Šta je novo?

"BW Residences" - Beograd na vodi [ Stambeni kompleks | 68 000 m²]

Dobro zapazanje stf...

Meni se cini da sto se tice kritika urbanizacije amfiteatra imamo 3 grupe kriticara:

prva grupa, koja je protiv koncepta BNV. Za tu grupu je svaka zgrada, ulica, ograda na promenadi i terasa na stambenoj zgradi pogresna jer se ne slazu sa konceptom.

druga grupa (gdje sam i ja), koja se slaze sa konceptom ali nalazi nedostatke u razradi koncepta. Recimo, raspored saobracajnica, profili saobracajnica, visine zgrada i njihov polozaj, itd...

i treca grupa...kojoj je sve dobro izuzev detalja. Ne valja ovjetljenje na promenadi, kuhinja u zgradi je preblizu hodniku, guzva je za kupovinu stanova i slicno...
 
stf":1eoxpp32 je napisao(la):
relja":1eoxpp32 je napisao(la):
Ko će ovim ljudima da čisti sneg sa terasa?
:)

Будући да си инжињер, ово ћу схватити као шалу боцкалицу, јер је просто невероватно да ти, од свих овде, поставиш такво питање.

Игром прилика, упознао сам инвеститора који у Београду продаје станове за 1800-2000 евра/м2, а који имају у стандардној опреми зграде грејаче олука, подно грејање тераса и тротоара испред зграде. Нема лопатања. Нема снега.


Budući da si, pre stupanja u partiju, završio škole i naučio da čitaš, ne mogu da shvatim da tako citiraš i komentarišeš a da si preskočio i ovo:
viewtopic.php?f=20&t=3466&start=175#p352356

Postoji razlog zašto se zgrade ovakvog oblika zamišljaju i grade na istaknutim lokacijama negde na moru, a ne u krajevima kao što je naš Beograd.


Kako li ćeš tek da objasniš žičaru ili Donji grad ? :roll:
 
Друже Реља,

30% "нашег Београда" је изграђено баш тако - дифолт зградама које су изграђене на идентичан начин у десетине других градова у потпуно различитим климатским и географским срединама. Причам, наравно, о урбанистички најхваљенијој трећини града - Новом Београду. Парадокслано, зар не?

Игром случаја, био сам у две бруталистичке зграде СФРЈ периода које у склопу станова имају велике каскадне терасе по угледу на ове (Рудо и ГЦ Вождовац), и био сам на тим терасама. Нису оне ништа прилагођеније "нашем" Београду од ових овде. Онда се поставља питање: А шта је то заправо "наш Београд"? Архитекрура А блока? Белвил? Савада? Вест?

Олакшавајућа околност је да је ово 21. век и нема тога што технологија градње не може да предупреди. Ја сам се надовезао на констатацију за снег на терасама, а та констатација је - глупост, будући да је лако решив проблем. Ако се граде луксузни станови, онда ће да се граде најновијим луксузним материјалима одличне термичке заштите. А грејање и хлађење се може извести топлотним пумпама и на тај начин не оптеретити градску енергетску инфраструктуру.
 
Да сумирам став који провејава Беобилдом: Београд је једно велико срање, у којем ионако ништа не ваља, то је једна велика фавела, групација бесциљно и бесмислено подигнутих објеката нулте естетике, и уопште није битно шта ће се и како у Београду градити (или, ајде, битно је, ал није баш много), јер је ионако, дабоме, град већ исувише - усран.

Алал вам вера, беобилдаши :pob:
 
stf":cfxn0kk4 je napisao(la):
Друже Реља,

30% "нашег Београда" је изграђено баш тако - дифолт зградама које су изграђене на идентичан начин у десетине других градова у потпуно различитим климатским и географским срединама. Причам, наравно, о урбанистички најхваљенијој трећини града - Новом Београду. Парадокслано, зар не?

