Šta je novo?

Cene nekretnina

20% kriminal, političari, 10% dijaspora, 10% bogataši iz unutrašnjosti, dodaj na to još 10% region (RS, CG, Kosovo), dobio si polovinu prometa "investiciono", i to je da ga potceniš.

Ovih 10% stranaca smanji na 5%, to je zvanična statistika.

Ovi ostali kupuju mehanizmima koje si naveo.

I moje je trust me bro, ali iskustvo sa rentiranjem mi govori da veliki broj stanova u gradu drže ljudi van grada (unutrašnjost ili dijaspora), to vidim i kod ljudi oko sebe koji iznajmljuju ko su im stanodavci.
 
Beograd na vodi će da propadne….fušeraj na max sa cenama …preteruju…videćete kako će tamo da padne kvadrat ,Ajde da se sad kladimo
 
Jos veci fuseraj je bio u Belvilu, od vecih stanova pravili 2 manja na primer, pa ne vidim da je nesto pala cena tamo.
U Belvilu u početku (posle Univerzijade) dakle negde 2010,11, niko nije hteo stan ni po 900-1000. Neke najmanje je Mišković već bio podelio partnerima i saradnicima. Mislim da je to vreme kad narod nije imao para, a i ti koji su imali nisu ga lupali u cigle nego štedeli. Pa ni ABlok i Savada nije bila neka preterana zainteresovanost a sećam se bilo 1600-1700e m2 pre prvog ašova.
 
Ček vi ljudi još uvek diskutujete i upustate se u neku pricu sa ovim likovima sa moje ignore liste. Pa dokle god to radite neće ovde biti bilo kakve konstruktivne diskusije već samo vredjanja inteligencije sa njihove strane i prosipanja vaše energije u ništa.
 
Beograd na vodi će propasti jedino ako država propadne. Zbog kredita koje uzimamo teška neminovna propast se odlaže novim kreditima. Kada krenu masovniji gubici posla, biće veselje, do tada se nekako gura.
 
Mislim da kada bi gledali promet nekretnina dosli bi do neke ovakve slike profila kupca:

10% dijaspora
10% stranci, strane firme
10% kupi stan tako sto proda stan van beograda ili imanje pa kupi ovde
10% svojim radom kupi stan za kes (privatnici / IT sektor)
10% kupi stan na kredit jedva stednjom od X godina za ucesce
10% kupi stan na kredit tako sto im porodica pomogne za ucesce a oni od svog rada placaju ratu
10% kupi stan na kes tako sto nekome drugome proda svoj prethodni stan za kes pa doda razliku od ustedjevine za bolji stan
10% kupi 2 stana tako sto proda svoj veci stan na boljoj lokaciji
20% kriminal, politicari

Procenti su karikirani i izvor je trust me bro, ali mislim da je suludo misliti da dijaspora utice vise od 10% na promet nekretnina.
Suludo je misliti da su politicari na 20% ili kriminal a realno 1% i manje.
Znaci po tebi svaki 5ti kupac je krimos ili politicar. Realno je da dijaspora je vise od 10% ako ukljucis BiH, CG, USA, Kenjadu, Australiju, Evropu... problem sa dijasporom je sto mnogi imaju dokumenta kao da su tu pa ni ne znas da li su tu ili nisu tu.
 
Ne verujem tj vratiće se neko ko gleda samo zaradu, ko gleda kvalitet života i uredjenost zemlje ili se neće vratiti ili će otići zbog toga.
Druže, raspitaj se kolike su penzije naših penzionera (gastarbajtera) i kako mogu sa tim novcem da žive na zapadu......
Većina je radila na slabo plaćenim poslovima (spram školske spreme i znanja) i doprinosi u penzioni fond im je mali.....
Ovde se radi o 70 do 80 posto naših radnika, tu ne računam inžinjere, doktore, arhitekte i IT stručnjake.
Najveći razlog koji ih drži u EU je eventualno posedovanje nekretnine i deca (koja su već postala "male " Švabe)..... Pošto imam kontakte sa tim ljudima, jako dobro znam......
Posebno je veliki problem naših penzionera u Švajcarskoj (treba biti realan pa reći da i sami Švajcarci imaju isti problem pa se zato i sve više sele na Mediteran) su penzije koje su katastrofalno male i sa tim iznosima bukvalno, ali bukvalno preživljavaju u Švajcarskoj.......

