Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne mogu da se izjasnim za ovu konkretnu garnituru, ali kap me je udarila od cena "srednje" kategorije italijanskog nameštaja. Razgledao sam skoro u jednom salonu na NBG i pitam za jednu platnenu modularnu garnituru (jeste da je malo veća i da je "preraspodeljiva" tj da mozete da je oblikujete po potrebi) kad ono skromnih 13.500 evra, a slične cene imaju i za ostatak ponude. Sudeći po izloženim komadima koji se brzo rotiraju i istaknutim rezervacijama video sam da im je promet solidan i da se dosta brzo proda, tako da me ne bi čudilo da ovo košta bar 15k ako ne i 18 (što naravno ne znači da ne bih dao ni četvrtinu za ovako nešto), ali da ne skrećemo mnogo u off
 
Sofa od 18k eura, a video snimljen digitronom.
Ne treba ni zameriti Vradovicu, on taman jednom u 2 nedelje zabiberi svojim 5k zacinom i ozivi temu. Uvek se obradujem kada vidim da ima novih postova u temi o cenama i kupovini nekretnina :)
 
Dzangrizalo":3ex3t5sa je napisao(la):
Ne mogu da se izjasnim za ovu konkretnu garnituru, ali kap me je udarila od cena "srednje" kategorije italijanskog nameštaja. Razgledao sam skoro u jednom salonu na NBG i pitam za jednu platnenu modularnu garnituru (jeste da je malo veća i da je "preraspodeljiva" tj da mozete da je oblikujete po potrebi) kad ono skromnih 13.500 evra, a slične cene imaju i za ostatak ponude. Sudeći po izloženim komadima koji se brzo rotiraju i istaknutim rezervacijama video sam da im je promet solidan i da se dosta brzo proda, tako da me ne bi čudilo da ovo košta bar 15k ako ne i 18 (što naravno ne znači da ne bih dao ni četvrtinu za ovako nešto), ali da ne skrećemo mnogo u off
Postoje i daleko skuplje garniture od 18k. Ali njih, kao ni garniture od 18k, ne kupuju ljudi kojima je ostatak namestaja u stanu od iverice.
 
Vratimo se temi i upristojite obraćanje ;)
 
https://www.kamatica.com/analiza/nije-s ... rope/64411

To je globalni trend, koji je šokirajući, jer ne mogu da se zadovolje potrebe. One su naglašene, bez obzira na kovid. Govorimo o gradovima Varšava, Prag, Bratislava, Budimpešta, Zagreb i Beograd. Nije dobro da se veliki projekti koncentrišu u glavnim gradovima, ali to se dešava - dodao je.

Pomenuo je i razlike u cenama kvadrata, koje se kreću od 4.000 do 14.000 EUR u Evropi, od Češke, preko Mađarske do Nemačke

Zainteresovanost kineskih investitora za region, ali i pojavljivanje novih tipova investitora: fondova, fondacija, porodičnih investitora, koji traže RE projekte u CI Evropi.
- Bukurešt će biti sledeća top destinacija za stanogradnju, a Beograd je blizu toga - smatra George Bobvos.
Dodao je i da je potrebno prilagoditi se potrebama tržišta i imati otvoren um za trendove.
- Cirikularna ekonomija, zeleni i održivi proizvodi dolaze - veruje Bobvos.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862194#p862194:muzazbae je napisao(la):
mariks » Ned Jul 04, 2021 7:23 pm[/url]":muzazbae]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862106#p862106:muzazbae je napisao(la):
Tin » Ned Jul 04, 2021 9:45 am[/url]":muzazbae]@Postovani gospodine Mariks,

Hvala vam na komentarima.
Iz tona vaseg posta vidim da su vas zakljucci koje sam izneo emotivno pogodili.
Zao mi je zbog toga i izvinite, nije bilo nikakve lose namere na mojoj strani.

Zakljucci koje iznosim nisu zasnovani na mom misljenju vec objektivnim i konkretnim podacima.
Jednostavno podaci tako govore. Ko zeli moze proci kroz iste u proslim postovima, da se ne bih ponavljao.

