Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa čovek ti je sve lepo razložio. To što sad hoćeš da ispinuješ priču to je druga stvar.
Nije tvrdio da samo kriminalci kupuju stanove, naravno da ne kupuju samo oni,
nego da na toliki porast cena nisu mogle uticati stvari koje je naveo.
Ljudi koji hoće da se skuće naravno da će kupiti stan ili će čekati sa kupovinom.
Da, hoće da kaže da se pumpa priča o potražnji kako bi se opravdao porast cena,
dok u oglasima vidimo kako sve stoji.
Da, stanovi u novogradnji se većinom kupuju od sumnjivih sredstava
o čemu imaš odličan članak u NIN-u.
Mantra vas mladih lidera iz akademije da ljudi kupuju stanove jer su Srbiji nemaju
u šta drugo da ulože pare je stvarno vanserijska nebuloza i nije se primila kod ljudi
koji su pošteno zaradili novac jer svi znaju da je u zemlji Srbiji to najgore moguće ulaganje i mrtav kapital.
Zato imamo jednom nedeljno plaćene članke u raznim novinama kako stanovi idu ko alva
i kako na jedan stan dolazi 50 kupaca.
Po mom mišljenju prodaja starogradnje je odavno pukla i ishod će biti pad cena,
mada ljudi koji kupuju starogradnju mogu da spuste cenu i za do 30 posto
o čemu se takođe pisalo.
Jedan član lepo reče da su cene u oglasima muzička želja
sa čime se u potpunosti slažem.
Niko neće kupovati Kaluđericu za 1100 m2 ili Ledine za 1500 m2 i to je činjenica.
Novogradnja se prodaje,
a to ko je kupuje će biti posao za istražne organe
kada dođu neka srećnija vremena.
Pozz
 
pa ako niko ne kupuje znaci da cele zgrade zvrje prazne i niko ne zivi u njima, a investitori rade sa gubitkom i cekaju da dodju do nekih para. Lepa analiza. Ne spinujem ja nista vec vi ne mozete da se dogovorite da li kriminalci dizu cene ili sve nabrojano. Po nekima ovde samo kriminalci i niko, apsolutno niko, ne kupuje stanove u novogradnji. Evo suza mi krenula za investitore. To sto cena nije dosla na tvojih zeljenih 1000e m2 u centru ja tu ne mogu nista. Samo ti pricaj tim ljudima koje poznajes po amerikama i evropi da ne kupuju stanove ovde i da je prenaduvano :) Evo moj kolega od skoro kriminalac, kupio stan novogradnju u borci za 1200e m2 doduse legalan stan. I meni je ludost ali eto. Prodjite malo teme o izgradnjama objekata pa vidite koliko nema kupaca, ne gledajte samo u imaginarne brojke, a neki cak i vise stanova.
 
Nisi baš dobro pročitao ali nema veze.
Imaćeš to na sledećem predavanju.
Bravo za zapažanje.
Cele zgrade zvrje prazne.
To svi mogu uživo videti.
Ovo za 1000 e u centru ne znam šta znači.
Ne žesti se, biće sve kul.
 
MIslim da ti nisi dobro procitao, Ne zesti se, bice 1000e stan u knezu. Tin ili imperator je napisao ovo

Mislim da smo sa ovim iscrpeli verovatno sve potencijalne legalne izvore traznje koji su pominjani kao pokretac cena

Dakle insinuira da svi koji kupuju stan su kriminalci, gde spada pola ovog foruma. Dakle ne postoje kupci, ni dijaspora, ni povoljne kamate, ni velike plate,poskupljenje zemljista i dazbina, stednja, migracija... Svi kupci na ovom forumu su u stvari preruseni kriminalci koji dizu cenu. Zatim kaze da ne prodaje niti zeli da kupi stan, a pise samo u temi o cenama nekretnina (kao i ti) pa se postavlja pitanje zasto. Drugo jedan clan ovde je imao nekretninu u Lazarevcu plus stan koji izdaje, pa je skupio jos malo i shavtio da hoce da bude glavni pa da kupi i u Beogradu da izdaje. Dve godine nam je pricao kako je sve prenaduvano, crtao grafike izvlacio neke izvore kako ce sve puci i kako ce kupiti stan u centru za oko 1000e i onda nestao sa foruma.

