluci na taj korak stavi dosta vecu cenu od neke realne/trzisne....
 
Prosečan stanovnik grada može da kupi gde se gradi EXPO i tamo ima sve što treba čoveku i sve planski urađeno i vodovod i kanalizacija i blizina autoputa i igrališta i bazeni i stadion i škole sve će bit planski napravljeno i cene su "normalne" oko 1500 koliko vidim.

A gde to ima? Ništa nije urađeno i neće biti urađeno još mnogo godina. Jel si ti bio u Surčinu skoro ili pričaš napamet samo?
 
ako ne zelis da zivis u starogradnji, onda gledas sta imas od novogradnje. a novogradnje na ok lokacijama pocinje da skripi ili da bude nedostupna. nije kao da imas milion izbora
Kupovinu nekretnine treba posmatrati u par sekcija onda:
1. Lokacija
2. Infrastruktura
3. Kvalitet i godina gradnje
4. Cena

Ne mozes ocekivati da su sva 4 optimalna, ako ti je uslov novogradnja sa dosta zelenila blizu centra grada, gde investitor bi morao da se odrekne dobrog dela profita zbog toga, onda isto budi spreman da das 5-6 hiljada za kvadrat.
 
Kupovinu nekretnine treba posmatrati u par sekcija onda:
1. Lokacija
2. Infrastruktura
3. Kvalitet i godina gradnje
4. Cena

Ne mozes ocekivati da su sva 4 optimalna, ako ti je uslov novogradnja sa dosta zelenila blizu centra grada, gde investitor bi morao da se odrekne dobrog dela profita zbog toga, onda isto budi spreman da das 5-6 hiljada za kvadrat.

budimo koncizni, dao sam odgovor na tvoje pitanje vezano za urbanisticki plan.
 
budimo koncizni, dao sam odgovor na tvoje pitanje vezano za urbanisticki plan.
Ja ne znam zasto ti trazis novogradnju ako mislis da urbanisticki planovi ne piju vodu iskreno, zato moj odgovor koji je mozda malo generican.

Izbori su jednostavni:
1. Najbitnija ti je infrastruktura, ne zelis da kupujes nesigurno i rizikujes nista, ne verujes da ce biti ispostovan urbanisticki plan -> kupujes starogradnju ili paprenu izgradjenu novogradnju gde je infrastruktura i lokacija kako tebi odgovara, zrtvujes ili vise para ili sto ces da zivis u staroj zgradi
2. Spreman si da rizikujes sa novogradnjom u izgradnji, verujes da ce urbanisticki plan biti ispostovan ili ti nije problem da kroz par godina prodas stan za drugi ako budes nezadovoljan, kupujes stan spekulativno/investiciono -> kupujes novogradnju spekulativno

Ja ne shvatam kako u isto vreme moze neko da ne veruje u izvrsenje urbanistickog plana, ocekuje dobru infrastrukturu i trazi iskljucivo novogradnju, ti stavovi su u kontri.
 
Poslednja izmena:
ajd ovako, posto vidim da mi izvrces reci. ja ne kupujem novogradnju. nigde nisam rekao da ljudi imaju ta ocekivanja za infrastrukturu.
tvoja hipoteza je zasto bi ljudi kupovali novogradnju ako ne veruju u urbanisticki plan. moj odgovor na to je da nemaju neki izbor. ljude kupe novogradnju (iz x razloga, i nebitni su im ti tvoji argumenti za starogradnju) ionako ne zna da li ce da im nikne nesto ispred nosa za x godina.
 
ajd ovako, posto vidim da mi izvrces reci. ja ne kupujem novogradnju. nigde nisam rekao da ljudi imaju ta ocekivanja za infrastrukturu.
tvoja hipoteza je zasto bi ljudi kupovali novogradnju ako ne veruju u urbanisticki plan. moj odgovor na to je da nemaju neki izbor. ljude kupe novogradnju (iz x razloga, i nebitni su im ti tvoji argumenti za starogradnju) ionako ne zna da li ce da im nikne nesto ispred nosa za x godina.
Ja sam postavio argument i odgovor na osnovu tvog, pa sam lose zakljucio da je to tvoj stav i situacija, izvinjavam se sto sam skocio pred rudu.

Elem, kao sto si rekao, ljudi kupuju novogradnju iz X razloga, moj argument je da ljudi koji kupuju novogradnju svesno biraju rizik i ako im je kriticna infrastruktura i ne zele taj rizik njima nije mesto da kupuju novogradnju vec starogradnju gde je infrastruktura vec izgradjena. Argument protiv toga ne moze biti "zele novogradnju".

