Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije bas tacno, ta opcija je na dosta projekata uvek postojala. Ja sam svoj stan rezervisao jos u Januaru 2022. isplaticu ga tek krajem ove godine.
Fazno plaćanje jeste bilo, ali sada nude 20% odmah i 80% na kraju!! To je velika razlika u odnosu 20+20+20+20+20
 
Fazno plaćanje jeste bilo, ali sada nude 20% odmah i 80% na kraju!! To je velika razlika u odnosu 20+20+20+20+20
Gotovo svaka kupovina na kredit je 10% ili 20% uz predugovor, a 80% na kraju, odnosno kad gradnja dodje do 80%. A cesto je i za kes ista dinamika placanja, uz eventualne popuste ako se uplacuje brze.

Nije BnV jedina novogradnja u gradu.
 
Kaze tekst:
Razlozi za uzlazni trend uključuju viši životni standard i veća primanja
Po čemu se ovo razlikuje od bilo kog momenta mira u ljudskoj istoriji? Ni po čemu.

Biće da su razlozi navedenog nivoa rasta cena nekretnina (ako ga bude) neki drugi.
 
OČEKUJE se da će cijene nekretnina tijekom idućeg desetljeća rasti u prosjeku za devet posto godišnje, prema studiji ekonomskih stručnjaka vodećih njemačkih i švicarskih istraživačkih institucija objavljenoj ovog tjedna.


Jel ovo neka greska u prevodu ili ... jel moguce 9% godisnje narednih 10 godina?

To nije nikakva studija nego anketa.

Anketa nema nikakvu metodologiju niti je poznata lista ucesnika.

Inflatorna ocekivanja iz ove ankete za Juznu Evropu su 8% u 2023, 6% u 2024. i 4% u 2025, a ocekivanje u pogledu rasta cena nekretnina 18% godisnje. To bi znacilo realan rast od 10-14% godisnje samo u naredne tri godine.

Ukratko, obicna besmislica.
 
To nije nikakva studija nego anketa.

Anketa nema nikakvu metodologiju niti je poznata lista ucesnika.

Inflatorna ocekivanja iz ove ankete za Juznu Evropu su 8% u 2023, 6% u 2024. i 4% u 2025, a ocekivanje u pogledu rasta cena nekretnina 18% godisnje. To bi znacilo realan rast od 10-14% godisnje samo u naredne tri godine.

Ukratko, obicna besmislica.
Isti rezultat bi dobili i da su ovde pitali agente za nekretnine, investitore i vlasnike stanova za izdavanje. Ovi nasi bi predvideli i veci rast :)
 
To je ista ona anketa koju si ti pojurio da podelis kada si mislio da govore o rastu na 10-godisnjem nivou :)
Svako sa 2 grama mozga je video da tekst tog clanka nema veze sa naslovom: "Ekstremni rast", a u tekstu "10% za 10 godina". Mrzelo me da trazim originalni clanak, ali sam pretpostavio da je u pitanju neka greska. Ali kao sto rekoh, iako je prevod bio pogresan, ne bih rekao da su pogresno interpretirani podaci daleko od istine :)
 
Nije to anketa gde se Pera, Žika i Mika sa Maricom, Stojom i Žankom između slagalice i dnevnika pitaju za mišljenje, već kvartalno istraživanje sa 133 ekonomska eksperta širom sveta a istraživanje su izvodili zajednički nemački i švajcarski institut
 
Svako sa 2 grama mozga je video da tekst tog clanka nema veze sa naslovom: "Ekstremni rast", a u tekstu "10% za 10 godina". Mrzelo me da trazim originalni clanak, ali sam pretpostavio da je u pitanju neka greska. Ali kao sto rekoh, iako je prevod bio pogresan, ne bih rekao da su pogresno interpretirani podaci daleko od istine :)
Iskreno ideja da ce cene porasti 10% na globalnom nivou za 10 godina je mnogo ludja od ideje da ce rasti 10% godisnje (iako i to deluje slabo ostvarivo). Vec tu je trebalo da ti bude jasno da nesto nije ok.
Srbija je u toj prici beznacajna, to je onako bazicno razumevanje svetskih kretanja.
 