Mislim da ne kapirate zakon ponude i potraznje. Sve dok se kupuje po ovim cenama cene nece padati. Raspitajte se kolike su cene bile 2008/2009. A da ce pasti pasce i to sigurno samo sto ne znamo da li sada sa 2500e m2 u centralnim opstinama ili sa 3500e ili koliko god. Kao sto rekoh izadjite malo iz ove teme i citajte teme o izgradnji, a uzput se prosetajte do nekog objekta da vidite koliko je prazan, pod uslovom da nije gradiliste.
 
Daleko bilo da su SVI kupci kriminalci, ali ako pretpostvimo da su podaci o prosecnim platama tacni, velika vecina stanovnika u Bg ne moze da kupi stan ni na periferiji.

Definitivno se nesto cudno desava, a stan u Bg je sve gora i gora investicija, kome se isplati da kupuje te stanove po kojoj god ceni?

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1882913

Ako pogledamo statistiku, cene izdavanja su pale u svim opstinama, a cene nekretnina skocile i po 20%. Sta je fora? Znaci manje ljudi ima potrebu da zivi u Bg, ali vise ih je koji posto poto imaju potrebu da kupe stan. Ako ti to nije cudno, onda nista...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862095#p862095:2x20g7ql je napisao(la):
gamblerNBG » 04 Jul 2021 02:04 am[/url]":2x20g7ql]Daleko bilo da su SVI kupci kriminalci, ali ako pretpostvimo da su podaci o prosecnim platama tacni, velika vecina stanovnika u Bg ne moze da kupi stan ni na periferiji.

Definitivno se nesto cudno desava, a stan u Bg je sve gora i gora investicija, kome se isplati da kupuje te stanove po kojoj god ceni?

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1882913

Ako pogledamo statistiku, cene izdavanja su pale u svim opstinama, a cene nekretnina skocile i po 20%. Sta je fora? Znaci manje ljudi ima potrebu da zivi u Bg, ali vise ih je koji posto poto imaju potrebu da kupe stan. Ako ti to nije cudno, onda nista...

Ja bi to nazvao "dijaspora bubble" + "Inflacija"
Mi imamo veliki broj ljudi iz inostranstva koji imaju dovoljno novca da kupe ne jedan stan nego 50 stanova.
Dosta ima i "emotivnih kupovina" tipa zivi u CG ili BiH ili u Australiji i daj da kupim nesto i u Beogradu.
To dovodi do "neisplativih odnosa" izmedju rente i kupovine.

Moje licno misljenje je da ubrzano idemo ka 5.000 eura po m2 da je prosek u sirem centru Bg. To ce se sigurno desiti. Takodje ima i veliki broj novih stanova koji se grade (da nije toga vec bi odavno bili na 5k po m2) ali definitivno udaramo u 5k.

Ono gde ja mislim da ce da se desi nagli skok jeste kad se turizam povrati na nivo od 100% pre pandemije. Desice se jedan nagli investicioni ciklus koji ce dovesti do toga da cene pocnu bas da divljaju. Ne zaboravite da je Beograd i dalje belezi katastrofalno mali broj nocenja u odnosu na Budimpestu

Budimpesta
2019 --->> 61.397.000
2020. --->> 31.644.000

Beograd
2019 --->> 2.000.000
2020 --->> 445.711


Mi smo i dalje 1/30 po broju nocenja u odnosu na Budimpestu. Tek ce da skoce cene stanova zato sto ce MNOGO njih da kupi nekretnine da bi radili AirBnB. Rast cena u Beogradu tek dolazi. Nismo ni poceli da rastemo. Sve ispod 5k eura po m2 za recimo Crveni Krst je dzabe u ovom trenutku.

Ako od ovih 61M nocenja u Budimpesti oduzmemo 2M koliko je bilo u Bg dobijemo 59M noci razlika. Recimo da 50% ode na "dodatne" Hotele koji tek treba da se izgrade (a potrajace). Pod uslovom da se ta nocenja ravnomerno raspodele u toku godine (a nece sigurno) to je jos 80.000 stanova dodatnih koji treba da budu izdavani kao stan na dan da bi bili jednaki sa Budimpestom. Kupci tih stanova ce drasticno da podignu cene nekretnina. Stanari u centralnim gradskim opstinama ce se seliti u predgradja ili van grada a centar BG-a ce biti turisti + firme.

