Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je, zato je u manjim mestima centar samo ono što lokalci smatraju centrom. Manja mesta uglavnom prepešačiš za pola sata :) Zato kažem, iz ugla Beogradjana to sve izgleda drugačije nego što jeste u praksi.

pa sada se i menja lokalcima to. kg je poceo da se menja isto po strukturi stanovnista, za razliku od pre 15 godina.
sada ces cesto da cujes u kgu, da se "centar" izmestio kod plaze. sto meni kao nekom ko je rodjen tamo i ziveo, ne da nema smisla ali ajd

nama ja centar bio fazon od gimnazije do opstine
 
Prošle godine u ovo vreme Bloomberg je pisao da će cena nekretnina pasti za 5%.


Otad je cena nekretnina porasla 5%.

EDIT: zapravo je porasla 5% između Q1 23 i 24, a s obzirom da je ovo pisano u Q2, onda je porasla manje, ali svakako su omanuli :)
 
pa sada se i menja lokalcima to. kg je poceo da se menja isto po strukturi stanovnista, za razliku od pre 15 godina.
sada ces cesto da cujes u kgu, da se "centar" izmestio kod plaze. sto meni kao nekom ko je rodjen tamo i ziveo, ne da nema smisla ali ajd

nama ja centar bio fazon od gimnazije do opstine
To je samo izgovor ljudi koji ne žive u centru da kažu da žive "u centru" :) Nisam rodjen u KGu ali i meni je centar isto što i tebi, delovi oko Hrama. Znam da se menja, kao što je i Banovo Brdo ili Bulbulder danas nekome "centar". Znaš i sam da kad se izgradila plaza je zvrjala poluprazna, moja tadašnja firma je htela lokal tamo ali su ipak odlučili u centru jer je tu bila najveća koncetracija ljudi. Kako se TC razvio, a u manjim mestima ih ima obično jedan, mesta dešavanja se izmeštaju i ti delovi postaju popularniji. Evo i Jagodina, centar polako umire (ali je i dalje centar), a deo oko Viva se dodatno razvija iako je vivo 2km od centra. Sada je deo oko Viva poželjna lokacija. Nekom će vivo biti centar ali za lokalce teško (bar dok ne dodje do kompletne promene generacija). Tako i KG, sva zbivanja polako kupe postojeći tržni centri. Gradovi se šire. I BNV je centar :) ali po ovdašnjim ljudima, a vidi se i po postovima ovde, on to nije. Uglavnom, investiciono bih kupio u centru pa nek se nalazi gde god :)
 
Zvanično najuži centar grada je i dalje Trg Republike.
Ali širi centar je sve više širi pojam. Sve više čujem i za delove opština Voždovac, Novi Beograd, Senjak, Zvezdara itd... da zovu širim centrom grada takođe.
 
Vidim da se piše o Kg, pa sad čitam malo izveštaj RGZ-a za prvi kvartal 2024. U odnosu na prvi kvartal 2023, Kg ima rast od 13% u broju kupoprodaja, iza koga je Niš sa 12.9%. Beograd ima pad od - 3.1%, što je najslabiji kvartal (iako sa marginalnim razlikama) od 2021. godine.
Samo 7% svih nepokretnosti je plaćeno iz kreditnih sredstava, odnosno 18% stanova.
Generalno, tržište nekretnina se drži dobro na nivou zemlje, ali je pitanje da li su investitori ili prodavci zadovoljni ovim tempom prodaje u Bg. Broj ugovora u Beogradu u prvim kvartalima od 2021: 7429, 7947, 6933, 6717. Novi Sad: 2421, 2754, 2067, 2083. 30% je udeo delimično regulisanog tržišta, odnosno neuknjiženih nekretnina...
 
Siguran sam da su zadovoljni. Ono što se ranijih godina dešavalo nije bilo normalno. Sad prodaju nekim normalnijim tempom, ali još uvek nijedan investitor nije ni blizu situacije da ne može da rasproda izgrađeno.

