Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa moramo da ih razvijemo i stimulisemo ljude, edukujemo... Bez obzira, koliko god bilo dobro da se aktivnost stanogradnje drzi na visokom nivou, nama je potrebna privredna aktivnost. Dolazimo do neke situacije koja nije zdrava, ljudi koji imaju masovno kupuju nekretnine, a taj novac se mogao investirati, mogao se cak i u drzavu investirati (obaveznice) - gde je i samoj drzavi jeftinije da se zaduzi.
Nama je potrebna privredna aktivnost, da proizvodimo nesto, nece nam izdavanje stanova i usluge resiti probleme - ostacemo zaprecak i nerazvijeni deo Evrope
Mozemo se ugledati malo na neke drzave bivseg SSSR-a i Finske
Proći će još mnogo vode Dunavom dok ti Srbima objasniš da nije sve prevara i da ne postoje samo nekretnine. Pogledaj naše gastose kako su se edukovali "u belom svetu", pokupovaše sve nekretnine koje su mogli.
 
"Pad prometa na tržištu nekretnina je posledica političke situacije i teške ekonomske situacije. Na tržište nekretnina u Srbiji ne utiču isti faktori kao u svetu. Iako bi manja potražnja trebalo da utiče na to cene budu niže to se neće uskoro dogoditi“, rekla je u Novom danu agentkinja Lazarević.

Ovo nam je Kacica juce izjavila. Ljudi sve manje imaju para za jelo, a kamoli za ciglu. Zlatno doba stiglo, jede se niskonutritivna hrana s zlatnim kasikama. 2025.godine ce Hristiana kupiti stan, siguran sam, i to jos da bira :)
Ova okreće priču kako vetar duva. Do skoro je mantrala o tome kako je potražnja nikakva i kako je pad neminovan.
 
Pa moramo da ih razvijemo i stimulisemo ljude, edukujemo...

rekao bih da se uopšte ne radi o edukaciji ljudi, već o tome da smo mi jako siromašno tržište, da je izvoz pod kontrolom kartela, da je administrativno-birokratsko-poreski teret jako težak od starta, te da postoji i dodatni rizik od propasti posla zbog mafijaško-reketaškog elementa zdušno podržanog od države.

Zato je ljudima lakše i sigurnije da kupe i izdaju cigle nego da se kockaju s biznisom koji je U Srbiji od starta osuđen na propast u većem broju slučajeva.
 
Pa moramo da ih razvijemo i stimulisemo ljude, edukujemo... Bez obzira, koliko god bilo dobro da se aktivnost stanogradnje drzi na visokom nivou, nama je potrebna privredna aktivnost. Dolazimo do neke situacije koja nije zdrava, ljudi koji imaju masovno kupuju nekretnine, a taj novac se mogao investirati, mogao se cak i u drzavu investirati (obaveznice) - gde je i samoj drzavi jeftinije da se zaduzi.
Nama je potrebna privredna aktivnost, da proizvodimo nesto, nece nam izdavanje stanova i usluge resiti probleme - ostacemo zaprecak i nerazvijeni deo Evrope
Mozemo se ugledati malo na neke drzave bivseg SSSR-a i Finske
Možda si u pravu za zlatiborski kajmak ali se ipak apartmani bolje izdaju...naravno niko nikom ne brani da uloži i u farmu i sl što si naveo
Dole si odlično zapazio kako ni "zapadna" demokratija i "zapadne" vrednosti nisu uspele da edukuju naše iz dijaspore, tako da je uzaludno nadati se nečem drugom. Generalno je nestabilna ekonomska situacija u celom svetu, a ne samo kod nas.
Možda ipak uspe ovo ulaganje u obveznice perspektivnih privatnih preduzeća, ali ostaje da vidimo od nove godine...
 
