Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo jedan VB biser


Inače Karaburma sad, stanovi u malo boljem stanju se oglašavaju za 2200-2400. Alavo jako, imajući u vidu kakav je kraj i kvalitet starogradnje.
Iskreno, stan je top, ali cena bas bas jaka
 
Da li se ovde društvo usaglasilo da će nekretnine u BG-u i NS-u godinama da dobijaju na vrednosti, to jest da će da im skače vrednost m2? Ako jesmo, da vidimo neke proračune i analize, mislim da je jedan član ovde i pokazao neko minimalno i maksimalno povecanje u narednih 5-6god i da na osnovu toga treba praviti proracune oko ulaganja to jest kupovine...Slazem se da ima nekih ekstrema i da su neki oglasili cene stanova neadekvatno i da hoce da pokusaju da prodju mnogo bolje nego sto bi trebali i od trzisne cene, ali toga ce uvek biti...
Da li postoji nesto sigurnije i bolje od ulaganja od nekretnina u BG-u i NS-u?
 
Ako hoćeš da zaradiš od budućeg rasta cene m2, to je isto kao da odeš da staviš pare na rulet jer to niko ne može da kaže sa sigurnošću.

Ako hoćeš da zaradiš od rente, kupovina stana u BG deluje kao dosta neprivlačna investicija sa ovim cenama.
 
Da li postoji nesto sigurnije i bolje od ulaganja od nekretnina u BG-u i NS-u?

Pogledaj koliko je npr BELEX skocio, mnogo je to ozbiljnije nego ranije, prati svetske trendove. Takodje, ulaganje u zlato nije lose. Plus, pogledaj npr cene izdavanja stanova u centru Nisa i Kragujevca, nije to vise neuporedivo manje nego u BG, a cene za kupovinu su i dalje vise nego duplo manje. Zasto samo BG i NS?
 
Da li se ovde društvo usaglasilo da će nekretnine u BG-u i NS-u godinama da dobijaju na vrednosti, to jest da će da im skače vrednost m2?
Da li ces dobiti neki bonus u agenciji u kojoj radis ako kazemo da? :) Ako treba, mozemo da napisemo "DA", ti uradi screenshot, pokazi im, i eto bonusa, nikakav problem, :)
Ja i dalje ne vidim rast cena, s obzirom da stagniraju 2 godine (par skupljih zgrada ne znaci da je cena porasla, plus veliki pad prometa). Cuo sam da ljudi kazu "E sto nisam kupio pre 2022", ali nisam do sad cuo da je neko rekao "E sto nisam kupio 2022 ili 2023"
 
Poslednja izmena:
Da li ces dobiti neki bonus u agenciji u kojoj radis ako kazemo da? :) Ako treba, mozemo da napisemo "DA", ti uradi screenshot, pokazi im, i eto bonusa, nikakav problem, :)
Ja i dalje ne vidim rast cena, s obzirom da stagniraju 2 godine (par skupljih zgrada ne znaci da je cena porasla, plus veliki pad prometa). Cuo sam da ljudi kazu "E sto nisam kupio pre 2022", ali nisam do sad cuo da je neko rekao "E sto nisam kupio 2022 ili 2023"
Zemlja je okrugla, samo konstatuješ ono što je očigledno. Ako malo pogledaš predikicije na ovom forumu, pisalo se da ce cne pasti 30-40% potraži šta je pisao član "P3rica89" Ono što je činjenica je da je tržište nekretnina u Beogradu izrazito rezilijetno i da je uprkos padu prometa, cena ostala manje viša ista. (cena je nominalno raslai u novogradnji u u starogradnji, ali sporije od stope inflacije). Moje pitanje je šta će se dogoditi u nekoj perspektivi dakle za godinu ili dve dana kada kamatne stope padnju i promet se poveća, kako će se to odraziti na cene? Hoće li ljudi 2026. lamentirati što nisu kupili 2024, kao što su kukali 2022 što nisu kupili 2020.
 
Nekretnine su super ako ćeš da ih ostaviš nekom da živi u njima.
“Be fearful when others are greedy and be greedy only when others are fearful", reče jedan starac, i sve mi se više čini da je ovu naoko ispraznu floskulu mnogo teže primeniti u praksi nego što sam to mislio.
 