Ti podaci govore da dijaspora, stednja gradjana, IT community, FED/ECB, gradjani iz zemalja iz okruzenja, spekulacije sa kripto valutama nisu uvecali traznju i kao takvi nisu uzrocna varijabla rasta cena nekretnina u Srbiji, svidjalo se to nekome ili ne.

To ne znaci da nema odredjenog broja kupaca iz gore navedenih oblasti.
Ali podaci pokazuju da dinamika broja ovakvih kupaca nije dovoljna za pokretanje trzista koje se desilo zadnjih par godina.

Oblasti gde bi verovatno trebalo traziti razloge rasta:

1) Vestacki smanjena ponuda stanova (nekoliko 100k stavljeno van prometa) u novembru 2018.
(Zakon o izmеnama i dopunama Zakona o ozakonjеnju objеkata), pri cemu Katastar stoji u resavanju ovog pitanja, a ne bi trebalo.

2) Srbija skinuta sa sive liste Financial Action Task Force - FATF u junu 2019.

U mesecu nakon oba slucaja smo imali nagli skok cena.
(Izvori za 1 i 2 i skok cena navedeni u ranijim postovima)

3) U 2018. I 2019. Izgradjeno novih stanova kao nikada do sad od 2011.
Imali smo rast broja izgradjenih stanova cirka 2019 vs 2018 skoro +40% a 2019 vs. 2017 vise od +75%.

Izvor:
https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti ... vo/stanovi

4) Propagandna masina "agresivna". Promocija stanova kao nekada poznatih brendova robe siroke potrosnje.
Poruke usmerene na generisanje urgentnosti za kupovinom (prodajna tehnika) = "jos malo pa nestalo".
(Ovde nazalost nemam kvantifikaciju, ali ko ima vremena i strpljenja moze proci internet portalima i prebrojati clanke).

Zlobnici bi rekli da ne raste traznja, vec da je regulativno namerno smanjena ponuda i zamenjena ponudom onih koji bi da prodaju po duplo vecoj ceni. Ostali samo prate.


Gospodine Mariks, iz gore navedenog mozete videti da ja Vas, niti bilo koga drugog na ovom forumu ko je kupio stan ne nazivam kriminalcem.
Vlasnicima stanova je u interesu da cena istih raste i to je ok.

Na kraju, nije lepo da me nazivate imperatorom. Ja sebe ne vidim tako, a i zvuci nehumano. Ljubazno molim da to vise ne radite. Puno hvala unapred.

Lep pozdrav

- - -
Konflikt interesa: Autor ne prodaje, ne kupuje nekretninu, nema konekcija sa agencijama za nekretnine, investitorima, nije clan ni jedne stranke niti udruzenja. Autor nema koristi niti od povecanja, niti od smanjenja cena/traznje za nekretninama u Srbiji. Autor ne spekulise na finansijskim, a ni robnim trzistima, ukljucujuci i nekretnine.

Nisi mene ti emotivno pogodio, vec u svojim postovima skrivas ono sto hoces da kazes. Cenu dizu i kupuju samo kriminalci, a medju njima su ovi prig.upi koji kupuju po ovim cenama, to se lepo vidi iz zakljucka tvojih postova. Ljubazno te molim da ne nazivas ljude koji kupuju stanove kriminalcima. Ovo dole "odricanje od odgovornosti" mozes da obrises jer je iz aviona jasno da te zanima nekretnina. Evo samo na ovoj strani imas dva potencijalna kupca, a mozda i vise. Moj savet je da prodjes ostale teme da vidis koliko ima kupaca, da obidjes neka gradilista i pogledas koliko ima slobodnih stanova, popricas malo sa ljudima odakle im novac te onda da izvuces neke zakljucke. Odavno je jasno da sve od navedenog utice na cenu i da ce cene pasti kad tad. Samo me jedno zanima od Vas koji odavno znate da su cene u balonu. Koja cena Vama odgovara? Posto jos od 2016te se vice da su cene u balonu pa mi nije jasno koja to cena "nije u balonu"? Evo i ja planiram ako sve bude po planu uskoro jos jedan stan pa ne dodolam manje cene, ako padnu super, ako ne nikom nista, jasno je i meni da ima vestackih pumpanja, kriminala ali i regularnih ljudi(gore spomenutih) koji kupuju. Problem je sto ne znamo dokle sve to moze trajati. Svi bi mi voleli da "uhvatimo dno" ali to je jako tesko.