Ja ne znam šta vi svi kukate na cene stanova/soba za studente. Ja kad sam išao na fax soba je bila 150 DM - znači 1998, 1999, 2000... Govorim o SOBI na Kumodražu i Voždovcu. Pri tome plate mojih roditelja (oboje s fakultetskim diplomama su bile u proseku 180DM - 1998, onda bombardovanje pa su pale plate na 80 DM a soba 150DM, onda posle 2000 porasle i bile su 150DM a soba 150 DM!!). To bi danas značilo da je soba tipa 800-1000e pošto su toliko plate u proseku ljudi s fakultetima, a i daleko veće.
Ali čak i da uzmete min platu od 400e opet je to trećina plate.
Cene su danas iste na Voždovcu kao pre 25 godina u eurima naravno opet su prosek 150e.
Ako kažete oko drugih troškova - bilo ih je i onda. Tako da danas studirati i pre 25 godina je nebo i zemlja. Neuporedivo jeftinije. Ali neuporedivo!
Teko posle 5.oktobra 2000 kad su plate krenule rapidno na gore moglo se lakše živeti. Naspram Slobinog doba, ovo je stvarno Zlatno doba! U menzi mesa je bilo 1 nedeljno!! Ako ga uhvatiš. Danas je meso SVAKI dan na jelovniku i to 2x (i ručak i večera) i to pričam iz iskustva pošto kad dođem odem nekad u menzu da jedem na ekonomski bon da vidim samo kako stvari stoje. Redova za hranu NEMA! Dobija se i slatkiš ili voće uz ručak!! Vrlo kvalitetno!
Student da živi u stanu je i onda bilo nezamislivo, ne znam zašto bi to sad bilo pravilo...
Slobino doba (kao i Titovo doba) nikako nisu uporedivi sa ovim sada. Za vreme Slobe živeli smo u veštačkim uslovima, pod sankcijama i u ratu.
 
Šta kažu podaci sa terena, za koliko godina se vrati investicija na Zlatiboru?
 
Slobino doba (kao i Titovo doba) nikako nisu uporedivi sa ovim sada. Za vreme Slobe živeli smo u veštačkim uslovima, pod sankcijama i u ratu.
Koga god je ovaj narod birao za vlast, dolazio je samo gori od goreg i sve nas više ukopavao. Dokaz da je demokratija potpuni idiotizam jer podrazumeva da se glasačko pravo daje idiotima koji redovno odaberu za vođu najgoreg među njima.

Da se desi čudo i da svi dožive prosvetljenje, pa da odaberemo nekog normalnog čoveka koji će da vodi napretku društva, mislim da bi Svetska elita u roku od mesec dana rekla da nismo demokrate i ne poštujemo prava neke manjine, pa bi nas brzo bombardovali i sravnili sa zemljom. Jedina budućnost ove države leži u tome da bude smetlište Evrope, gde će se za ogroman novac prodavati đubre najgore vrste i proizvoditi isto, a iskorišćavati kvalitetne sirovine. Ko god bi pokušao da odstupi od ovog Plana sa pozicije nekog društvenog uticaja, ,,naprasno" bi preminuo.
 
Poslednja izmena:
Slobino doba (kao i Titovo doba) nikako nisu uporedivi sa ovim sada. Za vreme Slobe živeli smo u veštačkim uslovima, pod sankcijama i u ratu.
Da li su bili veštački ili ne to je pitanje! Meni su bili vrlo realni kao i plate i troškovi u to vreme. I vrlo se dobro sećam svih cena u DM. Nigde nije lako iškolovati studenta. Ali mislim da sa današnje dve plate je mnogo lakše. Plus poslova ima koliko hoćeš čak i da si student. I to za vrlo pristojnu dnevnicu.
 
