Šta je novo?

Cene nekretnina

Tržišta očekuju još veća smanjenja stopa ECB u 2024.​


Investitori su sve više uvereni da će Evropska centralna banka (ECB) naglo sniziti kamatne stope kako bi zaštitila privredu od ozbiljnog pada.

Tržišta novca sada prvi put očekuju da će ECB u sledećoj godini kamatne stope sniziti za po jedan ceo procentni poen. Dosad se očekivalo da će centralna banka evrozone cene zaduživanja u 2024. sniziti za 75 baznih poena, pokazuju kretanja na tržištu svop ugovora koji su vezani za sastanke ECB.

Poslednja promena dolazi kao rezultat neočekivanog oktobarskog pada obima prodaje na malo u Velikoj Britaniji, dok i podaci iz SAD pokazuju da nezaposleni tamo ne mogu tako lako da pronađu nove poslove. Pad cene nafte i ulazak u takozvano tržište medveda ponovo su probudili strahove da se svetska ekonomija približava recesiji.

Obveznice su dale svoj doprinos rastu tržišta, a prinos na nemački desetogodišnji državni dug pao je za skoro 20 baznih poena na 2,52 odsto.

Uprkos tome, centralni bankari su u više navrata govorili da je prerano da počne da se razmišlja o relaksiranju monetarne politike i potvrdili da planiraju da stope ostanu visoke duže u budućnosti. Međutim, kako dokazi sve više upućuju na to da agresivan niz povećanja kamatnih stopa počinje da usporava privredni rast, tako je i tržišta sve teže ubediti u tvrdnje ECB.

U govoru u petak, član Saveta guvernera centralne banke Francois Villeroy de Galhau rekao je da je odluka ECB da zaustavi ciklus povećanja kamatnih stopa na sastanku u oktobru potpuno opravdana usporavanjem inflacije. Tempo rasta cena je znatno opao, a bazna inflacija mera je očigledno prešla vrhunac u proleće, dodao je guverner Banke Francuske.

Petak donosi komentare više zvaničnika ECB, uključujući i predsednicu Christine Lagarde.

 
Cene će pasti pa ponovo porasti. Posle nekog vremana opet će pasti i ponovo porasti. I tako u krug.
Verovatno najmudrija stvar izrecena na svih 1284 strane ovog foruma.
Inace, 2014, stan u Bircaninovoj prodat za 1450 kvm. Nije bila nikakva frka da se proda, prosto, doslo je na red. Ljudi koji su prodavali (svekar i svekrva) nisu imali pojma o cenama 2008., o cenama u Svedskoj, o buducim i proslim cenama stanova, nikada to nisu pratili, jednostavno tada su bile takve cene i za toliko se prodavalo.
2018, 4 godine kasnije, stan u Desanke Maksimovic prodat za 2450 kvm. Tada su secam se bili komentari "eee, zamisli kako je jeftino otisla Bircaninova". Prosle godine, 4 godine kasnije "e, secas se kako smo prodali Desanku, a koliko bi sad vredela"
Mozemo mi ovde da palamudimo jos 10 hiljada strana...dugorocno, kupovina stana je win win situacija kako god da okrenes.
 
Izdavanje stanova na dan u užem centru u blizini fakulteta po mom mišljenju tek ima budućnost, jer je mnogo fakulteta prešlo na online nastavu. Na primer Elektrotehnički fakultet nudi studentima opciju da dolaze na laboratorijske vežbe dva vezana dana u nedelji, ostalo mogu da slušaju online. U vreme kad sam ja bila student ovo je bilo nezamislivo, od jutra do mraka smo bili na fakultetu. Ovo dosta smanjuje troškove studiranja, a podiže potražnju za stanovima na dan.
Moram da priznam da ovo ima logike iako je i dalje na "probnom radu".
Na Filoloskom gde ja radim jos uvek se vecinski nastava odvija na samom fakultetu, studenti dolaze na vezbe, ali cinjenica je da ide u ovom pravcu o kome Hristiana govori i da ce to zaista mozda dovesti do nekih pomeranja na trzistu izdavanja nekretnina. Videcemo.
 
