Šta je novo?

Cene nekretnina

U čemu je fora?

Mora biti neka fora, ova cena baš odskače. 2500e za kvadrat u centru??
Bukvalno sam u šoku, 2500€/m2 za salonca sa parkingom u strogom centru grada???

PS: Imam subjektivan osećaj da je u poslednjih mesec dana oglašeno dosta stanova od strane agencija, da li možda neko ima podatak koliko je stanova bilo u oglasima tipa nekretnine.rs u julu prošle godine za Bg?
 
Bukvalno sam u šoku, 2500€/m2 za salonca sa parkingom u strogom centru grada???

PS: Imam subjektivan osećaj da je u poslednjih mesec dana oglašeno dosta stanova od strane agencija, da li možda neko ima podatak koliko je stanova bilo u oglasima tipa nekretnine.rs u julu prošle godine za Bg?
Moj prvi impuls je da postoji neki pravni problem.

Ili to ili vlasnika jure zelenaši zbog duga na kocki. 😂
 
Bukvalno sam u šoku, 2500€/m2 za salonca sa parkingom u strogom centru grada???

PS: Imam subjektivan osećaj da je u poslednjih mesec dana oglašeno dosta stanova od strane agencija, da li možda neko ima podatak koliko je stanova bilo u oglasima tipa nekretnine.rs u julu prošle godine za Bg?
TA Peć?
 
Bogami bilo je prošle godine 4. sprat bez lifta pa kad ne može da se proda, dignu cenu. 😁 Sad izgleda da manje ima tog ludila. Ili stoji duže ili ide u rikverc što reče neki. 😁
 
U čemu je fora?

Mora biti neka fora, ova cena baš odskače. 2500e za kvadrat u centru??
Nema CG, već TA ili da lozite! Zgrada min 100 godina stara, znači Energetski pasoš Š kategorija. Pod i plafoni nisu betonske ploče već drvene grede ( čuješ sve kad komšija hoda). Nema lift. Kvadratura prevelika. Nije pogodno za Stan na dan. Kuhinja i kupatilo temeljno renoviranje min 35k plus.
Stanje fasade zgrade upitno. Krov isto...
Lokacija super ali da je 40-50kvm sa CG.
Ovako ne vredi mnogo kao investicija samo da neko živi tamo fizički.
 
To je danas plus, jer niko neće da plaća grejanje leti, a struja džabe. Ovaj stan je srpski san.
Srpski san još par godina do Zelene Agende. A posle kad dodje naređenje da se mora podići energetski razred, biće kuku Lele.
Počelo je s klima uređajima da se sklanjaju s fasada, sledeće je izolacija i bolji prozori (prvo uz subvencije kao sada, a posle pod mora)!
Samo ko želi tamo da živi. Rupa bez dna što se izdataka tiče!
 
Srpski san još par godina do Zelene Agende. A posle kad dodje naređenje da se mora podići energetski razred, biće kuku Lele.
Počelo je s klima uređajima da se sklanjaju s fasada, sledeće je izolacija i bolji prozori (prvo uz subvencije kao sada, a posle pod mora)!
Samo ko želi tamo da živi. Rupa bez dna što se izdataka tiče!
U pravu si ti. 100%.

Međutim mislim da nema ništa od energetskih pasoša. Npr. godinama stoji obaveza termičkih pregleda da vraćaju aute sa uvećanom emisijom izduvnih gasova. I primena se odlaže svake godine da se narod ne bi pobunio. Narod prosto neće katalizatore i sada je primena opet odložena do leta 2025.

Ej primena zakona odložena uredbom MUP-a. Umobolno.
 
U pravu si ti. 100%.

Međutim mislim da nema ništa od energetskih pasoša. Npr. godinama stoji obaveza termičkih pregleda da vraćaju aute sa uvećanom emisijom izduvnih gasova. I primena se odlaže svake godine da se narod ne bi pobunio. Narod prosto neće katalizatore i sada je primena opet odložena do leta 2025.

