Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo šta je prvi ali prvi uslov DA SI ZAPOSLEN!!

Pa da se tako dele stotine hiljade eura ihaaa...
Gde su još žiranti...
Ima svoju firmu, to nisam spomenuo, ali čovek živi od izdavanja na stan na dan, verovatno nu firma služi da može da uzme kredite, stvarno nisam upućen maksimalno, samo sam video šta čovek radi i koje pare se okreću
 
Pa ja sam toga svestan, al čovek stvarno radi ovo, obrće mesečno preko 20000 eura na stan na dan, priča je za nepoverovati, ali je realizovana
Slušam i ne verujem. Baš mi zvuči onako kao ribolovačka priča. Moj prijatelj koji ima primanja oko 5, 6k je skoro uzeo stambeni kredit koji mu ne prelazi ni 20% plate. Jedva smo mu odobrili zato što je firma mlada, a zaposleni imaju velike plate, što im je bilo sumnjivo. Iako posluju dobro očigledno. Još je on mlad, ima još 30 godina radnog veka minimum. A zamisli nekog nezaposlenog, ko već ima kredit, pa ide traži sledeći. Nestvarno. Da ne idem u dalju priču oko procenitelja i slično.
 

Nikad lakše, od 50 do 150. Ima i neknjiženo i knjiženo, i šta god vam duša ište. Što pre dok se nije pročulo!
Znači da je baš stalo tržište, ako ovoliko guraju Ledine.
 
Slušam i ne verujem. Baš mi zvuči onako kao ribolovačka priča. Moj prijatelj koji ima primanja oko 5, 6k je skoro uzeo stambeni kredit koji mu ne prelazi ni 20% plate. Jedva smo mu odobrili zato što je firma mlada, a zaposleni imaju velike plate, što im je bilo sumnjivo. Iako posluju dobro očigledno. Još je on mlad, ima još 30 godina radnog veka minimum. A zamisli nekog nezaposlenog, ko već ima kredit, pa ide traži sledeći. Nestvarno. Da ne idem u dalju priču oko procenitelja i slično.
Ovaj ima oko 50, ima firmu al stvarno ne znam u detalje, samo mi je pokazao mail i kako stižu rezervacije svakodnevno za stan na dan
 
Neko živi u Stokholmu, neko uzima četrnaest stambenih kredita na lepe oči. Internet je čudo. A vi kako te?
Odmah da ti kažem, ja nemam ništa od toga da lažem vas, ja radim za 580 eura i uzeo sam stan za keš u izgradnji, to je to što imam ja, nemam apsolutno nikakvu korist od ovoga što sam rekao, a čovek ne laže, sad koliko je njegova priča mutna, to je već pitanje, ja sam video mailove i to je to
 
Split je bukvalno primorski Niš. Stari priobalni deo je prelep, ostalo tuga i beda.
Znam, Hrvatska je isto mafijaška rupa, kao i Srbija. I tamo ima divlje gradnje koliko hoćeš, uništavanja grada neplanskom gradnjom i sl.

Ali stari deo grada je predivan, gledaš i ne veruješ.
 
Guraju jako Ledine i Surčin još od prošle godine, otkad je najavljen Expo.

Znači da je baš stalo tržište, ako ovoliko guraju Ledine.

Nema više delova grada gde se može kupiti jeftino stan, sad su Ledine, Borča, Mirijevo itd. ono što se gura od strane agenata jer nema mnogo opcija.

Lux nekretnine i mali stanovi idu i dalje svuda, ali tržište zapravo nema široku ponudu jeftinijih stanova koje ljudi koji gledaju da se skuće traže. Mislim da postoji ozbiljan vakuum na tržištu trenutno za tu vrstu stanova.
 
