Šta je novo?

Cene nekretnina


Skoro prolazim pored one zgrade u 30om bloku sa koje je pala terasa, ako se secate tog slucaja. Znate li sta sad tamo stoji? I dalje stoji samo zastitna traka da pesaci ne prolaze, jer padaju terase. Sta je uradjeno po tom pitanju? Ocigledno, nista. Pala terasa, jbg, sta da s' radi.

Gledam posle oglase za tu zgradu, nema nista ispod 2900 i to veliki stan, manji idu do 3500... I posle sam ja lud, mislim, ne kazem da nisam, al nisam izgleda jedini. Platis 3500 izadjes na terasu da popijes kafu, i srucis se sa tonom betona na beton.
Sto kaze moja supruga - sve tu bogatasi zive, al na papiru. Imas nekretninu 200, 300k i vise, i dozvolis da ti fasada bude najblaze receno smrtonosna.
Sa mnogim ljudima sa kojima sam pricao da zive u starogradnji i imaju problema sa fasadom, i dalje zive u ubedjenju "to mora grad da sredi". Verovatno gledaju kako u centru obnavljaju fasade, pa ko veli, cekaju da oni dodju na red.
Posle nije ni cudo sto moram da objasnjavam nekima da je enterijer stana najmanji problem. To se vrlo lako da urediti.
Sta da kazemo tek u starogradnji koliko slucajeva ima i zgrada gde su ljudi nosece zidove rusili i sekli i igrali se "S Tamarom u akciji", a da se ne zna.
Ne, bitno enterijer da sredis i da napravis svoj mehur odsecen od ostatka komsiluka, grada, sveta.
 
Poslednja izmena:
Dosta ljudi imaju argument protic novogradnje jer "veliki troskovi odrzavanja".

Troskovi nisu veliki vec realni, i potrebni da se ne zivi u ruini od kraja.

Ljudi zive sto kazete u nekretninama vrednim po 200+ hiljada eura a u hodniku zgrade ne rade svetla ili se fasada raspada ali bitno da je odrzavanje zgrade 600 dinara mesecno.
 
Sto kaze moja supruga - sve tu bogatasi zive, al na papiru. Imas nekretninu 200, 300k i vise, i dozvolis da ti fasada bude najblaze receno smrtonosna.
Sa mnogim ljudima sa kojima sam pricao da zive u starogradnji i imaju problema sa fasadom, i dalje zive u ubedjenju "to mora grad da sredi". Verovatno gledaju kako u centru obnavljaju fasade, pa ko veli, cekaju da oni dodju na red.
Posle nije ni cudo sto moram da objasnjavam nekima da je enterijer stana najmanji problem. To se vrlo lako da urediti.
Sta da kazemo tek u starogradnji koliko slucajeva ima i zgrada gde su ljudi nosece zidove rusili i sekli i igrali se "S Tamarom u akciji", a da se ne zna.
Ne, bitno enterijer da sredis i da napravis svoj mehur odsecen od ostatka komsiluka, grada, sveta.
Zapravo postoje česti primeri sređivanja eksterijera gde neko postavi izolaciju okreči i sredi fasadu ali samo u nivou sopstvenog stana, što naravno remeti uniformnost zgrade i izgleda prilično groteskno.
 
Bukvalno stanovi u istim zgradama (mozda i bas ovaj) slične kvadrature, spratnosti - april 2021 1250 sa PDVom, evo sad bukvalno jače od duplo https://www.halooglasi.com/nekretni...parking/5425644532420?kid=3&sid=1718314367919
Za vreme Rusa u septembru 2022 su bili oko 2000 sad su jos 15 posto skočili.

Stvarno mislim da su predgradja mozda i najviše skočila, Krnjače, Kotezi Borče su pre korone bila oko 800 eura - sad 1600-2000, Karaburma, Mirijevo i Banja (Višnjica) su bili od 900 do 1200 sad su oko 2000-2400 negde i 2700 do 3000 za ovakve novije i manje stanove.

To je bukvalno skok od preko 100 posto za par godina - najvise od sredine 2021 do kraja 2022.
Meni ovo gubi svaki smisao i stvarno utiče ozbiljno na glavu, a od cena me barem duplo više nervira ponuda.

Koji epic zaje******* - svako ko nije uzeo tu do 2021.
Ne vidim da ce ovo skoro padati a bas bas mi je neverovatno.
 