To nije nikakva studija nego anketa.

Anketa nema nikakvu metodologiju niti je poznata lista ucesnika.

Inflatorna ocekivanja iz ove ankete za Juznu Evropu su 8% u 2023, 6% u 2024. i 4% u 2025, a ocekivanje u pogledu rasta cena nekretnina 18% godisnje. To bi znacilo realan rast od 10-14% godisnje samo u naredne tri godine.

Ukratko, obicna besmislica.
U pravu si da je anketa, ali učesnici iste su, iako ne poimence navedeni, kredibilni ekonomski eksperti- ali ne ovi sa foruma poput tebe, Perice i GamblerNBG I sličnih. Da li je moguće da si toliko sujetan da kategorički odbijaš da popijemo bilo kakav racionalan argument koji bi vodio ka daljem rastu cena nekretnina u Evropi, ili je sve što se navede u tom kontekstu besmislica, SNS botovanje I slicno?
 
Nije to anketa gde se Pera, Žika i Mika sa Maricom, Stojom i Žankom između slagalice i dnevnika pitaju za mišljenje, već kvartalno istraživanje sa 133 ekonomska eksperta širom sveta a istraživanje su izvodili zajednički nemački i švajcarski institut
Pun svet eksperata, a imamo ekonomske krize i bankroststva na svakih 10 godina. Ono sto je predvidjeno u onom clanku pomalo odstupa od bilo koje logike, jer je tesko da rast cena u vreme krize i visokih kamatnih stopa bude veci od rasta cena u vreme kad nije bilo krize i kad su bile niske kamatne stope. Ne kazem da nece biti u pravu, ali oni kao razloge u nekim clancima za tu tvrdnju navode da ce kao biti problem zbog ogranicenih proizvodnih kapaciteta poput recimo nedovoljno prostora za izgradnju, sto ima neke logike. Medjutim, imamo nekoliko otvorenih pitanja:
  • Za koga bi se gradilo? Za vecinu evropskih zemalja i SAD se predvidja u narednim decenijama stagnacija broja stanovnika. Neke zemlje ce beleziti blagi rast populacije, neke stagnaciju, neke pad (pricam o Evropi i SAD, ne o Africi), a sve to uglavnom u zavisnosti od migracija, posto je natalitet jako nizak. Za koga bi se gradili toliki stanovi ako se broj stanovnika prakticno ne menja?
  • Ako nekretnine poskupe tipa tih 100% u narednih 10 godina, imamo 2 varijante: da plate prate rast cena nekretnina i da ne prate. Ako prate, to znaci da imamo inflaciju, sto je malo verovatno jer je trenutno svima cilj da obuzdaju inflaciju. Ako ne prate, to znaci da ce biti jos teze da se kupi stan. I ne samo da se kupi, nego i da se iznajmljuje, sto znaci da kirije verovatno nece moci da prate taj rast cena, sto znaci da ce prihodi od izdavanja stana biti mnogo manji nego sada u odnosu na ulozeni novac.
  • U konacnom, cak i da te prognoze i jesu tacne, ko kaze da se one odnose na nasu zemlju? Kad nas su cene nekretnina vec duplo skuplje u odnosu na vecinu drugih evropskih zemalja u odnosu na platu, pa cak i da u drugim zemljama imamo veci rast, pitanje je koliko ovde ima prostora za taj rast cena.
 
Pun forum eksperata, a niko ništa da pogodi...meni u prilog porasta (ili pada) cene više govori podatak to što vlasnik jedne od lepših i investitorima poželjnijih parcela od 10 ari na Zlatiboru, nudi istu njima za 3.000.000 evra (slovima TRI MILIONA evra) po sistemu uzmite ili ostavite, ne interesuje me...nego stotine stranica običnog nadobudnog prepucavanja!

To je 300.000 evra za jedan ar!!!
 
