Šta je novo?

Cene nekretnina

Naši ljudi, verovatno kao i ovaj lik, odu na odmor u Rim, Barselonu, Valensiju i odmah misle kako bi tamo lepo živeli. Ali živeti negde i posetiti na kratko je veoma različito.

Dok ne odeš da živiš negde, ne možeš imati pravu sliku. Meni je npr. Varšava super grad, ali mi je koleginica koja živi tamo rekla da mora da se seli iz iste jer su cene kirija u gradu bolesno visoke.

Neke kolege iz Londona su jedva dočekale transfer u drugi grad zbog skupoće života u gradu.

Prestonice po Evropi postaju preskupe za lokalce i pritisak je veliki na cene rente nekretnina, to je počelo i u BG polako da se dešava nažalost...
 
Nekom je lep, nekom ne smetaju ni vece mane poput zagadjenja, saobracajnog i urbanistickog haosa, ali je cinjenica da je preskup za ono sto pruza.
Evo vam svetske cene goriva. Jel to u redu drugovi da smo medju prvima po skupoci?
Kazem ja da smo skuplji od EU koja jos i ratuje sa Rusima, a mi potpisali neki povoljan ugovor sa njima. Kod nas se ljudima dere koza sa ledja jer su prinudjeni da tu zive i rade. Hrana skuplja, gorivo skuplje, tehnika skuplja od EU, a plate neuporedivo manje. Sa takvom drzavnom politikom moze samo da bude gore kod nas.
Pero cena benzina i dizela zavisi od akciza prvenstveno a ne od proizvodne cene. Iz toga se isplaćuju plate, penzije i gradi se sve. Mi imamo niže poreze na plate od Švedske, porezi na akcije i bonusi su skoro smešni u odnosu na Švedsku. Švedska ima bolju socijalnu politiku slažem se ali kakve to ima veze s cenama nekretnina. Benzin je jeftiniji u USA, i svi to znaju, ali nema socijalne mreže. U UAE i Saudijskoj Arabiji je cena benzina smešna, pa sad šta da se svi selimo tamo?
Mislim budi realan. Svako tržište je za sebe. Jedino neko ko živi blizu granice pa može da "profitira" da ode preko granice da natoči gorivo.
Evo ja ti mogu reći da NL ima najskuplji benzin u EU, čak skuplji od Norveške i sad šta. Da li ljudi manje voze? Ne. Da li idu da tenkiraju u Nemačku i Belgiju!? Da ko živi blizu naravno. A da ne kažem koliko je benzin jeftiniji u Luksemburgu a koliko veće plate imaju od svih okolnih zemalja. Ali to je politika Luksemburga. Kraj. Gde si tu si. Možeš lajati na zvezde ili otići negde gde ti odgovara.
 
Dok ne odeš da živiš negde, ne možeš imati pravu sliku. Meni je npr. Varšava super grad, ali mi je koleginica koja živi tamo rekla da mora da se seli iz iste jer su cene kirija u gradu bolesno visoke.

Neke kolege iz Londona su jedva dočekale transfer u drugi grad zbog skupoće života u gradu.

Prestonice po Evropi postaju preskupe za lokalce i pritisak je veliki na cene rente nekretnina, to je počelo i u BG polako da se dešava nažalost...
Faktora koji čine taj "bolji život" ima previše, te nijedan grad ne može da ispunjava sve uslove pojedinca. Ja sam živeo u nekim daleko razvijenijim sredinama, pa sam video da: ljudi imaju 5 dana godišnje odmora i da nisu videli ozbiljnog letovanja za života, da ne postoji trudničko bolovanje, da je nezamislivo da kao otac uzimaš bolovanje zbog bolesti deteta, da radiš svaki dan do 8, 9 uveče, da je porođaj skup ko đavo, da su vrtići 10x nepristupačniji nego ovde, da je nezamislivo da putuješ na posao manje od sat vremena... A imaju metro, čisto, fin vazduh, napredne tehnologije, sve deluje kao jedna nepogrešna idila. Sve dok ne pitaš nekog kako živi. Pa krene da ti kuka na sve živo i neživo.
Ko se kako snađe, i šta kome odgovara. Beograd je ni najbolji ni najgori, a svet je širok.
 
Poslednja izmena:
Dok ne odeš da živiš negde, ne možeš imati pravu sliku. Meni je npr. Varšava super grad, ali mi je koleginica koja živi tamo rekla da mora da se seli iz iste jer su cene kirija u gradu bolesno visoke.