Игром случаја, био сам у две бруталистичке зграде СФРЈ периода које у склопу станова имају велике каскадне терасе по угледу на ове (Рудо и ГЦ Вождовац), и био сам на тим терасама. Нису оне ништа прилагођеније "нашем" Београду од ових овде. Онда се поставља питање: А шта је то заправо "наш Београд"? Архитекрура А блока? Белвил? Савада? Вест?

Олакшавајућа околност је да је ово 21. век и нема тога што технологија градње не може да предупреди. Ја сам се надовезао на констатацију за снег на терасама, а та констатација је - глупост, будући да је лако решив проблем. Ако се граде луксузни станови, онда ће да се граде најновијим луксузним материјалима одличне термичке заштите. А грејање и хлађење се може извести топлотним пумпама и на тај начин не оптеретити градску енергетску инфраструктуру.


Prvo - sa druže se obraćaj partijskim drugovima, ja nisam član ni jedne partije, pa ni te tvoje.

Drugo - tvoje branjenje jedne gluposti tako što ćeš kao argument potezati glupost iz prošlosti, i nije neka argumentacija.

Treće, možeš ti sam sebi postaviti pitanje šta je "naš Beograd" i pri tome misliti samo na zgrade, ali ja pod "naš Beograd" nisam mislio na zgrade koje su ljudi zamislili i izgradili, nego na klimu koja ovde vlada i nije ista tokom cele godine pa tako i nije uvek kao na renderima BnV.

Gledam Rudo na Bing-u i nešto ne vidim da su te kaskade u upotrebi kao terase stanova. Ima divlje gradnje na njima, ima starog nameštaja i sl, ali nešto ne vidim baštenski nameštaj i saksije.

Četvrto - Da, tehnička rešenja postoje. Molim te proveri preko svojih veza u partiji da ti potvrde da li su predviđena projektom ovih zgrada koje su sve u terasama i prozorima.
 
Dobro pitanje je postavio Bojan Kovacevic: Ko je ovo trazio? Ko je trazio novi indentitet Beograda?

Trazili su gradjani Beograda i Srbije svojim demokratskim glasanjem u nekoliko izbornih ciklusa i nivoa...

Borci za demokratiju, pa sto ne branite demokratiju u svom izvornom obliku, pravo glasa, svi smo jednaki i te fore?! Ili ste demokrate samo kad "vasi" pobedjuju i vladaju?

To nije demokratija to je licemerje i svet se polako oslobadja tog zla i ludila...

Mozete vi koliko hocete ovo da nazivate promasenom temom i politizacijom, ali sve oko BNV je odavno sociologija, antropologija, politika... Ovde je najmanje strucnosti... Evo vec par dana pokusavam da dobijem primerke neke prihvatljive stambene zgrade kao kontra predlog ovoj "gnusnoj mediteranskoj arhitekturi" i svi se femkate, te fakulteti, parkovi, opera...

Ne svidja mi se ovako zamisljeni BNV, ali sam svestan kapaciteta srpskog drustva i za razliku od vas vecine mirim se i prihvatam te kapacitete, jer to je demokratija kojoj slavimo danas 15. rodjendan...
 
Po toj "logici", glasači SNSa su glasali i za gej paradu, i za smanjenje plata i penzija, za ukidanje subvencija za vrtiće, pritiske na novinare, na zaštitnka građana i poverenika za informacije, da plaćaju notare...

To što ti Feanore pričaš je isto što pričaju i funkcioneri SNSa: "za nas su glasali pa imamo odrešene ruke da radimo šta hoćemo".
Ja sam čuo čoveka na radiju kako to kaže (već sam i to spominjao na ovoj temi).

E pa, nije tako. Možda ti to tako shvataš, ali to tako ne ide.
 
@Феанор,

Вишепартијски систем је у Србији уведен Уставом из 1990. године, дакле - демократији (формално) славимо 25. рођендан.

