Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako se uzme u obzir da je ulaganje po kvadratu 700 evra, onda to znači još 10,5 milijardi evra veći bruto domaći proizvod Srbije, naveo je Vesić i dodao da se računa i na 22,5 milijarde evra od kupoprodajnih ugovora, odnosno od prometa nekretniina i više od dve miijarde evra za državu od PDV, poreza na dobit, poreza na prenos apsolutnih prava...
B92: Svi će znati kakav stan kupuju: "Otključava se oko 15 miliona kvadrata za gradnju" VIDEO http://www.b92.net/biz/mojkvadrat/a...-15-miliona-kvadrata-za-gradnju-video-2376074

Evo sad znamo koliko je ulaganje po kvadratu investitora.
 
Skok nezaposlenosti:

Pad BDP-a:

Dinarska inflacija:

Stagnacija plata u dinarima, odnosno pad u evrima:
Ukratko, drasticno smanjen broj kreditno sposobnih da isprate cene, kao i sad?
 
-Nemoguće da nisi pogledao koja je struktura inflacije danas i koji faktori utiču na nju. Ako nisi, pogledaj, možda ti nešto bude jasnije. Dakle tldr.: špekulativne aktivnosti i korpo profit (čak i u EU, posebno kod nas).
Gledao sam i previse, i nije bas jednostavno kao taj tldr.

-Niko ne kaže da je ovo kopija krize iz 2008., to opet stavljaš ljudima reči u usta. Kažem ti koji su (a jako biti) elementi slični.
Pa kada govoris o ‘shvati gde se nalazimo na krivi’ deluje da mislis da je kopija te krize sa istim ocekivanjima. A ja sam ti odgovarao zasto nisu toliko slicni.
-Kakav si trol koji se hvata za tehnikalije, pa naravno da se misli suštinski na visoke kamatne stope, odnosno kao posledicu za nekog ko otplaćuje tu ratu. Ako kamatna stopa poraste sa 0.01 %, na 0.30 % - koga bi bilo briga, iako je to 30x.
Neko ko je 2010. uzimao kredit je imao istu kamatu kao neko ko je 2007. uzimao kredit pa se opet trziste kretalo u potpuno suprotnom smeru.

Ponavljam, kamate u tij krizi nisu bile presudni faktor, sada jesu. I to je glavna primedba na tvoju pocetnu izjavu oko koje se vrtimo.
 
@marketwatcher

Hvala na odgovoru

Nisam se dovoljno precizno izrazio, mislio sam na celokupni pad privrede vise nego samo na pad cene nekretnina

Znam da cene jesu rigidne nadole ali ovo sto trenutno rade svi trgovci mozemo podvesti pod svojevrsan bezobrazluk koji im prolazi iskljucivo zato sto se niko ne buni

Otisao u vazduh magacin municije u nekoj ukrajinskoj selendri, prosecan prodavac bude kao: hej, ovaj peskir ne kosta vise 200 nego 1000 din

To je ta politika cena, sisaj ovce dok cute
 
Inflacija je divljala (i mnogo vise) 2009-2013, dok su cene nekretnina padale.
Divljala je u dinarima, a u dinarima su cene minimalno pale, cak su i povremeno rasle.

Evro inflacija:

Dinarske cene:
 
Kaže ti 2009-2013, ti šalješ 2003-2010...

Stalno radiš cherry picking...
 
To je prosek na nivou drzave, nije sva gradnja u centru Beograda.
Ali, treba uzeti u obzir da sadrži veoma kvalitetno zemljište u velikim gradovima, kao i da obeležava istorijat nastanka ovog dela građevinskog zemljišta, koji izaziva i danas veliki društveni, grupni i pojedinačni interes“, navodi se u obrazloženju zakona uz napomenu da su navedene vrednosti procena, ne precizno utvrđeni podaci.