Ako neko postupa kontra toga, i zeli da kupi novogradnju ne verujuci da ce planovi definisani u okviru urbanistickog plana i infrastrukture biti ispostovani a to mu je izuzetno bitno za zivot to je u kontri sa logikom i takva odluka je iracionalna.
Kupujes vodeci se svojom logikom i parametrima, ako kupis nesto kontra tih parametara onda si jedini krivac ti i niko drugi, i to je bio ceo moj argument.

Ko hoce jare i pare verovatno ce na kraju da ostane bez oba.
 
to ti i kazem, svesno biraju rizik. Mislim odlican je primer onaj sunnyville kompleks.

drugo, ljudi zele novogradnju iz x razliga, dosta tih ima iracionalnih odluka

vrv neko sa strane misli da smo ti i ja iracionalni jer zivimo u gradu sa takvim zagadjenjem zimi
 
Pozdrav svima.
Nisam nov na forumu, ali nisam do sad pisao, samo sam pratio sta se pise.
Nisam siguran ni da li je ovo mesto najbolje za ovo pitanje, ali nisam nasao bolje.
Elem, razmatram kupovinu novogradnje u Beogradu (za zivot), ali nisam iz Beograda.
Ono sto je problem je, naravno, cena, s tim sto imam odredjeni iznos u kesu koji bih mogao da iskoristim ili kao ucesce ili kao pocetni kapital sa kojim bih usao u proces kupovine.
Pritom imam sledece opcije:
  • Kupovina na kredit tokom procesa izgradnje
  • Kupovina po fazama gde bih deo novca mogao da dam odmah, a deo novca da isplacujem po fazama, ali je tu problem da li bih uvek imao dovoljno novca za svaku fazu.
  • Podvarijanta prethodnog bi bila placanje nekog dela za rezervaciju i ostatak pri zavrsetku projekta
  • Poslednja varijanta je mozda takodje podvarijanta druge ili trece varijante, a podrazumevala bi placanje u kesu po fazama i uzimanje stambenog kredita na kraju kad projekat bude gotov, kako bih uzeo sto manji kredit ili sto vecu nekretninu, ili kako bih generalno resio situaciju ukoliko nemam dovoljno kesa za placanje po fazama, tj. ako mi zafali (mada bih u slucaju manjeg iznosa uzeo potrosacki kredit).
Mislim, ove varijante sam izdvojio kao jedine opcije s obzirom na iznos u kesu koji imam, cene kakve imamo trenutno i s obzirom na to sta sam citao da projedine novogradnje nude kao model placanja. Ako sam neku varijantu propustio, slobodno predlozite. Koliko sam video, neki investitori daju neke od ovih opcija, neke ne daju, negde postoji banka za projektno finansiranje, negde verovatno i ne, negde su te pogodnosti samo na prodajnim danima i sl. To je nesto sto sam povrsno procitao, ali za mnoge projekte nemamo te zvanicne informacije, osim da se cita previse ovih podforuma za svaki od projekata (a pitanje sta od toga je vise aktuelno) ili da se zovu direktno investitori ili agencije (sto cu svakako uraditi, ali za sad bih samo da prikupim opste informacije, da bih znao gde sta mogu da ocekujem).

Da li mozda neko od vas ko ima informacije moze konkretno da navede za razlicite novogradnje koji od ovih modela placanja su moguci?
Konkretno me interesuje novogradnja na "atraktivnijim" lokacijama ukljucujuci BgH2O, Stari Grad, deo Palilule koji se nalazi u centru, Vracar, Novi Beograd (bez Ledina), delovi Zemuna blize gradu (bez Altine), ali i delovi drugih opstina koje su blizu samog centra. Znaci, ne mora da bude centar, ali da ipak bude gradsko jezgro, i prednost imaju lokacije blize sirem centru, znaci bez Ovce, Borce, Alitne, Ledina, Kaludjerice...
Takodje, interesuju me poznatiji i provereni investitori i veci kompleksi.
Hvala unapred
 
Poslednja izmena:
Ja razumem obazrivost, ali niste spomenuli da isti ti ljudi u A bloku, Bloku 65 itd mogu da prodaju svoj stan po najskupljim cenama kvadrata i da biraju bilo koji deo beograda za zivot ako im ne odgovara infrastruktura.
Nisam primetio da mnogo ljudi bira da to radi.

Svaki urbanisticki plan i izmene su dostupne i imaju javne rasprave, ako se ljudima ne svidja treba da se angazuju i organizuju.

Na kraju dana niko ne tera ljude da kupuju novogradnju, i ko nije spreman da prihvati deo rizika za novogradnju jer je deo spekulativan ne bi trebao da uzima istu.