Kada se neko ne moze pobediti u diskusiji cinjenicama, onda ga lepo napadnete, provucete kroz blato i diskreditujete i eto taktike da skrenete paznju i promovisete svoje ideje.
Cesta praksa na ovim prostorima u poslednje vreme, nazalost.


- - -
Konflikt interesa: Autor ne prodaje, ne kupuje nekretninu, nema konekcija sa agencijama za nekretnine, investitorima, nije clan ni jedne stranke niti udruzenja. Autor nema koristi niti od povecanja, niti od smanjenja cena/traznje za nekretninama u Srbiji. Autor ne spekulise na finansijskim, a ni robnim trzistima, ukljucujuci i nekretnine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862460#p862460:2cya6f10 je napisao(la):
PetarPetrovic » Pon Jul 05, 2021 8:02 pm[/url]":2cya6f10]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862458#p862458:2cya6f10 je napisao(la):
StariPosmatrač » Pon Jul 05, 2021 7:55 pm[/url]":2cya6f10]Prijava boravka se vrši uz pomoć servisa eTurista, kućni red mora da se poštuje, a fiskalni račun ti naravno ne treba, niti možeš da ga izdaješ kao fizičko lice...
Prvo dobrooo prouči problematiku izdavanja stanova pa oda piši....ne možeš da izdaješ kao fizičko lice nego kao pravno lice....tj. možeš ali neću ja da te učim :grand:

Bolje da se maneš tutorstva, pošto si sve pogrešno protumačio.

Naravno da možeš da se baviš izdavanjem kao fizičko lice.
https://www.eturista.gov.rs/tekst/sr/33 ... itanja.php

Fiskalni račun je neophodan samo za unovčavanje turističkih vaučera, što za izdavanje stana u Beogradu ne znači ama baš ništa.
 
Kada se neko ne moze pobediti u diskusiji cinjenicama, onda ga lepo napadnete, provucete kroz blato i diskreditujete i eto taktike da skrenete paznju i promovisete svoje ideje.

Cinjenice su ti iznesene odavno, niko tebe ne napada. Ne vidim ni poentu registrovanja na forum samo da bi pisao kako kriminalci dizu cene i da niko od obicnih ljudi ne kupuje niti poskupljenje i visak para utice na cene, a uz to te "ne zanima" nekretnina. Ovde svako promovise svoje ideje, sto da li ce kvadrat biti 10000e sto da li ce biti 1000e u centru. Cilj je naci neki zakljucak i izvuci sredinu za one koji kupuju za zivot ili za one koji bi da investiraju. O balonu se prica od 2017te, a meni su jos 2018te rekli da sam lud sto kupujem u "balonu", a balon se naduvao jos. Ja bih rekao da balon tek sledi od ove godine i onda ce visak stanova u prodaji oboriti cene jer traznja nece biti tolika. E sad treba proceniti kada je balon na vrhu i uhvatiti "dno" ko zeli da investira. A sve dok imamo kupce po odredjenim cenama znaci da nismo na vrhu. (da, verovao ili ne postoje kupci, makar se nazivali i kriminalcima.) Po mom skromnom misljenju, koje nije finansijski savet, tesko da cemo opet videti novogradnju u centralnim opstinama ispod 2000e.
 
Covek nigde nije napisao da samo kriminalci kupuju, sta si se uhvatio za to...
Argumentovano je objasnio u vise postova zasto odredjeni faktori koji se percepiraju kao odgovorni za (nagli) rast cena nemaju podlogu u podacima koje je prilozio, uz izvore tih podataka (a da nisu alo i informer :) ). Ako imas problem sa argumentima, tako i kazes, to se onda zove debata :)
 