Evo jedan novinski tekst iod 17.6.2023. godine

Devizne penzije u Srbiji prima 237.564 penzionera,a ukupna njihova vrednost na godišnjem nivou iznosi oko 800 miliona evra. Najviše deviznih penzionera svoja redovna primanja dobija iz tri evropske države: Nemačke, Hrvatske i Austrije.

 
Poslednja izmena:
Druže, raspitaj se kolike su penzije naših penzionera (gastarbajtera) i kako mogu sa tim novcem da žive na zapadu......
Mislim na 80 posto penzionera, ne na doktore, arhitekte i inžinjere...... Pošto imam kontakte sa tim ljudima, jako dobro znam......
Obican radnik u Nemackoj, nakon 45 godina rada ima 1200 evra penziju. Ako nema stan u vlasnistvu, na ivici je egzistencije. Dok ako dodje u Srbiju, u kucu na selu, pristojnije zivi.
 
Imam i ja ljude u inostranstvu, nije to nista vau… kolike su penzije nasih penzionera? Mogu li bar hleb da kupe svaki dan kad vec uporedjujes? Sve u svemu opet nije procitano ono sto je napisano.
 
Obican radnik u Nemackoj, nakon 45 godina rada ima 1200 evra penziju. Ako nema stan u vlasnistvu, na ivici je egzistencije. Dok ako dodje u Srbiju, u kucu na selu, pristojnije zivi.
Kako zivi penzioner u Beogradu sa penzijom od 400 evra ako nema svoju kucu ili stan? Da li je isto na ivici egzistencije ili ne zna sta ce sa parama?
 
Kojih 400e, mozda u filmovima ili ako je bio bas na nekoj poziciji. Dakle nas penzioner moze samo da se baci u najblizu reku jer nema ni za lekove, ali ce bar da umre zadovoljan jer je neko na ivici egzistencije tipa nece imati za more svake godine. Lupe ljudi i jedva ostanu zivi. Ali opet o tome nije pricano vec o ljudima koji bi se vratili i pre penzije.
 
Imam i ja ljude u inostranstvu, nije to nista vau… kolike su penzije nasih penzionera? Mogu li bar hleb da kupe svaki dan kad vec uporedjujes? Sve u svemu opet nije procitano ono sto je napisano.
?
Šta konkretno ti nije jasno u onome što sam napisao? Koji deo?
Ako se penzionišeš npr. u Nemačkoj sa penzijom od 800e a nemaš svoju nekretninu, gde ćeš bolje živeti sa tim novcem? U Nemačkoj ili u Srbiji?
 

Slična situacija ko kod nas:

Don’t get me wrong, there are transactions occurring. Good properties in great areas which are sensibly priced are seeing huge demand and multiple offers.
But these are sporadic and the hype around them is likely to provide a false market impression because, on the other hand, I know people who have listed their properties on the market in London for six months and are barely getting viewings, let alone offers.
 
?
Šta konkretno ti nije jasno u onome što sam napisao? Koji deo?
Ako se penzionišeš npr. u Nemačkoj sa penzijom od 800e a nemaš svoju nekretninu, gde ćeš bolje živeti sa tim novcem? U Nemačkoj ili u Srbiji?
Nisi lepo ukapirao ono o cemu se pisalo tj odgovorio si na nesto o cemu nije bilo reci. Vrati se pa procitaj jos jednom.
 