 
Ali, treba uzeti u obzir da sadrži veoma kvalitetno zemljište u velikim gradovima, kao i da obeležava istorijat nastanka ovog dela građevinskog zemljišta, koji izaziva i danas veliki društveni, grupni i pojedinačni interes“, navodi se u obrazloženju zakona uz napomenu da su navedene vrednosti procena, ne precizno utvrđeni podaci.

Da, i?
 
Ne vredi ljudi, ne može čovek da skonta da uz silnu inflaciju i rast plata od kojih nam prelivaju džepovi stanovi se značajno manje prodaju, a cena ista ili niža.
 
Ma ja hoću da on sam dostavi podatak, jer će tako možda da skapira da je pad bio i u dinarima koje tako potencira.
 
Ma ja hoću da on sam dostavi podatak, jer će tako možda da skapira da je pad bio i u dinarima koje tako potencira.
Cena kvadrata u Beogradu 2009.: 174k
Cena kvadrata u. Beogradu 2011. (maksimum u kriznom periodu): 195k
Cena kvadrata u Beogradu 2013. (minimum u kriznom periodu): 163k

Epilog, pad od 15% u odnosu na maksimum cena iz 2011. i 7% u odnosu na pocetak krize.

Sve to za 5 godina ekonomskog posrtanja po svim parametrima.

Neka svako izvuce sopstvene zakljucke.
 
Cena kvadrata u Beogradu 2009.: 174k
Cena kvadrata u. Beogradu 2011. (maksimum u kriznom periodu): 195k
Cena kvadrata u Beogradu 2013. (minimum u kriznom periodu): 163k

Epilog, pad od 15% u odnosu na maksimum cena iz 2011. i 7% u odnosu na pocetak krize.

Sve to za 5 godina ekonomskog posrtanja po svim parametrima.

Neka svako izvuce sopstvene zakljucke.
I sad, kad smo ustanovili da je bio i pad u dinarima veći od 10 %...

I kada smo ustanovili koliko je dinar oslabio u odnosu na evro... (~30 %)

I kada smo valjda (odavno) ustanovili da je većina stvari zakucana za evro... u suprotnom bi sada navodili cenu kvadrata u dinarima...

Šta zaključujemo dobri moj Defke?

Hoćeš sada da udariš retoriku "dinar je zvanično sredstvo plataćanja u Republici Srbiji'?
 
I sad, kad smo ustanovili da je bio i pad u dinarima veći od 10 %...

I kada smo ustanovili koliko je dinar oslabio u odnosu na evro... (~30 %)

I kada smo valjda (odavno) ustanovili da je većina stvari zakucana za evro... u suprotnom bi sada navodili cenu kvadrata u dinarima...

Šta zaključujemo dobri moj Defke?

Hoćeš sada da udariš retoriku "dinar je zvanično sredstvo plataćanja u Republici Srbiji'?
Da je sada kada i evro slabi, a nemamo ni priblizno isti pad ekonomske aktivnosti nerealno ocekivati bog zna kakav pad u evrima?

Ili opet ja ne vidim ‘siru sliku’?
 
Pa nemamo još uvek isti pad ekonomske aktivnosti. O tome ti pričam kad ti kažem da skapiraš gde smo u ovom trenutku.

No dobro, ne može nedelja da se provede na forumu.
 
Pa nemamo još uvek isti pad ekonomske aktivnosti. O tome ti pričam kad ti kažem da skapiraš gde smo u ovom trenutku.

No dobro, ne može nedelja da se provede na forumu.
Pad nije garantovan niti inflacija suzbijena. Nije isto mesto.

I opet, stagnacija cena je realan pad. Nominalni pad od 10% je realnih 20-30% za sad. Tu se izgleda najvise ne razumemo, jer ja nigde ne tvrdim da ‘cene mogu samo gore’. Osporavam samo ocekivanja koliko mogu dole.

A iste stvari na kraju i @marketwatcher tvrdi, te mi je nejasno oko cega se raspravljamo.

Ne bih ocekivao pad cena u maloprodaji.