И - наравно - грађани нису изгласали БнВ. С тим пројектом СНС је изашао на изборе у Београду и глатко их изгубио од Ђиласа. Наредни, превремени градски избори одржани су "у пакету" са парламентарним на којима је СНС имао толику подршку, да би добио градске и са програмом рушења Врачара и Звездаре зарад претварања у парк. Већ та превременост градских избора, условљена политичком трговином са Дачићем - дугогодишњим оданим Ђиласовим партнером - поприлично је у супротности с демократским принципом.

Другим речима, немамо ми демократију, имамо дефакто феудализам, што дешавања у вези с пројектом Београд на води и потврђују.

И не мораш да пишеш да ти се "не свиђа овако замишљени БнВ", јер ценим да то заправо и није истина. У најмању руку, у психолошком смислу осећаш задовољство због њега, тј. што ти омогућава да себе издигнеш као супериорног у односу на нас, наивне и несвесне капацитета српског друштва.
(Гледао сам тај филм и пре 20 година: један ми је на факсу рекао: "Видећемо где ћеш ти бити за десет година, а где ја". Чињеница је да појма немам где је он сад.)
 
@ Пантографе

Ја сам стекао потпуно супротан форумски став - да је Београд био друштвено урбанистичко савршенство, Београђани су живели у Утопији и онда су кроз међудимензинални портал дошли неки страшно зли ванземаљци да то све упропасте. Тај став је праћен константим двоструким аршинима по ама баш свим питањима - од правног, преко урбанистичког, до естетског.

Када говоримо о начину добијања власти у Београду, и колико је она 2012 била као, ван демократских принципа, треба премотати још пар година у прошлост и закључити да је ДС изгубио још предходне изборе на ободима града и на власти га је држао Врачар/Звездара/НБГ, општине на чији је развој одлазила апсолутна већина средстава градског буџета. На то треба додати и стратешко цепање Сурчина од НБГ-а који је у датом моменту а и данас најмање потребна нова општина, а то је тада значило уместо једне, две ДС општине.

@ Друже Реља

Само сам констатовао да у том "твојем Београду" на који се позиваш већ постоје у функцији решења која се овде критикују, функционална решења изграђена у време када је београдси урбанизам доживљавао своје најсветлије дане.

Ово су двоструки аршини о којима ја овде причам, а од којих пати све више чланова форума. Идентично архитектонско решење може бити и најбоље и најгоре, зависно од тога шта ти одговара у датом моменту?
 
@SNSSTF

Otkucao si nešto što nije tačno. U Beogradu postoje zgrade koje po obliku pomalo liče na ove vaše, ali je zapravo sve različito.

I daj, smisli nešto novije od "dvostrukih aršina", "licmerja", "histerisanja", "onanisanja"... evo, tvoj predsednik koristi "zatucanost", to nisi koristio.
 
relja":34yxp91p je napisao(la):
Po toj "logici", glasači SNSa su glasali i za gej paradu, i za smanjenje plata i penzija, za ukidanje subvencija za vrtiće, pritiske na novinare, na zaštitnka građana i poverenika za informacije, da plaćaju notare...

To što ti Feanore pričaš je isto što pričaju i funkcioneri SNSa: "za nas su glasali pa imamo odrešene ruke da radimo šta hoćemo".
Ja sam čuo čoveka na radiju kako to kaže (već sam i to spominjao na ovoj temi).

E pa, nije tako. Možda ti to tako shvataš, ali to tako ne ide.

Pa zapravo glasali su za sve sto je pre izbora neko najavio... Kao i za sve sto je od jedne do druge pobede uradio... Da, glasaci koji su na poslednjim vanrednim izborima glasali za SNS glasali su i za gej paradu iako je nije bilo u obecanjima 2012. bilo je parade u medjuvremenu i svako ko je glasao za SNS automatski podrzava to...