Ja sam takodje misljenja da su cene otisle u nebo i da moraju da padnu,
Ali i sa tom premisom sam nedavno usao u proces kupovine stana,
I vec vidim kako polako krecem da naginjem ka 5000e kvadrat u proseku :lol:
Salu na stranu, kao i dosta ljudi koji su savetovali ko kupuje za sebe za zivot,
Nije bitno toliko da li ce stan biti 100-200e jeftiniji/skuplji po m2.
Jer i cekanje mene kosta mesecnu kiriju. Mi smo cekali da nadjemo lep stan na nama
lepoj lokaciji, sto smo na kraju posle godinu i po i docekali i sada samo da zavrsimo sve papire i da se uselimo sto pre :)
Iskreno se jako radujemo useljenju i iskreno vise ne razmisljamo da li je preplaceno ili nije, to ce vreme pokazati :)
Hvala svima na savetima ividjenjima iz svog ugla jer to svakako znaci i utice na donosenje odluka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862568#p862568:2jfmyxj2 je napisao(la):
StariPosmatrač » Uto Jul 06, 2021 8:08 am[/url]":2jfmyxj2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862460#p862460:2jfmyxj2 je napisao(la):
PetarPetrovic » Pon Jul 05, 2021 8:02 pm[/url]":2jfmyxj2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862458#p862458:2jfmyxj2 je napisao(la):
StariPosmatrač » Pon Jul 05, 2021 7:55 pm[/url]":2jfmyxj2]Prijava boravka se vrši uz pomoć servisa eTurista, kućni red mora da se poštuje, a fiskalni račun ti naravno ne treba, niti možeš da ga izdaješ kao fizičko lice...
Prvo dobrooo prouči problematiku izdavanja stanova pa oda piši....ne možeš da izdaješ kao fizičko lice nego kao pravno lice....tj. možeš ali neću ja da te učim :grand:

Bolje da se maneš tutorstva, pošto si sve pogrešno protumačio.

Naravno da možeš da se baviš izdavanjem kao fizičko lice.
https://www.eturista.gov.rs/tekst/sr/33 ... itanja.php

Fiskalni račun je neophodan samo za unovčavanje turističkih vaučera, što za izdavanje stana u Beogradu ne znači ama baš ništa.

Kada pribavite sve neophodne papire dobijate rešenje o kategorizaciji vašeg stana i broj zvezdica koji zavisi od opremljenosti vašeg smeštaja za izdavanje.
Registrovali ste vaš smeštaj kao fizičko lice što znači da ne možete da izdajete račune jel nemate fiskalnu kasu, sledeći korak je da izaberete saradnika – firmu, agenciju ili drugo prevno lice preko koga ćete vršiti naplatu.
RH sa svojim saradnicima i klijentima potpisuje takve ugovore o saradnji i omogućava privatnim iznajmljivačima da vrše naplatu, plate porez i boravišnu taksu i da svakom gostu izdaju račun, kao i da prime ulatu preko računa firme.
Firma preko koje radite u obavezi je da plati porez i boravišnu taksu umesto vas i da izda račun.
Nakon potpisivanja ugovora sa agencijom taj ugovor ponovo nosite u gradsku upravu za privredu kako bi oni registrovali ugovor i imali evidenciju preko koga radite.
PS. prekidam diskusiju! :violina:
 
Samo ti izvor fali...

Zakon o ugostiteljstvu:

Član 33

Fizičko lice može neposredno da pruža ugostiteljske usluge, odnosno da vrši prodaju smeštajnih kapaciteta u ugostiteljskom objektu domaće radinosti i seoskog turističkog domaćinstva.

Izuzetno fizičko lice može da vrši prodaju smeštajnih kapaciteta u ugostiteljskom objektu domaće radinosti i seoskog turističkog domaćinstva preko posrednika.

U slučaju iz stava 2. ovog člana fizičko lice i posrednik zaključuju ugovor koji naročito sadrži: ime i prezime fizičkog lica, njegovu adresu, broj i datum izdavanja rešenja o kategorizaciji, naziv organa koji je izdao rešenje, rok važenja rešenja, podatke o vrsti smeštajnog objekta i podatke o broju individualnih ležaja, odnosno vrsti ležaja.

