Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo da se javim kao što sam obećao sa utiscima. Obilazio sam nekoliko stanova, prodavci za sada nisu voljni da spustaju cenu vise od 2000 evra od onoga što su oglasili, a pogotovo za nerealne cene i stanove. Definitivno se prodavci dele na APP i one koji zaista žele da prodaju stan. Ali ono glavno što želim da podelim sa vama je da sam dogovorio stan na Nbg po sasvim realnoj ceni pre nedelju dana, krenuo sa prikupljanjem dokumentacije za banku i jutros dobijem poziv iz agencije da prodavac želi da proda stan po 10000 evra većoj ceni nego što smo dogovorili. Jasno je da nisam pristao, samo mi je neverovatno u kom su fazonu ljudi.
Prvo ti ako imas usmeni dogovor, onda je on obavezujuci zakonski isto kao i pismeni! I jos ako imas neki mail ili sms da si dogovorio cenu, onda on mora da proda po toj ceni... Ali sigurno je u fazonu kad je pristao na tu idem da dignem pristace i na vecu... ili mozda ce naici jos neki koji ce da plati tu vecu cenu.
U svakom slucaju. Odbij ga pa nek onda on zove tebe za 3 meseca ali za jos nizu cenu...
 
Jel realno ovo? https://www.halooglasi.com/nekretni...u-ulice/5425643713272?kid=1&sid=1696333949511

U ovaj stan treba uloziti brat bratu 50k eura da se dovede u normalno stanje za zivot. I to je konzervativna cifra!

Pa to su oglasi sad. Ne možeš da nađeš više starogradnju u širem centru po razumnoj ceni. Ovo je malo više od prosečne cene kvadrata starogradnje u avgustu.

Ko može i želi da plati ovo u Ustaničkoj, ima nedaleko odatle Bekamentov glanc nov Sunrise Residence po ceni od 2100+PDV.
 
Prvo ti ako imas usmeni dogovor, onda je on obavezujuci zakonski isto kao i pismeni! I jos ako imas neki mail ili sms da si dogovorio cenu, onda on mora da proda po toj ceni... Ali sigurno je u fazonu kad je pristao na tu idem da dignem pristace i na vecu... ili mozda ce naici jos neki koji ce da plati tu vecu cenu.
U svakom slucaju. Odbij ga pa nek onda on zove tebe za 3 meseca ali za jos nizu cenu...
Mislim da usmeni dogovor u zemlji Srbiji ne vredi nista, jer da se tuzakam sa nekim sad mi stvarno ne ide u prilog, na papiru nismo imali nista i to je jednostavna prica :) mislim da je ovde pre momenat sto sam se odmah nakon gledanja odlucio za taj stan i pristao na minimum cifre koju su trazili (2000 evra nize od oglasene), pa je verovatno prodavac bio u fazonu: mogu ja to da prodam i skuplje, brzo sam se dogovorio :)
 
Evo da se javim kao što sam obećao sa utiscima. Obilazio sam nekoliko stanova, prodavci za sada nisu voljni da spustaju cenu vise od 2000 evra od onoga što su oglasili, a pogotovo za nerealne cene i stanove. Definitivno se prodavci dele na APP i one koji zaista žele da prodaju stan. Ali ono glavno što želim da podelim sa vama je da sam dogovorio stan na Nbg po sasvim realnoj ceni pre nedelju dana, krenuo sa prikupljanjem dokumentacije za banku i jutros dobijem poziv iz agencije da prodavac želi da proda stan po 10000 evra većoj ceni nego što smo dogovorili. Jasno je da nisam pristao, samo mi je neverovatno u kom su fazonu ljudi.
Nikad se ne zna zašto je to dobro, meni se u haosu 2008 isto desilo i to prilikom potpisivanja predugovora za starodradnju , odustao sam i dve godine kasnije kupio mnogo veći stan u novogradnji, za cenu koja je bila 600€/kvm niza…ne kažem da nešto slično može da se ponovi, ali ne treba po svaku cenu uletati…
 
Šta sve radi naša BIA da bi diskreditovala pisanija na beobuildu i održala cene nekretnina u Srbiji: https://oko.rts.rs/svet/5084679/tal...-iz-predgradja-i-poreklo-energije-mrznje.html Ja to tako vidim, Srbi su krivi ponovo...