Pun svet eksperata, a imamo ekonomske krize i bankroststva na svakih 10 godina. Ono sto je predvidjeno u onom clanku pomalo odstupa od bilo koje logike, jer je tesko da rast cena u vreme krize i visokih kamatnih stopa bude veci od rasta cena u vreme kad nije bilo krize i kad su bile niske kamatne stope. Ne kazem da nece biti u pravu, ali oni kao razloge u nekim clancima za tu tvrdnju navode da ce kao biti problem zbog ogranicenih proizvodnih kapaciteta poput recimo nedovoljno prostora za izgradnju, sto ima neke logike. Medjutim, imamo nekoliko otvorenih pitanja:
  • Za koga bi se gradilo? Za vecinu evropskih zemalja i SAD se predvidja u narednim decenijama stagnacija broja stanovnika. Neke zemlje ce beleziti blagi rast populacije, neke stagnaciju, neke pad (pricam o Evropi i SAD, ne o Africi), a sve to uglavnom u zavisnosti od migracija, posto je natalitet jako nizak. Za koga bi se gradili toliki stanovi ako se broj stanovnika prakticno ne menja?
  • Ako nekretnine poskupe tipa tih 100% u narednih 10 godina, imamo 2 varijante: da plate prate rast cena nekretnina i da ne prate. Ako prate, to znaci da imamo inflaciju, sto je malo verovatno jer je trenutno svima cilj da obuzdaju inflaciju. Ako ne prate, to znaci da ce biti jos teze da se kupi stan. I ne samo da se kupi, nego i da se iznajmljuje, sto znaci da kirije verovatno nece moci da prate taj rast cena, sto znaci da ce prihodi od izdavanja stana biti mnogo manji nego sada u odnosu na ulozeni novac.
  • U konacnom, cak i da te prognoze i jesu tacne, ko kaze da se one odnose na nasu zemlju? Kad nas su cene nekretnina vec duplo skuplje u odnosu na vecinu drugih evropskih zemalja u odnosu na platu, pa cak i da u drugim zemljama imamo veci rast, pitanje je koliko ovde ima prostora za taj rast cena.
Pa anketa i jeste razdvojila prognoze po regionima, na zapadu i u usa zapravo predvidjaju i najmanji rast, najveci u Aziji koja ce zabeleziti i najveci skok standarda u proseku. Za nas, bilo da spadamo u istocnu ili juznu evropu, za oba predvidjaju rast veci od tih 10%.

Napomenuto je i da govore o nominalnom rastu, sto znaci da ocekuju i visoku inflaciju uprkos prognozama, znaci da realni rast bude manji.

Sve si mogao procitati umesto da ovako pretpostavljas, deljen je link. Jos je bizarnije sto si ti prvi okacio vest a da i dalje nisi procitao o cemu se radi, vec nekoliko postova za redom nagadjas. Cim se vest ne slaze sa onim sto si ti zamislio da je istina, ta vest ne postoji. A kada si mislio da govore o rastu o 10% za 10 godina, nista ti nije bilo nelogicno, iako tako nizak rast nije vidjan bukvalno od kako se cene prate.
 
Pa anketa i jeste razdvojila prognoze po regionima, na zapadu i u usa zapravo predvidjaju i najmanji rast, najveci u Aziji koja ce zabeleziti i najveci skok standarda u proseku. Za nas, bilo da spadamo u istocnu ili juznu evropu, za oba predvidjaju rast veci od tih 10%.

Napomenuto je i da govore o nominalnom rastu, sto znaci da ocekuju i visoku inflaciju uprkos prognozama, znaci da realni rast bude manji.

Sve si mogao procitati umesto da ovako pretpostavljas, deljen je link. Jos je bizarnije sto si ti prvi okacio vest a da i dalje nisi procitao o cemu se radi, vec nekoliko postova za redom nagadjas. Cim se vest ne slaze sa onim sto si ti zamislio da je istina, ta vest ne postoji. A kada si mislio da govore o rastu o 10% za 10 godina, nista ti nije bilo nelogicno, iako tako nizak rast nije vidjan bukvalno od kako se cene prate.
Prosek je dat za regione, sto znaci da neke zemlje u regionu mogu biti iznad proseka za region, a neke ispod. Mi smo u istom regionu sa zemljama koje imaju duplo jeftinije cene nekretnina u odnosu na plate od nas, sto znaci da oni imaju mnogo vise prostora za rast cena od nas, kod nas mislim da je taj prostor maksimalno iscrpljen.
 
