Šta je novo?

Cene nekretnina

Nulti dan od koga se može računati da li cene padaju, stagniraju ili rastu je 1. januar one godine kojoj prethodi godina u kojoj će inflacija biti 3%. Nerealno je očekivati nominalni pad cena stanova čak i u uslovima pada prometa, ako je inflacija prošle godine u zemlji bila 12%.
 
Nulti dan od koga se može računati da li cene padaju, stagniraju ili rastu je 1. januar one godine kojoj prethodi godina u kojoj će inflacija biti 3%. Nerealno je očekivati nominalni pad cena stanova čak i u uslovima pada prometa, ako je inflacija prošle godine u zemlji bila 12%.
Tehnicki stagnacija je pad cena sa takvom stope inflacije, i to je najbolje sto se moze ocekivati po meni.
 
Evo opet malo licnih informacija relevantnih za temu, jedan od mojih najblizih drugara je isto ovaj mesec kupio stan na kredit, 70ak kvadrata novije gradnje, isto u ranim 30im kao ja.
Uzeo na 20 godina fiksnu kamatu, jos se razmisljao da li da spusti na 15 pa ipak odlucio da ostavi na 20 pa da prevremeno otplacuje sta mu ostane na kraju godine.

Pored toga imam jos jednog drugara koji razmislja da proda stan od preko 100m2 na NBGD i kupi 2 manja od recimo 60ak m2 u novogradnji sa dopunom iznosa preko kredita, a drugi drugar koji ima svoj stan koji su mu roditelji obezbedili i na kome nema tereta razmislja da digne hipoteku na njega i za kes da kupi jos jedan da izdaje.

Moram da se ogradim da svi gore pomenuti radimo u IT sferi pa nam je kupovna / stedna moc veca, ali subjektivni osecaj je da dosta mog drustva ili krece ili razmislja da uzimaju nekretnine u 30im na bilo kakav moguci nacin.
Realno bravo za biznis plan ako bih to tako nazvao, u svakom slučaju retko je da to neko i može, spominjemo stan od 100m2 koji je drugar nasledio i koji radi u IT-ju verovatno za mnogo veću platu od prosečne... U svakom slučaju mi je drago da vidim da i tada ljudi koji su rodjeni u bogatoj sredini(100m2 stan na NBG) i svojim trudom i prilagodjavanjem(radom u IT) i dalje gleda u ulaganju u nekretnine, a realno može više manje šta hoće, to bih rekao da je neko ko je finansijski pismen i eto moja podrška i pohvala...
 
Za glavne gradske opstine nema zime i dalje, Novi Beograd, Stari grad i Savski venac se odlicno drze i posle svega. Mogu da podelim licno posto pratim cene koje BNV daje, u odnosu na prodajni dan za zgradu gde sam ja uzeo stan podigli su cene za 10% (nakon pola godine) iako jos nema gradjevinske dozvole (manje kvadrature su u pitanju, vece su ostale iste).

Po mom misljenju imajuci u vidu ROI trenutni za rentu koji umnogome zavisi od toga da Rusi ostanu ovde dugorocno su mi privlacnija investiciona ulaganja u USA nekretnine, konkretno Teksas. Takodje IBKR brokerska platforma trenutno daje 4.8% na sav neinvestirani novac u USD, tu ima rizika od kursa al ne vidim da ce euro jacati u odnosu na usd u narednih godinu dana, mozda gresim.

Kome treba za zivot to je vec druga prica.
 
Za glavne gradske opstine nema zime i dalje, Novi Beograd, Stari grad i Savski venac se odlicno drze i posle svega. Mogu da podelim licno posto pratim cene koje BNV daje, u odnosu na prodajni dan za zgradu gde sam ja uzeo stan podigli su cene za 10% (nakon pola godine) iako jos nema gradjevinske dozvole (manje kvadrature su u pitanju, vece su ostale iste).

Po mom misljenju imajuci u vidu ROI trenutni za rentu koji umnogome zavisi od toga da Rusi ostanu ovde dugorocno su mi privlacnija investiciona ulaganja u USA nekretnine, konkretno Teksas. Takodje IBKR brokerska platforma trenutno daje 4.8% na sav neinvestirani novac u USD, tu ima rizika od kursa al ne vidim da ce euro jacati u odnosu na usd u narednih godinu dana, mozda gresim.

Kome treba za zivot to je vec druga prica.
Kolega da li bi preporučio BNV za investiciono ulaganje?
 