Možda si u pravu za zlatiborski kajmak ali se ipak apartmani bolje izdaju...naravno niko nikom ne brani da uloži i u farmu i sl što si naveo
Dole si odlično zapazio kako ni "zapadna" demokratija i "zapadne" vrednosti nisu uspele da edukuju naše iz dijaspore, tako da je uzaludno nadati se nečem drugom. Generalno je nestabilna ekonomska situacija u celom svetu, a ne samo kod nas.
Možda ipak uspe ovo ulaganje u obveznice perspektivnih privatnih preduzeća, ali ostaje da vidimo od nove godine...
Pogledajte i samo Warren Buffeta koji je MAG ulaganja na berzama. I on SAM kaže da je jedno od NAJprofitabilnijih ulaganja kupovina kuće!!
Šta onda očekujete od ostalih ljudi? Drugo ljudi ipak vole da imaju neku kontrolu na onim što kupe. Ako npr. uložiš 200k i kupiš stan ili apartman na Zlatiboru. Ti ga IMAŠ i čak i da ga ne izdaješ na tvoje je ime i možeš boraviti u njemu. Dok ako kupiš akcije neke firme - one se mogu strovaliti i da nemaš ništa. Drugo ajde index fondove ETFs - s tim još nisam radio ne mogu da komentarišem, ali pod pretpostavkom i da rastu i da stalno ostvarujete dobit. Na kraju se pitate šta ćete s tom dobiti? Opet kupiti stan ili šta? Potrošiti na ljubavnicu ili novi auto? (jer pretpostavljam dok taj portfolio naraste vi ćete biti 50+).
 
Da li su bili veštački ili ne to je pitanje! Meni su bili vrlo realni kao i plate i troškovi u to vreme. I vrlo se dobro sećam svih cena u DM. Nigde nije lako iškolovati studenta. Ali mislim da sa današnje dve plate je mnogo lakše. Plus poslova ima koliko hoćeš čak i da si student. I to za vrlo pristojnu dnevnicu.
Pa objektivno bili su veštački jer ti je neko spolja zatvorio zemlju i ekonomski te osakatio. Nešto slično kao kad bi te neko zatvorio u logor i onda ti unutar tog logora sasvim subjektivno doživljavaš stanje kao realno, jer drugačije ne može. U objektivnom smislu ne možeš da porediš ovo vreme sada i ono za vreme Slobe. Sada ne postoje takva vrste ograničenja koja dolazi spolja.
 
Pogledajte i samo Warren Buffeta koji je MAG ulaganja na berzama. I on SAM kaže da je jedno od NAJprofitabilnijih ulaganja kupovina kuće!!
Šta onda očekujete od ostalih ljudi? Drugo ljudi ipak vole da imaju neku kontrolu na onim što kupe. Ako npr. uložiš 200k i kupiš stan ili apartman na Zlatiboru. Ti ga IMAŠ i čak i da ga ne izdaješ na tvoje je ime i možeš boraviti u njemu. Dok ako kupiš akcije neke firme - one se mogu strovaliti i da nemaš ništa. Drugo ajde index fondove ETFs - s tim još nisam radio ne mogu da komentarišem, ali pod pretpostavkom i da rastu i da stalno ostvarujete dobit. Na kraju se pitate šta ćete s tom dobiti? Opet kupiti stan ili šta? Potrošiti na ljubavnicu ili novi auto? (jer pretpostavljam dok taj portfolio naraste vi ćete biti 50+).
Da, to je ono što sam napisao da su svi ti bogatuni i korporacije pokupovali sebi dobre nekretnine,...štampanjem para su sje*******..i ekonomski sistem i sad preko lista kao što je The Economist obaveštavaju da planiraju i valute da puste niz vodu sledeće godine, kako bi se i oni njihovi koji nisu, na vreme obavestili i pripremili. Oni brinu jedni o drugima!
Jedino će glupi Kokani i neuka beslovesna raja nastaviti da čuvaju "papiriće" i da se nadaju većim kamatama

Da se desi čudo i da svi dožive prosvetljenje, pa da odaberemo nekog normalnog čoveka koji će da vodi napretku društva, mislim da bi Svetska elita u roku od mesec dana rekla da nismo demokrate i ne poštujemo prava neke manjine, pa bi nas brzo bombardovali i sravnili sa zemljom. Jedina budućnost ove države leži u tome da bude smetlište Evrope, gde će se za ogroman novac prodavati đubre najgore vrste i proizvoditi isto, a iskorišćavati kvalitetne sirovine. Ko god bi pokušao da odstupi od ovog Plana sa pozicije nekog društvenog uticaja, ,,naprasno" bi preminuo.
Neka oni rade svoje, a mi ćemo svoje! Svet nije više unipolaran, već multipolaran, ima još sila i centara koji se pitaju, plus što se stvari preko noći mogu promeniti za neke od do sada poznatih silnika, koji su po zlu dobro poznati nama srbima