Ja vidis izbore vidim tako, neko uradi nesto sto mi se ne svidja (dovoljno je jedna stvar, ako je strateska) i na sledecim izborima ga kaznim, makar glasao za NOPO... Da mi svi dovodimo svaki put nekog novog, stari bi ostali bez izvora finansiranja i moci u medjuvremenu i brze bi se rascistila situacija... Ovako mi ih vrtimo u krug na 4-8 godina i odrzavaju se u zivotu...

Пантограф":34yxp91p je napisao(la):
Другим речима, немамо ми демократију, имамо дефакто феудализам, што дешавања у вези с пројектом Београд на води и потврђују.

Pantograf, znas ti na koju "demokratiju" ja mislim... Onu slavljenu i oslobadjajucu...
Nikad necu razumeti vas borce za demokratiju i liberalne vrednosti, sve je ok dok su vasi na vlasti, a kad nisu onda je nesto feudalizam, nazadno, zatucano, izolovano, ograniceno...
Evo sam kazes da je demokratija kod nas pocela 1990. a siguran sam da bi rekao da je u vreme SM nije bilo d od demokratije...
Meni je to licemerno i da, volim kad se licemeri otvoreno pokazu na svetlu...

Ja vise volim da kazem da nisam za demokratiju jer je opsena i laz, ali kao manjina u drustvu to drzim za sebe i svoje blisko okruzenje...

И не мораш да пишеш да ти се "не свиђа овако замишљени БнВ", јер ценим да то заправо и није истина. У најмању руку, у психолошком смислу осећаш задовољство због њега, тј. што ти омогућава да себе издигнеш као супериорног у односу на нас, наивне и несвесне капацитета српског друштва.
(Гледао сам тај филм и пре 20 година: један ми је на факсу рекао: "Видећемо где ћеш ти бити за десет година, а где ја". Чињеница је да појма немам где је он сад.)

Meni se zaista ne svidja projekat BNV, pogotovu trzni centar, ali sam svestan svojih ogranicenja (strucnih) da bih mogao da popujem svima kako bi trebalo, a takodje sam i svestan ogranicenja u uticaju na javno mnjenje, koje nije dostiglo kapacitete... :)

Zato biram da se ne nerviram oko svega sto mi se ne svidja u razvoju mog rodnog i omiljenog grada, koji je na najlepsem mestu na svetu, a tako ruzan i tuzan... Previse ga je ljudi unistilo i naruzilo, zapostavilo, i to rade decenijama, a ne od AV... Mnogo sam se nervirao i nisam sprecio nista od toga...

Mislim da svako na Beobuildu ima svoju viziju grada i BNV, ali pitanje je koliko su nasa misljenja relevantna i ispravna kao pojedinacna... Mislim da je Beograd neka sredina i da treba teziti kompromisu...

Oko finansijskog i pravnog dela BNV ne mogu da pricam jer nisam pravnik, a nisam ni u vlasti, niste ni vi... A znam provereno da tek iz vlasti moze da se vidi prava slika grada i drzave i nacina njihovog funkcionisanja...
 
Feanor":vcirer5p je napisao(la):
......
Pa zapravo glasali su za sve sto je pre izbora neko najavio... Kao i za sve sto je od jedne do druge pobede uradio... Da, glasaci koji su na poslednjim vanrednim izborima glasali za SNS glasali su i za gej paradu iako je nije bilo u obecanjima 2012. bilo je parade u medjuvremenu i svako ko je glasao za SNS automatski podrzava to...

Blago tebi.
 
Супер што ће овде многи од нас прочитати о себи штошта што нису знали. Ево ја први. Није то важно.


Феанор, једна једина популарна идеологија у савремено доба отворено је пледирала против демократије: фашизам, а посебно његова подврста - нацизам.
Све остало, укључујући најтврђи комунизам, инсистира на демократској обланди. И Северна Кореја је Демократска Народна Република. Размисли о томе. Ако ниси за демократију, за шта си?
 

:) sve cesci vid "diskutovanja" od tebe...