Kolega da li bi preporučio BNV za investiciono ulaganje?
Licno od svih novogradnji ocekujem da ce tu biti najveci rast cene. Kvalitet jeste upitan, nema gradjevinske dozvole za zgrade koje prodaju niti se zna ko ce biti izvodjac pa je malo kocka sa te strane, mislim da su tu novogradnje oko Westa na Novom Beogradu transparentnije i odgovornije ali blizina reke, kolicina desavanja, cinjenica da drzava maksimalno gura taj projekat (grade Lozionicu, skolu, vrtic, evo sad su i Muzej Nikole Tesle prebacili u BNV i oduzeli Marini Dorcol) predstavlja ogroman plus za investiciono ulaganje. Ne desava se cesto da jedna prestonica dobija novi centar grada do reke u 21. veku.

Ziveo sam na Novom Beogradu i Dorcolu i proveo nekoliko meseca u BNVu u iznajmljenom stanu i licno bih najradije u tom kraju ziveo. To govorim kao osoba u tridesetim jos bez porodice, nisam siguran da ce biti bas tako u porodicnom scenariju. Mislim i da u slucaju neke krize taj projekat ima najmanje rizika da bude kasnjenja. Vidimo sta se desava sa Sakurom na primer, mislim da ce slicno biti i sa Marinom Dorcol a investitori daju penale samo za do 6 meseci kasnjenja, posle toga zgrada moze da kasni dve tri godine i ne dobijes nista sto mi je licno sulud nedostatak garancija.

Da napomenem planiram da se vratim ako sve bude po planu i dugorocno da budem u Beogradu, imam vec jedan stan u starogradnji ali vise od ova dva trenutno ne bih isao. Ja sam doduse u malo boljoj situaciji jer imam kontakte u SAD gde mogu da ulozim novac i parcijalno u nekretnine (3-4 investitora se okupe) i da budem skoro potpuno pasivan u tom vidu investicije pa mi se samim tim i opcija ulaganja u SAD primamljivija. Da navedem primer ulaganja mog dobrog prijatelja tamo: kuca kupljena pre 3 godine za 120k, ucesce 20k, renoviranje 30k, izdaje se za 1500$, kad se odbiju svi troskovi kuca samu sebe isplacuje plus ostaje 500-700$ profita cak. U medjuvremenu nova procena vrednosti kuce na 200k, radi se refinansiranje (nesto sto mi ni nemamo kao opciju uopste u Srbiji), izvuce se 50k i ide se dalje u sledecu investiciju.
 
Ziveo sam na Novom Beogradu i Dorcolu i proveo nekoliko meseca u BNVu u iznajmljenom stanu i licno bih najradije u tom kraju ziveo

Meni je Dorćol možda i najbolja lokacija za život u gradu, kad se uzme u obzir količina dostupnih sadržaja, blizina centru i reci. Živeo sam na donjem Dorćolu jedno vreme i bilo mi je super.

BNV mi deluje jako sterilno i neprivlačno za život (zasad), i možda malo previše snobovski.
 
Meni je Dorćol možda i najbolja lokacija za život u gradu, kad se uzme u obzir količina dostupnih sadržaja, blizina centru i reci. Živeo sam na donjem Dorćolu jedno vreme i bilo mi je super.

BNV mi deluje jako sterilno i neprivlačno za život (zasad), i možda malo previše snobovski.
Ne znam kako je za porodični život, jer mi deluje da se teško upada u škole i vrtiće. Ja sam živeo na Dunavskom keju dok nisam dobio decu, jedan od najboljih perioda u životu. Sve ti je na dohvat ruke, a ipak si nekako izolovan. Ima i nekih mana, ali tako to ide.
 
Meni je Dorćol možda i najbolja lokacija za život u gradu, kad se uzme u obzir količina dostupnih sadržaja, blizina centru i reci. Živeo sam na donjem Dorćolu jedno vreme i bilo mi je super.

BNV mi deluje jako sterilno i neprivlačno za život (zasad), i možda malo previše snobovski.
Slazem se poprilicno. Dorcol odise raznolikoscu i obozavam taj kraj, primarno sam Marinu Dorcol pikirao za novogradnju al su mi bili malo neozbiljni i nesigurni.

BNV jeste snobovski malo i skroz mogu da razumem da nekima ne odgovara :)
 
1718527577243.png


 
Kada bi imali jednu prosecnu starogradnju staru 30-40god i pored nje isto tako jednu prosečnu novogradnju kolika bi po vama bila realna cena to jest razlika u ceni... 30%-40%da je skuplja novogradnja? Tipa 2000eur starogradnja, 2600eur - 2800eur movogradnja...
Teško je porediti, možemo i lux novogradnja vs najbolja starogradnje(mada tada bi po meni bila 50% razlika) ali mislim da bi ova razlika od jedno 30-40% bila realna....
Mislim da nedostaje jedan element u ovoj matematici - a to je lokacija. Jednostavno, postoje određeni delovi Beograda gde ne postoji prostor za novogradnju, a koji imaju zaokružen sadržaj.