Ovo kao da je pisao neko odavde, ali da, generalno ovako većina Srba razmišlja, misle da trenutno Niš ekonomski bolje stoji od Malmea i Zagreba, nažalost…
Na zalost tako je. Mnogo ljudi odavde, koji uopste nisu izasli iz Srbije i nisu mnogo zalazili u industrije zapadnih zemlja ima isto misljenje.
Lose je sto i ljudi koji imaju iskustva pisu nebuloze ovde, ne znam zbog kojih motiva.
Zalosna cinjenica jeste to da smo totalno nebitni na mapi Evrope, jedan Hamburg ima duplo veci taj nasusni GDP od cele Srbije. Jedna drzava ima GDP na nivou jednog Kelna u Nemackoj.
Nemojmo pricati bajke, mi nemamo ni jednu industriju razvijenu, ma sta god mislili o tome.
I nista nismo mi, u zadnje vreme, sigurniji od drugih - i kod nas ce krenuti (i vec su krenuli) veliki problemi sa migrantima. Svasta ima i kod nas na ulicama i karton naseljima, samo je grad dovoljno veliki da ignorises neke stvari i ne vidis iste

edit: Eto pogledajte i poljoprivredu i gde smo dosli. Nekada smo imali kvalitetnu hranu, a sada nemamo ni mleka ni mesa, uvozimo otpad iz razvijenijih zemalja
 
Na zalost tako je. Mnogo ljudi odavde, koji uopste nisu izasli iz Srbije i nisu mnogo zalazili u industrije zapadnih zemlja ima isto misljenje.
Lose je sto i ljudi koji imaju iskustva pisu nebuloze ovde, ne znam zbog kojih motiva.
Zalosna cinjenica jeste to da smo totalno nebitni na mapi Evrope, jedan Hamburg ima duplo veci taj nasusni GDP od cele Srbije. Jedna drzava ima GDP na nivou jednog Kelna u Nemackoj.
Nemojmo pricati bajke, mi nemamo ni jednu industriju razvijenu, ma sta god mislili o tome.
I nista nismo mi, u zadnje vreme, sigurniji od drugih - i kod nas ce krenuti (i vec su krenuli) veliki problemi sa migrantima. Svasta ima i kod nas na ulicama i karton naseljima, samo je grad dovoljno veliki da ignorises neke stvari i ne vidis iste

edit: Eto pogledajte i poljoprivredu i gde smo dosli. Nekada smo imali kvalitetnu hranu, a sada nemamo ni mleka ni mesa, uvozimo otpad iz razvijenijih zemalja
Apsolutno. Najpametnija stvar koja je nekad postojala je tkzv Interail karta, studenti ranac na leđa, mesec i po dana, evo ti neka lova idi sine/ćeri obiđi Evropu.
Danas pola studenata nema pasoš, nisu nikad leteli avionom, eventualno odu u Paraliju i u Beč na 3 dana kod tetke. Da su (ili njihovi roditelji koji su stasavali 90tih a koji sada prodaju stanove nasleđene od roditelja) obišli interesantni Hamburg, pomenute Valensiju, Stokholm, Strazbur, Lion, (dopuni po želji) sigurno bi imali mnogo realniji pogled na vrednost nekretnina:
"Ćale, ovo ne vredi 3 ili 4K evra, jesmo sentimentalno vezani za ovaj grad, ali budimo realni, nemoj zaj...at."
 
Zaista nikoga ne poznajem ko veruje da je Niška industrija jača od Malmeove ili Kelnške. Koja je to kontrukcija. Baš se neko bavi poredjenjem industrije i ekonomije gradova, i veruje u bajke. Ovo je vreme interneta, apsolutno svi imaju telefone i internet, niko više ne veruje u bajke olako, kao nekad.

A Austrougarska palanka Zagreb ima bas jaku industriju 🤡 Od kad su konobari zapadno od Srbije usli u EU, samo im turizam radi, industrija ide nizbrdo, takodje proverivo na internetu.

Jeste klima bolja u Srbiji i jeste sigurnija zemlja i nema ekskluzivno migrantskih naselja, u poredjenju sa Švedskom.

Meni je Niš lep grad, 2 puta sam bio. Lepa tvrdjava u centru grada, prijatni lokalci.

Šta je konkretno netačno?
 