Što kaže onaj jedan agent, Investitor koji rasproda pola stanova do izgradnje i drugu polovinu u narednih godinu-dve je i dalje uradio dobar posao, nego su ljudi u BG navikli da se sve proda jako brzo pa misle da je ovaj tempo spor.
 
nego su ljudi u BG navikli da se sve proda jako brzo pa misle da je ovaj tempo spor.
Mene ne zanima tempo prodaje, ja gledam brojke iz izveštaja. Beograd, kao najmoćniji grad, je u minusu 3.1% i ima najslabiji kvartal od 2021.
Ljudi su pohlepni (a naročito investitori), a profit takođe mora da prati ogromne troškove ulaganja i zaduživanja pod ovim kamatnim stopama. A vrednost tržišta nepokretnosti ne raste već dugo (2.6% manja u odnosu na 2023).
Da se razumemo, ne tvrdim da nešto ide loše i slično, ali kad se jednom navikneš na onakav tempo ovo sad izgleda dosta, dosta tromo.
 
Javi kad krenu akcije popusta na kvadrate i besplatna parking mesta, do tada nema zime :)
Što bi bile akcije, dovoljno ti je da cene ne skaču ili skaču nešto slabo na pojedinim mestima. Ovakva prodaja znači da tržište zasad nije spremno za veće cene, što znači da je tvoja štednja imala neki smisao dok si se kolebao za ovo vreme. Ja sam uštedeo u medjuvremenu, a krajevi koje pratim idu očajno po svoj prilici. To mi ide u prilog.
 
Pa upravo se grade novi odbojkaski centar u Tosinom Bunaru, kod 11og aprila se prosiruje kompleks sa 3 bazena na 8 u toku sledece godine.
U nekim od novih projekata isto su predvidjeni spa centri / bazeni, teretane i vise zelenila i parkova nego proteklih godina.

Na podrucju IMT-a ce biti par zdravstvenih ustanova kako drzavnih tako i privatnih koliko se secam, par vrtica/predskolskih ustanova, jedna osnovna skola i jedna zgrada visokog obrazovanja.
Takodje se dogradjuje studentski grad da se prosiri kapacitet za jos 1000 studenata i planira rekonstrukcija i dogradnju postojecih zgrada.

Parking jeste problem, ali je problem vec duze vreme svuda u Beogradu, ako ikad zazivi metro mozda se i malo rastereti ta situacija.

Nije idealno, ali nije da infrastruktura stagnira na NBGD, sad verovatno ce kasnije propratiti svu gradnju ali mislim da je suludo misliti da jedna od najbogatijih opstina u Beogradu nece izgraditi infrastrukturu po potrebi.
Najvise volim da procitam kako ce nesto biti. Kao npr u IMTu ce biti skole, vrtici, zdravstvene ustanove.... Aj umesto da gledamo u kristalnu kuglu da kazemo sta je do sada izgradjeno. Npr koliko je skola, vrtica, zdravstveni ustanova izgradjeno u BnV? Ili bilo gde u gradu gde je prisutvn "lux" gradnja. Npr NBG blok 65, A blok, Minel... Dajte neku cifru. Ne znam kako iko vise moze da veruje u te sarene laze i fatamorganu u kojoj zivimo. Samo neka obecanja, a u stvarnosti sve suprotno.
 
Najvise volim da procitam kako ce nesto biti. Kao npr u IMTu ce biti skole, vrtici, zdravstvene ustanove.... Aj umesto da gledamo u kristalnu kuglu da kazemo sta je do sada izgradjeno. Npr koliko je skola, vrtica, zdravstveni ustanova izgradjeno u BnV? Ili bilo gde u gradu gde je prisutvn "lux" gradnja. Npr NBG blok 65, A blok, Minel... Dajte neku cifru. Ne znam kako iko vise moze da veruje u te sarene laze i fatamorganu u kojoj zivimo. Samo neka obecanja, a u stvarnosti sve suprotno.
Da li je u bloku 65 uopste po urbanistickom planu bilo ista od toga?
Mislim da je bilo jasno da je u pitanju poslovni blok svim ljudima kada je predstavljen west65 i njegov urbanisticki plan.
Evo nacrta iz urbanistickog plana za blok 65:

Корисници ће користити постојеће капацитете јавних служби и јавних установа (домове здравља, школе) које
су у контактној зони са границама ПДР-а и то:
- Дом здравља у Ул. Маршала Толбухина бр.30, удаљен 3,60 km од граница ПДР-а;
- Дом здравља Медицина рада, Ул. Омладинских бригада бр.104, удаљен 1,2 km од граница ПДР-а;
- Здравствена станица Бежанијска коса,Ул. Теодора Бороцког бр.10, удаљена 2,5 km од граница ПДР-а;
страна 32
- Основна школа „Борислав Пекић“, Ул. Данила Лекића Шпанца бр.27;
- Основна школа „Ђуро Стругар“, Булевар Милутина Миланковића бр.148;
У гравитационој зони на удаљености до 500 m од границе предметног простора не налази се ниједна
предшколска комбинована дечија установа (КДУ).