Skoro sam gledao i stanove pored fakulteta i mogu reći da kvalitetnih ispod 4000 prosto nema. U premijum zgradama sa sadržajima su 5500-6500
 
Pogledajte i samo Warren Buffeta koji je MAG ulaganja na berzama. I on SAM kaže da je jedno od NAJprofitabilnijih ulaganja kupovina kuće!!
Super, samo pogledaj sta tacno on preporucuje :) Preporucuje kupovinu kuce koju mzoete priustiti, a ne kuce koja vam je san, a ne mozete je realno priustiti (ili ce vas mnogo kostati). I tacno je, preporuka je uvek kupovina nekretnine u kojoj cete ziveti. Dok je kupovina vise nekretnina malo drugaciji kontekst

To i ja pricam, kupovina za zivot - uvek kada imate mogucnosti, necete izgubiti ne znam koliko, a dugorocno sasvim sigurno niste na gubitku. Medjutim ulaganje svih novaca u nekretnine nije resenje za investiranje (bar ne trenutno, po mom misljenju)
Diversifikacija - okej je imati jednu/dve nekretnine, ali kod nas ljudi pomalo luduju pa sve sto imaju uludu spucavaju i samo cigle priznaju kao investiciju
 
Ima li neko isustva, moze i posredna, koja bi podelio, u vezi ulaganja u njive, livade, sume po nekim manje naseljenim oblastima?
 
Da, to je ono što sam napisao da su svi ti bogatuni i korporacije pokupovali sebi dobre nekretnine,...štampanjem para su sje*******..i ekonomski sistem i sad preko lista kao što je The Economist obaveštavaju da planiraju i valute da puste niz vodu sledeće godine, kako bi se i oni njihovi koji nisu, na vreme obavestili i pripremili. Oni brinu jedni o drugima!
Jedino će glupi Kokani i neuka beslovesna raja nastaviti da čuvaju "papiriće" i da se nadaju većim kamatama


Neka oni rade svoje, a mi ćemo svoje! Svet nije više unipolaran, već multipolaran, ima još sila i centara koji se pitaju, plus što se stvari preko noći mogu promeniti za neke od do sada poznatih silnika, koji su po zlu dobro poznati nama srbima

Skoro sam gledao i stanove pored fakulteta i mogu reći da kvalitetnih ispod 4000 prosto nema. U premijum zgradama sa sadržajima su 5500-6500
Svim tim centrima moći odgovara da balkanske zemlje bodu siromašne kolonije sa korumpiranom elitom i lobotomiranim stanovništvom kome mogu da prodaju đubre svake vrste. Cilj je najpre zaglupiti ih maksimalno, dotle da nemaju nikakva znanja i nemaju gde da mrdnu, pa moraju da rade kao jeftina radna snaga; naterati ih da proizvode đubre najgore vrste i da to isto đubre kupuju po jezivim cenama; orobiti i kreditima i napraviti od njih poslušne robove. Posle mogu da rade sa njima šta god požele narednih 30 godina.

Ne mogu se okolnosti po centre moći promeniti preko noći i odrediti njihovu sudbinu, jer upravo oni kreiraju te okolnosti.

U blizini prestižnih fakulteta jako teško može da se nađe dobar manji stan za kupovinu. Moj brat je za svoju decu tražio nešto pet minuta od etf-a. Išao je da gleda jedan stan po ceni od 89000, njemu deluje vrlo solidno, ali vlasnik ne želi da spusti cenu. Koliko se sećam, ima 25 kvadrata grejne površine, plus terasa oko devet kvadrata, uknjižena je samo grejna površina. Pokušaću da nađem link, pa ću postaviti, ako nije u međuvremenu prodato.

Odrali su ga stanodavci prethodne dve godine, tri puta je morao da preseljava decu jer su vlasnici izdavali Rusima za daleko veće novce. Njega baš briga da li će cena pasti 10% ili neće, hoće da smesti decu u nešto svoje i da mu je mirna glava. Živi sa ženom i još dvoje manje dece na jugu Srbije, tako da nema vremena da svako malo dolazi za Beograd, preganja se sa stanodavcima i preseljava decu.
 
