Šta je novo?

Cene nekretnina

Hteo sam samo da pokažem da ne napredujemo nimalo brže od proseka regiona.
Nit je iko tvrdio da rastemo brze od proseka (def ne brze od Rumunije i Bugarske) nit si ukljucio ceo region u graf.

Statistika: N ima 5 stana, P, M,S i A su podstanari, u proseku svako ima po jedan stan. Prethodni grafik pokazuje rast, ali ne i kako je raspoređen po stanovništvu.
Gini koeficijent (koeficijent nekednakosti) je opao u poslednjih 10 godina:

 
U Stokholmu varijabilna kamata 4.5%. Pricao sam sa jednim agentom za nekretnine koji tamo radi prodaje, pa me pita kolika je kod nas u Srbiji. Covek u soku, a jos kada sam mu rekao koje su cene kvadrata poceo da se krsti.
U soku je sto je kamata u zemlji sa nekoliko nivoa nizim kreditnim rejtingom 2% visa nego u Svedskoj? Obrazovan neki covek.
 
Koga si citirao?
Tebe. Kad se govorilo da nam je rast 2012. -2022. nesto visi od najnizih u regionu a egal sa Hrvatskom, ti si kacio isecak iz novina gde je kumulativni rast u Srbiji od 2012.-2017 najnizi u regionu, uz ogradu 'jedino ako smo imali neki rast od 2018.'. A to si mogao lepo da proveris na sajtu na kom si radio i prethodni graf:


Tvrdnja nikada nije bila, 'Srbija je rasla brze od proseka regiona od 2002.'.
 
Tebe. Kad se govorilo da nam je rast 2012. -2022. nesto visi od najnizih u regionu a egal sa Hrvatskom, ti si kacio isecak iz novina gde je kumulativni rast u Srbiji od 2012.-2017 najnizi u regionu, uz ogradu 'jedino ako smo imali neki rast od 2018.'. A to si mogao lepo da proveris na sajtu na kom si radio i prethodni graf:


Tvrdnja nikada nije bila, 'Srbija je rasla brze od proseka regiona od 2002.'.
Ja sam pitao koliki je taj rast koji bi nadoknadio toliki zaostatak za regionom pre 2018.

Ti si tvrdio da smo nadoknadili zaostatak, a da bi se to desilo rast mora biti mnogo jači od proseka. A ne kao sto sad tvrdiš kao ok je što nismo baš baš baš baš na dnu. Ekstra uspeh, nismo na dnu.

Ej nismo na dnu, cene će rasti 😂😂😂
 

U Nemackoj jos jedna medium real estate firma otisla pod led u poslednjih par nedelja (3ca od onih koje sam ispratio)

Deluje da se rizik predugovaranja drasticno povecava...
 
Ja sam pitao koliki je taj rast koji bi nadoknadio toliki zaostatak za regionom pre 2018.

Ti si tvrdio da smo nadoknadili zaostatak, a da bi se to desilo rast mora biti mnogo jači od proseka. A ne kao sto sad tvrdiš kao ok je što nismo baš baš baš baš na dnu. Ekstra uspeh, nismo na dnu.

Ej nismo na dnu, cene će rasti 😂😂😂
Bukvalno sam ti dao link na kome mozes videti da je rast od 2018. bio solidno jaci od ostalih. (Rumunija i Bugarska su iskljucene jer sam za njih od starta naveo da su daleko ispred i najbolji u rastu Evropi).

I niko nije rekao ‘ekstra uspeh, cene ce rasti’, vec si ti kacio namerno ili slucajno cherry pickovan graf, pa nisi znao ili si se pravio lud za opste poznate cinjenice o rastu nakon 2017.

I sada opet pomeras gol, i odgovaras posle tri dana grafom koji ne demantuje ono sto je receno na pocetku. Pa kad ti se i tu objasni ne priznajes da mozda nedovoljno razumes, nego se branis sarkazmom i karikaturisanjem izrecenog.
 
U soku je sto je kamata u zemlji sa nekoliko nivoa nizim kreditnim rejtingom 2% visa nego u Svedskoj? Obrazovan neki covek.

karikiras ga malo defke :D to sto on ne zna koliko je ovde i sto mu ovo deluje mnogo ne utice na njegovu obrazovanost... kao kada bih ja izvukao sada tebi nesto iz tanguzije

drugo to sto nam je los kreditni rejting mi ne deluje kao argument, pa sta se cudis prihvati to i guraj. sada ne razumem se u kreditni rejting, ali ako ja vec uzimam kredit i tu mi uzmu genetske analize da bih dobio kredit uz jako ucesce onda meni kao laiku nije jasno nista sa njihove strane zasto oni moraju toliko da se ugrade

pogotovo sto kada uzmes kredit imas jos dosta para koje ti uzmu kao troskove koje za obicnog coveka moze da izadje podosta
 
Bukvalno sam ti dao link na kome mozes videti da je rast od 2018. bio solidno jaci od ostalih. (Rumunija i Bugarska su iskljucene jer sam za njih od starta naveo da su daleko ispred i najbolji u rastu Evropi).