Феанор, једна једина популарна идеологија у савремено доба отворено је пледирала против демократије: фашизам, а посебно његова подврста - нацизам.
Све остало, укључујући најтврђи комунизам, инсистира на демократској обланди. И Северна Кореја је Демократска Народна Република. Размисли о томе. Ако ниси за демократију, за шта си?

Drago mi je da si konacno priznao da si fasista/nacista... Nadam se da je osecaj priznanja oslobadjajuci...

Ja sa druge strane, nemam ideologiju, postujem demokratiju (u smislu priznanja volje vecine), jer vecina drustva u kom zivim je zeli, a licno sam protiv ovakve demokratije, jer ona to u svojoj sustini nije...

Ja sam za istinu i to je sve... Ali tesko je ziveti u istini danas... Lakse je ziveti u lazi, a vecina bira laksi put, pa tako i put lazne demokratije (dok su tvoji na vlasti) i laznog (selektivnog) liberalizma...
 
Пантограф":v7yvy70i je napisao(la):
Feanor":v7yvy70i je napisao(la):
Drago mi je da si konacno priznao da si fasista/nacista... Nadam se da je osecaj priznanja oslobadjajuci...


На чему си, леба ти?

Pa cekaj covece, bunite se ovde protiv zatucane vecine koja je glasala AV za premijera i unistila vam ceo svet dolaskom BNV u ovom obliku, a kada vam ja kazem da to nije demokratski i da sam protiv licemerja, dobijem kao rezultat da sam fasista/nacista...

Ja sam na tome da ste vi u problemu, ili ste za demokratiju ili niste, ili ste za sistem ili niste... Ne moze i tamo i vamo kako vam odgovara... :)

Pogrešno si shvatio, ne diskutujem sa tobom, pridaješ sebi previše značaja.
Samo reagujem na neke stvari da ne bi ostale bez reakcije.

Napisao si tebi, pa rekoh da se osvrnem... Ali ko sam ja da pomislim da tvoja velicina ima nameru da diskutuje sa mnom... Eh glupi ja...
Kako god, to tvoje komentarisanje potpuno doprinosi forumu... :)
 
svi ste nenormalni lepo je igor rekao drustveno uredjenje se diskutuje ili u zaglavlju relax ili ako se bas primate na pljuvanje po politickoj 'eliti' na temi o SA. ne zagadjujte i ovo
 
Slažem se sa Arapinom. I ova tema počinje da se puni svim i svačim.
 
Pogotovo nema smisla jednu do kraja konkretnu temu zatrpavati politickim raspravama koje cesto i nemaju direktnu vezu sa projektom.
 
Aman.
Čovek je napisao:

" Dobro pitanje je postavio Bojan Kovacevic: Ko je ovo trazio? Ko je trazio novi indentitet Beograda?

Trazili su gradjani Beograda i Srbije svojim demokratskim glasanjem u nekoliko izbornih ciklusa i nivoa...


Koliko god je ta tvrdnja besmislena i netačna, treba odreagovati.
 
Potpuno mi je jasno da povezivanje politike sa ovim (kontroverznim) projektom nemoguće potpuno izbeći. Ali je na BB-u rasporedom i nazivom tema to na najbolji način izbegnuto, tako da mislim da nema potrebe i ovu temu zagađivati postavljanem komentara maloumnih botova sa drugih sajtova, trolovanjem, cinizmom. Već imamo temu za to.
 
Igor":1ghuj5q9 je napisao(la):
Pogotovo nema smisla jednu do kraja konkretnu temu zatrpavati politickim raspravama koje cesto i nemaju direktnu vezu sa projektom.

:kk:
 
AV je dobio mandat da bude premije zemlje a ne da se bavi urbanizam beograda i pravi privatne dilove sa arapima na štetu građana a pogotovu ne da se bavi despot gradom.


Tako da ovo stvarno niko nije tražio od AV

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Vrh