Poslednja izmena:
Nije problem u Airbnb, koji je revolucionisao turizam kao takav i omogućio milionima ljudi da jeftino obidju svetske metropole, i na tome mu hvala. Baš kao i Eatwithu, dakle nemojte bacati 100e na večeru u restoranu nego jedite kod domaćina za 50e i druzite se sa lokalcima, upoznajte grad na pravi način. Ni u lowcost letovima koji su omogućili da i srednja/niža klasa putuje.
Da skratim: problem je da li će to sve postojati za 5 ili 10 godina, ili će ga vlasti/korporacije ugušiti, ili opet izbiti nešto nepredviđeno. Tačno se zna šta treba da sadrži Airbnb apartman a šta onaj za dugoročni najam.
Ulaganje nosi rizik, kao i u sve ostalo.
 
Izdavanje stanova na dan u užem centru u blizini fakulteta po mom mišljenju tek ima budućnost, jer je mnogo fakulteta prešlo na online nastavu. Na primer Elektrotehnički fakultet nudi studentima opciju da dolaze na laboratorijske vežbe dva vezana dana u nedelji, ostalo mogu da slušaju online. U vreme kad sam ja bila student ovo je bilo nezamislivo, od jutra do mraka smo bili na fakultetu. Ovo dosta smanjuje troškove studiranja, a podiže potražnju za stanovima na dan.
Da se nadovežem na prethodni post, jako mi je drago zbog ove opcije studiranja online jer će na taj način biti pružena mogućnost deci iz siromašnijih porodica da studiraju bez velikih troškova. Studiranje je zbog enormnog povećanja troškova zakupa stanova, hrane, školarine i ostalog postalo veliko opterećenje za kućni budžet.

Sa druge strane, ne želim da zvučim kao đavolji advokat i nekome predlažem da podiže kredit da bi kupovao stan u blizini fakulteta i rentirao ga na dan. Stambeni kredit u ovom trenutku ne bih predložila ni neprijatelju. Samo ko ima keš, dovoljno vremena i energije i smisao za biznis tog tipa. Isključivo kvalitetni stanovi u neposrednoj blizini grupe medicinskih ili tehničkih fakulteta, sa centralnim grejanjem, u novijim lepo održavannim zgradama, podalje od buke. Taj tip stanova je izdat non stop.
 
Poslednja izmena:
Glasilo vladara iz senke "The Economist" za 2024 predviđa i pad svih značajnijih valuta...što znači da će pametni ljudi bežati u nekretnine čuvajući svoj teško stečeni kapital koji će biti obezvređen u bankama, sefovima, slamaricama ili berzi.
Naravno svaki čovek sa osnovnom logikom je znao na samom početku štampanja para da je ovo neminovnost!

Economist 2024.jpg
 
Meni je Niš lep grad, 2 puta sam bio. Lepa tvrdjava u centru grada, prijatni lokalci.
Sve to stoji, samo sto bi neko morao da odgovara za onakvo stanje tvrdjave koja je simbol grada (stoji i na amblemu istog). Ta tvrdjava je, osim ulaznog dela, totalno zapustena. Na jednoj strani se na nju oslanja pijaca i zaklanja tzv Beogradsku kapiju, koja je velelepna. Takodje u zadnje delu ona se urusava i totalno je zapustena i cak joj se bedemi obrusavaju (bilo je pre godinu-dve u novinama)
Ne bih da komentarisem Nis ovde. Rekao sam, kada sam cuo da se kvm u Nisu krece oko 2+k eur, da je Bg jos i dobar sa cenama :D
 
i sta mi znaci da kupim nekretninu od 150k eur i izdajem je za 500eur?
Ja razmisljam ovako: izdajes za 500e 10g, zaradis 50 000 evra, a stan ce za 10 g vredeti bar 150 000 evra i dalje, prodas ga, i 50 000 si u plusu. U minusu si jedino ako cena padne 30% za 10g sto tesko da je moguce. Pre ce da cena poraste.
 