Da, ali to pokazuje da za takvu cenu imaš kupaca koliko ti je volja. Dakle, mogla je jača cena, zar ne? Onda cene nisu nerealne, nego prilagođene tržištu.
Evo kako ja na to gledam. Ljudi koji su resili da kupe sad i imaju novac/uslove za kredit znaju koje su cene otprilike. Oni prate oglase i cim se pojavi nesto sa nizom cenom oni zovu i kupuju. Neka takvih ima 10, 20 ili 50, isti ce utisak biti, jer ce uvek stan sa nizom cenom od onoga sto je u oglasima otici brzo. Ne znaci da su cene opravdane, nego ces uvek imati neki broj ljudi koji kupuje sad. Pad prometa je pokazao da je sad manje takvih ljudi nego pre.
 
Evo kako ja na to gledam. Ljudi koji su resili da kupe sad i imaju novac/uslove za kredit znaju koje su cene otprilike. Oni prate oglase i cim se pojavi nesto sa nizom cenom oni zovu i kupuju. Neka takvih ima 10, 20 ili 50, isti ce utisak biti, jer ce uvek stan sa nizom cenom od onoga sto je u oglasima otici brzo. Ne znaci da su cene opravdane, nego ces uvek imati neki broj ljudi koji kupuje sad. Pad prometa je pokazao da je sad manje takvig ljudi nego pre.
Problem je što je sad i 20 puta manje takvih iole normalnih stanova nego pre :)

Ja sam prvi razmisljao pozitivno i logično da bi trebalo konačno da stane,ali jako sumnjam u to i mislim da će samo rasti osim ako se ne desi bas neko žešće zlo, a onda nikome od nas neće biti do stanova.

Investicioni kupci se plaše inflacije pa kupuju.
Ono sto je još bitnije obični ljudi koji bi da prodaju neku starogradnju isto tako ne žele da daju nešto realno i vredno za papir koji sve manje vredi. Bogu hvala rente su skočile pa se i isplati iznajmljivati i ostaviti prodaju za kad bude stvarno padalo (ako i tad).
Ostaju samo rupe kojih bi ljudi da se rastosiljaju.
Uz takvu ponudu investitori mogu sa svojom novogradnjom da rade sta hoce i da dižu polako.
A i cikama na vlasti odgovara da skače, jer su u šemi i projektoma i to je to.

Ne bih ja ni potcenio slamarice - mi dosta kukakmo kao narod oduvek.
Nema se, teško se živi a kola bukvalno nemaju gde da se parkiraju i svi voze nova a ne ko nekad jugice i golf 2ke.
Putuje se po 2 puta godišnje na egzotične destinacije a ne kao nekad u Sutomore i Bečiće private smestaj, paštete i leba :)
 
Novosadska agencija za prodaju stanova, ali vidim da ima i u ponudi par stanova u Beogradu. Vračar nov četvorosoban za 3k po m2 prizemlje + ostava u suterenu.

 
Poslednja izmena:
Uz takvu ponudu investitori mogu sa svojom novogradnjom da rade sta hoce i da dižu polako.

Samo treba konstatovati i da je rast prestao da se dešava već skoro godinu dana, cene bukvalno stagniraju i pored inflacije.

cena.PNG


Takođe, istorija prodaje pokazuje da je promet poslednji put bio slab kao sad 2016. što znači da trenutno tržište nema taj luksuz da diže cene dalje, udarili smo plafon i svako dalje dizanje prosečne cene biće kontraproduktivno.
 