Znaci po urbanistickom planu je da blok 65 nema svoj dom zdravlja i osnovnu skolu.
Isto po njemu je da se treba obezbediti samo 2 objekta za predskolsko sa maks kapacitetom od 50 dece, u totalu 100 dece.

Po urbanistickom planu za IMT su jasno naznacene zone za zdravstvene i skolske ustanove i koliko je u planu da se izgradi.
Za BnV me ne zanima jer svi znamo pozadinu tog projekta i da vecini koji kupuju tamo stanove vrtic i skola nisu prioritet.
 
Da li je u bloku 65 uopste po urbanistickom planu bilo ista od toga?
Mislim da je bilo jasno da je u pitanju poslovni blok svim ljudima kada je predstavljen west65 i njegov urbanisticki plan.
Evo nacrta iz urbanistickog plana za blok 65:



Znaci po urbanistickom planu je da blok 65 nema svoj dom zdravlja i osnovnu skolu.
Isto po njemu je da se treba obezbediti samo 2 objekta za predskolsko sa maks kapacitetom od 50 dece, u totalu 100 dece.

Po urbanistickom planu za IMT su jasno naznacene zone za zdravstvene i skolske ustanove i koliko je u planu da se izgradi.
Za BnV me ne zanima jer svi znamo pozadinu tog projekta i da vecini koji kupuju tamo stanove vrtic i skola nisu prioritet.
Izvinite a ko donosi urbanisticki plan i po cijim nalozima? I ko vam garantuje da nece biti promenjen trenutni za IMT, gde ce svi objekti javne namene biti izbaceni. Ukoliko se secam bilo je u planu da deo uz Jurija Gagarina ka zdravstvenoj ustanpvi bude park. Jel ce ga biti sada ili ce tri kule zauzeti njegovo mesto.
Znate onu latinsku: Res non verba! Pustite rendere i druge bajke.
 
У Бг-у је тренутно око 200к Руса. Сами Руси тврде да их је и 300к. Дакле, то је нових 20% високоплатежних људи у урбаном Београду и то са платама које су махом 2-3х веће од наших.

Ту може да престане свака даља анализа. Просечан становник овога града је у току једне године постао за "тржиште" некретнина потпуно неважна категорија.

А ове хијене на власти имају невероватну срећу са константним приливом нових жртава њиховог злочиначког картелског подухвата.
 
Izvinite a ko donosi urbanisticki plan i po cijim nalozima? I ko vam garantuje da nece biti promenjen trenutni za IMT, gde ce svi objekti javne namene biti izbaceni. Ukoliko se secam bilo je u planu da deo uz Jurija Gagarina ka zdravstvenoj ustanpvi bude park. Jel ce ga biti sada ili ce tri kule zauzeti njegovo mesto.
Znate onu latinsku: Res non verba! Pustite rendere i druge bajke.
Ja razumem obazrivost, ali niste spomenuli da isti ti ljudi u A bloku, Bloku 65 itd mogu da prodaju svoj stan po najskupljim cenama kvadrata i da biraju bilo koji deo beograda za zivot ako im ne odgovara infrastruktura.
Nisam primetio da mnogo ljudi bira da to radi.

Svaki urbanisticki plan i izmene su dostupne i imaju javne rasprave, ako se ljudima ne svidja treba da se angazuju i organizuju.

Na kraju dana niko ne tera ljude da kupuju novogradnju, i ko nije spreman da prihvati deo rizika za novogradnju jer je deo spekulativan ne bi trebao da uzima istu.

Moje licno misljenje je da ce IMT urbanisticki plan biti ispostovan, ne mora svako da se slaze doduse :)
 
Ja razumem obazrivost, ali niste spomenuli da isti ti ljudi u A bloku, Bloku 65 itd mogu da prodaju svoj stan po najskupljim cenama kvadrata i da biraju bilo koji deo beograda za zivot ako im ne odgovara infrastruktura.
Nisam primetio da mnogo ljudi bira da to radi.