Pretpostavljam da si ti isto s juga Srbije, Pirot, Vranje, Vladicin Han, Aleksinax ili neko manje mesto prema NMK ili BG.. ali, pitam se, sto spucavati pare u Beograd, kad u Nisu ima univerziteta? Isto vazi za Kragujevac.
Ljudi s juga tesko zaradjuju... pa pitam se, odakle pare?
 
Pretpostavljam da si ti isto s juga Srbije, Pirot, Vranje, Vladicin Han, Aleksinax ili neko manje mesto prema NMK ili BG.. ali, pitam se, sto spucavati pare u Beograd, kad u Nisu ima univerziteta? Isto vazi za Kragujevac.
Ljudi s juga tesko zaradjuju... pa pitam se, odakle pare?
Nisam iz tih krajeva, nije reč o mom rođenom bratu. On mi je brat od tetke, jedan od poznatijih advokata u mestu gde živi. Pošto ima četvoro dece, za 10 godina njihovog studiranja će svakako potrošiti blizu 50.000 EUR za stan, pa mu se više isplati da nešto kvalitetno kupi.

Diploma etf-a u Beogradu je priznata svugde u Evropi, diploma niškog etf-a nije.
 
E pa to je kad studira i ko jeste za knjigu i ko nije. Tvrdim da 90% ljudi koji idu na fakultet taj fakultet zanima iskljucivo radi one roditeljske misli da uci da ne bi kopao kanale. Inace ih zanima a i imaju inteligenciju mrtvog mrava. Svede se na izlaske i usput ako mora neki kolokvijum da se odradi.
Ima svega 10% onih koji imaju talenat i interesovanje. A takvi obicno dobiju dom koji je skoro dzabe.
 
E pa to je kad studira i ko jeste za knjigu i ko nije. Tvrdim da 90% ljudi koji idu na fakultet taj fakultet zanima iskljucivo radi one roditeljske misli da uci da ne bi kopao kanale. Inace ih zanima a i imaju inteligenciju mrtvog mrava. Svede se na izlaske i usput ako mora neki kolokvijum da se odradi.
Ima svega 10% onih koji imaju talenat i interesovanje. A takvi obicno dobiju dom koji je skoro dzabe.
Kakve ovo veze ima sa mojim postom?
 
Svim tim centrima moći odgovara da balkanske zemlje bodu siromašne kolonije sa korumpiranom elitom i lobotomiranim stanovništvom kome mogu da prodaju đubre svake vrste. Cilj je najpre zaglupiti ih maksimalno, dotle da nemaju nikakva znanja i nemaju gde da mrdnu, pa moraju da rade kao jeftina radna snaga; naterati ih da proizvode đubre najgore vrste i da to isto đubre kupuju po jezivim cenama; orobiti i kreditima i napraviti od njih poslušne robove. Posle mogu da rade sa njima šta god požele narednih 30 godina.
Ako im je cilj da prodaju djubre kako im je u interesu da to budu siromasne kolonije? Valjda bogatije trziste vise prodate robe. Nije kao da nas ima milijardu na Balkanu pa da kvantitetom nadoknadjujemo manjak kupovne moci.

Ako sam ja neki vlasnik Apple-a ili Najka valjda hocu sto vise musterija koji mogu da priuste Macbook i Dzordanke, a ne da kupuju kineske kopije koje su mi konkurencija. Isto tako mi je u interesu da je ta drzava dovoljno uredjena da stiti moju intelektualnu svojinu od tih kineskih kopija.
 
Ja bih pre rekao da svetskim centrima moći odgovara da se Srbija integriše u svoje okruženje i evro atlantske strukture, kao i cela istočna Evropa.

A da domaćim centrima moći sa računima u Moskvi i Dubaiju odgovara da imaju srpsko roblje kojim će manipulisati kao i do sada.

Sad obrišite pošto je offtopic.
 