Zemlja je okrugla, samo konstatuješ ono što je očigledno. Ako malo pogledaš predikicije na ovom forumu, pisalo se da ce cne pasti 30-40% potraži šta je pisao član "P3rica89" Ono što je činjenica je da je tržište nekretnina u Beogradu izrazito rezilijetno i da je uprkos padu prometa, cena ostala manje viša ista. (cena je nominalno raslai u novogradnji u u starogradnji, ali sporije od stope inflacije). Moje pitanje je šta će se dogoditi u nekoj perspektivi dakle za godinu ili dve dana kada kamatne stope padnju i promet se poveća, kako će se to odraziti na cene? Hoće li ljudi 2026. lamentirati što nisu kupili 2024, kao što su kukali 2022 što nisu kupili 2020.

Čitajući iskustva sa drugih tržišta, shvatio sam da je čekanje na pad cena u poželjnim oblastima gubljenje vremena, jer kako pada promet, tako pada i ponuda, i tražnja je uvek jača od ponude na dobrim mikrolokacijama.

Tvoja dilema je dilema investicionih kupaca, onaj koji kupuje za život treba da kupuje kad može, što su svi već rekli na ovoj temi.

Investicioni kupac može da razmišlja u kontekstu da li nas očekuje neka velika kriza, recesija itd. pa da se kladi da ga to neće zakačiti i da će moći da pazari jeftine stanove kad svi budu grcali (malo verovatno).
 
Zemlja je okrugla, samo konstatuješ ono što je očigledno. Ako malo pogledaš predikicije na ovom forumu, pisalo se da ce cne pasti 30-40% potraži šta je pisao član "P3rica89" Ono što je činjenica je da je tržište nekretnina u Beogradu izrazito rezilijetno i da je uprkos padu prometa, cena ostala manje viša ista. (cena je nominalno raslai u novogradnji u u starogradnji, ali sporije od stope inflacije). Moje pitanje je šta će se dogoditi u nekoj perspektivi dakle za godinu ili dve dana kada kamatne stope padnju i promet se poveća, kako će se to odraziti na cene? Hoće li ljudi 2026. lamentirati što nisu kupili 2024, kao što su kukali 2022 što nisu kupili 2020.
Svasta moze da se desi do tad, npr, mogu da se Rusi vrate u Rusiju, mozda kamatne stope i ne padnu... Mozda se i promeni vlast u nekom trenutku, pa "put praska" postane manje prometan. Covek je odgovorio na konkretan post, vrlo konkretno.
 
Tvoja dilema je dilema investicionih kupaca, onaj koji kupuje za život treba da kupuje kad može, što su svi već rekli na ovoj temi.
Za život ko kupuje, čim naleti na ono što mu se uklapa u racunicu smatram da treba da uzima. Vreme ide prebrzo, dok se okreneš mogućnosti sve manje.
Ne smatram da je sad dobro vreme da se ulaže u nekretnine jer očekujem neke turbulencije. Nakon toga će se videti.
EDIT: Da kupujem investiciono, sačekao bi da izađu sa cenama za kompleks na mestu hotela Jugoslavija. Ne vidim bolju lokaciju u gradu za novogradnju od te. Taman će otprilike da prođu američki izbori, a dosta će zavisiti od toga očigledno. Trampova obećanja su velika, a trenutna situacija u svetu krajnje zamršena.
 
Poslednja izmena:
Svasta moze da se desi do tad, npr, mogu da se Rusi vrate u Rusiju, mozda kamatne stope i ne padnu... Mozda se i promeni vlast u nekom trenutku, pa "put praska" postane manje prometan. Covek je odgovorio na konkretan post, vrlo konkretno.
Ja pitam za realne argumente, ne za "put praška" i slične gluposti. Isto tako i za Ruse, veliki broj njih je već otišao iz Srbije dalje na Zapad, a ta manjina koja planira da ostane u Srbiji verujem da će kupovati stanove i delovati na strani tražnje, ali ne verujem da su to neki značajni brojevi. Isto tako možda kamate ne padu, pa rast cena bude samo 5-7% na godišnjem nivou, kao što je sada.

Moja projekcija je da dobrih projekata u centralnim delovima grada (Vračar "historical", "gornji"Dorćol, centralni delovi Savskog Venca- ne BNV) ima jako malo i verujem da kada bi cene bile 20-30% više opet bi imao ko da kupi te stanove. Tako da na predmetnim lokacijama očekujem značajniji rast u narednih 2-3 godine. "lux novogradnje" po Vidikovcima, Mirijevima i ostalim rubnim delovima grada (naručito grada poput Beograda sa skromnom putnom infrastrukturom) nalazim za oksimoron i tu očekujem pad.
 
