Šta je novo?

Cene nekretnina

Starogradnja je keva!

Mi ga prežvakali već celo prepodne 😂
 
Kljucne reci: eksluzivna lokacija gde nema novogradnje u blizini.
Podaci RGZ-a bez filtriranja mikrolokacije i pracenja odredjene mikrolokacije te odredjenog tipa stana kroz vreme (pre svega mislim na starogradnju) ne daju odgovor da li cena nekretnina raste, stagnira ili opada.
Evo ja pratim godinama veoma odredjenu mikrolokaciju i na osnovu oglasenih cena i prometovanih cena i dalje vidim trend rasta.
Rec je o Lionu, zgrade od crvene fasadne cigle na Bulevaru, na potezu od Milosa Zecevica do Gospodara Vucica.
Veci stanovi za komplet renoviranje su prodati u poslednjih par meseci za 2500 EUR/m2. Jedan dvosoban stan zaista dubinski i kvalitetno renoviran je otisao za 3250 EUR/m2 za nedelju dana. Bio oglasen za 3300 EUR/m2.
Trenutno najjeftiniji veci stan (delimicno renoviran) oglasen je za 2800 EUR/m2, dok je nekoliko isto vecih stanova kompletno za renoviranje oglaseno u rasponu 3000-3400 EUR/m2.
Do sada (2022, 2023) nikad nisu oglasavani ovi stanovi u ruiniranom stanju preko 2800 EUR/m2. Oglasene cene isle su u rasponu 2200-2800 EUR/m2.
Najveci car za sada je ovaj koji trazi 4300 EUR i to na lazno oglasenu (uvecanu) kvadraturu. Ako se gleda uknjizena kvadratura lik zapravo trazi 4700 EUR/m2.
U svakom slucaju, i kada se ukloni ovaj ekstrem, na Lionu za konkretno taj tip zgrada oglasene cene imaju trend rasta, cifra od 3000 EUR/m2 za stan za kompletno renoviranje koja je bila nezamisliva cak i prosle godine vise nije bauk.
Zato i rekoh starogradnja moze da bude znacajno jeftinija ako se probere. Ako se ogranicis na jednu lokaciju, i jos mikrolokaciju odredjenih zgrada onda jeste tesko jer nemas vise opciju da "proberes" nego - to je sto je. Naravno ukoliko je to ono sto ti bas odgovara, nema price, treba to uzeti.
 
Po iznosu odobrenih gotovinskih kredita deluje da prosecan Srbij sve vise kuburi sa likvidnoscu (medjugodisnji rast od 71%).
1000005919.jpg
 
Kada bi imali jednu prosecnu starogradnju staru 30-40god i pored nje isto tako jednu prosečnu novogradnju kolika bi po vama bila realna cena to jest razlika u ceni... 30%-40%da je skuplja novogradnja? Tipa 2000eur starogradnja, 2600eur - 2800eur movogradnja...
Teško je porediti, možemo i lux novogradnja vs najbolja starogradnje(mada tada bi po meni bila 50% razlika) ali mislim da bi ova razlika od jedno 30-40% bila realna....
 
Kada bi imali jednu prosecnu starogradnju staru 30-40god i pored nje isto tako jednu prosečnu novogradnju kolika bi po vama bila realna cena to jest razlika u ceni... 30%-40%da je skuplja novogradnja? Tipa 2000eur starogradnja, 2600eur - 2800eur movogradnja...
Teško je porediti, možemo i lux novogradnja vs najbolja starogradnje(mada tada bi po meni bila 50% razlika) ali mislim da bi ova razlika od jedno 30-40% bila realna....

Razmišljao sam malo i skroz se slažem sa tvojom procenom. 30-40% zvuči skroz realno.
 