Na sve to treba dodati da mi imamo "jacu" dijasporu pa smo vec blizu njihovih cena a kad se izjednacimo i po broju turista sa Budimpestom cene ce biti znacajno vise od Budimpeste a realnije u rangu Pariza.
 
Realno si u pravu.

U Budimpešti ništa nema da se vidi, ali zato Pariz i H2BgO su egal. Sagradićemo još jednu fontanu i odoše cene gore 20%. Rim je prop’o to smo već apsorvirali.

A meni je najgluplja forsirana priča o nikada povoljnijim kreditima. U USA i EU titrenutno možeš da uzmeš kredit sa fiksnom kamatnom stopom zakucanom na najnižu u istoriji - i to je jedan od krivaca rasta cena na zapadu. Kod nas je fiksni deo isti već godinama - samo se Euribor menja - pa ako ti sad uzmeš kredit na 30god bukvalno nikakvu garanciju nemaš jolika će ti biti rata - zapravo ako se predviđa inflacija - onda je oslanjanje na Euribor najgluplje što možeš da uradiš.

Tržište je trenutno ludo - cene variraju po 30k gore dole u zavisnosti koji je dan, agencije podižu cene za po 10k nadajući se brzoj zaradi - što se mene tiče ja sam na holdu sa kupovinom jer mi nije prijatno u ovakvom okruženju. U najgorem slučaju ću do sledeće godine podići učešće za onoliko koliko porastu cene.

Starogradnja skoro da se i ne prodaje inače i tu postoji korekcija cene.
 
vradovic":39myl123 je napisao(la):
Mi smo i dalje 1/30 po broju nocenja u odnosu na Budimpestu. Tek ce da skoce cene stanova
Budimpešta sa 30 puta većim brojem nocenjena, duplo većim platama i daleko boljom infrastrukturom ima cenu kvadrata približno kao u Beogradu.
U čitavoj toj priči jedini zaključak može biti da su stanovi kod nas debelo precenjeni, a nikako da će skočiti cena...
 
@Postovani gospodine Mariks,

Hvala vam na komentarima.
Iz tona vaseg posta vidim da su vas zakljucci koje sam izneo emotivno pogodili.
Zao mi je zbog toga i izvinite, nije bilo nikakve lose namere na mojoj strani.

Zakljucci koje iznosim nisu zasnovani na mom misljenju vec objektivnim i konkretnim podacima.
Jednostavno podaci tako govore. Ko zeli moze proci kroz iste u proslim postovima, da se ne bih ponavljao.

Ti podaci govore da dijaspora, stednja gradjana, IT community, FED/ECB, gradjani iz zemalja iz okruzenja, spekulacije sa kripto valutama nisu uvecali traznju i kao takvi nisu uzrocna varijabla rasta cena nekretnina u Srbiji, svidjalo se to nekome ili ne.

To ne znaci da nema odredjenog broja kupaca iz gore navedenih oblasti.
Ali podaci pokazuju da dinamika broja ovakvih kupaca nije dovoljna za pokretanje trzista koje se desilo zadnjih par godina.

Oblasti gde bi verovatno trebalo traziti razloge rasta:

1) Vestacki smanjena ponuda stanova (nekoliko 100k stavljeno van prometa) u novembru 2018.
(Zakon o izmеnama i dopunama Zakona o ozakonjеnju objеkata), pri cemu Katastar stoji u resavanju ovog pitanja, a ne bi trebalo.

2) Srbija skinuta sa sive liste Financial Action Task Force - FATF u junu 2019.

U mesecu nakon oba slucaja smo imali nagli skok cena.
(Izvori za 1 i 2 i skok cena navedeni u ranijim postovima)

3) U 2018. I 2019. Izgradjeno novih stanova kao nikada do sad od 2011.
Imali smo rast broja izgradjenih stanova cirka 2019 vs 2018 skoro +40% a 2019 vs. 2017 vise od +75%.

Izvor:
https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti ... vo/stanovi

4) Propagandna masina "agresivna". Promocija stanova kao nekada poznatih brendova robe siroke potrosnje.
Poruke usmerene na generisanje urgentnosti za kupovinom (prodajna tehnika) = "jos malo pa nestalo".
(Ovde nazalost nemam kvantifikaciju, ali ko ima vremena i strpljenja moze proci internet portalima i prebrojati clanke).