Za život ko kupuje, čim naleti na ono što mu se uklapa u racunicu smatram da treba da uzima. Vreme ide prebrzo, dok se okreneš mogućnosti sve manje.
Ne smatram da je sad dobro vreme da se ulaže u nekretnine jer očekujem neke turbulencije. Nakon toga će se videti.
EDIT: Da kupujem investiciono, sačekao bi da izađu sa cenama za kompleks na mestu hotela Jugoslavija. Ne vidim bolju lokaciju u gradu za novogradnju od te. Taman će otprilike da prođu američki izbori, a dosta će zavisiti od toga očigledno. Trampova obećanja su velika, a trenutna situacija u svetu krajnje zamršena.
Nema sanse da ta lokacija bude isla ispod 5-6000 eur po m2 i to za najeftinije stanove, lokacije je sjajna.
 
Evo dva vrlo zanimljiva grafika. Nikada veći broj u velikim kompanijama pominjanja reči "operational efficiency" u prevodu otkazi i restrukturiranje... Dok s druge strane opet M2 novčana masa u US je počela da raste - što znači da su mašine opet upalili. E sad kolikom će brzinom da štampaju u odnosu na prethodni period samo možemo da nagađamo.
20240616_195936.png
20240616_200623.jpg
 

Pogledaj koliko je npr BELEX skocio, mnogo je to ozbiljnije nego ranije, prati svetske trendove. Takodje, ulaganje u zlato nije lose. Plus, pogledaj npr cene izdavanja stanova u centru Nisa i Kragujevca, nije to vise neuporedivo manje nego u BG, a cene za kupovinu su i dalje vise nego duplo manje. Zasto samo BG i NS?
Igrom slucaja sam trenutno poslom u Kragujevcu, ima dosta gradilišta i novogradnje, ljudi mi kazu da je neka stagnacija sada cene posle skoka koji se i kod njih desio, neka cena je oko 1500eur m2, izdavanje stanova u takvoj novogradnji ako se sredi je da kazem do nekih mozda 500eur, pricam za dvosoban stan. Ako bi poredio sa Beogradom, gde za 3000eur m2 eto u Bloku 65 mozes dobiti rentom 1000-1100eur otprilike je na istom. Sa Novim Sadom gde je 2200eur/m2 renta je oko 600-700eur tako da više manje je to slično... E sada moje mišljenje je da se najviše ulaže u BG pa posle u NS i da je tu migracija ljudi iz regiona najveća, kao i turizam ubedljivo, tako da investiciono gledano mi je to najbolja opcija i tek će da bude u budućnosti...Za Niš ne znam i daleko mi je ali da ima perspektivu ima je....Ali turista ima najviše u BG-u kao glavnom gradu i u NS-u i jesu najzanimljiviji gradovi kako za povratak naših ljudi migracije iz unutrašnjosti, strance, turiste i državni kapitalni projekti se najviše ovde razvijaju kao i povezanost, industrija i strani invesyitori ubedljivo najše tu ulažu i na potezu izmedju ova dva grada...
 
Da li ces dobiti neki bonus u agenciji u kojoj radis ako kazemo da? :) Ako treba, mozemo da napisemo "DA", ti uradi screenshot, pokazi im, i eto bonusa, nikakav problem, :)
Ja i dalje ne vidim rast cena, s obzirom da stagniraju 2 godine (par skupljih zgrada ne znaci da je cena porasla, plus veliki pad prometa). Cuo sam da ljudi kazu "E sto nisam kupio pre 2022", ali nisam do sad cuo da je neko rekao "E sto nisam kupio 2022 ili 2023"
Neću dobiti ali eto ako ti je lakše da tako kažeš da uz neko opravdanje onda ok 😉
Ne pričam o povećanju cene nekretnina u odnosu na inflaciju ili čega već, nego da li će nekretnine biti skuplje za 2-3-4-5-6god, da li neko misli da će nekretnine biti jeftinije kroz 2-3-4god?
 
Da li zaista ima ljudi u Kragujevcu koji su spremni da plaćaju 500 eur kiriju? Kolika je medijalna plata u KG?
Ja placam trenutno 300eur prizemlje gde drzim sustene roletne da me ne bi gledali prolaznici nekih 35m2, hteo sam bolji stan od 500eur 50m2 na višem spratu, ali nisu hteli da mi ga izdaju na par meseci nego minimum na god dana i kao ima vec zainteresovane...
 
Koliki je napor tebe čitati, uff... Malo fokusa, cenim da si možda sad unezveren. ;)
 
Vrh