Posle totalno ludilo, i po svemu sudeći tome nema kraja, ja bih zaista razmislio ozbiljno i proverio sa bankama da se uzmu bar 2-3 kredita ….pa zar vam ne treba veći argument od čekanja cele noći u redu da se rezervise stan u BW, idealna prilika je sad ova nova zgrda Dolce, a i naziv je cool , pa argument vise …
 
To je skoro apsolutna sigurnost da ce se desiti. Pitanje je samo kako ce se odreagovati na to. Da li cemo popiti brufen i rokaj ili cemo ipak da legnemo i odmorimo 😀
Što više razmišljam o ovome, to mi se više čini kao da pokušavamo da svesno ili nesvesno ignorišemo ono što dolazi. Posle dugo vremena sam počeo da slušam iz neposrednog okruženja kako se firme raspadaju i prijatelji mi dobijaju otkaze. Poslodavci su se svim silama trudili da izbegavaju otkaze tokom korone, iako je sve vodilo ka tome. Sad oni masivno stižu sa zakašnjenjem. Ima čak i dosta ljudi koji kao daju otkaze zbog niskih povišica koje ne prate inflaciju, misleći da sigurno mogu da nađu drugi, bolji. Kad ono! Inverted yield curve i drugi poprilično ubedljivi pokazatelji recesije su sve vreme kritični. Produktivnost neće biti naprasno podignuta AI tehnologijama, kao što se misli. Oduševljenje tim fensi produktima zasad nije donela gotovo ništa konkretno. I sad svi upiru nemoćno pogled u FED, koji je tu kao telo koje samo reaguje na ekonomske indikatore, ili onako kako ih vidi. Nije kao da je FED lider koji upravlja ekonomijom.
Nisam nikakav stručnjak, ali čak se i mom naivnom oku čini da ide sve u aut, sto bi se reklo.
 
Što više razmišljam o ovome, to mi se više čini kao da pokušavamo da svesno ili nesvesno ignorišemo ono što dolazi. Posle dugo vremena sam počeo da slušam iz neposrednog okruženja kako se firme raspadaju i prijatelji mi dobijaju otkaze. Poslodavci su se svim silama trudili da izbegavaju otkaze tokom korone, iako je sve vodilo ka tome. Sad oni masivno stižu sa zakašnjenjem. Ima čak i dosta ljudi koji kao daju otkaze zbog niskih povišica koje ne prate inflaciju, misleći da sigurno mogu da nađu drugi, bolji. Kad ono! Inverted yield curve i drugi poprilično ubedljivi pokazatelji recesije su sve vreme kritični. Produktivnost neće biti naprasno podignuta AI tehnologijama, kao što se misli. Oduševljenje tim fensi produktima zasad nije donela gotovo ništa konkretno. I sad svi upiru nemoćno pogled u FED, koji je tu kao telo koje samo reaguje na ekonomske indikatore, ili onako kako ih vidi. Nije kao da je FED lider koji upravlja ekonomijom.
Nisam nikakav stručnjak, ali čak se i mom naivnom oku čini da ide sve u aut, sto bi se reklo.
Stigli smo i dotle da gledamo FED kao pokretaca trzista, to nije normalno stanje. Toliko smo navuceni na jeftin novac da ce skidanje od istog biti jako bolno. Kao sto sam rekao ranije, u IT-U sam preko 13 godina i ono sto sam primetio je da prosle i ove godine sam imao ponuda da mogu na prste da izbrojim. To mi se nikada nije desilo ranije.
 
Ima čak i dosta ljudi koji kao daju otkaze zbog niskih povišica koje ne prate inflaciju, misleći da sigurno mogu da nađu drugi, bolji.
Da li je moguće da postoje ljudi koji daju otkaz (svojevoljno) sa posla dok ne nađu drugi s većom platom?! Ako postoje onda im stvarno treba poslati "telegram podrške mudroj politici" (što bi rekli SPS-ovci 90-ih godina....
 
Da li je moguće da postoje ljudi koji daju otkaz (svojevoljno) sa posla dok ne nađu drugi s većom platom?! Ako postoje onda im stvarno treba poslati "telegram podrške mudroj politici" (što bi rekli SPS-ovci 90-ih godina....
Ima, poznajem par slučajeva. Imaju ušteđevinu dobru, osećaju sigurnost, kao i preteranu samouverenost da će nesumnjivo naći drugi posao olako nakon što "malo odmore". Međutim...
 
Vrh