Zlobnici bi rekli da ne raste traznja, vec da je regulativno namerno smanjena ponuda i zamenjena ponudom onih koji bi da prodaju po duplo vecoj ceni. Ostali samo prate.


Gospodine Mariks, iz gore navedenog mozete videti da ja Vas, niti bilo koga drugog na ovom forumu ko je kupio stan ne nazivam kriminalcem.
Vlasnicima stanova je u interesu da cena istih raste i to je ok.

Na kraju, nije lepo da me nazivate imperatorom. Ja sebe ne vidim tako, a i zvuci nehumano. Ljubazno molim da to vise ne radite. Puno hvala unapred.

Lep pozdrav

- - -
Konflikt interesa: Autor ne prodaje, ne kupuje nekretninu, nema konekcija sa agencijama za nekretnine, investitorima, nije clan ni jedne stranke niti udruzenja. Autor nema koristi niti od povecanja, niti od smanjenja cena/traznje za nekretninama u Srbiji. Autor ne spekulise na finansijskim, a ni robnim trzistima, ukljucujuci i nekretnine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862102#p862102:356f0gu6 je napisao(la):
Dart » 04 Jul 2021 08:21 am[/url]":356f0gu6]
vradovic":356f0gu6 je napisao(la):
Mi smo i dalje 1/30 po broju nocenja u odnosu na Budimpestu. Tek ce da skoce cene stanova
Budimpešta sa 30 puta većim brojem nocenjena, duplo većim platama i daleko boljom infrastrukturom ima cenu kvadrata približno kao u Beogradu.
U čitavoj toj priči jedini zaključak može biti da su stanovi kod nas debelo precenjeni, a nikako da će skočiti cena...

To je kako ti izvodis zakljucke. Ovako ja gledam na to.

Srbija ima sadasnje cene nekretnina a tek smo na 1/30 od broja turista koji se realno moze ocekivati. Imamo slican grad u realativnoj blizini. Koliko vremena ce trebati da se postigne taj broj nocenja to je tesko proceniti ali ce se desiti ako ne bude korone i slicno.

Nase trenutne cene nekretnina su takve kakve su. A najverovatnije su postignute zbog toga sto imamo veci broj ljudi u inostranstvu koji kupuju stanove po Beogradu. Kada postignemo i drugu kategoriju a to su turisti. Cene u Beogradu ce da budu pakleno visoke. Moje ocekivanje je znacajan rast cim nagrnu turisti.

Znaci moja teza je imas sadasnje cene nekretnina i na to sve dodaj + turizam koji treba da se drasticno poveca. To ce dovesti do naglog povecanja potraznje "investicionih" stanova koji su iskljucivo za AirBnB i slicno.

Ono sto je zanimljivo U.N predvidja rast populacije sledecih 30 godina u Beogradu. (samo po meni vrlo konzervativan rast jer ne uracunavaju sve parametre kako treba).
 

Prilozi

  • Screen Shot 2021-07-03 at 11.36.59 PM.png
    Screen Shot 2021-07-03 at 11.36.59 PM.png
    115,9 KB · Pregleda: 1.136
Sudeći po trenutnoj situaciji cene idu ka tome da se stvara sve veći procep između stare i nove gradnje, i po mom mišljenju neće doći ni do toga da prosek bude 5k po kvadratu, a ni do toga da centar košta hiljadu evra. Što neko gore reče - oglasi za staru gradnju imaju oglašene cene u rangu lepih želja i one su podložne korekciji u zavisnosti od hitnosti prodaje, a na cenu značajno utiču i ostali troškovi van samog renoviranja stana, kao što je investiciono održavanje hodnika, ulaza, krova, fasade ili nekog drugog zajedničkog dela zgrade tako da ćemo imati situaciju da novogradnja i starogradnja jedna prekoputa druge imaju ni malo zanemarljive razlike u ceni. Širom grada vidimo oronule fasade, ali pored samih fasada stanare tih zgrada čekaju zamene raznih instalacija gde će samo postizanje dogovora na nivou stambene zajednice biti lavovski posao koji će koštati živce, ali svakako i novce.
A što se tiče investiranja u stanove diskutabilno je kome će se u kolikoj meri i koliko brzo isplatiti izdavanje, bilo dugoročno bilo airbnb varijanta (naročito ako uzmemo u obzir da airbnb koncept izdavanja zahteva više vremena i angažmana od onoga što mnogi percipiraju kao pasivan prihod)
 