Fizičko lice koje pruža ugostiteljske usluge u ugostiteljskom objektu domaće radinosti i seoskog turističkog domaćinstva mora da ispunjava zdravstvene uslove i redovno obavlja zdravstvene preglede u skladu sa zakonom kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862628#p862628:1mhzmf4m je napisao(la):
Seamus » Uto Jul 06, 2021 1:49 pm[/url]":1mhzmf4m]Covek nigde nije napisao da samo kriminalci kupuju, sta si se uhvatio za to...
Argumentovano je objasnio u vise postova zasto odredjeni faktori koji se percepiraju kao odgovorni za (nagli) rast cena nemaju podlogu u podacima koje je prilozio, uz izvore tih podataka (a da nisu alo i informer :) ). Ako imas problem sa argumentima, tako i kazes, to se onda zove debata :)

Ajd opet

Mislim da smo sa ovim iscrpeli verovatno sve potencijalne legalne izvore traznje koji su pominjani kao pokretac cena

Bas me zanima koji su to nelegalni izvori koji dizu cene? Nije sija nego vrat. Ako imas problem sa kriminalom onda to i kazes, ne stavljas u oblande jer te je sramota da kazes. Cene nisu porasle naglo vec rastu srazmerno od 2016te znaci vec 5 godina. Svi navedeni faktori koji su receni direktno i indirektno uticu na povecanje cene ili mislite da nema veze ako ar zemlje sa papirima i dozvolama kosta 20000e ili 50000e. Da nema kupaca ne bi bilo ni ovih cena, zakon ponude i potraznje. Bas me zanima koji to investitor zeli da zida zgrade koje ce da zvrje prazne 10, 20god dok se ne pojavi kupac. Uozbiljimo se. Kao sto rekoh, prodjite malo kroz ostale teme o izgradnji i pogledajte koliko ima kupaca. Da je skupo, skupo je ali ljudi kupuju. Kada ponuda preplavi potraznju cene idu dole.

Ja sam takodje misljenja da su cene otisle u nebo i da moraju da padnu,
Ali i sa tom premisom sam nedavno usao u proces kupovine stana,
I vec vidim kako polako krecem da naginjem ka 5000e kvadrat u proseku :lol:
Salu na stranu, kao i dosta ljudi koji su savetovali ko kupuje za sebe za zivot,
Nije bitno toliko da li ce stan biti 100-200e jeftiniji/skuplji po m2.
Jer i cekanje mene kosta mesecnu kiriju. Mi smo cekali da nadjemo lep stan na nama
lepoj lokaciji, sto smo na kraju posle godinu i po i docekali i sada samo da zavrsimo sve papire i da se uselimo sto pre :)
Iskreno se jako radujemo useljenju i iskreno vise ne razmisljamo da li je preplaceno ili nije, to ce vreme pokazati :)
Hvala svima na savetima ividjenjima iz svog ugla jer to svakako znaci i utice na donosenje odluka.

:kk: Svaka cast. I to ljudi generalno zaborave, da svaki mesec cekanja nekoga kosta kirije. Sa srecom da prodje kupovina i da uzivate u novom stanu :)
 
Нисам стручњак али и мени делује да оно што већ неколико година оволико вуче цене станова на горе јесте илегални новац. Чињеница да је 80 и кусур процената купопродајних уговоа из сопствених средстава је јасан индикатор. Нико наравно не тврди да само криминалци купују станове, али ти који легално могу да приуште некретнине по овим ценама не могу да "вуку" тржиште на овај начин (они су ту жртве ових првих).

О дијаспори нећу да причам, али уопште нема толико људи који могу да уштеде олако 150.000, 200.000 или више евра. То захтева време и доста добро плаћен посао. То су минорни проценти дијаспоре.

https://globalinitiative.net/wp-con...-drugs-and-money-in-the-Western-Balkans-1.pdf
"Property is an important integration target, as it can be a place to store a significant amount of capital, potentially appreciate in value and enhance the quality of the criminal’s lifestyle. As described in other GI-TOC reports, investments in construction and real estate have a long history of absorbing illegal revenue in the Western Balkans, given that the sector is both meaningful in terms of economic share and poorly regulated."

Ово није једини овакав извештај.

Да ли ће цене падати или расти, то стварно мислим да нико не зна. Нека је тачно да сад расту оволико због криминала, сутра ако се то исцрпи могу да се стропоштају, или ће се појавити неки нови драјв типа 200.000 Кинеза којима се свидео Вучићев клип на wechatu, или Арапи жељни провода на ушћу две реке, или нешто десето, а можда нам сване па сви кренемо да купујемо станове к'о бомбоне.