Svaki urbanisticki plan i izmene su dostupne i imaju javne rasprave, ako se ljudima ne svidja treba da se angazuju i organizuju.

Na kraju dana niko ne tera ljude da kupuju novogradnju, i ko nije spreman da prihvati deo rizika za novogradnju jer je deo spekulativan ne bi trebao da uzima istu.

Moje licno misljenje je da ce IMT urbanisticki plan biti ispostovan, ne mora svako da se slaze doduse :)

mogu, ali to nije nikakav argument koji pominjes. jer isto imas ljude koje imaju veliki stres na poslu i mogu da ga promene ali na kraju to ipak ne urade.
vecina ljudi napravi neke promene tek kada puknu. tj kao narod mozemo da trpimo svasta dosta dugo i da se ne zalimo, i da ne znamo za bolje.
mislim da je dobar argument i bash taj a blok, koji kada pogledas nije nikakav kvalitet (mozes citati forum za feedback), niti je neka lokacija, ja bih tamo odlepio od onih kafica
ali je na glasu jbg
 
Pa opet kazem, ocigledno odgovara ljudima koji zive tu ili ne bi ziveli tu. Niko od tih ljudi nije na gubitku i imaju slobodu da menjaju mnogo lakse sad nego u trenutku kupovine jer njihovi stanovi vrede mnogo vise od drugih kada se poredi sa relativnim skokom cena.

Argumenti tipa mozda izmene urb plan, ko to odobrava i planira, vecna negativa itd su podjednako spekulativni kao moje verovanje da ce ga ispuniti, i postavlja se pitanje ako se ne sme verovati nijednom urbanistickom planu zasto ikada kupovati novogradnju.
 
Plašim se da ljudi koji kupuju za stanovanje često ne mogu da sagledaju i svoj životni ciklus. Ok, imaš decu uvalićeš ih u neku obližnji vrtić ili školu, otići će kasnije dalje svojim putem.
Ako sada imaš npr 35 ili 40 za dvajes-dvajespet bićeš penzioner. Da li ćeš imati gde da prošetaš, dom zdravlja, neko zelenilo, pošta, neka klupa za odmaranje, neki sadržaj, da li blizu ima autobusi tramvaji (nećemo svi voziti auto celoga života, idu godine). Odgovor za sve navedene komplekse plašim se da je negativan. Kažeš ok, preseliću negde drugde. Kao što vidimo u temi i sama selidba u manji stan je problem, nije ni to laka priča.
Najbolji test bi bio da zamisliš da si na bolovanju mesec dana, nisi bogzna pokretan, a opet u oporavku treba da obrnes i krug oko kuće i izluftiraš mozak. Da li bi imao šta da radiš u kraju, bez prevoza? Ako da, uzimaj.
 
Zasto posmatrate kupovinu stana kao dozivotnu stvar, nisam ispratio doduse zasto je selidba u manji stan problematika?

Da li su drugi ljudi odgovorni sto neko kupi stan kontra svojih potreba?
Ako ti je potreba priroda ne treba da gledas centar Beograda za zivot.
 
Da li ćeš imati gde da prošetaš, dom zdravlja, neko zelenilo, pošta, neka klupa za odmaranje, neki sadržaj, da li blizu ima autobusi tramvaji (nećemo svi voziti auto celoga života, idu godine). Odgovor za sve navedene komplekse plašim se da je negativan.

Ne razumem za ablok kako je odgovor negativan?

Reka je na 10 minuta hoda, za dvdeset trideset nekih godina, mozda I pasarela do ade.

Dom zdravlja preko puta drzavni, privatni blok pored.

Fizicka posta ne znam koliko ce biti bitna za dvajes dvajes pet godina, ali ima banka u bloku I posta u bloku pored.

Autobusa I tramvaja bezbroj u Jurija gagarina I oml.brigada.

Klupe za odmaranje verujem da ima takodje.
 
Ne razumem za ablok kako je odgovor negativan?

Reka je na 10 minuta hoda, za dvdeset trideset nekih godina, mozda I pasarela do ade.