Kada bi imali jednu prosecnu starogradnju staru 30-40god i pored nje isto tako jednu prosečnu novogradnju kolika bi po vama bila realna cena to jest razlika u ceni... 30%-40%da je skuplja novogradnja? Tipa 2000eur starogradnja, 2600eur - 2800eur movogradnja...
Teško je porediti, možemo i lux novogradnja vs najbolja starogradnje(mada tada bi po meni bila 50% razlika) ali mislim da bi ova razlika od jedno 30-40% bila realna....
Za prosečne stanove:
-20-25% ako je upravo u celosti renoviran stan. Da ne možeš maltene da prepoznaš razliku u odnosu na novogradnju.
-35-40% ako je izvorni stan (ne ruiniran kakvih ima po oglasima). Jednostavno, renoviranje zahteva tvoje vreme, aktivno angazovanje, neplanirane troškove i keš.
Ako je 2800 novogradnja, renoviran stan 2100-2200, izvorno stanje 1700-1800.
To je grubo. Znamo da nisu svi stanovi isti i da u zavisnosti od ostalih parametara (lokacija, orijentacija, spratnost itd) cena može biti 10-15% veća. To je neki maksimum maksimuma.
Nisam gadljiv na starogradnju, to je samo neki moj interni sistem odredjivanja vrednosti koji baš nema veze sa onim što se dešava na ovom suludom tržištu. Preko ovog odnosa nikad ne bih platio više ukoliko me muka ne natera.
 
Imam jednu pretpustavku, ne znam koliko je tacna, a to je da ljudi koji nisu iz Beograda, uglavnom kupuju novogradnje. Pri tom mislim i na one koji zive u "unutrasnjosti Srbije" (glup izraz, ali ajde), i na gastarbajtere i na strance. Starogradnju ima smisla da kupis ako vec zivis u Beogradu, znas sve krajeve grada, znas koje zgrade su kakve, koji problemi postoje u kojim krajevima i zgradama, znas ljude, imas kontakte, lakse mozes da nadjes proverene majstore,... Za onog ko nije iz Beograda to je veliki problem. Mozda neka starogradnja zaista i vredi onoliko koliko se oglasava, ali onaj ko ne zivi u Beogradu ne moze da zna da li to zaista toliko vredi ili je neko lupio APP cenu, i kad vidis na oglasima te cene i novogradnju na skoro istoj ceni na slicnoj lokaciji, izbor je jasan. Naravno da nema pravila i da ima puno izuzetaka, ali iz nekog svoj malog kruga ljudi koje znam da su kupili stanove u Beogradu to je neki moj utisak, a to je moj utisak i na osnovu ove teme ovde. Joe nije iz Beograda, zivi u Holandiji i kupio je novogradnju. Koje su bile sanse da on kupi starogradnju, kako je mogao da zna u kojoj zgradi da gleda stanove, da ocenjuje da li su dobri ili losi, da juri majstore,...? Mnogo je lakse gledati projekte u izgradnji i u skladu sa svojim budzetom i planovima birati sta hoces da kupis nego juriti starogradnju. Starogradnju ima mnogo vise smisla juriti kad vec znas trziste, znas koji kraj grada ti se svidja, znas koje zgrade su kvalitetne, znas kakav stan ti treba, i u skladu sa tim pratis samo takve oglase. Kao sto rekoh, mozda gresim, ali to je moj neki utisak i neko moje misljenje.
 
Prema podacima statističkog zavoda, oko petine svih stanova u Sloveniji je prazno, a vlasništvo je uglavnom koncentrisano među najbogatijima. Mladina je nedavno pisala da 10 odsto najbogatijih vlasnika poseduje 37 odsto vrednosti nekretnina.

Ministar za solidarnu budućnost uveren je da će aktuelna slovenačka vlada do kraja mandata ostvariti cilj da počne izgradnju 5.000 javnih stanova za iznajmljivanje.

Skoro polovina njih je već u izgradnji - naglasio je on.

- Ovo je ambiciozan plan koji se niko nikada nije usudio da postavi, niko se nije usudio da svake godine stavi na sto do 100 miliona evra. Mi smo to uradili i verujem da je to najbolja poruka mladima u Sloveniji da će moći da dobiju pristupačne stanove - zaključuje premijer Golob čija je vlada najavila uvođenje poreza na nekretnine po stupanju na dužnost, ali ima još nema konkretnih predloga za ovo.

Za rešavanje stambenog problema, pre svega, bila bi neophodna masovna izgradnja (pristupačnih) stanova, ali bi postojeće stanje moglo bar malo da se popravi promišljeno postavljenim porezom na nepokretnosti, čime bi se ograničile sve češće špekulativne kupovine, koje tretirati kuće i stanove kao golu investiciju.
 