Centar grada, uključujući "gornji" Dorćol, delovi Vračara (tzv. "Vračar historical"), urbani delovi Palilule - tu arhitekturu, urbanu matricu, kulturni i društveni sadržaj. Jednostavno ne možeš da ga napraviš na drugoj lokaciji. Iz tog razloga, te delove grada treba zanemariti pri ovoj računici.

Ostali delovi grada, naročito oni sagrađeni posle 45 - većinu možeš da "reprodukuješ" na slobodnim lokacijama. I tu ima smisla govoriti o nekim razlikama u ceni.
 
Bar na primeru iz nase zgrade - ljudi i to jedva placaju, ne zato sto nemaju, nego "sve je to bacanje para" i "ko zna gde te pare zavrse". Komsiluk igra zaista ozbiljnu ulogu u procesu kupovine stana, samo mali broj ljudi to shvata. Nazalost to ne moze da se proveri dok se ne zivi.
Ali to plaćanje je zakonska obaveza. Napraviš ugovor sa Infostan-om, i automatski svakog meseca se skida novac, i uplaćuje na ručun stambene zajednice. Jeste da Infostan uzme neku proviziju, ali barem si siguran da će svi da plaćaju.
 
Dosta ljudi imaju argument protic novogradnje jer "veliki troskovi odrzavanja".

Troskovi nisu veliki vec realni, i potrebni da se ne zivi u ruini od kraja.

Ljudi zive sto kazete u nekretninama vrednim po 200+ hiljada eura a u hodniku zgrade ne rade svetla ili se fasada raspada ali bitno da je odrzavanje zgrade 600 dinara mesecno.
Još jedan argument je i porez na nepokretnost. Ako živiš u starogradnji, iznos poreza se drastično smanjuje zbog amortizacije. Što ti je stariji objekat, niži je i porez. Što je na neki način paradoksalno, jer ljudi koji žive u salonskim stanovima u centru Beograda plaćaju niži porez nego neko na obodima grada, ali u novogradnji.
 
Ali to plaćanje je zakonska obaveza. Napraviš ugovor sa Infostan-om, i automatski svakog meseca se skida novac, i uplaćuje na ručun stambene zajednice. Jeste da Infostan uzme neku proviziju, ali barem si siguran da će svi da plaćaju.
Problem je što ima ljudi koji neće da prave ugovor sa infostanom. Ne shvataju pojmove "stambeni fond", "investicioni fond" i slično, za njih je sve to krađa para koja se krije iza prefinjenih i vešto skovanih eufemizma. Čim im spomeneš Eps i infostan, oni odmahuju rukom i prave ružne grimase, dok im zgrada svakim danom sve više gubi vrednost i gubi se u prahu rasute fasade.
 
Problem je što ima ljudi koji neće da prave ugovor sa infostanom. Ne shvataju pojmove "stambeni fond", "investicioni fond" i slično, za njih je sve to krađa para koja se krije iza prefinjenih i vešto skovanih eufemizma. Čim im spomeneš Eps i infostan, oni odmahuju rukom i prave ružne grimase, dok im zgrada svakim danom sve više gubi vrednost i gubi se u prahu rasute fasade.

Opet kažem. Ovo je zakonska obaveza. Dovoljno je da se izglasa na skupštini stanara-stambene zajednice. Upravnik ide i potpisuje ugovor sa Infostanom. I tu je kraj priče. Na svaki račun se dodaje iznos za tekuće održavanje, i investicioni fond. Tačka.

Ako ne možete da se dogovorite, tj. da izglasate na skupštini stanara - prijava opštini, pa neka vas opština tuži.
 
Opet kažem. Ovo je zakonska obaveza. Dovoljno je da se izglasa na skupštini stanara-stambene zajednice. Upravnik ide i potpisuje ugovor sa Infostanom. I tu je kraj priče. Na svaki račun se dodaje iznos za tekuće održavanje, i investicioni fond. Tačka.

Ako ne možete da se dogovorite, tj. da izglasate na skupštini stanara - prijava opštini, pa neka vas opština tuži.
Tako je, mora da se izglasa, odnosno da se složi 50% +1, kao što je slučaj u mojoj zgradi. Infostan će se uvećati svima na 3,4 godine za 2500 jer se plaća na rate. Svima, i onima koji nisu ni bili prisutni na sednici. Videćemo kako će to da izgleda, ali je svakako sada postala zakonska obaveza. Isto treba da urade i ovi što kukaju da im popravlja država. Ali dobro, očigledno nemaju tih 50%, te ih treba primorati drugim putevima.
 
Vrh