Ne bih ocekivao ni znacajan pad cena novogradnje u izgradnji - znacajan deo su vec prodali, traznja jos uvek postoji, trece kako bi objasnili kupcima koji su kupili po vecoj ceni da sad prodaju po manjoj. Tzv. prodajne akcije sa manjim popustima vec gledamo, ali ne bih ocekivao vise od 5-10%. Ono sto sledi, i sto se takodje vec desilo, jeste pad ponude. Eventualni pad cena bi se mogao ocekivati tek sa potpuno novim projektima, kad krene oporavak.
 
Resenje za pad traznje: "Ne prodavati po niskoj ceni". i samim tim cena nece pasti. Kako se ljudi ranije toga nisu setili, recimo tokom prosle krize :)
Ajd prvo nauci koja je razlika izmedju prosle i ove krize.
Cuo si za inflaciju i deflaciju.
Kada savladas te pojmove mozemo da nastavimo.
 
Pad nije garantovan niti inflacija suzbijena. Nije isto mesto.

I opet, stagnacija cena je realan pad. Nominalni pad od 10% je realnih 20-30% za sad. Tu se izgleda najvise ne razumemo, jer ja nigde ne tvrdim da ‘cene mogu samo gore’. Osporavam samo ocekivanja koliko mogu dole.

A iste stvari na kraju i @marketwatcher tvrdi, te mi je nejasno oko cega se raspravljamo.
Ni ja ne tvrdim da će da idu naglo dole uopšte, štaviše svaki put ponavljam da ima i kontra uticaja.
 
Raspravljamo da li će se videti ili neće pad na cenama stanova. Ono što je činjenica da se pad prometa već vidi.
2.) Pogledajte samo uslove koje nude investitori sada... (Čak i baner na ovom forumu) - piše Rezervisi sada isplati na kraju!!
(Zašto mislite da tu opciju nude?) Pa to pre 1 ili 2 godine nisi mogao ni da sanjaš! Bilo je ili pare na sunce ili šetaj.
Ovo je mera koja investitore nista ne košta, lepo zvuči u marketingu a ne moraju da daju popuste!
3.) Pogledajte BW do sada najniža cena za garsonjeru je bila 159k. Sada reklamiraju za "letnji mix stanova" cene od 149k... I dalje jako visoko ali pomak se mali vidi. Plus sto i BW nudi da platite 20% odmah a 80% pri useljenju!
4.) Garsonjere u centru grada pre nisi mogao ni da vidiš u Halooglasima a sad vas zovu da dođete da pogledate.

Govorim o novogradnji.

E sad da li će i koliko doći do pada cene-niko ne zna.
Ja mogu da kažem s Zapadnog iskustva da je došlo do pada od 10-15% i tu se zaustavilo i to govorim za normalne stanove od 60kvm ne za fudbalska igrališta od preko 100kvm.
I da do pada ne dodje kupci će imati mnogo bolju ponudu stanova, i flexibilne uslove plaćanja. Čak i da ostanu iste cene-sa flexi uslovima plaćanja i boljim izborom stanova kupci su već na dobitku! (Da ne mora da se stan kupi samo na osnovu rendera i to brže nego hleb da kupujete)!
 
piše Rezervisi sada isplati na kraju!!
(Zašto mislite da tu opciju nude?) Pa to pre 1 ili 2 godine nisi mogao ni da sanjaš! Bilo je ili pare na sunce ili šetaj.
Nije bas tacno, ta opcija je na dosta projekata uvek postojala. Ja sam svoj stan rezervisao jos u Januaru 2022. isplaticu ga tek krajem ove godine.
 
OČEKUJE se da će cijene nekretnina tijekom idućeg desetljeća rasti u prosjeku za devet posto godišnje, prema studiji ekonomskih stručnjaka vodećih njemačkih i švicarskih istraživačkih institucija objavljenoj ovog tjedna.


Jel ovo neka greska u prevodu ili ... jel moguce 9% godisnje narednih 10 godina?
 
Vrh