Ja razmisljam ovako: izdajes za 500e 10g, zaradis 50 000 evra, a stan ce za 10 g vredeti bar 150 000 evra i dalje, prodas ga, i 50 000 si u plusu. U minusu si jedino ako cena padne 30% za 10g sto tesko da je moguce. Pre ce da cena poraste.
To apsolutno stoji, ali jesi li nekad prodavao stan kada ti je novac preko potreban? Moji roditelji jesu i dobro znam kako su prosli...
Ne znamo sta nam sutra donosi, apsolutno nemamo pojma - narocito u drzavi gde svi ulazu u nekretnine i vec sada imas ogroman broj praznih nekretnina koje ljudi cuvaju :) I imas ogroman broj praznih nekretnina u ostalim mestima po drzavi

Ne kazem da je lose ulaganje, ali nije ni priblizno dobro trenutno. Da bi se ove cene "isplatile" renta mora biti na visem nivou. Nismo svi mi inzenjeri po Srbiji, stanove mahom rentira radnicka klasa, koja tesko da ima 2k eur zdruzenih primanja
 
i sta mi znaci da kupim nekretninu od 150k eur i izdajem je za 500eur?
Uvek možeš da ostaviš u banci ili gde-god, i da ti pojedu "skakavci" pa ti se tih 150k pretvori u 50k ili manje...
Ja razumem da su ti bogataši, vladari iz senke, bankari, masoni, špekulanti, sumnjivi privrednici, raznorazne secikese u odelima i ko zna koje sve nastrane fele tu ima, sasvim lepo sebe i svoje obezbedili u raznoraznim nekretninama, najčešće više klase i na najboljim lokacijama, i da im je najdraže kad smo mi raja ostavljeni da grcamo u kreditima i mukama svake vrste. I da ih neće mnogo koštati čak ni propast nekih valuta, ali nama narodu je ovo najčešće sve što imamo, nemamo mnogo da biramo...i konačno ko je lud da čeka da mu mukom stečena ušteđevina propadne ili se značajno obezvredi!?

Ja ne bih voleo zbog takvih smutljivaca i kokainom nadrogiranih japija i ludaka da mi i 10.000 eura propadne za koje tačno znam koliko mi je puno vremena trebalo da ih zaradim, a kamoli više od toga!
 
Uvek možeš da ostaviš u banci ili gde-god, i da ti pojedu "skakavci" pa ti se tih 150k pretvori u 50k ili manje...
A sto bi ostavljao banci?
Novac jeste tu da se vrti, ulozi u neki posao, ulozi u farmu? Na Zlatiboru, sam sasvim siguran, mozes bolje proci prodajom mlecnih proizvoda Beogradjanima nego izdavanjem nekretnine :)
 
Da se nadovežem na prethodni post, jako mi je drago zbog ove opcije studiranja online jer će na taj način biti pružena mogućnost deci iz siromašnijih porodica da studiraju bez velikih troškova. Studiranje je zbog enormnog povećanja troškova zakupa stanova, hrane, školarine i ostalog postalo veliko opterećenje za kućni budžet.

Sa druge strane, ne želim da zvučim kao đavolji advokat i nekome predlažem da podiže kredit da bi kupovao stan u blizini fakulteta i rentirao ga na dan. Stambeni kredit u ovom trenutku ne bih predložila ni neprijatelju. Samo ko ima keš, dovoljno vremena i energije i smisao za biznis tog tipa. Isključivo kvalitetni stanovi u neposrednoj blizini grupe medicinskih ili tehničkih fakulteta, sa centralnim grejanjem, u novijim lepo održavannim zgradama, podalje od buke. Taj tip stanova je izdat non stop.
Ja ne znam šta vi svi kukate na cene stanova/soba za studente. Ja kad sam išao na fax soba je bila 150 DM - znači 1998, 1999, 2000... Govorim o SOBI na Kumodražu i Voždovcu. Pri tome plate mojih roditelja (oboje s fakultetskim diplomama su bile u proseku 180DM - 1998, onda bombardovanje pa su pale plate na 80 DM a soba 150DM, onda posle 2000 porasle i bile su 150DM a soba 150 DM!!). To bi danas značilo da je soba tipa 800-1000e pošto su toliko plate u proseku ljudi s fakultetima, a i daleko veće.
Ali čak i da uzmete min platu od 400e opet je to trećina plate.
Cene su danas iste na Voždovcu kao pre 25 godina u eurima naravno opet su prosek 150e.
Ako kažete oko drugih troškova - bilo ih je i onda. Tako da danas studirati i pre 25 godina je nebo i zemlja. Neuporedivo jeftinije. Ali neuporedivo!
Teko posle 5.oktobra 2000 kad su plate krenule rapidno na gore moglo se lakše živeti. Naspram Slobinog doba, ovo je stvarno Zlatno doba! U menzi mesa je bilo 1 nedeljno!! Ako ga uhvatiš. Danas je meso SVAKI dan na jelovniku i to 2x (i ručak i večera) i to pričam iz iskustva pošto kad dođem odem nekad u menzu da jedem na ekonomski bon da vidim samo kako stvari stoje. Redova za hranu NEMA! Dobija se i slatkiš ili voće uz ručak!! Vrlo kvalitetno!
Student da živi u stanu je i onda bilo nezamislivo, ne znam zašto bi to sad bilo pravilo...
 