Pokazao sam Beograd jednoj koleginici iz Minska preko Google 3D mapa. Prva reakcija - AAAUUUUU koliko je sve zbijeno i nabacano bez nekog reda, gde je drvece, parkovi... Nije mogla da sakrije razocarenje.
 
Mogao si neki stari blok na nbg da joj pokazes, tu sve prsti od parkova i zelenila (jos par dana dok ovo sunce ne spali travu koju niko ne odrzava)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862160#p862160:3unjxub4 je napisao(la):
Hunchback » Ned Jul 04, 2021 4:31 pm[/url]":3unjxub4]Pokazao sam Beograd jednoj koleginici iz Minska preko Google 3D mapa. Prva reakcija - AAAUUUUU koliko je sve zbijeno i nabacano bez nekog reda, gde je drvece, parkovi... Nije mogla da sakrije razocarenje.

Kao Monako :D


Nego mani nije jasno kod ovih kondominijuma i novogradnji. Gde deca u skolskom uzrastu izlaze na basket i mali fudbal npr? U balonu i sali jel?- na par kilometara od kuce? Mislim, jel to prevazidjeno u danasnje vreme, posto uglavnom vidim da je dostupnost parkinga postala jako bitna stavka pri izboru mesta stanovanja medjutim prisustvo parka, terenceta i slicno, kao da vise i nema utucaja na cenu. Odrastao sam na N.Beogradu, ne mogu da smislim ovaj novi stil, npr Belvil, West65, A blok, Minel, Park11.... Ukupno nula parkova (osim za sitnu decu), nula terena za basket, isto toliko za fudbal, parkova mozda jedan. Ima i jedna atletska stazica doduse....
 
Malo si offtopic, ne? Msm i ja se pitam jel nezagadjen vazduh prevazidjen danas i gde idu nbgdjani da disu dal na nekoliko kilometara udaljeni Kosutnjak, al mi nekako "Cene nekretnina" nije najbolje mesto za to..
 
E da znas da jesam, pokusao sam zaista da izvadim stvar, al nije islo :D
Kada se uporedi sa vecinom glavnih gradova u Evropi, stvarno deluje kao selo. Sto je najgore, nema ni naznaka poboljsanju kada se pogleda sta se sve radi. Jedino sto su sredili tu obalu, ali tako sto su privatizovali zemlju i ko zna kakve se jos mucke desavaju. Na stranu sto je moglo dosta bolje da se odradi o cemu je vec i pisano u temi bg na vodi. Vucic i njegovi poltroni bi na to rekli - Kome se ne svidja ovde, neka ide tamo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862174#p862174:7hdnxf1u je napisao(la):
MrGood2016 » Ned Jul 04, 2021 5:21 pm[/url]":7hdnxf1u]Malo si offtopic, ne? Msm i ja se pitam jel nezagadjen vazduh prevazidjen danas i gde idu nbgdjani da disu dal na nekoliko kilometara udaljeni Kosutnjak, al mi nekako "Cene nekretnina" nije najbolje mesto za to..

Pa ti jesi u pravu za i za vazduh. I verovatno je malo off pa necu puno da dubim.

Medjutim, receno je u kontekstu procepa izmedju cene novogradnje u odnosu na starogradnju sto neko gore rece. Kao da je jedina izborna stavka to koliko je zgrada nova. Ja recimo mislim da novogradnja treba jos dodatno i da poseduje parkinge, parkove i outdoor rekreativne sadrzaje pa i lokaciju kako bi opravdala te razlike od 1000-1500e u odnosu na starogradnju koja ovo moze da poseduje u nekoj relativnoj blizini. U ovom svetlu me ne cudi sto cena nekih starogradnji donekle prati cene novogradnji, mada mislim da su i jedne i druge itekako prenaduvane.