Neke kolege iz Londona su jedva dočekale transfer u drugi grad zbog skupoće života u gradu.

Prestonice po Evropi postaju preskupe za lokalce i pritisak je veliki na cene rente nekretnina, to je počelo i u BG polako da se dešava nažalost...
Prestonice su po pravilu skoro uvek najskuplje za život u državi. Lokalci koji su tu generacijski moraju se prilagodjavati da bi mogli i dalje nastaviti da žive tu. Jednostavno ne možeš raditi prosečan posao(za platu) i živeti u najskupljem i najtraženijem kvartu u državi(porez je veći, informatika, kirija, restorani,taksi...), pogotovo ako neko misli da će moći to da održava od takve penzije, zato smo i spominjali Beogradjane po centru koji imaju nekretnine koje vrede 300k a nemaju 10-15k da ih renoviraju. Kapitalisti i velike firme ulažu novce i bogati ljudi ulažu novce i zaradjuju tako, prave novac dok spavaju... Ukoliko neko nema ekstremno veću platu, mislim da ne može da živi u boljem kvartu u prestonici nekog grada, može ali da se muči kao podstanar sa veoma smanjenim komforom. Primetio sam na primer u Dubajiu celikupna posluga koja radi u ugostiteljstvu živi daleko izvan grada, napravljena, sklepana su posebna jako skromna naselja, gde njih nekoliko žive zajedno.
 
Znam da zavisi od akciza i tu i jeste problem jer nasa drzava time uzima i od onog najsiromasnijeg koji sipa 2-3 litra benzina u jugo star 35 godina da bi dala znaci kako kazes platu i onom sto prima 3-4 drzavne plate ukupno kroz razne upravne odbore.
A koliko mi zapravo imamo nize poreze na plate od Svedske. Evo da vidimo.
Ovde je sracunata plata lekara bez specijalizacije koja je otprilike 52000 bruto od poslodavca. Po kalkulatoru koji je provereno tacan, lekar dobija neto 39000, automatski se sve odbija, a poslodavac placa 16000 kruna preko. Znaci ukupni trosak na neto platu od 39000 kruna je 68000, svi ti porezi, zdravstveno, penziono su 29k. Kod nas radnik dobija sve neto, nema predstavu o bruto plati.
Koliko nas poslodavac daje preko neto zarade?
Okvirno kaze da se neto pomnozi najnize sa 1.56, a najvise ide do 1.65. To je po ovoj najnizoj da uzmemo na neto platu 39000 kruna bi po nasem obracunu poslodavac platio ukupno 61000 kruna. Eto u Stokholmu se placa 68k. Tu je sve uracunato i zdravstveno, penziono, porezi. Da ne pricamo sada sta oni dobijaju kada se pojave prvo u domu zdravlja. Dobija lagano skener i magnet ako treba, ne mora ni da sretne prvo specijalistu u bolnici, a kod nas najcesce i ne dobije nego mora privatno.
Kanda nesto drugo odrzava svedski standard druze Dzo, a to se zove uredjena drzava.
 
Naveo bih kao mane Beograda(Srbije) saobraćajne gužve, to jest fali metro, vladavina prava, administracija, korupcija, zdravstveni sistem...Daleko od toga da je to osim metroa, bolje u drugim državama, zdravstveni sistem je u većini korporacija na nivou privatnog, kao benefiti rada u toj korporaciji. Navodim često korporacije, jer su neke vrednije i više zaradjuju od pojedinih država i ide se u nekom tom smeru da se one samo šire i da možda neće biti važno iz koje si države, nego u kojoj korporaciji radiš(jer ti je tada prosto totalni drugačiji život u nekom gradu)... Još kada krenu mahom da pazare stanove i tako bude jedinac osudjen da mora i radi i zivi kod njih....
 