I niko nije rekao ‘ekstra uspeh, cene ce rasti’, vec si ti kacio namerno ili slucajno cherry pickovan graf, pa nisi znao ili si se pravio lud za opste poznate cinjenice o rastu nakon 2017.

I sada opet pomeras gol, i odgovaras posle tri dana grafom koji ne demantuje ono sto je receno na pocetku. Pa kad ti se i tu objasni ne priznajes da mozda nedovoljno razumes, nego se branis sarkazmom i karikaturisanjem izrecenog.
Ti karikiraš i pomeraš gol 👉
 
karikiras ga malo defke :D to sto on ne zna koliko je ovde i sto mu ovo deluje mnogo ne utice na njegovu obrazovanost... kao kada bih ja izvukao sada tebi nesto iz tanguzije

drugo to sto nam je los kreditni rejting mi ne deluje kao argument, pa sta se cudis prihvati to i guraj. sada ne razumem se u kreditni rejting, ali ako ja vec uzimam kredit i tu mi uzmu genetske analize da bih dobio kredit uz jako ucesce onda meni kao laiku nije jasno nista sa njihove strane zasto oni moraju toliko da se ugrade

pogotovo sto kada uzmes kredit imas jos dosta para koje ti uzmu kao troskove koje za obicnog coveka moze da izadje podosta
Banke odavde se zaduzuju pod losijim uslovima u odnosu na banke u zemljama sa boljim kreditnim rejtingom/zemljama koje imaju evro. Ti losiji uslovi se onda prenose na kupce.

To nije nista novo, u vreme kad je kod nas kamata bila 3% u Svedskoj je bila 1%. Razlika se cak nesto i smanjila u odnosu na period od pre 2008.

Kacio je neko skoro, profit Intese u Hrvatskoj je visi od profita u Srbiji iako je kamata kod nas solidno veca.

A neko ko je agent za nekretnine i pojam stambenog kredita je nesto sto mu se cesto pojavljuje kao tema bi trebalo da zna i ocekuje da ce takve razlike izmedju zemalja postojati.
 
verujem sto pises da je tacno, ali meni kao noobu to i dalje nema smisla jer kod nas su vecinom strane banke pa bih jao bio u faoznu sto medju centralama ne pozajme pare, ali ajd, kontam bankarski sektor je posebna sekta ne mozes protiv njih
 
verujem sto pises da je tacno, ali meni kao noobu to i dalje nema smisla jer kod nas su vecinom strane banke pa bih jao bio u faoznu sto medju centralama ne pozajme pare, ali ajd, kontam bankarski sektor je posebna sekta ne mozes protiv njih
I ja sam prilicno noob tu, ali mislim da nije sve tu do banke. Euribor je kamata po kojoj banke jedne od drugih pozajmljuju novac, sve preko je njihov profit + zastita od rizika. Novac koji na kraju dodje do tebe ne ide bas direktno iz nekog centralnog svetskog trezora te banke, zapravo cesto i sama banka samo uzima pozajmicu koju prosledjuje tebi. Samoj banci ce onaj ko joj pozajmljuje naplatiti vecu kamatu zato sto kredit u Srbiji predstavlja veci rizik nego kredit u Svedskoj.
 
verujem sto pises da je tacno, ali meni kao noobu to i dalje nema smisla jer kod nas su vecinom strane banke pa bih jao bio u faoznu sto medju centralama ne pozajme pare, ali ajd, kontam bankarski sektor je posebna sekta ne mozes protiv njih

Pa plasira se i unutar grupe, ali to su uglavnom neki depoziti/plasmani do 1yr (duze rocnosti se uglavnom rade preko IFIsa tipa EIB,EBRD i sl. posto je tu pricing dobar zbog razvojnog momenta koji promovisu). Ukoliko plasira matica onda uglavnom dolazi pitanje pricinga npr. preko veceg pricinga mozes donekle da izvlacis lokalni profit bez oporezivanja i sl...ima tu mnogo faktora koji uticu na viziju fundinga i pricinga
 
U soku je sto je kamata u zemlji sa nekoliko nivoa nizim kreditnim rejtingom 2% visa nego u Svedskoj? Obrazovan neki covek.
U soku je koliko je kupovina stana u Beogradu nepristupacna prosecnom kupcu. I to je uzeo u obzir samo cene kvadrata i kamatu. Nisam mu ni pricao da su plate daleko nize kod nas, ali ajde da kazemo da vecina stranaca zna da nismo jos dostigli Austriju. Jos da vidi kako izgledaju nasi stanovi i kakve su zgrade i oko zgrada morao bih da mu dam secer i vodu.
 