Poenta je da 5k/m2 novogradnje bez da ponudi humane uslove za odrastanje dece i omladine smanjuje broj kupaca iz kategorije porodica sa decom i ostavlja ih kategoriji poslovnih ljudi kao njihovu dodatnu nekretninu u svrhu iznajmljivanja, investicija, valjanja, preprodaje pre svega... Bez da bude porodicno prihvatljivo, nece moci do 5K, to je sigurno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862106#p862106:3cc2w8tk je napisao(la):
Tin » Ned Jul 04, 2021 9:45 am[/url]":3cc2w8tk]@Postovani gospodine Mariks,

Hvala vam na komentarima.
Iz tona vaseg posta vidim da su vas zakljucci koje sam izneo emotivno pogodili.
Zao mi je zbog toga i izvinite, nije bilo nikakve lose namere na mojoj strani.

Zakljucci koje iznosim nisu zasnovani na mom misljenju vec objektivnim i konkretnim podacima.
Jednostavno podaci tako govore. Ko zeli moze proci kroz iste u proslim postovima, da se ne bih ponavljao.

Ti podaci govore da dijaspora, stednja gradjana, IT community, FED/ECB, gradjani iz zemalja iz okruzenja, spekulacije sa kripto valutama nisu uvecali traznju i kao takvi nisu uzrocna varijabla rasta cena nekretnina u Srbiji, svidjalo se to nekome ili ne.

To ne znaci da nema odredjenog broja kupaca iz gore navedenih oblasti.
Ali podaci pokazuju da dinamika broja ovakvih kupaca nije dovoljna za pokretanje trzista koje se desilo zadnjih par godina.

Oblasti gde bi verovatno trebalo traziti razloge rasta:

1) Vestacki smanjena ponuda stanova (nekoliko 100k stavljeno van prometa) u novembru 2018.
(Zakon o izmеnama i dopunama Zakona o ozakonjеnju objеkata), pri cemu Katastar stoji u resavanju ovog pitanja, a ne bi trebalo.

2) Srbija skinuta sa sive liste Financial Action Task Force - FATF u junu 2019.

U mesecu nakon oba slucaja smo imali nagli skok cena.
(Izvori za 1 i 2 i skok cena navedeni u ranijim postovima)

3) U 2018. I 2019. Izgradjeno novih stanova kao nikada do sad od 2011.
Imali smo rast broja izgradjenih stanova cirka 2019 vs 2018 skoro +40% a 2019 vs. 2017 vise od +75%.

Izvor:
https://www.stat.gov.rs/sr-Latn/oblasti ... vo/stanovi

4) Propagandna masina "agresivna". Promocija stanova kao nekada poznatih brendova robe siroke potrosnje.
Poruke usmerene na generisanje urgentnosti za kupovinom (prodajna tehnika) = "jos malo pa nestalo".
(Ovde nazalost nemam kvantifikaciju, ali ko ima vremena i strpljenja moze proci internet portalima i prebrojati clanke).

Zlobnici bi rekli da ne raste traznja, vec da je regulativno namerno smanjena ponuda i zamenjena ponudom onih koji bi da prodaju po duplo vecoj ceni. Ostali samo prate.


Gospodine Mariks, iz gore navedenog mozete videti da ja Vas, niti bilo koga drugog na ovom forumu ko je kupio stan ne nazivam kriminalcem.
Vlasnicima stanova je u interesu da cena istih raste i to je ok.

Na kraju, nije lepo da me nazivate imperatorom. Ja sebe ne vidim tako, a i zvuci nehumano. Ljubazno molim da to vise ne radite. Puno hvala unapred.

Lep pozdrav

- - -
Konflikt interesa: Autor ne prodaje, ne kupuje nekretninu, nema konekcija sa agencijama za nekretnine, investitorima, nije clan ni jedne stranke niti udruzenja. Autor nema koristi niti od povecanja, niti od smanjenja cena/traznje za nekretninama u Srbiji. Autor ne spekulise na finansijskim, a ni robnim trzistima, ukljucujuci i nekretnine.