Mnogo je to skočilo u poslednjih par godina, a primanja nisu ispratila. Sećam se da su 2013-2014. trojica kolega sa fakulteta iznajmljivali deo kuće sa dvorištem (3 sobe, odvojena kuhinja, trpezarija) za 300 EUR, na Vračaru. Danas bi takav najam koštao oko 700-800 EUR sigurno.

Ljudi opravdano kukaju na cene rente (kao i na sve druge cene) jer primanja kod nas nikad ne isprate skokove cena. Skokovi su nagli i snažni, a onda godinama plate kaskaju i sporo rastu do sledećeg skoka cena i jovo nanovo.
 
Ovom rečenicom si diskreditovao sebe zauvek na ovom forumu. Bolje se ti drži “Balkan Info” kanala…
Ti si sebe odavno diskreditovao svojim nikom, ali uostalom i ispraznim politički obojenim stavovima koji provejavaju kroz tvoje postove!
I što se uopšte buniš nisam spomenuo templare, nego masone,...ili si se ipak pronašao u onim "smutljivcima"

Odmah se počinju javljati ovakvi iz pomenutih tabora koji nas u zadnje vreme, protivno svakoj logici, već drsko ubeđuju da je crno ustvari belo...nema više ni sivila ili drugih boja u njihovim "sigurnim konstatacijama"
 
Poslednja izmena:
"kupci su se istrošili"
"kupuj odma, još malo pa nestalo" 🤡

 
Ja ne znam šta vi svi kukate na cene stanova/soba za studente. Ja kad sam išao na fax soba je bila 150 DM - znači 1998, 1999, 2000... Govorim o SOBI na Kumodražu i Voždovcu. Pri tome plate mojih roditelja (oboje s fakultetskim diplomama su bile u proseku 180DM - 1998, onda bombardovanje pa su pale plate na 80 DM a soba 150DM, onda posle 2000 porasle i bile su 150DM a soba 150 DM!!). To bi danas značilo da je soba tipa 800-1000e pošto su toliko plate u proseku ljudi s fakultetima, a i daleko veće.
Ali čak i da uzmete min platu od 400e opet je to trećina plate.
Cene su danas iste na Voždovcu kao pre 25 godina u eurima naravno opet su prosek 150e.
Ako kažete oko drugih troškova - bilo ih je i onda. Tako da danas studirati i pre 25 godina je nebo i zemlja. Neuporedivo jeftinije. Ali neuporedivo!
Teko posle 5.oktobra 2000 kad su plate krenule rapidno na gore moglo se lakše živeti. Naspram Slobinog doba, ovo je stvarno Zlatno doba! U menzi mesa je bilo 1 nedeljno!! Ako ga uhvatiš. Danas je meso SVAKI dan na jelovniku i to 2x (i ručak i večera) i to pričam iz iskustva pošto kad dođem odem nekad u menzu da jedem na ekonomski bon da vidim samo kako stvari stoje. Redova za hranu NEMA! Dobija se i slatkiš ili voće uz ručak!! Vrlo kvalitetno!
Student da živi u stanu je i onda bilo nezamislivo, ne znam zašto bi to sad bilo pravilo...
Ja sam studirala 2.000- tih i skoro cela mamina plata sa fakultetskom diplomom je odlazila na moje studiranje. Sobu smo plaćali 100 EUR, drugih troškova se ne sećam, ali verujem da su bili oko 100 EUR. Mamina plata je bila oko 250 EUR.

Tata je imao bolju zaradu. Sreća pa brat i ja nismo bili studenti istovremeno, to bi onda bio ogroman teret za porodicu.