Bukvalno stanovi u istim zgradama (mozda i bas ovaj) slične kvadrature, spratnosti - april 2021 1250 sa PDVom, evo sad bukvalno jače od duplo https://www.halooglasi.com/nekretni...parking/5425644532420?kid=3&sid=1718314367919
Za vreme Rusa u septembru 2022 su bili oko 2000 sad su jos 15 posto skočili.

Stvarno mislim da su predgradja mozda i najviše skočila, Krnjače, Kotezi Borče su pre korone bila oko 800 eura - sad 1600-2000, Karaburma, Mirijevo i Banja (Višnjica) su bili od 900 do 1200 sad su oko 2000-2400 negde i 2700 do 3000 za ovakve novije i manje stanove.

To je bukvalno skok od preko 100 posto za par godina - najvise od sredine 2021 do kraja 2022.
Meni ovo gubi svaki smisao i stvarno utiče ozbiljno na glavu, a od cena me barem duplo više nervira ponuda.

Koji epic zaje******* - svako ko nije uzeo tu do 2021.
Ne vidim da ce ovo skoro padati a bas bas mi je neverovatno.
Dobar oglas, pravi mirijevski. 😁 Što se kaže, tik do samog centra, zelenilo, infrastruktura, sve ima. 😁
 
Dobar oglas, pravi mirijevski. 😁 Što se kaže, tik do samog centra, zelenilo, infrastruktura, sve ima. 😁
Eto ja sam preskočio da uzmem tu neki medju zadnjim stanovima jednosoban 33kv 37000 tako nesto april 2021( kad sam kretao da gledam)

Bukvalno iz istih očiglednih razloga koje si naveo, kao nacicu nesto bolje 1.5 veće itd.
Reko ma kakvo crno Murijevo 4.
Tad je još i bilo ponude al je nestajalo prebrzo.

Još sam ponosno čitao komentare ovde i ,,skapirao da sam bio u pravu,, (našla baba druge babe da potvrde ono što i sama misli) i nema šta to je to evo me idalje ovde komentarisem i ne verujem a onaj ko je uzeo tad em je uštedeo bar 12000 na kirije, em mu skočilo duplo pa moze sad i da proda da ide dalje.

Kad sad gledam to Murijevo 4 kao veliku propuštenu priliku hahaha to govori koliko je sve otišlo u PM. a i vise mi nista nije jasno :)
Ovo nije "toliko mi treba", ovaj planira da skuci i ostatak dalje familije
Te su cene sad za Mirijevo za manje stanove koji nisu niska prizemlja i kosi krovovi- od 2150 do 2600. Veruj mi pratim.
Čak ima i starogradnji 40 plus godina za 2500. Totalno mi je nejasno :)
Par stanova znam da je otislo za 2150 za dan- dva (sumnjam da su ubijene cene jer bi sačekali bar par dana).
 
Update
Sto je najjače naleteo sam tu blizu na dosta veci stan za 1700, uknjizen u OK stanju (po slikama, spratnosti,opisu) ali stoji bar pola godine. Verovatno ima neka forica čim stoji toliko, al on mi probija budžet pa se nisam dalje interesovao.

Mislim da su ljudi sad bas jače nego ikad nagrnuli na te najmanje 1.5 stanove (jer mnogi jedino te i mogu da priušte) zato su i te cene.
Možda se zato i vidi skok cene kvadrata a i povećana kupovina jer praktično ode 40 tih malih po 2400 umesto ko ranije 20 srednjih po 2000.
Pa onda negde ispadne da je skočio i promet i cena po kvadratu.
Lupam nisam pametan, možda neko ima neko drugo objašnjenje

Za te budzete koje jurim do 80-88k stanovi su uglavnom 2200 plus, čak sam naletao i na Kornjače za 2460 :) (edit- sad vidim da je i bata skapirao pa je ipak malo spustio al je opet daleko od relnog)
 
Karaburma, Mirijevo i Banja (Višnjica) su bili od 900 do 1200 sad su oko 2000-2400 negde i 2700 do 3000 za ovakve novije i manje stanove.

Evo jedan VB biser


Inače Karaburma sad, stanovi u malo boljem stanju se oglašavaju za 2200-2400. Alavo jako, imajući u vidu kakav je kraj i kvalitet starogradnje.
 
Za te budzete koje jurim do 80-88k stanovi su uglavnom 2200 plus,

Ne znam da li si video ovu zgradu, ako gledaš Mirijevo

 
Kako samo banke to umeju:


Vremena se menjaju, želje ostaju iste.