p.s. Nisu se odavno poredile cene sa Stokholmom ovde...
Slična sudbina i nas čeka sa migrantima ako im budemo dozvolili da rade šta hoće. Pitaj Subotičane kako im je...
Evo da se javim kao što sam obećao sa utiscima. Obilazio sam nekoliko stanova, prodavci za sada nisu voljni da spustaju cenu vise od 2000 evra od onoga što su oglasili, a pogotovo za nerealne cene i stanove. Definitivno se prodavci dele na APP i one koji zaista žele da prodaju stan. Ali ono glavno što želim da podelim sa vama je da sam dogovorio stan na Nbg po sasvim realnoj ceni pre nedelju dana, krenuo sa prikupljanjem dokumentacije za banku i jutros dobijem poziv iz agencije da prodavac želi da proda stan po 10000 evra većoj ceni nego što smo dogovorili. Jasno je da nisam pristao, samo mi je neverovatno u kom su fazonu ljudi.
Koju cenu po m2 si dogovorio?
 
''Realno'' je reč koja je prilično pojeftinila.
U svetu prodavca jeste realno.Takođe u njegovom svetu on misli da mu idu u prilog slike nepostojeće kuhinje u kojoj voda kaplje u lonče.

Ne znam šta ti kažem, kraj nije ni katastrofa loš.Moj kolega je 200m odatle 2019e kupio stan iste kvadrature za za 74k.
nema vode u stanu, zavrnut glavni ventil, da ne dođe do poplava dok vlasnici nisu tu. Agentkinja se na moju ponudu samo nasmejala, čini mi se da je moje insistiranje da upiše ime i broj potpuno izignorisala. Izgleda da ni agentima još uvek ne pada teško stagnacija, niti razmišljaju o spuštanju cena. Znala sam da neću ništa postići, reših da zovem svejedno. Inače stan je u potpuno izvornom stanju, vinas ploče iz +70.e godine na podovima, bukvalno nikada ništa u stanu nije rađeno 50+ godina
 
Kad smo kod oglasa, naisao sam na prilicno bizarnu situaciju.

Ista zgrada, isti sprat, stanovi jedan do drugog, zgrada tek useljena pre par meseci.

Kod investitora, 2450e/kvm https://www.halooglasi.com/nekretni...-cg-lif/5425643400488?kid=4&sid=1696339743433

Kod vlasnika, koji ga je 'lux' sredio 3819e/kvm https://www.halooglasi.com/nekretni...unar-72/5425643646151?kid=1&sid=1696339743433

Ulozi covek 10-15k i digne cenu 100k, bizarno.

Jos bolje, isti glas je oglasen i za izdavanje, sa sve prevodom na ruski, po opet vrlo nerealnoj ceni, pa se mozda tu prvi zezne neko. https://www.halooglasi.com/nekretni...-belgra/5425643347877?kid=1&sid=1696339735637
 
Usmeni dogovor ne znači apsolutno ništa. Samo možda u smislu morala i etike. Čak ni pismeni ne znači puno ako nije ovjeren u skladu sa zakonom.
Mojoj sestri je investitor na riječ držao stan pola godine dok nije rješila kredit kod banke. Za to pola godine su cijene skočile, on joj je prodao po prvobitno dogovorenoj iako je stan bio završen i nakon što ga je uknjižio, realno mogao ga je prodati za pola dana. Nije htio da uzme kaparu koja mu je više puta nudjena. Čak je odma htio i ključ da joj da, radi izrade namještaja.
Sve zavisi na kakvog čovjeka naletiš. Nema pravila. Ima ljudi i neljudi.
 