Moj savet za sve je - nebitno da li su u Srbiji ili u inostranstvu.
1.) Ako kupujete stan za ŽIVOT (znači prvi stan) - onda kupujte ODMAH čim imate uslove. Znači čim ispunjavate min uslova kupite. Jer na dugi rok 20-30 god se uvek isplati pogotovo što vi živite u stanu.
2.) Ako kupujete za investiciju - onda kalkulišite, da li Beograd, da li Zlatibor, da li Bansko, da li Amsterdam, da li štednja, da li obevznice, da li akcije. To je onda sve u redu. Ono što sam ja naučio je da se kupuje KAD SE MOŽE. Ja sam izneo više puta lične primere. Šta je meni vredilo što su cene stanova u BGu bile mizerne nakon bombardovanja 1999, kad sam bio student?! Ništa. Da je kvadrat bio i 200 DM ja NE BI MOGAO da kupim. Tačka. Sada hvala Bogu imam i kupujem ono što mislim da daje najbolju vrednost za moj novac. Da li bi hteo da su cene kao u Banskom 500e kvm - DA! Kupio bi 6 stanova u Beogradu odmah. Ali nisu. I šta. Da sedim i plačem ili da čekam Godoa da dođe i spusti cene - MOŽDA. Ja sam čekao 9 meseci, video tržište kakvo je uživo i preko foruma i presekao i kupio.
Da li sam pogrešio, možda. Ja mislim da nisam. Jer cene neće pasti 40% pogotovo na NBG, a to je granica ispod koje bi ja lično imao gubitak. (10% PDV povrat + 30% oslobođenje plaćanja poreza na nasledstvo za decu = 40%) Tako da moja računica je jasna i jednostavna. Svaki pad ispod 40% je za mene prihvatljiv i nije gubitak. Ako bude rast to je + samo.
Ti si svestan da si ovu istu stvar do sada ponovio na vise ili manje isti nacin stoti put??
 
Stigli smo i dotle da gledamo FED kao pokretaca trzista, to nije normalno stanje. Toliko smo navuceni na jeftin novac da ce skidanje od istog biti jako bolno. Kao sto sam rekao ranije, u IT-U sam preko 13 godina i ono sto sam primetio je da prosle i ove godine sam imao ponuda da mogu na prste da izbrojim. To mi se nikada nije desilo ranije.
A najsmešnije je to što se očekuju da kamatne stope budu opet niske i tako nekoliko decenija ...
 
A najsmešnije je to što se očekuju da kamatne stope budu opet niske i tako nekoliko decenija ...
I ja isto ne verujem da je ikako moguce da budu niske kao u proteklih 14-16 godina ali da ce sigurno spustati i povecavati kako inflacija bude skakala i padala. Stanje koji one prave je da mi ocekujemo da ce oni spustiti i da cemo ziveti dugo i srecno nakon toga. Ono sto su trebali da urade je da podignu kamate naglo odmah i da nam sklone takvo razmisljanje od starta. Sve bi popucalo ali bi zavrsili sa tim. Ovako ce spustiti na neki nivo, pa onda opet ciklus kada ce rasti, pa spustati na visi nivo nego prosli put i tako u krug kada to vise ne mogu moglo, cak je i sada veliko pitanje sta ce se desiti kada spuste kamate. Nisam siguran da li ce moci ovo dugo da traje.

Evo jedan chart koji pratim.
Narandzasto su FED kamate a zeleno je 2 year bond yield. Generalno kako funkcionise je da bond market je taj koji diktira kako ce FED da se ponasa ubuduce. Ako vidimo u buducnosti da ce bond yield da se spusta, onda ce se i kamate spustati. Trenutno je narandzasto kao sto se i vidi na pauzi, znaci FED nije podizao niti spustao. Nisam jos video nijednom da se recimo posle ovolike pauze FED odluci na dodatno dizanje, to bi bilo jako cudno.

Ovo je inace i jedan od glavnih znakova koje pratim gde bih izasao iz trzista :D Jer ako se desi da se bond spusta naglo, to znaci da ocekujem da ce i FED da spusta naglo a trzista pucaju onog momenta kada krene spustanje kamata.
1716156101618.png
 
Sve, ali sve u ovoj državi se vrti oko stanogradnje i investicija u puteve... Bpd je preko 40% samo od stanogradnje. E sada zato su i krenuli otkazi zbog slabije prodaje stanova. Proizvođači pločica, fug mase, stiropora, majstori, vozači, dostavljači, inženjeri, tesari, armirači...svi pa i ja među njima zavisimo od stanogradnje. Kako pada tako ćemo gubiti poslove. Problem je što uvozimo jeftinu radnu snagu za 500 eura, i što će nam poslodavci i ponuditi, ne više, oni ili mi. Znači sirotinja u najavi. Stanovi 0.
 