Strašno su se dobro prilagodili tržištu sa ovom fiksnom ratom od 5.03% na 20 godina.
 
Kako samo banke to umeju:


Vremena se menjaju, želje ostaju iste.

Strašno su se dobro prilagodili tržištu sa ovom fiksnom ratom od 5.03% na 20 godina.
Erste je imala maks profit od domacih banaka gledajuci 2023 i procentualnu zaradu koliko se secam.

Svakako uzeti na 20 godina fiksno je losa odluka, bolje neki kombinovani jer ce kamate polako da padaju sledecih par godina.
 
Erste je imala maks profit od domacih banaka gledajuci 2023 i procentualnu zaradu koliko se secam.

Svakako uzeti na 20 godina fiksno je losa odluka, bolje neki kombinovani jer ce kamate polako da padaju sledecih par godina.
Da, ali fora je što su ljudi uplašeni svim ovim događajima, pa im to deluje kao beg od nesigurnosti. A i računaju da će posle da refinansiraju.
 
Ja stvarno mislim da cesto i jeste, pogotovo ako se malo detaljnije potrazi, probere, malo ispregovara, i ako to nije neka ekskluzivna lokacija gde nema novogradnje u blizini
Kljucne reci: eksluzivna lokacija gde nema novogradnje u blizini.
Podaci RGZ-a bez filtriranja mikrolokacije i pracenja odredjene mikrolokacije te odredjenog tipa stana kroz vreme (pre svega mislim na starogradnju) ne daju odgovor da li cena nekretnina raste, stagnira ili opada.
Evo ja pratim godinama veoma odredjenu mikrolokaciju i na osnovu oglasenih cena i prometovanih cena i dalje vidim trend rasta.
Rec je o Lionu, zgrade od crvene fasadne cigle na Bulevaru, na potezu od Milosa Zecevica do Gospodara Vucica.
Veci stanovi za komplet renoviranje su prodati u poslednjih par meseci za 2500 EUR/m2. Jedan dvosoban stan zaista dubinski i kvalitetno renoviran je otisao za 3250 EUR/m2 za nedelju dana. Bio oglasen za 3300 EUR/m2.
Trenutno najjeftiniji veci stan (delimicno renoviran) oglasen je za 2800 EUR/m2, dok je nekoliko isto vecih stanova kompletno za renoviranje oglaseno u rasponu 3000-3400 EUR/m2.
Do sada (2022, 2023) nikad nisu oglasavani ovi stanovi u ruiniranom stanju preko 2800 EUR/m2. Oglasene cene isle su u rasponu 2200-2800 EUR/m2.
Najveci car za sada je ovaj koji trazi 4300 EUR i to na lazno oglasenu (uvecanu) kvadraturu. Ako se gleda uknjizena kvadratura lik zapravo trazi 4700 EUR/m2.
U svakom slucaju, i kada se ukloni ovaj ekstrem, na Lionu za konkretno taj tip zgrada oglasene cene imaju trend rasta, cifra od 3000 EUR/m2 za stan za kompletno renoviranje koja je bila nezamisliva cak i prosle godine vise nije bauk.
 
U viva residence je niza ili ista cena za skroz nov stan.
Pa da ali tamo vec odavno nema slobodnih stanova osim 10-ak poprilicno nefunkcionalnih i 1 penthaus koji kosta bar pola miliona. Mislim da su povecali cene za te preostale stanove u odnosu na prodajni dan pre neku godinu...
Mene svakako interesuje GM u Vivi, znam da je ostalo poprilicno GM jer za garsonjere nije bilo obavezno da se kupi a 3-sobni i 4-sobni su imali 2 GM. Dosta ljudi koji su kupili garsonjere nisu kupili GM, dok isto tako dosta njih koji su kupili vece stanove uzeli samo 1 GM. Poslednja informacija koju sam dobio je da cekaju da prodaju sve stanove pa ce tek onda da puste preostala GM u slobodnu prodaju. Obzirom na dinamiku, ne verujem da ce prodati preostale stanove do kraja godine. U Julu kad budem u BG ici cu u Kadenu da vidim kakva je situacija sa tim GM.
 

Skoro prolazim pored one zgrade u 30om bloku sa koje je pala terasa, ako se secate tog slucaja. Znate li sta sad tamo stoji? I dalje stoji samo zastitna traka da pesaci ne prolaze, jer padaju terase. Sta je uradjeno po tom pitanju? Ocigledno, nista. Pala terasa, jbg, sta da s' radi.