Evo da se javim kao što sam obećao sa utiscima. Obilazio sam nekoliko stanova, prodavci za sada nisu voljni da spustaju cenu vise od 2000 evra od onoga što su oglasili, a pogotovo za nerealne cene i stanove. Definitivno se prodavci dele na APP i one koji zaista žele da prodaju stan. Ali ono glavno što želim da podelim sa vama je da sam dogovorio stan na Nbg po sasvim realnoj ceni pre nedelju dana, krenuo sa prikupljanjem dokumentacije za banku i jutros dobijem poziv iz agencije da prodavac želi da proda stan po 10000 evra većoj ceni nego što smo dogovorili. Jasno je da nisam pristao, samo mi je neverovatno u kom su fazonu ljudi.
Jedan stan na NBGD, veći, oko 96 kv. Cena dugo bila 200k na oglasima, pre nekoliko dana skočila na 250K, pa onda oglas nestao sa portala.

Drugi slučaj, isto NBGD, drugar zvao za nek istan 94kv, agent kaže može da se pogleda, ali upravo je dobio ponudu od 189k (cena u oglasima bila 196k) od nekog drugog kupca. I pita ga agent, koliko vi nudite? Čovek kaže, pa kako da nudim bilo šta kada nisam ni video stan, Da, kaže agent, ali možete odmah da ponudite više, da dokažete da ste ozbiljni :) Za stan koji nikada nije video.... Drugar mu rekao ajde onda ništa neću da gledam, ti prodaj taj stan za 189k. Ovaj kaže OK. Posle nekoliko dana oglas nestao sa portala, drugar kaže sigurno prodat.... Kad ono eto stana opet u oglasima.

E to vam je otprilike tržište nekretnina kod nas. Oba stana su starogradnje. Rad agencija je poprilično neuređen, prodavci i kupci koji potpišu njihov ugovor o zastupanju automatski su prevareni, a agenciji, dovodila kupce ili ne, provizija zagarantovana.
 
Nije mi jasno to "nestajanje" sa portala šta se tu dešava. Posmatram jedan stan već neko vreme da li će pasti, agencija ga okači pa ga drži recimo 7-10 dana i onda ga skine na 3-4 dana pa ga ponovo okači. Naravno cena ne mrda :)
 
Nije mi jasno to "nestajanje" sa portala šta se tu dešava. Posmatram jedan stan već neko vreme da li će pasti, agencija ga okači pa ga drži recimo 7-10 dana i onda ga skine na 3-4 dana pa ga ponovo okači. Naravno cena ne mrda :)
Agencije nekada namjerno drže nerealno precjenjene stanove kako bi prodali neki drugi iste ili slične steukture koji imaju na istoj ili sličnoj lokaciji u ponudi, a koji je sa "normalnom" cijenom. To su stare piljarske fore.
 
Nije mi jasno to "nestajanje" sa portala šta se tu dešava. Posmatram jedan stan već neko vreme da li će pasti, agencija ga okači pa ga drži recimo 7-10 dana i onda ga skine na 3-4 dana pa ga ponovo okači. Naravno cena ne mrda :)
verovatno istekne mesec za koji je oglas plaćen. Vlasnici zaborave datum kada je potrebno obnoviti ga
 
Agencije su u pitanju, vlasničkih oglasa ima vrlo malo.
Uvek postoje Agencije i agencije... Kao što imate firme i firme... Sve zavisi od šefa i kako je ona zamislio da vodi tu firmu. Ako želi da je vodi kao Špic komerc i da je cilj samo laka zarada po svaku cenu. Onda ćete imati takve uvek. Ali mislim da dobre agencije uvek imaju klijente.
 
Treba neko da napravi sajt za nekretnine gde će akcenat biti na ljude koji stvarno i hitno žele prodati svoj stan, bez APP varijanti. Takodje, ispod svakog oglasa staviti istoriju cena oglašenog stana.

Jeste da je malo komplikovano razvrstati ko stvarno želi da proda stan, a ko ne, ali sigurno bi se pronašao adekvatan mehanizam.

Sa tačke marketinga, ovakav vid sajta bi bio primamljiv ljudima
 
Kod ovih pored Srbije, rekordan rast cena nekretnina, obima gradnje i izdatih dozvola. Nema naznaka pada tamo.