Nisi mene ti emotivno pogodio, vec u svojim postovima skrivas ono sto hoces da kazes. Cenu dizu i kupuju samo kriminalci, a medju njima su ovi prig.upi koji kupuju po ovim cenama, to se lepo vidi iz zakljucka tvojih postova. Ljubazno te molim da ne nazivas ljude koji kupuju stanove kriminalcima. Ovo dole "odricanje od odgovornosti" mozes da obrises jer je iz aviona jasno da te zanima nekretnina. Evo samo na ovoj strani imas dva potencijalna kupca, a mozda i vise. Moj savet je da prodjes ostale teme da vidis koliko ima kupaca, da obidjes neka gradilista i pogledas koliko ima slobodnih stanova, popricas malo sa ljudima odakle im novac te onda da izvuces neke zakljucke. Odavno je jasno da sve od navedenog utice na cenu i da ce cene pasti kad tad. Samo me jedno zanima od Vas koji odavno znate da su cene u balonu. Koja cena Vama odgovara? Posto jos od 2016te se vice da su cene u balonu pa mi nije jasno koja to cena "nije u balonu"? Evo i ja planiram ako sve bude po planu uskoro jos jedan stan pa ne dodolam manje cene, ako padnu super, ako ne nikom nista, jasno je i meni da ima vestackih pumpanja, kriminala ali i regularnih ljudi(gore spomenutih) koji kupuju. Problem je sto ne znamo dokle sve to moze trajati. Svi bi mi voleli da "uhvatimo dno" ali to je jako tesko.

@vradovic
Ne mozemo turisticki da se poredimo sa Budimpestom nikako, bar ne u skorijoj buducnosti. A sto se tice cena nije bas da su iste. Starogradnja u sirem centru grada je oko 2000e, a u centru oko duplo vise i zato ne mislim da mozemo doci do tvojim 5000e m2 u centru grada u "prosecnim" novogradnjama.
 
Naravno jos uvek smo jako daleko po broju turista/nocenja od Budimpeste ali ne bi ja olako odbacivao mogucnost da se broj turista popne u kratkom roku.

Jedna od stvari koja ce sigurno doprineti da bude vise turista u Beogradu je i izgradnja brze pruge
https://rs.n1info.com/biznis/a604857-vu ... rojektima/
Koliko kapiram od 2025. (obavezno dodati bufer) imacemo brzu prugu bas do Budimpeste.
2 sata i 45 minuta mi deluje vrlo primamljivo za studente turiste.

Takodje dotle ce sigurno biti zavrseno jos vise autoputeva a to takodje dovodi do veceg povezivanja. Takodje i dva nova medjunarodna aerodroma. https://www.novosti.rs/vesti/ekonomija/ ... -aerodroma

Iskreno do 2025. godine ako se nastavi ovaj trend bice zanimljivo ispratiti situaciju! :D U najgorm slucaju 2030. (kad dobijemo metro) postajemo ozbiljan grad sa barem 7-10 miliona nocenja.
 
a kolika ce ponuda biti do tada imajucu i vidu da postoji jos X lokacija za razne bg h2o ?

Koliko ce onemogucavanja izdavanja na crno uticati na odluku da neko ulozi 5k po m2 u stan za rentanje?

koji procenat studenata koji putuju evropom vozom odsedaju u stanovima koji kostaju 5-10x puta vise po m2 od prosecne plate domicilne zemlje?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862215#p862215:326ts7cz je napisao(la):
MrGood2016 » 04 Jul 2021 07:47 pm[/url]":326ts7cz]a kolika ce ponuda biti do tada imajucu i vidu da postoji jos X lokacija za razne bg h2o ?

To se zove finetuning u predvidjanju :). Mislim da ce potraznja da premasi znacajno izgradnju pa cak i 10x bg h2o. Jednostavno potraznja diktira a trenutno trend potraznje je nenormalan.

Koliko ce onemogucavanja izdavanja na crno uticati na odluku da neko ulozi 5k po m2 u stan za rentanje?

Mislim da malo. Cisto sumnjam da neko izbegava da placa 3000 dinara godisnje a rentira takve stanove. Ako nego i izbegava onda je to verovatno zato sto mu je cimanje da prodje kroz proces.

koji procenat studenata koji putuju evropom vozom odsedaju u stanovima koji kostaju 5-10x puta vise po m2 od prosecne plate domicilne zemlje?

Svaki turista dize cene zakupa sto indirektno utice na cene nekretnina.
Bez obzira da li je to njih 7 iznajmilo neki stan ili je to par iz Amerike. Mi smo prosle godine imali katastrofalno mali broj turista a cene su i dalje rasle. Cekaj da vidis sta ce biti kad dodjemo na 10M nocenja godisnje.
 