Ne znam sto si rekao "neinteligentni" kad ne znas njegov test inteligencije. Evo ja podrzavam upravo ovo sto je Djuka rekao.
To je definitivno tako kod nas ako kazes "strava kako nam je krenulo" ili ne daj boze "kako dobro napreduje drzava sad u poslednje vreme" odmah krenu napadi sa svih strana. Bukvalno procenat ljudi koji je hejterski raspolozen je abnormalan. Odudaramo i to zestoko. Pogledaj samo ovde na forumu ako kazes "neverovatno kakav napredak drzave i kako dobro radi drzavna uprava na primer e-uprava" ili za sta god da pohvalis odmah krecu napadi sa svih strana a retko ko kaze "tako je zaista smo zahvali sta sve rade za nas". To ti je tako i iskreno mislim da treba da se ili Zakonski uredi da je zabranjeno hejtovanje kao u Kanadi (diktatura) ili da se edukacija radi po skolama.
 
To ti je tako i iskreno mislim da treba da se ili Zakonski uredi da je zabranjeno hejtovanje kao u Kanadi (diktatura) ili da se edukacija radi po skolama.
Ja bih da svim ljudima koji kritikuju bilo sta stavio zute bedzeve/zvesde, da se odmah u startu zna ko je hejter? Jel se slazes? Treba pricati samo pozitivno, jer ipak zivimo kao u bajci
 
Ja bih da svim ljudima koji kritikuju bilo sta stavio zute bedzeve/zvesde, da se odmah u startu zna ko je hejter? Jel se slazes? Treba pricati samo pozitivno, jer ipak zivimo kao u bajci
Treba da se resi situacija u kojoj se nalazi mentalitet drustva koji je negativno nastrojen prema svemu i tu se slazem sa Djukom.
Da ti odgovorim "Da treba definitivno gledati u pozitivnom svetlu" a ne negativnom a da se srpski san ostvaruje ostvaruje se ali to ako kazes nasim ljudima odmah krenu osude sa svih strana bas kao sto kaze Djuka. Mnogo bolje prolazis ako kukas.
 
Treba da se resi situacija u kojoj se nalazi mentalitet drustva koji je negativno nastrojen prema svemu i tu se slazem sa Djukom.
Da ti odgovorim "Da treba definitivno gledati u pozitivnom svetlu" a ne negativnom a da se srpski san ostvaruje ostvaruje se ali to ako kazes nasim ljudima odmah krenu osude sa svih strana bas kao sto kaze Djuka. Mnogo bolje prolazis ako kukas.
Nije problem u mentalitetu nego u sistemu.
 
Ako može definicija srpskog sna?

Možda je lakše sanjati preko okeana…

Nas najveći problem je neverovatno nizak nivo obrazovanja i ne kreiranja elite koja bi državu i društvo vodila u pravom smeru…
 
A elita se bira/kreira kroz turbulentne periode diskontinuiteta koji je često posledica eksternih faktora - na primer svetskih ratova.
Kod nas je trenutno na sceni kreiranje nove elite kroz prvobitnu akumulaciju kapitala. Njih ne zanima unapređenje sistema obrazovanja radi sveopšteg dobra i napretka jer nemaju vremena i fokusirani su na ovo gore što sam naveo.
Ipak, nije sve tako crno pa šansa i dalje postoji tj može se steći kakvo tako obrazovanje (zalaganjem samog deteta ako je vredno, rad sa decom, privatni časovi) i obezbediti egzistencija za buduću porodicu. Ostaće hendikep da npr usluge koje isporučuje država budu na niskom nivou ili da se uništava državno preduzeće kao što je EPS zbog nestručnih ljudi u sistemu itd.
 
Posledice su mnogo dramatičnije, seme koje se poseje danas daće gorak plod u budućnosti, ono malo obrazovane dece, načinom koji si naveo, neće se ni zadržati ovde…skoro sam bio uključen u instaliranje telefonije preko interneta, ljudi koji rade na projektu imaju izazov isti kao u Kini , ne može se zaobici mogućnost države da prisluškuje pozive, ako sam dobro razumeo jedina država u Evropi…zašto država ima potrebu da prisluškuje svoje gradjane…lako se postane totalitarna država sa elitom koja slavi Uskrs kako smo videli…

Dakle koji je to srpski san, u kojoj smo fazi sanjanja i kada ćemo se probuditi…
 

Na Reditu neki Hrvat (ako nije Bot u pitanju, što je vrlo verovatno) postavio temu o tome kako želi da se preseli u Beograd jer ,,oduševljen duhom grada i kulturom"😶.

