Šta je novo?

Cene nekretnina

broj zaposlenih lica u Srbiji iznosio je 2.871.700, broj nezaposlenih 299.100, dok je broj stanovnika van radne snage iznosio 2.475.700.
Šta konkretno znači broj stanovnika van radne snage?
 
To predpostavljam i Ja ali onda dolazimo do zaključka da nas je poprilično manje nego na popisu, što smo i tvrdili, a neki nas ubedjivali u suprotno :) Pitam se samo koliko ima glasačkih listića u Srbiji... Dakle ima nas oko 5,7m koji žive i rade u Srbiji sa tendencijom pada. Tu su Bangladešani da popune rupe. Dakle polovina populacije cele Srbije živi u dva grada, a neko se pita zašto cene rastu.
 
To predpostavljam i Ja ali onda dolazimo do zaključka da nas je poprilično manje nego na popisu, što smo i tvrdili, a neki nas ubedjivali u suprotno :) Pitam se samo koliko ima glasačkih listića u Srbiji... Dakle ima nas oko 5,7m koji žive i rade u Srbiji sa tendencijom pada. Tu su Bangladešani da popune rupe. Dakle polovina populacije cele Srbije živi u dva grada, a neko se pita zašto cene rastu.
Pa to je bar lako izračunati, ako nas je 5,7 miliona koji žive i rade u SRB a ima 1,2 miliona maloletnika, to znači da je 4,5 miliona onih sa pravom glasa koji žive i rade u SRB.
Ostatak do 6,5 miliona birača je uvoz sa strane i dijaspora :)
 
Анкета о радној снази покрива радно способно становништво (чини ми се старије од 16 година), и ту постоје те три категорије (запослени (формално и неформално), незапослени (нпр. на бироу, или у потрази за послом), и остали - једном речју "домаћице").
 

Neke od najskupljih ulica​


1717071760241.png


Promenili su se i zahtevi kupaca kada je reč o strukturi stanova.

- Prema izdatim građevinskim dozvolama tokom prethodne godine prijavljena je izgradnja stanova sa prosečnom povrsinom od 63m2 do 74m2. Nekada su to bili stanovi dvosobne strukture sa površinom od 40m2 dok sada u skladu sa aktuelnim trendovima sve je veća izgradnja stanova prosečne površine od 70m2 - kaže za “Blic” Jelena Davidović sa portala Nekretnine.rs.
 

Neke od najskupljih ulica​


Pogledajte prilog 200049

Promenili su se i zahtevi kupaca kada je reč o strukturi stanova.

- Prema izdatim građevinskim dozvolama tokom prethodne godine prijavljena je izgradnja stanova sa prosečnom povrsinom od 63m2 do 74m2. Nekada su to bili stanovi dvosobne strukture sa površinom od 40m2 dok sada u skladu sa aktuelnim trendovima sve je veća izgradnja stanova prosečne površine od 70m2 - kaže za “Blic” Jelena Davidović sa portala Nekretnine.rs.
Ceo tekst je presmešan, plaćen članak.
 
Spominju prema izdatim građevinskim dozvolama, tako da to još ne možemo da vidimo nigde u statistici.

Pa ko zna šta ona gleda. Kakva je to formulacija "prosečna površina od 63 do 74 m2". Velika je razlika između te dve cifre. Trendovi prosečne prometovane kvadrature se jako sporo menjaju u BG i to fluktuira 1-2 kvadrata od godine do godine.
 
Premali im je uzorak i ručno biran. Ne može biti toliko odstupanje od javnih i sveobuhvatnih katastarskih podataka.
 
Izašli podaci o novoodobernim stambenim kreditima za april.
Imamo zbirni međugodišnji rast (2024 vs 2023 za prva 4 meseca)

Mesec2021202220232024
Januar81696655
Februar82775955
Mart1071057270
April127886188
Maj929463
Jun1199367
Jul948358
Avgust908860
Septembar939157
Oktobar949158
Novembar939762
Decembar10710571
Ukupno1,1791,081753268
Jan-Apr397339258268

1717074258207.png
 

Milena (pravo ime poznato redakciji) živi u 30 kvadrata što joj je predstavlja najveći problem da osnuje svoju porodicu.

- Najviše me nerviraju komentari poput ,,pa mi smo i u manje prostora gajili decu". Ja to ne želim za sebe. I suprug i ja smo se trudili da se odškolujemo, vredni smo i radni a opet i sa našim platama koje su više od prosečne u Srbiji, ne možemo da kupimo svoj stan. Cene kvadrata su skandalozno otišle na gore - priča nam Milena za Telegraf Biznis.

Da li je Milena izmišljena osoba? :)
 



Da li je Milena izmišljena osoba? :)
Stvarna ili ne, Milena deluje kao klasičan kukač. Ja to ne želim za sebe. Ne želim ni ja ovu kišu što će svakog časa da ljusne, na bicikli sam, a moram u vrtić po dete. Ako može nekako nebo da uzme u obzir moje prilike, bio bih mu zahvalan. 30m2 sa jednim detetom nije strašno. Možeš ti to Milena.
 



Da li je Milena izmišljena osoba? :)
Verovatno i nije. Ima istine u tome što priča ali odbijam da poverujem da ne može da kupi nekretninu sa dve iznadprosečne plate (ajde da kažemo 2500e, a može biti i više i manje). Sad u glavi ide računica, koliko kvadrata želi i na kojoj lokaciji. NIje sve 0 ili 1.
 
Verovatno i nije. Ima istine u tome što priča ali odbijam da poverujem da ne može da kupi nekretninu sa dve iznadprosečne plate (ajde da kažemo 2500e, a može biti i više i manje). Sad u glavi ide računica, koliko kvadrata želi i na kojoj lokaciji. NIje sve 0 ili 1.
Ja bi pre putovao iz recimo Batajnice ili Pančeva, ili pak Obrenovca, Barajeva do Bg-a svaki dan, nego se zatvarao u taj nezdravi prkos i ljutnju kojom samo štetiš sebi. Sa dve plate iznad proseka može da kupi stan od minimum 70,80 kvadrata ili kuću, i da živi bez ikakvih problema.
Ako je stvarna 😂
 
Meni ide na živce to što ti trebaju dve prosečne plate za stan. Šta ako je neko sam ili jedini zaposlen?

Po meni je normalno da svako ko radi, može priuštiti sebi krov nad glavom.
 
Nista oni nisu izmisli vec je to godinama usavršavano
Koga zanima ima tu dosta da se čita ^^^
 
Kupuješ gde možeš. Bolje to nego da donosiš odluke kao što su: neću da se ženim/udajem i pravim decu, jer nemam stan u Bg-u.
Slazem se, ja sam odrastao van Beograda i nista mi nije falilo niti me je ikako sputavalo kasnije za studiranje i posao.
Nije falilo nista ni ostatku porodice, svi smo se skolovali i zaposlili / osamostalili u Beogradu naknadno bez problema.
 
Kupuješ gde možeš. Bolje to nego da donosiš odluke kao što su: neću da se ženim/udajem i pravim decu, jer nemam stan u Bg-u.
Nemanje dece nema veze sa životnim uslovima, zapravo što su oskudniji uslovi to je verovatnoća da ćeš imati više dece. Tako je ne samo kod nas, već u celoj Evropi. siromašniji ljudi imaju veće porodice. Bogatiji sloj, narucito u urbanim sredinama ima jedno ili nijedno dete, ali ne zbog nedostatka novca, već zbog svog lifestyle-a.
 
Vrh