Prosek je dat za regione, sto znaci da neke zemlje u regionu mogu biti iznad proseka za region, a neke ispod. Mi smo u istom regionu sa zemljama koje imaju duplo jeftinije cene nekretnina u odnosu na plate od nas, sto znaci da oni imaju mnogo vise prostora za rast cena od nas, kod nas mislim da je taj prostor maksimalno iscrpljen.
Inali su i pre 10 godina pa smo sad ovde :) Kod nas je price-to-income index u skoro istom nivou vec 12 godina, kako to da nije iscrpljen do sad?

Plus, kod nas je prostor za rast plata veci 🤷🏻‍♂️

A i da region stvarno toliko poraste a mi budemo duplo gori od proseka, to je opet veliki rast.

I da, vidim da se gore govori o 100% rasta za 10 godina, ali 10% godisnje 10 godina daje rast od 160%.

Rast od polovine juznoevropskog proseka (7%) bi dao nominalni rast od skoro 100%.

Rast na juznoevrooskom proseku (15%) bi dao nominalni rast od 300%.

Rast na istocnoevrooskom proseku (18%) bi dao ukupan rast od 420%. Pri tom je istocna Evropa vec regija gde se beleze rekordi u cena u odnosu na plate pa su opet predvideli rast.

Tesko zamislivo i naravno da je to samo nagadjanje, ali ako se inflacija ne obuzda, nije potpuno iskljucen scenario.

Disclaimer za sve koji ce se nakace: ja samo prepricavam sta clanak (koji je perica prvi okacio) govori, posto on nece da ga procita, nisu moje cifre i predvidjanja.
 
Poslednja izmena:
Piše da je svoje mišljenje dalo 8000 eksperata iz 130 zemalja i da su oni iz evrope uglavnom negativno ocenili političke sisteme svojih zemalja što nam govori da su neka vrsta opozicije. Takođe napominje se da ih je većina sa doktorskom disertacijom iz ekonomske nauke i da igraju važnu ulogu u akademskoj zajednici svojih zemalja.

Nadam se da će diskutanti sa ovog foruma bar jednom pročitati ovo važno istraživanje pre nego se osmele da bilo šta napišu, zarad zdravog razuma ovog foruma i teme
 
Rast na juznoevrooskom proseku (15%) bi dao nominalni rast od 300%.

Rast na istocnoevrooskom proseku (18%) bi dao ukupan rast od 420%. Pri tom je istocna Evropa vec regija gde se beleze rekordi u cena u odnosu na plate pa su opet predvideli rast.

Tesko zamislivo i naravno da je to samo nagadjanje, ali ako se inflacija ne obuzda, nije potpuno iskljucen scenario.

Nije ni nagadjanje nego obicna besmislica:

- Zapadna Evropa: 1.064^10 = +86% za 10 godina
- Juzna Evropa: 1.184^10 = +441% za 10 godina

Price per sqm city centre (USD)2023 (Numbeo)2033 (Projekcija)
London16,96231,542
Paris13,67325,425
Berlin9,09216,908
Vienna8,42215,662
Amsterdam8,15215,160
Rome8,00743,349
Lisbon6,30834,150
Zagreb4,74925,709
Madrid4,58224,804
Belgrade3,90921,164

Ne znam iz cega su navodno doktori ucesnici ankete, ali ocigledno nisu ucili compounding.
 