Hrvati kao punopravni građani EU mogu živeti I raditi u bilo kojoj zemlji EU, pa ipak biraju da idu u Zagreb koji je imao veći rast cena stanova nego Beograd, kao i veci rast nego nilo gde u EU. To naravno nije pokazatelj da je Zagreb infrastrukturno uređen grad, da je pun vanserijskih sadržaja ili da je lokalna ekonomija posebno razvijena. Prosto, cene stanova nemaju mnogo veze sa tim objektivmim parametrima, koliko god bilo teško nekome da prihvati tu realnost.
 
svi korisnici stambenih kredita, bez obzira na iznos kredita i bez obzira na to da li je u pitanju prvi kredit, uključujući i korisnike s fiksnom kamatnom stopom, mogu prevremeno otplatiti stambeni kredit bez obaveze da plaćaju naknadu za prevremenu otplatu

Jedna od stavki novih mera u vezi stambenih kredita predvidja da se prevremena otplata svih stambenih kredita ne tarifira sa 1% kao do sada, vec je besplatna do kraja 2024e.
 
Hrvati kao punopravni građani EU mogu živeti I raditi u bilo kojoj zemlji EU, pa ipak biraju da idu u Zagreb koji je imao veći rast cena stanova nego Beograd, kao i veci rast nego nilo gde u EU. To naravno nije pokazatelj da je Zagreb infrastrukturno uređen grad, da je pun vanserijskih sadržaja ili da je lokalna ekonomija posebno razvijena. Prosto, cene stanova nemaju mnogo veze sa tim objektivmim parametrima, koliko god bilo teško nekome da prihvati tu realnost.
Hrvatska je clanica EU i jedna od najatraktivnijih turistickih destinacija zbog mora koje imaju. Stranci vole da letuju u Hrvatskoj isto kao sto vole da letuju u Spaniji ili Italiji. Mislim,mozda Hrvatska nije atraktivna kao Spanija ili Italija kao turisticka zemlja ili cak i atraktivnija, gledano u skladu sa njihovim velicinama, ali su manje-vise u istom rangu. Cene nekretnina na hrvatskom primorju su i dalje relativno niske, tj. nize od Spanije za koju smo vec pricali da je relativno jeftina. Npr. jeftinije je kupiti nekretninu u Dubrovniku (4k e/m2 u centru) nego u Barseloni (5k e/m2 u centru). To sto je u Zagrebu takodje relativno skup m2 (opet jeftiniji od Beograda ako se gledaju plate), to je posledica rasta usled ulaska u EU, toga sto primorje vuce cene nagore i toga sto je to glavni grad. Slicno kao kod nas sto su cene stanova porasle svuda u Srbiji iako su Rusi u 90% slucajeva dolazili samo u Beograd.
Tako da nije tacno da cene stanova nemaju mnogo veze sa objektivnim parametrima. Za sve postoje razlozi. Isto tako kao sto cene mogu da idu gore, mogu da idu i dole, koliko god bilo tesko nekom da prihvati tu realnost.
 
Poslednja izmena:
FED je najavio rast kamatnih stopa u novembru za 0.25%, tj. sa 5.25% na 5.5%. Ipak, JPMorgan Chase CEO smatra da smo jos uvek daleko od kraja rasta kamatnih stopa i da bi FED kamatne stope mogle da odu cak i do 7%.
Mislim da su male sanse da odu na 7%, mozda ih nece dizati iznad ovih planiranih 5.5%, ali eto cisto da budemo svesni da je pitanje kad ce kamatne stope krenuti dole. Do skoro se pricalo da se ocekuje da krenu dole krajem 2024., ali sada je to cak mozda i preoptimisticno ocekivanje. Inace, vise puta je najavljeno da ce visoke kamatne stope tu biti duzi vremenski period.
 
1696389755016.png


Upošljenost teretnog kamionskog transporta i podudaranje sa krizama poslednjih 30 godina...

Što se tiče kamatnih stopa, ja uopšte ne verujem ni u kakve procene, jer čim počne ozbiljno da opada ekonomska aktivnost i približe se izbori, lako oni mogu da okrenu ćurak naopako...

Inače, onomad pročitah da je uštedjevina Amerikanaca pala ispod nivoa od pre kovida, i da se kod 80% ljudi nagomilana "helokopterska lova" potrošila do septembra. Sad je pitanje kako će onih 20% najbogatijih da se dalje ponaša, mada se ne očekuje da oni povećaju potrošnju jer je taj sloj ljudi obično i najštedljiviji.
 
Vrh