U soku je koliko je kupovina stana u Beogradu nepristupacna prosecnom kupcu. I to je uzeo u obzir samo cene kvadrata i kamatu. Nisam mu ni pricao da su plate daleko nize kod nas, ali ajde da kazemo da vecina stranaca zna da nismo jos dostigli Austriju. Jos da vidi kako izgledaju nasi stanovi i kakve su zgrade i oko zgrada morao bih da mu dam secer i vodu.
Agent nekretnina koji nije cuo za Numbeo?
 
Ako je u Americi inflacija za taj period 18%, onda su tamo cene kuca jos gore nadmasile inflaciju:


I Nemacka:


Ok, znaci slazemo se da su nekretnine trenutno precenjene i u Srbiji i u Nemackoj i u Americi, i da nije tacno da su poskupele manje od druge robe i samo zato sto inflacija, nego su poskupele znatno vise od toga.

To je trenutna situacija i vrlo realna za ovu godinu. Zahvaljujuci i sajtu cenenekretnina.rs + RGZ imamo dosta jasniju sliku o svemu.

Ono sto je veliki ? sta nas ocekuje do 2027. :ROFLMAO:

Moguci efekat Expo 2027. ne treba potceniti ne zato sto ce izlozba kao takva da donese ne znam koliko turista i para i zarade, nego zato sto ce ozbiljna kolicina para da se nakrade od priprema - i da se zakopaju u nekretnine.
 
Covek poznaje svoje trziste, a ja znam kakva je situacija kod nas tako da nam ne treba numbeo. Bas se trudis da svakog i sve izspinujes, al ne vredi ti :)
Sta spinujem, da je nekretnina dostupnija u odnosu na prosecna primanja u Svedskoj nego u Srbiji? Sto je prilicno poznata cinjenica minimum 3 decenije, ali je sok nekome ko je agent za nekretnine?
 
Sta spinujem, da je nekretnina dostupnija u odnosu na prosecna primanja u Svedskoj nego u Srbiji? Sto je prilicno poznata cinjenica minimum 3 decenije, ali je sok nekome ko je agent za nekretnine?
Spinuješ. Slažem se sa prethodnim komentatorom.

Dakle nije bitno da li agent znao, i da li je to opšte poznato ili ne, već da li je to dobro ili loše što je tako.

Agent se zabezeknuo zato što pretpostavljam da misli da je veoma loše ovo u čemu mi živimo.
 
Spinuješ. Slažem se sa prethodnim komentatorom.

Dakle nije bitno da li agent znao, i da li je to opšte poznato ili ne, već da li je to dobro ili loše što je tako.

Agent se zabezeknuo zato što pretpostavljam da misli da je veoma loše ovo u čemu mi živimo.
Svedjani saznaju da imaju visi standard u odnosu na Balkan (ŠOK/FOTO/VIDEO)

U ostalim vestima, trava je zelena.
 
Mislio sam na taj bust od 12B koji ulece u BG. To realno moze da promeni dosta toga. Plus veci infrastrukturni projekti privlace investitore.

ps: Zlatibor pokidao u julu :D:D:D

Ministri izjavili da neće bust od 12B samo u BG nego u po celoj Srbiji, sad je na tebi Radoviću da nam odgonetneš kao svetski čovek sa "osećajem za feeling" gde će još ići novac ;)

Ne znam na šta tačno misliš kod Zlatibora? Cene apartmana su počele da rastu od FEB-MART otprilike, prvo stidljivo a onda nešto malo jače. Promet je generalno bolji nego prošle godine...to je ono što sam ti ranije govorio da je izuzetno likvidan. Ali nisam zadovoljan prosečnom cenom kvadrata od oko 1.800, dok to ne bude bar 2.200-2.300 ili nešto malo ispod beogradskih cena. Takođe nisam zadovoljan ni tempom gradnje objekata više klase koji itekako fale! Centar i onaj zeleni deo iznad crkve koji zovu Dedinje gde je titova vila jeste skupo...ma da se često u ugovorima upišu cene za 15.000 eur manje nego što stvarno jesu pa onda možda i zbog toga.
A šta misliš da li će i koliki bust biti kad krenu da grade veliki golf teren svetskog takmičarskog nivoa na Ribničkom jezeru i dovrše aerodrom iza Obudojevice za biznis džetove kojim sleću golferi...
 

Zanimljivo. Banke u Hrv pod udarom kritika i preti im se porezima, jer nude bedne kamate narodu za štednju a sa druge strane ih digli u nebesa za kredite.
Sad će kraj sezone, na primorju su se nafatirali parama pa će biti interesantno gde će sa tim novcem, nekretnine teško da će da kupuju.
Sa druge strane i banke imaju višak love, ne trebaju im novi depoziti

 
Vrh