Moje licno misljenje je da ce IMT urbanisticki plan biti ispostovan, ne mora svako da se slaze doduse :)
To je sve tacno ali pricamo o periodu u narednih 3-5 godina. Dok se ne zavrse svih projekti i ljudi ne osete probleme nece ni reagovati. Da li ce taj kraj biti na ceni, pa hoce. Uvek ce neko mlad ili neki stranac hteti tu da iznajmi stan i da zivi jer mu je blizu kancelarija i kraj je dinamican za posle posla.
 
Kada osete problem maštaće o idiličnom životu na periferiji na sopstvenom imanju, što će biti nepojmiv luksuz.
Ja se potpuno slažem. Koliko god se grad širio uvek će biti periferija i mesta za vikendice i kuće sa dvorištem

Kupovina vikendice u Beogradu nije samo investicija u nepokretnost, već i u kvalitet života. Omogućava vam da imate najbolje od oba sveta - dinamičan gradski život tokom nedelje i opuštanje u prirodi tokom vikenda. Ova harmonična kombinacija čini ovu opciju neodoljivom za one koji žele balans između gradske avanture i ruralnog mira.

Vikendica, daleko od gradske gužve, predstavlja ne samo mesto odmora već i oazu privatnosti. Svoj sopstveni kutak prirode, udaljen od znatiželjnih pogleda, postaje retki dragulj za one koji žude za mirnim begom od svakodnevnih izazova. Osećaj privatnosti na vikendici često postaje ključna karakteristika koja definše iskustvo vlasnika.

Jedan od prvih elemenata koji doprinosi privatnosti na vikendici jeste lokacija. Izbor mesta udaljenog od užurbane urbanosti pruža vam priliku za potpuno povlačenje iz javnosti. Ova izolacija omogućava vam da se potpuno opustite i povežete sa prirodom, daleko od radoznalih pogleda i gradske buke.

Vikendice sa prostranim dvorištima, visokim zidovima ili prirodnim preprekama dodatno unapređuju osećaj privatnosti. Ovakve fizičke barijere ne samo da štite od pogleda, već stvaraju i intimnu atmosferu gde vlasnici mogu slobodno uživati u svom prostoru, bilo da se radi o opuštanju na terasi ili uživanju u vrtu.

Bezbednosni aspekti takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju privatnosti na vikendici. Savremeni sistemi obezbeđenja, poput kamera i alarma, pružaju vlasnicima dodatnu sigurnost i mir. Ovaj sloj zaštite doprinosi osećaju spokoja i omogućava vam da se potpuno opustite, znajući da ste zaštićeni od neželjenih intruzija.


Sa naglaskom na privatnosti, vikendica postaje prostor gde vlasnici mogu potpuno osloboditi svoju kreativnost i lični stil. Uređenje prostora prema vlastitim željama, bez straha od očiju javnosti, doprinosi stvaranju jedinstvenog i ličnog ambijenta.

Veštačka živa ograda, poput visokih živih zidova ili gustih zasađenih žbunova, dodatno pojačava osećaj privatnosti na vikendici. Ova "zelena" barijera ne samo da pruža estetski ugođaj, već i stvara prirodnu granicu koja štiti od radoznalih pogleda. Ovaj dodatak ne samo da povećava vizuelnu privlačnost, već i održava harmoniju s prirodnim okruženjem, pružajući vam osećaj potpune privatnosti.

Vikendica kao privatni raj ne samo da omogućava povlačenje iz gužve i stresa svakodnevnog života, već pruža i prostor za povezivanje s porodicom i prijateljima. Ovo postaje mesto gde se stvaraju neprocenjive uspomene bez ometanja spoljnog sveta.

U krajnjem slučaju, privatnost na vikendici postaje luksuzna privilegija, pružajući vam ne samo fizički prostor, već i emotivni i mentalni beg. Ovaj izolovani raj postaje prostor gde se obnavlja duša i gde se osećaj privatnosti ceni kao dragocen resurs, omogućavajući vam da stvorite svoj vlastiti miran kutak u skladu s prirodom. Odlomak iz teksta LINK
 
Infrastrukturna ograničenja, divlja gradnja i nedostatak planiranja su razlog zašto nikad periferija BG neće biti smatrana luksuznom.
A oko nas u centru vidimo samo maksimalno plansku gradnju, bez ikakve divlje gradnje i ograničenja? Beograd će se polako spajati i spaja se sa periferijom, kao i svaki grad u razvoju. Naš je problem što ne verujemo u metro, ne verujemo u Expo, iako će se on neminovno održati. Naknadna mudrost nam neće doneti ništa.
 