Gledam posle oglase za tu zgradu, nema nista ispod 2900 i to veliki stan, manji idu do 3500... I posle sam ja lud, mislim, ne kazem da nisam, al nisam izgleda jedini. Platis 3500 izadjes na terasu da popijes kafu, i srucis se sa tonom betona na beton.
Ma ne znamo mi, starogradnje su bolje, ne plaćaš održavanje, kvalitet, normalne komšije..

Međutim, žitelji ove zgrade, kažu da nisu zadovoljni ishodom sastanka, te da će radove morati da plate iz svog džepa
Stojaće to tako još 50 godina bar.
 
Poslednja izmena:
ovo me podsetilo na stanare moje zgrade (skromnih 5 spratova i ukupno 17 stanova) kako su se svojevremeno bunili da im je renoviranje fasade skupo, a sada su cene tih istih radova bezmalo duplo veće nego kad su se bunili
 
ovo me podsetilo na stanare moje zgrade (skromnih 5 spratova i ukupno 17 stanova) kako su se svojevremeno bunili da im je renoviranje fasade skupo, a sada su cene tih istih radova bezmalo duplo veće nego kad su se bunili
Kod mene za koji stan više, sad će da se radi krov, sve putem infostana koji će se uvećati za jedno 2500rsd na par godina. A 50% zgrade ni ne zna za to. O fasadi se i dalje mašta.
 
Ma ne znamo mi, starogradnje su bolje, ne plaćaš održavanje, kvalitet, normalne komšije..


Stojaće to tako još 50 godina bar.
Au, ja tek sad vidim da oni hoće da im grad finansira obnovu fasade. I to ova zgrada preko puta Yubc-a gde prolazim svaki dan :) Mogao je lagano beton da mi se odlomi na glavu. Možda je pametnije da se to proda dok još može...
EDIT: Mogu da plaćaju preko infostana na rate, na jedno 4,5 godina. Ima ih dosta neće biti strašno. Ko nema...
 
Poslednja izmena:
Svi hoće da im grad finansira obnovu fasade.

Ja znam samo jednu zgradu u BG da su stanari iz svog džepa platili sređivanje. Većina bi radije pustila da se raspadne sve nego da plate nešto.
Znam da ima neki uslovi koje zgrada mora da ispuni da bi se prijavila za pomoć grada valjda. Ali mislim da je nerealno sve to očekivati. Kod mene u kraju vidim da su shvatili da će morati da plate i sad se spremaju da posle krova rade fasadu.
 

Skoro prolazim pored one zgrade u 30om bloku sa koje je pala terasa, ako se secate tog slucaja. Znate li sta sad tamo stoji? I dalje stoji samo zastitna traka da pesaci ne prolaze, jer padaju terase. Sta je uradjeno po tom pitanju? Ocigledno, nista. Pala terasa, jbg, sta da s' radi.

Gledam posle oglase za tu zgradu, nema nista ispod 2900 i to veliki stan, manji idu do 3500... I posle sam ja lud, mislim, ne kazem da nisam, al nisam izgleda jedini. Platis 3500 izadjes na terasu da popijes kafu, i srucis se sa tonom betona na beton.
Ako je cena tih "ruševnih"stanova oko 3300 u proseku + renoviranje unutra jel nije bolje uzeti stan u Lastavicama za 3500 sa PDV-om i glanc novi stan bez ikakvog ulaganja i useljenje u septembru?!?! Ili Airport Garden slične cene, ali useljenje u januaru 2025...
Mislim ako mi sad kažete ali mikrolokacija - a pada ti terasa ili na glavu ili ti padaš zajedno s njom onda - onda bolje bilo gde a ne Lastavice koje su preko puta Delta Cityja ili Airport Garden. Ljudi raspitajte se oko novogradnji nije baš sve tako crno. Kad stavite na papir dođe se do vrlo slične cene, ako ne i jeftinije cene za novogradnju čak i bez povrata PDVa. S povratom daleko jeftinije. I barem narednih 5 godina kad uđete u zgradu osećate miris novog.
 
Nisu problem pare ni koštanje fasade, to su ljudi koji su navikli da ne plaćaju. I da košta 1000e fasada za celu zgradu bunili bi se. Oni su navikli da to sve radi "neko drugi", a onaj ko sredi svoj stan takodje ga ne zanima zgrada jer živi u svom mikrosvetu. To je ono što sam pisao ranije, možeš ti da napraviš vilu na deponiji ali će i dalje biti deponija.
 
Vrh