Po iznosu odobrenih gotovinskih kredita deluje da prosecan Srbij sve vise kuburi sa likvidnoscu (medjugodisnji rast od 71%).
Pogledajte prilog 201764
Keš kredit, pa na letovanje. Vele da su pare svakako obezvređene, štednja se ne isplati, zato je bolje da se besomučno troši. Kako bilo, cene nekretnina ne zavise od prosečnog neprosečno zaduženog Srbina.
 
Kada bi imali jednu prosecnu starogradnju staru 30-40god i pored nje isto tako jednu prosečnu novogradnju kolika bi po vama bila realna cena to jest razlika u ceni... 30%-40%da je skuplja novogradnja? Tipa 2000eur starogradnja, 2600eur - 2800eur movogradnja...
Teško je porediti, možemo i lux novogradnja vs najbolja starogradnje(mada tada bi po meni bila 50% razlika) ali mislim da bi ova razlika od jedno 30-40% bila realna....
Mogu da potvrdim da je taj odnos 30-40% u Holandiji između starogradnje i novogradnje. Naravno ima i ekstrema ali to je prosek. Tako sam očekivao i u BGu, a ono ispalo suprotno, da je novogradnja jeftinija od starogradnje (i to bez da računam još trošak renoviranja). Ali dobro. Takvo je stanje. Meni još lakše i jednostavnije.
 
Mogu da potvrdim da je taj odnos 30-40% u Holandiji između starogradnje i novogradnje. Naravno ima i ekstrema ali to je prosek. Tako sam očekivao i u BGu, a ono ispalo suprotno, da je novogradnja jeftinija od starogradnje (i to bez da računam još trošak renoviranja). Ali dobro. Takvo je stanje. Meni još lakše i jednostavnije.
Zamisli samo da drzava ne stimuliše kupovinu novogradnje kroz povrat PDV-a, traznja za starogradnjom bi bila još neuporedivno veća. To je narucito izraženo kroz lokaciju. Recimo, ako imaš odgovarajuća sredstva, možeš kupiti savršeno komforan i kvalitetan stan u Westu, A bloku, Wellportu (unesi naziv novogradnje na NBG po želji) ali kakav god stan da uzmeš, nećeš nikada imati kvalitet mikrolokacije jednog bloka 70a. Ovo je samo jedan primer, da ne govorim o još boljim lokacijama na NBG (recimo potez između Ušća i Palate Srbija) gde praktično ne postoji novogradnja. Ok, sad zidaju Blok 26 i Delta pravi nešto u Bloku 20, ali tu su cene reda velicine 8k EUR po m2.
 
Nije to ni suština, poenta je u jednoj opštoj nebrizi za okolinu, bahatosti, pa i nevaspitanju (kao u bloku 63 - ne damo poljanče a napravili parking od travnjaka). Još bolje ako nije počelo useljenje, daj onda sutra komunalce da zovemo.
Eto prolazim večeras novosređenim šetalištem, deca izgazila tek zasađenu travicu i biljke, šutiraju lopte u cveće, od obnovljene česme napravili bazen za punjenje vodenim pištoljima, okolo razbacano đubre na sve strane, išarani novi tobogani, a sa strane sede roditelji i baš ih briga.
Znam da je offtopic ali verovatno sam i ja postao preosetljiv kad shvatim da možemo da živimo u lepom ali eto, sami devastiramo i to malo što imamo.
Nema kazni, sve nam se može i to je naš problem. Lepo napisah pre koju stranu da je u Beču svako igralište ogradjeno i da policija povremeno kruži parkovima pa se ti pravi pameta, lomi, bacaj limenke... Kod mene ima dva igrališta, i to je još kao bolji kraj, i non stop je nešto polomljeno, zamene pa polome opet.
 
Mnogo je komplikovanija stvar naći kuću u predgradju po meri porodice, nego kupiti stan u gradu. U gradu imaš sve-svuda ( škola, vrtić, prodavnica...), a u selu i ne baš.
Budžet, kolika su ti deca, gde radiš, da li ideš svaki dan na posao, itd.