Verovatno najvaznije istrazivanje u istoriji covecanstva :) Nista, daj onda 5 stanova :)
Nije u pitanju istrazivanje, nego anketa. I nije 8000 nego 1405 eksperata iz 133 zemlje. Mislim, ne menja to sustinu, ali ajde da budemo precizni.
Ali sama cinjenica da neko predvidja prosecan rast cena neceg za vise od 10% godisnje za period od 10 godina i to u ekstremnim slucajevima kakav god ekstrem bio meni odaje jako neozbiljan utisak. Jezda i Dafina su obecavali tolike kamatne stope. Pa kod nas su cene otisle 100% za 10 godina, to je nenormalni rast, a iznosi "svega" 7% godisnje, maksimalno je za godinu dana poskupelo mozda 20%, i to pod uticajem pranja para, jeftinih kredita, Rusa,..., i sad neko veruje da cemo imati toliki rast u periodu od 10 godina u vreme krize kad su kamate mnogo vece, kad broj Rusa u najbolju ruku stagnira... Ne znam, ko veruje u toliki rast, nek kupi, ja licno ne verujem da za 10 godina cene mogu otici nagore vise od 20-30%, i to u najboljem slucaju (i to recimo nakon pada od 20-30%, pa mozda porastu za 40-50%, pa dodjemo do tih 20-30%) :)
Pa uzmite za primer istocnu Afriku, tu predvidjaju godisnji rast cena od 52.6%, za 10 godina to je rast od 6747%. Posto u Adis Abebi kao glavnom gradu Etiopije (najveca zemlja istocne Afrike) m2 kosta 1,762.50 USD (numbeo), to znaci da ce tamo za 10 godina m2 da kosta 120.000 USD. How yes no :) Mislim da je jasno koliko su ove prognoze neozbiljne, ma od kog god dolazile.
Mislim, ovde se nikad nije dovela u pitanju cinjenica da u dugom roku cene nekretnina (kao i svega drugog) rastu.
Ali, kao sto jeste mozda nerealno da nekretnine poskupe samo 10% za 10 godina, naucna je fantastika da ce poskupeti i peti deo onog sto se predvidja u ovoj anketi. Takodje, vec smo pominjali milion puta cinjenicu da, iako cene nekretnina dugorocno rastu, to ne znaci da nema perioda kad cene stagniraju ili padaju.
Znaci da, cene nekretnina ce rasti, to niko ne negira, ali je pitanje kojim tempom i koliko dugo ce cene stagnirati ili padati (i koliko nisko ce pasti i kad ce ponovo krenuti nagore), ali to ne znaci da je sada idealan period za kupovinu :)
 
Poslednja izmena:
1691379214248.png

 
Poslednja izmena:
Nije ni nagadjanje nego obicna besmislica:

- Zapadna Evropa: 1.064^10 = +86% za 10 godina
- Juzna Evropa: 1.184^10 = +441% za 10 godina

Price per sqm city centre (USD)2023 (Numbeo)2033 (Projekcija)
London16,96231,542
Paris13,67325,425
Berlin9,09216,908
Vienna8,42215,662
Amsterdam8,15215,160
Rome8,00743,349
Lisbon6,30834,150
Zagreb4,74925,709
Madrid4,58224,804
Belgrade3,90921,164

Ne znam iz cega su navodno doktori ucesnici ankete, ali ocigledno nisu ucili compounding.
Činjenica je da će inflacija ostati relativno visoka zbog rata u Ukrajini jer oni (EU) sve troškove rata rešavaju štampanjem para. A to nisu male sume. Mesečno (po priznanju ukrajinskog premijera) za funkcionisanje države plate, penzije itd treba 5 milijardi eura! I to je bez troškova naoružanja i zdravstva itd...
Pošto niko ni ne govori o primirju teško da će do velikog pada inflacije doći na nivo od 2%. Ali velika inflacija ne znači veću potrošnju (smo smo videli dobro na svojoj koži kod Slobe)! Da je inflacija dobra mi bi bili svetski prvaci u ekonomiji.

Ako se obistine ove prognoze, pa to znači da će svaki prosečan penzioner u BG biti milioner i to u dolarima i to samo da ima prosečan stan od 60kvm!!! Pa naši će penzioneri onda da žive na kruzerima!!!
 
Vrh