Šta je novo?

Cene nekretnina

Stigli smo i dotle da gledamo FED kao pokretaca trzista, to nije normalno stanje. Toliko smo navuceni na jeftin novac da ce skidanje od istog biti jako bolno. Kao sto sam rekao ranije, u IT-U sam preko 13 godina i ono sto sam primetio je da prosle i ove godine sam imao ponuda da mogu na prste da izbrojim. To mi se nikada nije desilo ranije.
IT još i pokazuje neku rezistentnost. Mali igrači će biti pogođeni najviše...
 
Samo treba konstatovati i da je rast prestao da se dešava već skoro godinu dana, cene bukvalno stagniraju i pored inflacije.

Ja bih bio oprezan sa ovakvom konstatacijom.
Malo slabije pratim najnovije novogradnje u poslednjih godinu dana ako moze neko ko bas prati da nadje jedan jedini primer novog projekta koji ima istu cenu kao prethodna novogradnja na istoj/slicnoj lokaciji
 
Ja bih bio oprezan sa ovakvom konstatacijom.
Malo slabije pratim najnovije novogradnje u poslednjih godinu dana ako moze neko ko bas prati da nadje jedan jedini primer novog projekta koji ima istu cenu kao prethodna novogradnja na istoj/slicnoj lokaciji

Statistika ne laže, vidiš i sam da je prosečna cena kvadrata na istom nivou kao prošle godine.
 
Činjenica da je prosečna cena kvadrata ove godine (recimo) ista kao i prošle godine, ne znači nužno da je rast prestao. Možda se ove godine više nego prošle godine kupuje na obodima opština ili starogradnja zrela za renoviranje, što je jeftinije.
 
Ja bih bio oprezan sa ovakvom konstatacijom.
Malo slabije pratim najnovije novogradnje u poslednjih godinu dana ako moze neko ko bas prati da nadje jedan jedini primer novog projekta koji ima istu cenu kao prethodna novogradnja na istoj/slicnoj lokaciji

Beograd na vodi nove zgrade prodaje po istoj ceni jos od kraja 2022. godine.
 
Poslednja izmena:
Sve, ali sve u ovoj državi se vrti oko stanogradnje i investicija u puteve... Bpd je preko 40% samo od stanogradnje. E sada zato su i krenuli otkazi zbog slabije prodaje stanova. Proizvođači pločica, fug mase, stiropora, majstori, vozači, dostavljači, inženjeri, tesari, armirači...svi pa i ja među njima zavisimo od stanogradnje. Kako pada tako ćemo gubiti poslove. Problem je što uvozimo jeftinu radnu snagu za 500 eura, i što će nam poslodavci i ponuditi, ne više, oni ili mi. Znači sirotinja u najavi. Stanovi 0.
 
Sve, ali sve u ovoj državi se vrti oko stanogradnje i investicija u puteve... Bpd je preko 40% samo od stanogradnje. E sada zato su i krenuli otkazi zbog slabije prodaje stanova. Proizvođači pločica, fug mase, stiropora, majstori, vozači, dostavljači, inženjeri, tesari, armirači...svi pa i ja među njima zavisimo od stanogradnje. Kako pada tako ćemo gubiti poslove. Problem je što uvozimo jeftinu radnu snagu za 500 eura, i što će nam poslodavci i ponuditi, ne više, oni ili mi. Znači sirotinja u najavi. Stanovi 0.
Podseti me na ovo sto sam gledao od danas
 
Problem je znaci sto uvozimo jeftinu radnu snagu pa domace derikoze imaju konkurenciju? Pa dobro, mozemo da kazemo penzionerima da gladuju ceo mesec kako bi celu penziju dali za zamenu grejaca a mogu i da se kupaju 'ladnom vodom to je dobro za cirkulaciju


Dobro moj Savo bi mogao da bude precednik sindikata taksista - oni isto zele da nemaju nikakvu konkurenciju, a da imaju jake cene.
 
Pa isto je kod stanova, za 3000 eura biraš Bnw, ili lastavice. Oni nemaju konkurenciju nikakvu, zar ne? Svi imaju da drže cenu pa taman se ništa ne prodalo. Tako će i da bude sve do 2027/28. Samo biće i njima veselja ako krenu starogradnju fizička lica da rešavaju za manje nego sad.
 
Lastavice su bliže 3500, a BNV prodaje za 3k samo najgore stanove, inače je više
 
Samo treba konstatovati i da je rast prestao da se dešava već skoro godinu dana, cene bukvalno stagniraju i pored inflacije.

Pogledajte prilog 198662

Takođe, istorija prodaje pokazuje da je promet poslednji put bio slab kao sad 2016. što znači da trenutno tržište nema taj luksuz da diže cene dalje, udarili smo plafon i svako dalje dizanje prosečne cene biće kontraproduktivno.
Jasno, po statistici stoji ali po onome sto sam primetio, za razliku od recimo novembra prosle godine kad sam osetio i blagi pad od 5-10 posto u zgradama koje sam pratio ranije (starogradnja,predgradje) sad su opet skočile i to ne na staru cenu nego 5 do 10 posto preko te.
Plus tad su oglasi stajali po 10 dana bar, sad nestaju za par dana max. Eventualno gde je malo jaca cena odstoje par nedelja.