Slična situacija ko kod nas:

Don’t get me wrong, there are transactions occurring. Good properties in great areas which are sensibly priced are seeing huge demand and multiple offers.
But these are sporadic and the hype around them is likely to provide a false market impression because, on the other hand, I know people who have listed their properties on the market in London for six months and are barely getting viewings, let alone offers.
Sto samo govori da novca i dalje ima, zuri se onome kome treba i prodace i za nesto nize. Pricao sam danas sa jednim prijateljem koji se bavi ekonomijom i bas sam probao sa njim da prodjem sve cikluse koje nam se desavaju, stampanje novca, nova likvidnost koja nas na osnovu m2 ocekuje i generalno smo prosli sve sto se trenutno desava.
Oboje se slazemo da ce vrlo verovatno ta nova likvidnost da nam dodje sledece godine, nakon kratkorocnog sloma sto ce dovesti do toga da ce novca opet biti u opticaju a obzirom da ce ECB, koliko sam video vec sledece nedelje spustati kamate (sto ce dovesti do znacajnijeg pada eura protiv dolara), izgleda da idemo ka tome da krediti budu nesto jeftiniji ali ovde lezi sada najveci problem.
Iako se slazemo da bi time skocila cena stanova i u to nema dileme, postoji problem koliko ce gradovi postati skupi za zivot i da li nam u tom slucaju slede raslojavanja drustva.
Opet da bi se to desilo, inflacija mora opet da skoci a da bi se to desilo ljudi ce morati da uzimaju kredite i da trose vise. Tu je ta zackoljica, da li ce ljudi kod nas zapravo uzimati kredite i trositi novac i time opet podici inflaciju i onda sami sebi podici cene svega ili cemo ipak biti nesto obazriviji i smiriti se jer cene nastavljaju da rastu a mi ne mozemo vise da ispratimo to. Pumpanje likvidnosti u sistem u jednom trenutku nece moci da radi posao iako je uvek uspevalo od 2008, problem sada je sto smo dosli do toga da imamo inflaciju i videcemo kako ce to ispasti.
Takodje mi je on spomenuo da je naleteo na dosta analiza gde bas ocekuju taj rast cena svega svi i to kazu odmah ali niko ne uzima u prilog psihologiju coveka i kako ce se on ponasati u tom trenutku.

A odgovor na tvoj post, verovatno ce biti nekog popustanja cena u tom kratkorocnom slomu mozda zbog neke panike, pitanje je zapravo koliko ce to dugo da traje, trebalo bi da ce biti kratko a onda ce biti zanimljivo sto se tice tog raslojavanja drustva u buducnosti, ako cene opet odu gore, da li ce neko ko poseduje nekretninu a ima neka prosecna primanja, mozda razmisljati da ipak proda sto pre jer mu je zivot u gradu postao jako skup i koliko zapravo takvih ljudi ima i da li bi oni mogli da podignu ponudu.
 
Generalno, visoko kvalifikovani kadar ce ostajati u zemlji u kojoj je proveo radni vek a manje kvalifikovani kadar ce se vracati u Srbiju. Prosto je, high skilled kadar je integrisan u drustvo, na poslu srece mnogo lokalnih ljudi, druzi se sa njima, formira veze, navikava se na stvari koje mu postaju svakodnevica. Ima odlicnu platu, uplacuje mu se po automatizmu u treci penzioni stub, jos verovatno i sam odvaja posto je verovatnoca da je finansijski pismen.
Ne mislim nista lose, ali jednostavno neko ko radi kao recimo majstor, radi sa ostalim zanatlijama koji su verovatno isto imigrilali, nema mnogo kontakata sa lokalcima, nema dodatnog uplacivanja penzije. Tom coveku se svakako vise isplati povratak u Srbiju.
Ovi prvi ce mozda imati 2nd residence u Srbiji i dolaziti par meseci godisnje. Naravno, ovo je generalizacija, pojedinacno je svasta moguce.
Obican radnik u Nemackoj, nakon 45 godina rada ima 1200 evra penziju. Ako nema stan u vlasnistvu, na ivici je egzistencije. Dok ako dodje u Srbiju, u kucu na selu, pristojnije zivi.
 