Ej primena zakona odložena uredbom MUP-a. Umobolno.
Čuj ko hoće da se kocka s 300k eura pa da se nada da neće početi primena zakona ok. Ja lično mislim da je to prevelik novac da se kockam i da svake godine čekam novu uredbu.ili da spremim 100-150k za podizanje energetskog razreda.
Pazite država je vrlo revnosna kad joj je u interesu. A ovo im jeste u interesu jer će za relativno male novce investitori da se dočepaju premium lokacija. U svim centrima gradova su više manje stare zgrade. Pa će lepo reci ili sam Dizi energetski razred ili prodaj za 1000 e po kvm. A onda će da nikne velelepna zgrada za samo 7k po kvm.
 
Čuj ko hoće da se kocka s 300k eura pa da se nada da neće početi primena zakona ok. Ja lično mislim da je to prevelik novac da se kockam i da svake godine čekam novu uredbu.ili da spremim 100-150k za podizanje energetskog razreda.
Pazite država je vrlo revnosna kad joj je u interesu. A ovo im jeste u interesu jer će za relativno male novce investitori da se dočepaju premium lokacija. U svim centrima gradova su više manje stare zgrade. Pa će lepo reci ili sam Dizi energetski razred ili prodaj za 1000 e po kvm. A onda će da nikne velelepna zgrada za samo 7k po kvm.
Znam, ali zašto ne počnu primenu zakona o tehničkim pregledima? Isto tako možeš da kažeš državi je u interesu da trošak posedovanja polovnih automobila poraste, pa da više ljudi kupuje nove automobile. Ali ova država je populistička.
 
Čuj ko hoće da se kocka s 300k eura pa da se nada da neće početi primena zakona ok. Ja lično mislim da je to prevelik novac da se kockam i da svake godine čekam novu uredbu.ili da spremim 100-150k za podizanje energetskog razreda.
Pazite država je vrlo revnosna kad joj je u interesu. A ovo im jeste u interesu jer će za relativno male novce investitori da se dočepaju premium lokacija. U svim centrima gradova su više manje stare zgrade. Pa će lepo reci ili sam Dizi energetski razred ili prodaj za 1000 e po kvm. A onda će da nikne velelepna zgrada za samo 7k po kvm.
Velelepna može da bude samo ako se bude postojeći predratni stil poštovao kao recimo na ovoj slici (zgrada kod parka kod Kalenić pijace)
Ki_1.jpg

...a to se mora utvrditi nekim komisijama za estetiku kao što ima Pariz, inače opet rizikujemo krezube i ćelave investitore da zajašu lokacije, a to znači uštede i ružne skoro Standard zgrade!
 
Znam, ali zašto ne počnu primenu zakona o tehničkim pregledima? Isto tako možeš da kažeš državi je u interesu da trošak posedovanja polovnih automobila poraste, pa da više ljudi kupuje nove automobile. Ali ova država je populistička.
Zato što se radi o malim parama i malom procentu ljudi a jeftino kupe kao što ti kažeš populistički glas.
Video si kad se radi o velikim parama (na primeru frilensera) da su za godinu dana sve doterali u red, ili DOO ili pausal ili prijava poreza preko sajta. Za god dana i stroga primena i kontrola. Ali radilo se o mnogo para. I ovde se radi o velikim parama. Ako nekom uzmu Yuga koji vredi 300 e taj neće da kupi novi auto vec opet krš od 1200 e. A izgubili su 4 glasa (porodica).
 
Zato što se radi o malim parama i malom procentu ljudi a jeftino kupe kao što ti kažeš populistički glas.
Video si kad se radi o velikim parama (na primeru frilensera) da su za godinu dana sve doterali u red, ili DOO ili pausal ili prijava poreza preko sajta. Za god dana i stroga primena i kontrola. Ali radilo se o mnogo para. I ovde se radi o velikim parama. Ako nekom uzmu Yuga koji vredi 300 e taj neće da kupi novi auto vec opet krš od 1200 e. A izgubili su 4 glasa (porodica).
Možda. Međutim i frilensera je bilo malo na ukupnu populaciju plus vlast u tim situacijama uvek ide na to da zavadi siromašne i "bogate" frilensere.

Energetski pasoši bi pokrivali celu zemlju. Sumnjičav sam jako. Vrlo retko Srbija donosi takve odluke koju idu uz dlaku svima.
 
Možda. Međutim i frilensera je bilo malo na ukupnu populaciju plus vlast u tim situacijama uvek ide na to da zavadi siromašne i "bogate" frilensere.