Takodje i kad se cujem sa agentima, ranije bi me i ponovo zvali da provere dal sam se možda odlučio, sad mi često i ne odgovore na poziv i samo vidim da je oglas nestao.
Dal je neka fora ne znam.

Primetio sam npr da city expert namerno ostavlja prodate stanove u oglasima da bi ostavili podatke i registrovali se na sajt, a onda te kao neko pozove i kaze nažalost u procesu pregovora je stan javicemo vam.
Verovatno da bi imali kontakt i predlagali neke druge.

Takodje i novogradnje neke dizu cene al to je kapiram jer se bliže kraju gradnje (iako ima jos bar 6 meseci) .

Mislim da se vratila navala ljudi i da iako možda i nema toliko prodaje ko pre osećaju hajp pa opipavaju i dižu.

Bez ozbiljnije PONUDE iole kvalitetne starogradnje mogu da rade sta hoce.
I mislim da se to upravo i dešava.
 
Činjenica da je prosečna cena kvadrata ove godine (recimo) ista kao i prošle godine, ne znači nužno da je rast prestao. Možda se ove godine više nego prošle godine kupuje na obodima opština ili starogradnja zrela za renoviranje, što je jeftinije.

Moguće, ali i ako je tako, i to je neka informacija da kupci odbijaju da kupuju overpriced nekretnine i radije se odlučuju za jeftinije alternative.

Obrni okreni, stagnacija cena + nominalni pad obima prometa + pad broja transakcija + pad broja izdatih građevinskih dozvola za stanogradnju, sve sugeriše da sektor usporava i da je tržište udarilo plafon što se tiče rasta (zasad).

Moj neki subjektivni osećaj je i da se smanjio broj novih projekata u gradu od početka 2023, te da investitori sad provode više vremena čekajući da rasprodaju šta imaju. I dalje to ide pristojnom dinamikom, ali prošlo je ono vreme kad se prodavalo kao na pijaci.
 
Jasno, po statistici stoji ali po onome sto sam primetio, za razliku od recimo novembra prosle godine kad sam osetio i blagi pad od 5-10 posto u zgradama koje sam pratio ranije (starogradnja,predgradje) sad su opet skočile i to ne na staru cenu nego 5 do 10 posto preko te.

Teško je prema oglasima formirati utisak, tu nekad deluje bolje, nekad gore, u zavisnosti od stepena ludila vlasnika stanova te nedelje. I jedna je oglašena cena, a drugo za koliko se stan na kraju proda.

Meni je promet starogradnje najbolji indikator rasta za tržište, jer starogradnja raste kad raste i novogradnja. Dosad gledamo nekoliko kvartala stagnacije starogradnje, bukvalno prosečna cena stoji na istom nivou i ne mrda. Znači da je tržište trenutno našlo neki ekvilibrijum ponude i tražnje, ima taman toliko i po ceni koju su kupci spremni da plate.

Za novogradnju je teže izvesti zaključak zbog prodaje na predugovor, pa dosta kasni informacija. To više ljudi iz industrije mogu da kažu kako ide trenutno, statistika ne govori mnogo.
 
Obrni okreni, stagnacija cena + nominalni pad obima prometa + pad broja transakcija + pad broja izdatih građevinskih dozvola za stanogradnju, sve sugeriše da sektor usporava i da je tržište udarilo plafon što se tiče rasta (zasad).
Nema šta da obrćemo okrećemo, u celoj Evopi je rast nekretnina dosegao vrhunac.

Inflacija koja ga je gurala je takođe jako usporila, tj vratila se na fabričkih par posto godišnje. Nominalne plate su svuda porasle, pogotovu one niže. U celoj je Evropi nekretnina postala još nedostižnija za većinu, što je tužno, i to može da stvori društvenu anomaliju. Ratovi se pojačavaju, troše se pare na to, umesto na investicije, koje bi stvorile nova radna mesta na celom svetu.

Na lokalu: Beograd je pun turista, skupi kafići su puni ko oko, Rusi i Ukrajinci su tu, lokalni Srbi i gastarbajteri verovatno standarno ulažu u cigle, dakle, ništa se neuobičajeno ne dešava.
 

Na Reditu neki Hrvat (ako nije Bot u pitanju, što je vrlo verovatno) postavio temu o tome kako želi da se preseli u Beograd jer ,,oduševljen duhom grada i kulturom"😶.

Ljudi su mu odgovorili otprilike sa značenjem da misle da je lud, a dva najjača odgovora su ,,Jesi dobro brate" i ,,probaj prvo sa psihoterapijom".
 

Na Reditu neki Hrvat (ako nije Bot u pitanju, što je vrlo verovatno) postavio temu o tome kako želi da se preseli u Beograd jer ,,oduševljen duhom grada i kulturom"😶.