Pa dobro, ovde se svakako bavimo raznim neutemeljenim prorocanstvima, mozemo malo i da ih fajntjunujemo. Ako govorimo o milonima nocenja turista, zasto ne bismo govorili i o povecanju ponude za sve te turiste.

Samo se postavlja pitanje zasto bismo dosli do 10m nocenja.

I kako couchsurf student backpacker koji svrati vozom do bg na par dana kad je vec u budimpesti utice na cene rentiranja 5k m2 stanova?

Placanje 3000 dinara godisnje usled onemogucavanja izdavanja stanova na crno bi bilo placanje cega? Nekog pausalnog poreza umesto poreza na licni dohodak za fizicka lica odnosno poreza na dobit ako je pravno lice?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862222#p862222:3l6lb02z je napisao(la):
MrGood2016 » 04 Jul 2021 07:57 pm[/url]":3l6lb02z]Samo se postavlja pitanje zasto bismo dosli do 10m nocenja.

I kako couchsurf student backpacker koji svrati vozom do bg na par dana kad je vec u budimpesti utice na cene rentiranja 5k m2 stanova?
Tako sto ne svrati sam. Nego njih 5 na primer? Oni iznajmljuju jeftinije najverovatnije u velikoj meri ali ne treba odbacivati da ce i neko ko moze da plati $300 noc u Beogradu doci vozom. Na primer neka porodica ili neko ko voli da se 'provoza' brzim vozom.

Placanje 3000 dinara godisnje usled onemogucavanja izdavanja stanova na crno bi bilo placanje cega? Nekog pausalnog poreza umesto poreza na licni dohodak za fizicka lica odnosno poreza na dobit ako je pravno lice?
https://www.ekapija.com/news/2348729/za ... po-krevetu



Evo ga jos jedan primer medijskog plasenja ljudi
https://www.alo.rs/biz/posao/520512/nap ... -evra/vest
Naravno da nije napumpana cena za 16 m2 89k eura. Na ovaj nacin dolazi do dezinformisanja ljudi u Srbiji koji misle "da je ovo neki balon" i naravno propustaju priliku da udju dok je jos povoljno.
 
Ako legalizujemo marihuanu i prostituciju mozda i pohrle turisti sa tanjim dzepom.
 
vradovic":1ardvic2 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862222#p862222 je napisao(la):
MrGood2016 » 04 Jul 2021 07:57 pm[/url]":1ardvic2]Samo se postavlja pitanje zasto bismo dosli do 10m nocenja.

I kako couchsurf student backpacker koji svrati vozom do bg na par dana kad je vec u budimpesti utice na cene rentiranja 5k m2 stanova?
Tako sto ne svrati sam. Nego njih 5 na primer? Oni iznajmljuju jeftinije najverovatnije u velikoj meri ali ne treba odbacivati da ce i neko ko moze da plati $300 noc u Beogradu doci vozom. Na primer neka porodica ili neko ko voli da se 'provoza' brzim vozom.

Placanje 3000 dinara godisnje usled onemogucavanja izdavanja stanova na crno bi bilo placanje cega? Nekog pausalnog poreza umesto poreza na licni dohodak za fizicka lica odnosno poreza na dobit ako je pravno lice?
https://www.ekapija.com/news/2348729/za ... po-krevetu

Evo ga jos jedan primer medijskog plasenja ljudi
https://www.alo.rs/biz/posao/520512/nap ... -evra/vest
Naravno da nije napumpana cena za 16 m2 89k eura. Na ovaj nacin dolazi do dezinformisanja ljudi u Srbiji koji misle "da je ovo neki balon" i naravno propustaju priliku da udju dok je jos povoljno.

Pa to je vec realno - 10 miliona nocenja u bg jer ce brzi voz biti zanimljiv porodicama da se provozaju do Beograda radi voznje kao takve, i usput da vide fontanu.

Da li ocekujes pausalni porez od 3000 dinara godisnje i za mesecno izdavanje stanova?

Sta sprecava da vlasnici koji izdaju stanove na crno na mesecnom nivou se registruju za stan na dan i placaju 25e godisnje porez?
 
Vrh