Energetski pasoši bi pokrivali celu zemlju. Sumnjičav sam jako. Vrlo retko Srbija donosi takve odluke koju idu uz dlaku svima.
Dobro. Onda kupi. I dalje mislim i sa i bez energetskog pasoša taj stan je rupa bez dna što se tiče izdataka. Tek kad udjes videćeš...
Bolje 50kvm u K-distriktu nego 100kvm ovde.
 
Energetski pasosi su nesto sto nas ceka definitivno (vec je i donet zakon), samo sto to nece biti implementirano danas za sutra, nego postepeno, godinama (mozda budemo imali i odlaganja), metodom kuvanja zabe.
 
Poslednja izmena:
O kakvom energetskom pasošu ti pričaš čoveče, 50% stanova u Beogradu koji se prodaju po ceni od 2k-2.5k€/m2 izgledaju kao Mariupolj posle bombarodavanja. Prošle nedelje je kolegenica dobila “NEVEROVATNU” ponudu za Mirijevo od 2k€/m2. Nameštaj u stanu izgledao kao da ga je Hajduk Veljko unosio, a zgrada kao da je gradjena za Anatolijske Grke nakon prvog Balkanskog rata. Vradovic tvrdi da je 2k€/m2 za Mirijevo realna cena, a ti tvrdis da je navedeni stan sa linka rupa. Dogovorite se u centrali pre nego što komentarišete.
 
Jel zna neko kako ce se uopste gledati taj energetski pasos, na osnovu cega? Kod mene recimo u zgradi je sendvic zid (2 reda cigli sa kamenom vunom izmedju), i plus imam pvc prozore. Jeste starogradnja, ali cenim da je izolacija sasvim dobra. Koje to zgrade mogu biti problematicne u pogledu tog energetskog pasosa? Sta bi trebalo da rade da bi to poboljsale? Da stavljaju stiropor izolaciju i pvc?
 
Međutim mislim da nema ništa od energetskih pasoša. Npr. godinama stoji obaveza termičkih pregleda da vraćaju aute sa uvećanom emisijom izduvnih gasova. I primena se odlaže svake godine da se narod ne bi pobunio. Narod prosto neće katalizatore i sada je primena opet odložena do leta 2025.
Ja bih ovima sto purnjaju i guse vozila i putnike iza sebe, nabio taj auspuh u facu i ostavio minut.
Sledeci put 2 minuta, pa 3, pa 5, i tako da raste po fibonacijevom nizu.
Ne mora nista da placa, samo ovo, jer ako on gusi ove iza, red je da i on oseti svoje "izduvne gasove".
 
Ko od vas patricija ima "privilegiju" da se provoza gradskim prevozom u ova vremena ima priliku da vidi koliko je toga klimatizovano u odnosu na prosla vremena i time jednostavno proceni stanje plebejskom mu counterpart-a. Sve ce svrnuti, pitanje je vremena.
 
Vezano za Euribor, neko je skoro delio prognozu kako ce do 2025. godine Euribor pasti na 2%. A kao izvor je uzeo neki sajt koji je daleko omasio sa svojim prognozama za 2023. godinu.
Uglavnom, evo jos par nekih procena vezano za Euribor:
1690240208858.png


1690240243316.png


Uglavnom, kao sto smo vec pisali, racunajte na to da verovatno nikad vise u istoriji necemo imati niske kamatne stope kao sto smo imali proteklih godina. Kamatne stope mogu pasti max 1% u odnosu na trenutni nivo u narednih 10 godina i to je verovatno to sto se tice pada kamatnih stopa (pre tog pada cemo imati i dalje manji rast).
Cak i OECD prognozira da pre kraja 2024. nece biti pada kamatnih stopa (https://data.oecd.org/interest/long-term-interest-rates-forecast.htm)
1690240953219.png

Pa vi vidite da li ce novac i dalje biti obezvredjen, da li treba bezati iz kesa i kako ce to uticati na cene nekretnina.
 