Kakve ovo veze ima sa mojim postom?
Pa pricas o troskovima, izmedju ostalog troskovima stana za studenta. Poenta je da studiranje moze biti vrlo jeftino kada bi studirali oni koji treba da studiraju. U studentskim domovima ima dovoljno kapaciteta za one koji su najbolji studenti, ostale niko ne tera na studije, pogotovo ako se na istim ne trude i sesticare.
 
Pogledajte i samo Warren Buffeta koji je MAG ulaganja na berzama. I on SAM kaže da je jedno od NAJprofitabilnijih ulaganja kupovina kuće!!
Šta onda očekujete od ostalih ljudi? Drugo ljudi ipak vole da imaju neku kontrolu na onim što kupe. Ako npr. uložiš 200k i kupiš stan ili apartman na Zlatiboru. Ti ga IMAŠ i čak i da ga ne izdaješ na tvoje je ime i možeš boraviti u njemu. Dok ako kupiš akcije neke firme - one se mogu strovaliti i da nemaš ništa. Drugo ajde index fondove ETFs - s tim još nisam radio ne mogu da komentarišem, ali pod pretpostavkom i da rastu i da stalno ostvarujete dobit. Na kraju se pitate šta ćete s tom dobiti? Opet kupiti stan ili šta? Potrošiti na ljubavnicu ili novi auto? (jer pretpostavljam dok taj portfolio naraste vi ćete biti 50+).

Obično izbegavam i da čitam i da komentarišem ovu temu, koja se generalno može opisati kao opšta logoreja.

Ali nekada kada slučajno pogledam, i vidim neku NEISTINU (LAŽ), jednostavno moram da prokomentarišem.

Varen Bafet TO NIKADA NIJE REKAO u kontektstu u kom ti navodiš.

Ako ćemo šta je tačno rekao, evo kompletnog citata (njegovo pismo iz 2010. godine):

Home ownership makes sense for most Americans, particularly at today’s lower prices and bargain interest rates. All things considered, the third best investment I ever made was the purchase of my home, though I would have made far more money had I instead rented and used the purchase money to buy stocks. (The two best investments were wedding rings.) For the $31,500 I paid for our house, my family and I gained 52 years of terrific memories with more to come.

i prevod:

Vlasništvo nad svojim domom ima smisla za većinu amerikanaca, posebno danas kada su niže cene, i niske kamatne stope. Kada uzmem sve u razmatranje, kupovina moje kuće je treća najbolja investicija koju sam napravio, iako bih zaradio daleko više novca da sam iznajmljivao, i koristio novac koji sam upotrebio za kupovinu kuće u kupovinu akcija (druge dve najbolje investicije su burme). Za 31.500 američkih dolara koliko sam platio našu kuću, moja porodica i ja imamo 52 godina sjajnih sećanja, i i mnoge koje će tek doći.



AJDE SADA PROČITAJ šta je čovek napisao. Možda ćeš svhatiti, a možda ćeš skoknuti do zlatare da kupiš burme.
 
Pa pricas o troskovima, izmedju ostalog troskovima stana za studenta. Poenta je da studiranje moze biti vrlo jeftino kada bi studirali oni koji treba da studiraju. U studentskim domovima ima dovoljno kapaciteta za one koji su najbolji studenti, ostale niko ne tera na studije, pogotovo ako se na istim ne trude i sesticare.
Paradoksalno je da većina dobro plaćenih poslova danas ne zahteva fakultet, pa samim tim je pohađanje istog oportunetni trošak usled koga se mnogi odlučuju da ne studiraju ili studije napuštaju pre diplomiranja. Tu ne mislim samo na famozne programere, već i razne druge "nespecifične" delatnosti koje se mogu naučiti iz tutorijala i self help sadržaja- QA, UX/UI dizajn, SEO, digitalni marketing, itd.
 
Ja bih pre rekao da svetskim centrima moći odgovara da se Srbija integriše u svoje okruženje i evro atlantske strukture, kao i cela istočna Evropa.

A da domaćim centrima moći sa računima u Moskvi i Dubaiju odgovara da imaju srpsko roblje kojim će manipulisati kao i do sada.

Sad obrišite pošto je offtopic.
Какво црно брисање, то је поанта.
 
Vrh