То би била моја два цента.
 
E tako se to radi, kazes ono sta mislis, a ne da se krijes iza ulepsanih fraza. Ima i kriminal uticaja svakako, sto zajedno sa svim spomenutim dize cene. A i mi ne znamo kolika je kome bila slamarica, ne kupuje svako trosoban stan. Ono sto je bitno je i da kriminala nema toliko da kupuju sve sto se izgradi i manjak ponude za sve dize cene. Kriminal ne staje i ima ga uvek, tako da ako kupuju sad kupovali su i pre 10god ali ono sta je razlicito je novi zakon o poreklu novca kojima komplikuje stvari vecini naroda, a ne samo kriminalcima jer vecina ima zaradjeno nesto na crno, a crno nije samo kriminal. Tako da nije sada kriminal procvetao (mada ko zna, zbog korona ludila mozda mnogi poceli da se drogiraju :D) koliko sve ostalo ima uticaja. Kada ponuda bude veca od traznje i kada banka pita "odakle ti novac" tada mozemo ocekivati cene dole. Evo clan @ugljeni je skoro kupio stan pa neka kaze kakva je situacija i da li niko ne kupuje. Svakako su cene na periferijama skocile dosta manje nego u centralnim opstinama, a koliko ljudi kuka za jeftinijom nekretninom znaci da sada imaju vise novca nego sto su imali 2013-2015te kada su cene bile najnize samo sto bi sada da kupe po cenama od pre 5god.
 
Je l moze ovakav zakljucak: Mislim da kriminal ima uticaj na cene stanova, ali ne mislim da su SVI koji sada kupuju stanove kriminalci :D

Mozete misliti koliko je prljavog novca zavrsilo u bit koinima, pa se opet konvertovalo u kesh... Skoro da nema lakseg nacina za pranje. Cisto sumnjam da ce iko da trekuje tokove po voletima kriptovaluta. Kak'e regulative, kak'i bakraci... Inace, kad pogleda covek kako funkcionisu kriptovalute, narocito Tether dodje mu da kuka :( Cak ni USA inspekcije\auditori, ne smeju da cackaju mnogo i pitaju da l Tether ima dolarsko pokrice za kolicinu u opticaju...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862864#p862864:s6999we9 je napisao(la):
mariks » Sre Jul 07, 2021 3:05 pm[/url]":s6999we9]Kriminal ne staje i ima ga uvek, tako da ako kupuju sad kupovali su i pre 10god ali ono sta je razlicito je novi zakon o poreklu novca kojima komplikuje stvari vecini naroda, a ne samo kriminalcima jer vecina ima zaradjeno nesto na crno, a crno nije samo kriminal.
Ако ћемо у ситна цревца утаја пореза је кривично дело, самим тим је и све што је "на црно" неки вид криминала. Али контам шта хоћеш да кажеш :) Када причамо о нелегалном новцу, углавном се мисли на оно што долази од гудре, оружја и чега све не.
 
Upravo.

Mozete misliti koliko je prljavog novca zavrsilo u bit koinima, pa se opet konvertovalo u kesh... Skoro da nema lakseg nacina za pranje. Cisto sumnjam da ce iko da trekuje tokove po voletima kriptovaluta. Kak'e regulative, kak'i bakraci... Inace, kad pogleda covek kako funkcionisu kriptovalute, narocito Tether dodje mu da kuka :( Cak ni USA inspekcije\auditori, ne smeju da cackaju mnogo i pitaju da l Tether ima dolarsko pokrice za kolicinu u opticaju..

Pa rece covek da kriptovalute nemaju veze sa porastom cena :) Inace bas suprotno, kriptovalutama se lako udje u trag jer ostavljaju podatke u blockchainu od nastanka walleta. Problem mogu biti ove anonimne kriptovalute ali njih je teze unovciti ali samo za nijansu. I jeste cinjenica je da imamo mnogo novca u kriptovalutama i da ce i tu doci do dizanja cena jer po novom zakonu kada dizes novac od kripta za kupovinu nekretnine porez je "samo" 7,5% za razliku od 15% ako ne kupujes. A posto sam i sam u tome mogu reci da ima mnogo, mnogo rudara u Srbiji. Nebitno da li je neko konvertovao u kes, problem je sto do sada niko nije pitao "odakle ti" :)
 