Ljudi su mu odgovorili otprilike sa značenjem da misle da je lud, a dva najjača odgovora su ,,Jesi dobro brate" i ,,probaj prvo sa psihoterapijom".
Ok šta je to čudno što je neko oduševljen duhom grada i kulturom Beograda? Imam utisak kao da su neki ljudi ovde naterani da žive u Beogradu i da im prete otkazom i deportacijom ako ne kupe stan ili ako neće da žive u njemu, u njima tom nekulturnom i dosadnom gradu Beograd...
 
Ok šta je to čudno što je neko oduševljen duhom grada i kulturom Beograda? Imam utisak kao da su neki ljudi ovde naterani da žive u Beogradu i da im prete otkazom i deportacijom ako ne kupe stan ili ako neće da žive u njemu, u njima tom nekulturnom i dosadnom gradu Beograd...
Lik ima pasoš Evropske unije i može da bira gde će da živi, radi kao frilenser, a on namesto najlepših i najsređenijih gradova na Mediteranu koji za isti novac nude mnogo više, bira baš Beograd?

Posle su ga likovi na temi provalili, kažu da je neki novinar koji piše gluposti i na osnovu toga pravi tekstove za indeks hr.
 
Lik ima pasoš Evropske unije i može da bira gde će da živi, radi kao frilenser, a on namesto najlepših i najsređenijih gradova na Mediteranu koji za isti novac nude mnogo više, bira baš Beograd?

Posle su ga likovi na temi provalili, kažu da je neki novinar koji piše gluposti i na osnovu toga pravi tekstove za indeks hr.
Kao da koristite bukvalno svaku priliku da naglasite kako je Beograd loš grad. Pitam se da li vas život zaista toliko neizbežno primorava da živite u istom...
 
Pogotovo je zanimljivo sto Hristiana u svakom drugom postu pljucne Beograd, a pri tome zivi u Beogradu bez da na bilo koji nacin to mora: nije rodjena u BG, ne radi u BG vec online, muz joj ne radi u BG, nema stan u BG, brat joj je u Leskovcu.. I ne samo sto zivi u BG koji toliko pljuje, nego jos hoce i da ulupa svu svoju ustedjevino u BG.
 
Pogotovo je zanimljivo sto Hristiana u svakom drugom postu pljucne Beograd, a pri tome zivi u Beogradu bez da na bilo koji nacin to mora: nije rodjena u BG, ne radi u BG vec online, muz joj ne radi u BG, nema stan u BG, brat joj je u Leskovcu.. I ne samo sto zivi u BG koji toliko pljuje, nego jos hoce i da ulupa svu svoju ustedjevino u BG.
Verovatno u krugu dvojke, pošto je članica foruma bila isprozivana kako je kupila po krajnjoj visokoj ceni, po subjektivnom osećaju stan na teškoj periferiji. Nekako mislim da ima dosta ljudi kojima neodgovara Beograd ili generalno svaki grad u kojem trenutno žive, ali ne žive statusom kojim hoće. Možda ako se bude živelo u krugu dvojke postane Beograd veoma lep grad 😉
 
Nekom je lep, nekom ne smetaju ni vece mane poput zagadjenja, saobracajnog i urbanistickog haosa, ali je cinjenica da je preskup za ono sto pruza.
Evo vam svetske cene goriva. Jel to u redu drugovi da smo medju prvima po skupoci?
Kazem ja da smo skuplji od EU koja jos i ratuje sa Rusima, a mi potpisali neki povoljan ugovor sa njima. Kod nas se ljudima dere koza sa ledja jer su prinudjeni da tu zive i rade. Hrana skuplja, gorivo skuplje, tehnika skuplja od EU, a plate neuporedivo manje. Sa takvom drzavnom politikom moze samo da bude gore kod nas.
 
Kao da koristite bukvalno svaku priliku da naglasite kako je Beograd loš grad. Pitam se da li vas život zaista toliko neizbežno primorava da živite u istom...
Interesuje me samo koji su to "najlepši i najsređeniji gradovi na Mediteranu". Možda Rim, Barselona, Marsej, Valensija?

Iako ne živim u Srbiji trenutno, pre bih živeo u Beogradu nego jednom od tih "najlepših gradova na Mediteranu".

Naši ljudi, verovatno kao i ovaj lik, odu na odmor u Rim, Barselonu, Valensiju i odmah misle kako bi tamo lepo živeli. Ali živeti negde i posetiti na kratko je veoma različito.

U Barseloni nikad ne bih živeo, ni da mi plate. Takve nesnosne gužve gde je svaka ulica bukvalno kao tvrđava tokom Exit Festivala me ne privlače nimalo.
 
Nema šta da obrćemo okrećemo, u celoj Evopi je rast nekretnina dosegao vrhunac.

S tim što je u 5-6 zemalja EU već neko vreme aktuelan trend pada, svakako mislim da to poređenje sa celom EU je simplifikacija, treba gledati pojedinačno zemlje jer ne dešava se ista stvar u svakoj uopšte.
 
Vrh