Ljudi su mu odgovorili otprilike sa značenjem da misle da je lud, a dva najjača odgovora su ,,Jesi dobro brate" i ,,probaj prvo sa psihoterapijom".

Nije lud. Verovatno su mu otac i majka Srbi, ili samo otac Srbin, a ke*nja mu se od lokalnih hrvata i njihove kulture i ustogljenosti. Da predje u BG kako bi se osecao kao svoj na svome i da ne mora da se prilagodjava. Da bude ono sto jeste, sasvim komotno. ;) a pritom da ne mora da brine da ce mu deca postati novokomponovani kroasani (znas ono, ne s 3 prsta vec lopatom).
Minimalno od tebe ocekujem da mu pozelis dobrodoslicu i pokazes grad... i eventualno niske cene kirija gde ima :)
 
Ne znam sto si rekao "neinteligentni" kad ne znas njegov test inteligencije. Evo ja podrzavam upravo ovo sto je Djuka rekao.
To je definitivno tako kod nas ako kazes "strava kako nam je krenulo" ili ne daj boze "kako dobro napreduje drzava sad u poslednje vreme" odmah krenu napadi sa svih strana. Bukvalno procenat ljudi koji je hejterski raspolozen je abnormalan. Odudaramo i to zestoko. Pogledaj samo ovde na forumu ako kazes "neverovatno kakav napredak drzave i kako dobro radi drzavna uprava na primer e-uprava" ili za sta god da pohvalis odmah krecu napadi sa svih strana a retko ko kaze "tako je zaista smo zahvali sta sve rade za nas". To ti je tako i iskreno mislim da treba da se ili Zakonski uredi da je zabranjeno hejtovanje kao u Kanadi (diktatura) ili da se edukacija radi po skolama.
Ja bih uveo da svi gastarbajteri koji hvale Srbiju, a smeta im tamo gde žive odma bih ih deportovao nazad u Srbiju bez mogućnosti izlazska iz iste 10 godina. Da se malo upoznaju sa lepotom o kojoj pričaju.
 
A elita se bira/kreira kroz turbulentne periode diskontinuiteta koji je često posledica eksternih faktora - na primer svetskih ratova.
Kod nas je trenutno na sceni kreiranje nove elite kroz prvobitnu akumulaciju kapitala. Njih ne zanima unapređenje sistema obrazovanja radi sveopšteg dobra i napretka jer nemaju vremena i fokusirani su na ovo gore što sam naveo.
Ipak, nije sve tako crno pa šansa i dalje postoji tj može se steći kakvo tako obrazovanje (zalaganjem samog deteta ako je vredno, rad sa decom, privatni časovi) i obezbediti egzistencija za buduću porodicu. Ostaće hendikep da npr usluge koje isporučuje država budu na niskom nivou ili da se uništava državno preduzeće kao što je EPS zbog nestručnih ljudi u sistemu itd.
Nije sve tako crno i može se stvoriti komforan život za porodicu i buduća pokoljenja, pogotovo ako ne zavisiš od lokalne ekonomije.

Međutim, veliki problem je nesigurnost, pravna i svaka druga. Recimo može sve da ti ide kako treba i onda imaš saobraćajnu nesreću gde je učesnik nečiji sin i onda znaš da pravdu nikad nećeš isterati na sudu. Da ne pričam o duplo uknjiženim stanovima i ostalim prevarama.

Drugi veliki problem je nedostatak domaćeg kapitala i infrastrukture ulaganja. Čini mi se da ovde nema nikakvog pomaka. Recimo ovde gde živim (van Srbije), svaka banka ima u aplikaciji mogućnost kupovine akcija, fondova, itd. i sve se to lako rešava pomoću par klikova. Onda banka to prijavi poreskoj i sve se automatski obračuna za poreze na kraju godine. To doprinosi tome da veliki deo stanovništva ulaže novac. Ne vidim da će se ovo kod nas desiti u narednih 30 godina.

Obrazovanje je verovatno najveći problem i to je nešto što nas prati vekovima. Mi imamo sjajne individue koji su sposobni da odskoče visoko i stanu rame uz rame sa pojedincima iz bilo kog drugog društva. Međutim, prosek nam je mnogo nizak. To ljudi često ne shvataju jer uvek misle o pojedincima, ali naš prosek je zaista šokantno loš.
 
Vrh