Dom zdravlja preko puta drzavni, privatni blok pored.

Fizicka posta ne znam koliko ce biti bitna za dvajes dvajes pet godina, ali ima banka u bloku I posta u bloku pored.

Autobusa I tramvaja bezbroj u Jurija gagarina I oml.brigada.

Klupe za odmaranje verujem da ima takodje.
ABlok je korektan bar meni sa strane.
Kolega - mlađi čovek- je imao u Savadi (kupio pa prodao za 2x veće pare) i otišao u savske blokove, kaže u Savadi nema nikoga, otuđeno i sterilno skroz.
Meni ne deluje tako ali opet, nisam živeo tamo pa se ogradjujem.
 
У Бг-у је тренутно око 200к Руса. Сами Руси тврде да их је и 300к. Дакле, то је нових 20% високоплатежних људи у урбаном Београду и то са платама које су махом 2-3х веће од наших.

Ту може да престане свака даља анализа. Просечан становник овога града је у току једне године постао за "тржиште" некретнина потпуно неважна категорија.

А ове хијене на власти имају невероватну срећу са константним приливом нових жртава њиховог злочиначког картелског подухвата.
Uh što volim ove tekstove tipa "stranci su nam krivi što su cene takve" i "stranci nam uzimaju poslove"!! Baš sam nedavno čitao i u holandskim novinama sličan tekst kao cene nekretnina zbog stranaca koji plaćaju niže poreze su mnogo veće u velikim gradovima. I pazi čuda, uradili su statistiku i došli do zaključka da uticaj visoko platežnih stranaca na cene nekretnina u Amsterdamu je između 0,8% i 1,8%!! Znači BEZNAČAJNO!

Mi bi svi trebali da se molimo Bogu da dođe još više Rusa i svih drugih visoko plaćenih stranaca jer tako se pokreće ekonomija još više. Taj troši, on uzima majstore da mu poprave sve, kupuje nameštaj (ne preko Halo oglasa i ne šarafi sve sam)... Taj jedan kreira još 3-4 posla pored svog od niže plaćenih poslova. Država "najmanje" koristi ima od Nepalaca i Kubanaca koji rade u Srbiji, oni spavaju jedu, štede i sve šalju kući. Tu nema napretka.
Od ovih visoko plaćenih imamo samo koristi!
Ko god priziva vreme gde nema stranaca i gde nismo otvoreni samo nek se seti kako je izgledalo tržište nekretnina i svega između 1992-2000. Svuda muljavine, nigde gradnje i to što se gradi upitno sve... Sada barem se gradi po propisima, gradi se na veliko, ima zakon.
Prosečan stanovnik grada može da kupi gde se gradi EXPO i tamo ima sve što treba čoveku i sve planski urađeno i vodovod i kanalizacija i blizina autoputa i igrališta i bazeni i stadion i škole sve će bit planski napravljeno i cene su "normalne" oko 1500 koliko vidim.
A ko god misli da je LAKO biti visoko plaćeni stranac, neka sam proba. Pasoš u ruke pa se preseli u drugu državu pa vidi kako je LAKO biti visoko plaćeni stranac i koje sve troškove imaš kao stranac što lokalac nema.
Ja PODRŽAVAM dolazak i Rusa i svih drugih naroda i narodnosti samo da se država razvija i da se ulaže u državu.
 
Zasto posmatrate kupovinu stana kao dozivotnu stvar, nisam ispratio doduse zasto je selidba u manji stan problematika?

Da li su drugi ljudi odgovorni sto neko kupi stan kontra svojih potreba?
Ako ti je potreba priroda ne treba da gledas centar Beograda za zivot.
Razumem šta hoćeš da kažeš ali i krečenje je stres, i majstori a kamoli seldiba. Treba naći šta te zanima, prodati po ceni po kojoj možeš zavrsiti posao, pa opet selidba pa majstori, papirologija, itd.
Ja sam pobornik toga da čovek treba da se seli sa vremena na vreme ali ako ti cela pomenuta aktivnost oduzme 6-12meseci života (koje bi pametnije iskoristio na druge stvari) onda možda i nije baš najracionalnije, naročito kad si zašao u godine i nemaš više tu životnu energiju. A i šta budućnost nosi niko ne zna.
Možda i ima neko ko voli, ogradjujem se.
 
Vrh