Najbolje što sam ja video od ozbiljnijih projekata posle COVID-a je definitivno Hrastov Breg. Ljudi su uložili ozbiljne pare, ozbiljna su firma, napravili kompletnu infrastrukturu i napravili naselje po meri čoveka/porodice. Ako realizuju sve planove a dobro im ide, biće super naselje. Šumadisjki kutak na Bukulji je još ludja priča, ali je dosta dalje od Bg-a.

Kosmajski vrtovi su izgradjeni, ali je kvalitet gradnje lošiji ( pre-fabric houses ). Generalno, Kosmaj je za vikendice, meni nije da svaki dan ideš u grad, mada i to je stvar percepcije.
Avalske doline mi se ne svidjaju, malo mi je kao iz Narcos-a, Avala Home Concept je lepa lokacija, ali ima manje kuća i nema baš neku infrastrukturu. Ima sad i projekat u Banovcima, Dunavski visovi, mislim da su preskupi za to što nude. Renew su kupili Karići, previše su izgradili i koncept sa stanovima na Kosmaju je ono... Kao izgradiće hotel i još neke sadržaje, ali ajde da vidimo..

Definitivno je to novo tržište koje će tek doživeti procvat u Bg-u razvojem infrastrukture i zagadjenjem u gradu koje se ne rešava.

Lokacije, kao lokacije.. Meni su Zuce odlične, sli generalno najviše se gradi na opštini Sopot jer nema frke oko dozvola i priključaka za vodu, struju i gas..
Banovci su dobri ali je skupa zemlja, Grocka i taj deo su super, samo je pakao loša infrastruktura, a i zaguljen neki narod živi okolo.. Nemam pojma.

Ako nisi u naselju, nemaš održavanje i manje viši si osudjen da rmbaš, da ti obiju kuću preko zime.. Meni to nije primamljivo

Eto, valjda sam bio od pomoći
Da li se secas koliko su kostale Avalske doline ili Avala Home Concept?
 

Све ове понуде омогућиле су банкама константан раст пласмана. Обим новоодобрених кредита становништву током првог квартала износио је 157,8 милијарди динара и био је за 31,5 одсто виши него у истом периоду 2023. Томе су допринели пре свега готовински кредити, на које се односило скоро 70 одсто нових кредита становништву.

Kamate nikad veće, ali uprkos tome konstantno rastu. I to očigledno ne onih koji žele da kupe stan, koji su manjina, već samo gotovina pa udri. Gde se troše te pare, pitaj boga.
 
Poslednja izmena:

I ovo da podelim usput. Marginalna poskupljenja, pad prodaje stanova od 6,5 odsto i vrednosti kupoprodaja za 10,13 odsto u Beogradu. 10% pad vrednosti kupoprodaje. Nije to malo.
 
Pad prodaje od 6.5% je značajan jer smo prošle godine u ovo vreme konstatovali pad prodaje od 30%. Znači da ta priča o oporavku tržišta što neki guraju ne pije vodu baš.
 
a ona prica sto je neki guraju da ce pad prodaje dovesti do pada cena jel pije vodu zna li se sta?
 
Evo opet malo licnih informacija relevantnih za temu, jedan od mojih najblizih drugara je isto ovaj mesec kupio stan na kredit, 70ak kvadrata novije gradnje, isto u ranim 30im kao ja.
Uzeo na 20 godina fiksnu kamatu, jos se razmisljao da li da spusti na 15 pa ipak odlucio da ostavi na 20 pa da prevremeno otplacuje sta mu ostane na kraju godine.

Pored toga imam jos jednog drugara koji razmislja da proda stan od preko 100m2 na NBGD i kupi 2 manja od recimo 60ak m2 u novogradnji sa dopunom iznosa preko kredita, a drugi drugar koji ima svoj stan koji su mu roditelji obezbedili i na kome nema tereta razmislja da digne hipoteku na njega i za kes da kupi jos jedan da izdaje.

Moram da se ogradim da svi gore pomenuti radimo u IT sferi pa nam je kupovna / stedna moc veca, ali subjektivni osecaj je da dosta mog drustva ili krece ili razmislja da uzimaju nekretnine u 30im na bilo kakav moguci nacin.
 
Vrh