Poslednja izmena:
Na jednom drugom forumu sam procitao jedan zanimljiv pogled na celokupnu situaciju sa inflacijom, kamatama, kreditima, nekretninama (nije rekao nista novo, ali eto samo malo drugaciji pogled).
Sta se desilo 2008. godine? Osoba A je uzela kredit od 100k evra, doslo je do krize, cena nekretnine je pala na 70k evra, a osobi A je ostao kredit od 100k evra, a vrlo cesto se zbog krize desavalo i da osoba A ostane bez posla, sto je bio veliki problem.
Isto to je trebalo da se desi i 2020. godine. Medjutim, centralne banke su odlucile da inflacijom pomognu duznicima i na taj nacin odloze ili amortizuju krizu. Osoba B koja je uzela kredit recimo 2020. godine od 100k evra sad ima nekretninu koja vredi tipa 150k evra, pa sad i da dodje do krize, i da padne cena nekretnina 30%, i da osoba B ostane bez posla, osoba B i dalje ima mogucnost da proda svoju nekretninu po visoj ceni nego sto je kupila, da vrati kredit, i da joj nesto i ostane.
Naravno, ovo je plasticni primer, ali kapirate poentu.
Na jednom drugom forumu jedan clan je napisao da mu je rata kredita skocila sa tipa 150 evra na 250 evra, ali to je i dalje nize od kirije koju bi placao da nije pod kreditom. S obzirom na to da kamatne stope verovatno nece padati u narednim decenijama u nekoj znacajnijoj meri, cak i da mu ostane ova rata, on je finansijski Ok.
Ukratko, svet je bio na ivici krize i neko je odlucio da je bolje da inflacijom zamaskira ili odlozi ili amortizuje udarac krize. Drugim recima, centralne banke su inflacijom spasile kreditne duznike, a troskove krize su umesto njih podneli oni koji su imali kes. Onaj ko je uzeo ranije kredit pre nego sto je krenula inflacija jeste dobro prosao, jer sad i da padnu cene, onaj ko je kupio stan pre tipa vise od 2-3 godine je definitivno u plusu, a vrednost nekretnine cak i u slucaju pada cena ce mu biti veca od vrednosti kredita.
Medjutim:
  • To sto je neko ranije kupio stan i sad mu se isplatilo, ne znaci da je bio pametan, nego je imao srece. Da nije bilo inflacije sad bi verovatno izlazio na ulice da protestuje zbog svajcarace, euribora ili cega vec. Jer kao sto sam rekao, niste vi bili pametni, nego su vas centralne banke spasile. Ne pricam o tome da vrednost nekretnina dugorocno raste, da se moze zaradjivati od izdavanja, pricam o ovom rastu od 20-30% godisnje koji smo imali, i koji verovatno nikad vise necemo imati u istoriji.
  • To sto je neko u plusu jer je kupio stan i sad mu vredi vise nego ranije ne znaci da ce u plusu biti bilo ko ko kupi stan bilo kada po bilo kojoj ceni. Kao sto, npr. to sto je neko kupio Bitcoin za 100 USD, pa ga prodao za 60k USD ne znaci da se sada isplati kupiti Bitcoin. Ne kazem da ce neko biti u minusu ako kupi Bitcoin ili nekretninu, ali na enorman profit od te kupovine se moze zaboraviti, a i pitanje je da li se uopste i koliko moze biti u plusu ako se kupuje na kredit sa ovim cenama i kamatama. Iz ove perspektive je kupovina nekretnine pre 2-3 i vise godina bila pun pogodak, ali sa ovim cenama i kamatama, pitanje je koliko je isplativo.
Uglavnom, budite svesni da ono sto smo imali protekle decenije je nesto sto se verovatno nikad nece ponoviti. Nisam vise u prici oko ekonomije, ali verujem da u mnogim udzbenicima iz oblasti ekonomije ovaj period se opisuje kao period kad smo doziveli mnogo toga sto nikad u istoriji nismo imali, ekstremno niske kamatne stope, helikopter novac,...
Mislim da ono sto cemo imati narednih nekoliko godina, bez obzira da li ce to biti stabilizacija, pad ili rast cena (ja licno mislim da cemo imati pad), jeste nesto sto ce vratiti trziste na neki kolosek nakon ovog soka koji je doziveo. Jer prilicno sam siguran da je trenutno trziste totalno van ravnoteze, i trebace vremena da se vrati u ravnotezu.
 
Poslednja izmena:
Vrh