Što se tiče hrane u menzi 2000-tih, ako dođeš na vreme, meni je bila sasvim Ok. Meso je imalo ukus mesa, a ne kartona, mleko je bilo pravo mleko, a ne đubre kao sad (isto važi za jogurt i sir), voće i povrće nije bilo škart, kao ovo što mi donose iz maxi-ja (pre par nedelja sam bacila dva karfiola jer imaju ukus kartona), sladoled je bio mnogo lepši, a ovo što sada prodaju je jezivo, sokovi jesu bili težak bućkuriš sa nekom kiselinom, jednako kao i sada.

Prošle godine su me bratanci vodili u studentsku menzu, pa sam mogla da se uverim u to da je kvalitet hrane mnogo lošiji. Opet zavisi mnogo šta odabereš, ali kao što je kvalitet mlečnih proizvoda, mesa voća i povrća drastično opao u marketima, jednako je opao i u studentskoj menzi, jer sigurno ne uvoze hranu iz Švajcarske. Ukratko, kao što je jogurt i mleko u maxi-ju jezivo, ništa bolje nećeš dobiti ni u studentskoj menzi.

Vezano za tvoje poređenje da li je teže bilo školovati studenta 2000-tih ili sada: vrv isto.

Ako mu plaćaš sobu na periferiji i račune, računaj da je to ukupno 300 EUR. Hrana u menzi je oko 100 EUR, poneki izlazak, knjige, školarina, odeća i ostalo minimum još 150E, 50 EUR prevoz do grada i prevoz do kuće dva puta mesečno. Računaj sve ukupno oko 600 EUR. To je iznad medijane i toliku platu u Srbiji ima možda 35% ljudi.

Radi se o tome da sve i da su roditelji tog studenta fakultetski obrazovani profesori sa platom od blizu 800 EUR, oni će jako teško uspeti da izdvoje tih 600 EUR za studenta. Rata za kredit je jezivo skupa, hrana, računi... kad sve to plate, ne ostane im skoro ništa.

Mislim da je imati dete studenta jednaki teret za porodicu i 2.000-ih i sada. Ono što se promenilo je užasan kvalitet hrane i užasne cene tog đubreta koje nam prodaju.
 
Evo vam ovde negde oko 5og minuta covek prica nesto sto sam siguran da ce se dogoditi kad tad. Drzava ce destimulisati ljude da drze novac u nekretninama, jer drzavi je potrebna privredna aktivnost
 
Koliko god ti destimulisao ljude da kupuju nekretnine, oni će to i dalje raditi u Srbiji, jer kod nas je i dalje ekonomska klima loša za investiranje u biznis, a alternativni vidovi investiranja u fondove, berzu itd. ne postoje ili su jako slabo razvijeni.
 
Pa moramo da ih razvijemo i stimulisemo ljude, edukujemo... Bez obzira, koliko god bilo dobro da se aktivnost stanogradnje drzi na visokom nivou, nama je potrebna privredna aktivnost. Dolazimo do neke situacije koja nije zdrava, ljudi koji imaju masovno kupuju nekretnine, a taj novac se mogao investirati, mogao se cak i u drzavu investirati (obaveznice) - gde je i samoj drzavi jeftinije da se zaduzi.
Nama je potrebna privredna aktivnost, da proizvodimo nesto, nece nam izdavanje stanova i usluge resiti probleme - ostacemo zaprecak i nerazvijeni deo Evrope
Mozemo se ugledati malo na neke drzave bivseg SSSR-a i Finske
 
"Pad prometa na tržištu nekretnina je posledica političke situacije i teške ekonomske situacije. Na tržište nekretnina u Srbiji ne utiču isti faktori kao u svetu. Iako bi manja potražnja trebalo da utiče na to cene budu niže to se neće uskoro dogoditi“, rekla je u Novom danu agentkinja Lazarević.

Ovo nam je Kacica juce izjavila. Ljudi sve manje imaju para za jelo, a kamoli za ciglu. Zlatno doba stiglo, jede se niskonutritivna hrana s zlatnim kasikama. 2025.godine ce Hristiana kupiti stan, siguran sam, i to jos da bira :)
 
Једини одговор је одувек био разуђеност. Некретнине, берза, фондови, уметнине, злато… У нашем примитивном капитализму то је знатно теже. Остају некретнине или готовина. Избор и могућности су ваше као и ризици. Гаранција нема, нити ће их икад бити.
 
Vrh