Ko kaže da kripto valute nemaju veze sa nekretninama. Iskočio mi oglas pre neki dan:

Screenshot_2021-07-06-18-42-01-936_com.android.chrome.jpg


Nije mi jasno kako to da do sada nisu prodali sve stanove ako je potražnja ogromna. Evo sad na kraju priče može i BC samo da se uvali nekome :lol:
 
Ako nisu prodali sve, a zavrsili su zgradu ko zna :) mada to je zemun :twisted:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862565#p862565:2qjo16ri je napisao(la):
vradovic » Uto Jul 06, 2021 6:26 am[/url]":2qjo16ri]https://www.kamatica.com/analiza/nije-samo-beograd-stanogradnja-eksplodirala-sirom-evrope/64411

To je globalni trend, koji je šokirajući, jer ne mogu da se zadovolje potrebe. One su naglašene, bez obzira na kovid. Govorimo o gradovima Varšava, Prag, Bratislava, Budimpešta, Zagreb i Beograd. Nije dobro da se veliki projekti koncentrišu u glavnim gradovima, ali to se dešava - dodao je.

Pomenuo je i razlike u cenama kvadrata, koje se kreću od 4.000 do 14.000 EUR u Evropi, od Češke, preko Mađarske do Nemačke

Zainteresovanost kineskih investitora za region, ali i pojavljivanje novih tipova investitora: fondova, fondacija, porodičnih investitora, koji traže RE projekte u CI Evropi.
- Bukurešt će biti sledeća top destinacija za stanogradnju, a Beograd je blizu toga - smatra George Bobvos.
Dodao je i da je potrebno prilagoditi se potrebama tržišta i imati otvoren um za trendove.
- Cirikularna ekonomija, zeleni i održivi proizvodi dolaze - veruje Bobvos.


Gde se to krecu cene tako kako ti navodis u ovom citatu.. evo slucajno znam cene u pomenutim drzavama.. od 4 do 14 hiljada.... 4-5 je maksimum, a ne pocetak ranga...


A ovi gore komentari za garniture od 18 k evra... stvarno nemam reci da mi u sred ove drzave koja je kakva jeste, raspravljamo ovde kako ima i mnogo skupljih i kako to ispade da je prosek cena s obzirom na to koliko ovde mnogo ljudi ima koji mogu to da priuste kao paklicu cigara...

Takodje verujem da forumas mr good ima sigurno i skuplju garnituru i opremljen stan od onog sa snimka.. posto je ono po njegovim recima obican stan sa plocastim namestajem od iverice.

Zaista bi ovaj forum bio lepo mesto kada bi svako prvo posao od onoga ko je i sta je on i sta ima, pa komentarisao i pricao drugo i postavljao se u odnosu na drugo na nacin na koji treba. Ali ovde su vise misli zelie i cestitke u napadima sopstvenog nezadovoljstva.
 
pitanje jedno za forumase: da li je praksa da se u predugovorima prilikom kupovine novogradnje nalazi stavka gde se kupac odrice koriscenja zajednickih prostorija:
Закључењем овог предуговора Купац изјављује да се одриче права која му припадају на свим преосталим оставама и техничким просторијама у оквиру објекта.

Da li neko zna koji su razlozi za ovakav stav. predugovora?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=865639#p865639:5uag97c9 je napisao(la):
arhimed » Pon Jul 19, 2021 9:30 am[/url]":5uag97c9]pitanje jedno za forumase: da li je praksa da se u predugovorima prilikom kupovine novogradnje nalazi stavka gde se kupac odrice koriscenja zajednickih prostorija:
Закључењем овог предуговора Купац изјављује да се одриче права која му припадају на свим преосталим оставама и техничким просторијама у оквиру објекта.

Da li neko zna koji su razlozi za ovakav stav. predugovora?

Nažalost jeste. Obično investitor želi da od takvog prostora (tavan, "polusuteren") napravi još koji stan I proda.
 
Или на срећу, да се спречи наша метастатична потреба да сваки заједнички простор користимо за личне потребе типа одлагања свега и свачега. А и због безбедности.
 
Vrh