Expo hajp me stvarno ne vozi, izvini, izgradiće neke hale i hotele do 2027, ne znam čemu treba da se radujem

Metro dok ne vidim da kopaju neću verovati jer i ovi i oni pre njih i tako 50 godina unazad najavljuju metro i potpisuju memorandume i ništa se ne mrda.
 
Expo hajp me stvarno ne vozi, izvini
Expo hajp ne vozi ni mene, ali će nešto sigurno biti izgrađeno, neka infrastruktura, i ljudi će se naseliti tu. Što više ljudi živi negde, veće su šanse da će tu dalje da urade nešto. Stvar je jednostavna: ako ne veruješ ni u šta, onda kupi gde imaš već izgrađeno sve, ali onda i plati u skladu sa tim. Kod nas se i u prednostima i dobrim stranama grada po navici traže neke silne manjkavosti kojih ima svuda. Ako neko kaže, eno imaš kuću od 1000e/m2 na 30min od Beograda, neko će odmah da traži šta tu sve ne možeš da uradiš. Evo, ni tebi se očigledno ne sviđa gotovo ništa u čemu mnogi vide šansu.
 
Ja slabo imam poverenja u vlast kad se radi o razvoju Beograda (a i generalno), pa ne bih da bacam kocku sad da će da naprave suburbanu oazu u Surčinu. Ko misli drugačije, apsolutno podržavam da kupi što pre.
 
Ja slabo imam poverenja u vlast kad se radi o razvoju Beograda (a i generalno), pa ne bih da bacam kocku sad da će da naprave suburbanu oazu u Surčinu. Ko misli drugačije, apsolutno podržavam da kupi što pre.
Pa, to je i poenta. Navikli smo da ne verujemo ni u šta, te su nam sa takvim suženim vidicima mogućnosti krajnje ograničene. Što nam govori da su cene u Beogradu još i super. Kako mogu da budu manje, kad hoćemo da kupimo ono što svi drugi hoće, a tih ima mnogo.
 
Mozda je bolje da uporedimo Novi Beograd pre 30 godina sa periodom pre 20 pa pre 10 i danas i za 5 godina.
Ono sto je NBG imao kao prednost u skoro svakom svom bloku se sada, polako ali sigurno, topi.
Broj automobila bi svakao porastao jer porodice imaju po dva i vise ali sa liberalizacijom paramatera gradnje, namernog ne ulaganja u osnovnu infrastrukturu odnosno razvoj periferije imamo sve vise stanovnika i automobila.

Zasto svi ti blokovi izmedju leve strane pruge za NS i starih blokova nisu mogli da se osmisle kao i ti stari blokovi? Sa velikim zelenim povrsinama, vecim rastojanjima izmedju zgrada, skolama, vrticima, besplatnim parkingom itd

Infrastrukturna ograničenja, divlja gradnja i nedostatak planiranja su razlog zašto nikad periferija BG neće biti smatrana luksuznom.
Ako bude vise naselja kao sto su avalske doline i slicno, ljudi ce samostalno da se odlucuju da tamo grade nova, moderna, mikro naselja i vremenom ce i drugi krenuti njihovim stopama ali i napraviti pritisak na lokalne vlasti da se infrastruktura unapredi. NIje samo stvar u infrastrukturi vec i u miljeu ljudi koji tamo zive.
 
Ako bude vise naselja kao sto su avalske doline i slicno, ljudi ce samostalno da se odlucuju da tamo grade nova, moderna, mikro naselja i vremenom ce i drugi krenuti njihovim stopama ali i napraviti pritisak na lokalne vlasti da se infrastruktura unapredi. NIje samo stvar u infrastrukturi vec i u miljeu ljudi koji tamo zive.
Apsolutno se slažem, i ubeđen sam da idemo u tom smeru. Koliko već mladih ljudi znam iz svog okruženja koji su otišli za Pančevo, Barajevo, Borču. Tamo se struktura stanovništva uveliko menja, i tek će se menjati kada vide kakav će odziv biti za dobre projekte. A ti projekti će, svakako, biti izvedeni od strane ljudi koji su dobro povezani, i koji će izdejstvovati promene. Neće se večno graditi na jednom jezičku zemlje. Ide se sve dalje i dalje, čemu smo već svedoci.
 
Zasto svi ti blokovi izmedju leve strane pruge za NS i starih blokova nisu mogli da se osmisle kao i ti stari blokovi? Sa velikim zelenim povrsinama, vecim rastojanjima izmedju zgrada, skolama, vrticima, besplatnim parkingom itd
Zato sto se novi blokovi grade u duhu kapitalizma za razliku od starih blokova koji su gradjeni od strane drzave i radnih akcija.
Parcele su privatna svojina a ne drzavna, ako bi imali velike zelene povrsine cene kvadrata bi isle x2.
 
Vrh