Suludo je misliti da su politicari na 20% ili kriminal a realno 1% i manje.
Znaci po tebi svaki 5ti kupac je krimos ili politicar.
Baš sam podelio taj post u Viber grupi stanara u mom ulazu (A blok) pa se sprdamo ko je od nas političar, a ko krimos, obzirom da bi bar 15-ak stanova u našem ulazu trebalo da odgovara toj strukturi ;)

Podelio bi taj post i u Viber grupi stanara u zgradi u kojoj sam kupio stan, al' mi bezveze, jer još ne znam ljude, a ove u A bloku znam jer živim tu godinama, pa nije na odmet da se malo posprdamo :) Al eto ne možemo da nađemo nikog kod nas u ulazu ko pripada gore navedenin grupama.
 
@Filip 01 pominjao si kineske investitore, koliko ima takvih pojedinaca/firmi u Srbiji?
Da li znaš iz kojih sve drugih zemalja najviše dolaze strani investitori kod nas?
 
Baš sam podelio taj post u Viber grupi stanara u mom ulazu (A blok) pa se sprdamo ko je od nas političar, a ko krimos, obzirom da bi bar 15-ak stanova u našem ulazu trebalo da odgovara toj strukturi ;)

Podelio bi taj post i u Viber grupi stanara u zgradi u kojoj sam kupio stan, al' mi bezveze, jer još ne znam ljude, a ove u A bloku znam jer živim tu godinama, pa nije na odmet da se malo posprdamo :) Al eto ne možemo da nađemo nikog kod nas u ulazu ko pripada gore navedenin grupama.
Da li je realno da ljudi u A bloku razmenjuju ovakve poruke na zvaničnoj Vibrer grupi?
 
Čudno da ova vest nije više ispraćena, zar ovo nije nešto slično nekadašnjim Stambenim zadrugama, do duše na kapitalistički način ;)
Jel neko bio na prezentaciji?
Kod nas ima veliki broj ljudi koji nemaju za celu nekretninu i koji će rado uložiti u neki "deo"...
 
@Filip 01 pominjao si kineske investitore, koliko ima takvih pojedinaca/firmi u Srbiji?
Da li znaš iz kojih sve drugih zemalja najviše dolaze strani investitori kod nas?
Strani investitori sa kojima ja saradjujem su Nemci, Izraelci, Kinezi, Česi, Japanci, Amerikanci, Bugari i Grci... Uglavnom tržni centri, fabrike, samoposluge, skladišta, stambeni kompleksi i kada uspem da dobijem na tenderu državni projekti...
Što se tiče njihovog investiranja u stambene komplekse videli ste u Beogradu BIG u Višnjičkoj ulici pored njihovog tržnog centra, konkretno u toj ulici je većina Beogradskih Investitora kada je saznala za njihovu buduću gradnju kupila zemljište i čekala da oni prvi izgrade i podignu vrednost cele ulice, izgradio se tržni centar, potom Lidl, njihov stambeni kompleks, pa su onda drugi krenuli, jer prvi koji izgradi najmanje zaradi...
Kineski investitor nije fizičko lice, to je firma koja je ovde u Srbiji investirala u fabrike i proizvodnju automobilskih delova, za to su eksperti, oni su sada krenuli izgradnju stambenih objekata u Loznici i Šabcu i traže placeve po Beogradu i Novom Sadu za dalju gradnju, grade sličan koncept na osnovu okolnih zgrada što se tiče izgleda i završnih funkcija, a provereno znam da je kvalitet same gradnje na najvišem nivou i da gledaju svaki detalj i angažuju celu ekipu stručnjaka u proverama, to isto mogu da pohvalim BIG kao investitora... Najmanja saradnja mi je sa manjim privatnim Investitorima po Srbiji koji grade po jednu zgradu, jer se dešava da neće da plaćaju za obavljeni posao i onda postane mučno kada trebaš da ne napreduješ sa poslom nego da se tužiš sa takvim nekim...
 
Vrh