Šta je novo?

"BW Galerija" - Beograd na vodi [ Tržni centar | 300 000m² ]

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538206#p538206:25ftdpz6 je napisao(la):
Mr.Awesome » Uto Maj 15, 2018 10:01 am[/url]":25ftdpz6]Biće jedna škola koliko sam upućen, 2 vrtića su u planu takođe (jedan je u BW Visti koja se već gradi), stara zgrada železničke stranice će se modifikovati u muzej (objekat je prelep, star, i nije loše da to bude neki novi muzej), ovde će biti hiljade kvadrata poslovnog prostora, i park se uskoro zasađuje. Operu može država da gradi, sigurno neće ovako neki padobranac sa strane, i to je čist luksuz, opet sa druge strane malo mi imamo civilizovanih ljudi za to, nismo mi još zreli da gradimo tako nešto.
Vas ću ubuduće zaobilaziti u širokom luku jer, ili ste osiono osrednji (a rekla bih da ste ispod osrednjih i više neogo osioni što u konačnici znači podmukli), a najverovatnije ste obični provokator.
Sram vas bilo!
Pridružujem se stavu Пантограф i mradulovic u obraćanju folirantu sa kacigom.
 
Shoppnig centri nisu po svacijem ukusu ali se pokazuju kao dobra opcija pri urbanoj regeneraciji u Evropskim gradovima. Broj sadrzaja koji nude je daleko siri od maloprodaje: tu su bioskopi, restorani, centri aktivnosti za decu, teretane, povremene izlozbe i puno drugog. Jedan pozitivan primer je Westfield, nedavno napravljen u zapadnom London-u na prostoru koji je relativno blizu centra i sa dobrim transportnim vezama ali godinama prepusten skladistima, lakoj industriji, posleratnim poslovnim zgradama i sve u svemu prilicno jadan kraj koji su mnogi zaobilazili i koji se igrom slucaja zove Beo Grad (White City)


Nekoliko godina i €2 miliarde kasnije tu je oko 450 prodavnica i restorana, 16 bioskopskih sala, parking za 5,500 automobila i niz drugih sadrzaja. Sve skupa je 2x vece od BW Galerije i trenutno se prosiruje za jos 50,000 kvm. U gradu u kom ni pre toga nisu nedostajale prodavnice, restorani i shopping centri pokazalo se komercijalno uspesnim, postao je vikend destinacija za Londonce i one koji zive van grada. Sve ovo kreira hiljade permanentnih poslova i napravilo je ceo kraj grada mnogo atraktivnijim - napusteni BBC televizijski centar sa druge strane ulice sada postaju urbani apartmani i Shepherds Bush nekretnine vrede bar 50% vise nego pre Westfield-a. Ima puno slicnih primera i realnost je da svi mi koji koji kritikujemo ovaj vid komercijalizacije urbanih celina i efekat koji to ima ne male prodavnice u privatnom vlasnistvu, zanatlije i markete, odlazimo tamo jer je sve pod jednim krovom, klimatizovano i cisto, lako se parkira i deca su bezbedna.

Vracajuci se na to sto je Nebojsa rekao da je BnW projekat los i Galerija ocigledan primer toga, realnost je da urbana regeneracija na ovom nivou mora da dodje iz privatnog sektora u vidu finansija i organizacionog iskustva. Od starta u BnW projektu vidi se profesionalizam u svakom aspektu koji do sada nije bio prisutan u Beogradu, totalna politicka podrska ali nazalost veoma podeljeno javno mnjenje. Jasno je da se nikada nista ne bi sagradilo kad bi prvo svi trebali da se slozimo (i to ne vazi samo za Srbiju) ali bi bilo sjajno da kada imamo projekat koji je bar 75% dobar (moja subjektivna ocena) stanemo iza toga i podrzimo da se sve desi brze i bolje. Zemje sa mnogo vecim javnim budzetima od Srbije bi mogle da to centralno isplaniraju (Kazahstan je dobar primer) pa bi imali nove opere, pozorista i palate po centru ali to nije moguce i nije pravo resenje za Beograd.

Pre nego sto dobijem komentare koga i zasto zastupam, otisao sam iz Beograda dok je Bogdan Bogdanovic bio gradonacelnik (verujem da bi on bio za BnW) a zadnjih 20 godina zivim u Hong Kong-u (Residences zaista nisu visoke :) ). Radim u timu koji savetuje korporacije ovde i u Kini kako najbolje da investiraju u nekretnine tako da sam imao prilike da vidim puno, puno toga sirom sveta. BnW nije los ali treba da se ostvari kako je zamisljen. Podrska Beogradjana bi bila veliki plus. Ja licno nisam mislio da zgrada Beogradjanka ima smisla tu gde je napravljena, da je Kapija Beograda mogla da bude drugacija i da puno toga sto je Pesic i tadasnja vlast napravila bio dobar izbor. Sada vidim da je bolje da to imamo nego ne.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... on_028.jpg
 
A jesu li u londonu ukidali sine i javni saobracaj kao sto ce u bnv Da su imali drugaciji pristup i beogradjani bi vjerovatno drugacije ragovali da siguran sam da je to u londonu daleko transparentnije
 
Ne, sama zona gradilista je gotovo u potpunosti poslovni prostor. Ipak je uzelo 7 godina da se napravi, na opste nezadovoljstvo mnogih koji su zivveli u blizini
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538270#p538270:1n4rlyfs je napisao(la):
Quest » 15 May 2018 02:35 pm[/url]":1n4rlyfs]...Od starta u BnW projektu vidi se profesionalizam u svakom aspektu koji do sada nije bio prisutan u Beogradu....

mozete li vi kao profesionalac i ocigledno upucen covek nama laicima koji ovlas pratimo ceo ovaj projekat da ukazete gde se to i sta vidi? mi vidimo nekakve makete i rendere koji se menjaju preko noci, prilicno skandalozan kvalitet izvedeneh radova, probijanje rokova.. moguce je da utisak na terenu vara i da vi imate uvid u stvari koje se ne vide golim okom i koje bi doprinele da ovaj projekat dobije zasluzenu podrsku pa vas molim da nam iznesete te informacije. nama lokalcima kada se kaze profesionalizam u planiranju i izvodjenju radova na pamet pada barem pet drugih lokalnih projekata, kao profesionalac i covek koji zna sta prica sigurno ste culi za njih pa da ne sirim temu, sta je to sto u beogradu ovaj izdvaja po "profesionalzmu u svakom aspektu"?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538270#p538270:3k22kokz je napisao(la):
Quest » 15 May 2018 02:35 pm[/url]":3k22kokz]Shoppnig centri nisu po svacijem ukusu ali se pokazuju kao dobra opcija pri urbanoj regeneraciji u Evropskim gradovima. Broj sadrzaja koji nude je daleko siri od maloprodaje: tu su bioskopi, restorani, centri aktivnosti za decu, teretane, povremene izlozbe i puno drugog. Jedan pozitivan primer je Westfield, nedavno napravljen u zapadnom London-u na prostoru koji je relativno blizu centra i sa dobrim transportnim vezama ali godinama prepusten skladistima, lakoj industriji, posleratnim poslovnim zgradama i sve u svemu prilicno jadan kraj koji su mnogi zaobilazili i koji se igrom slucaja zove Beo Grad (White City)


Nekoliko godina i €2 miliarde kasnije tu je oko 450 prodavnica i restorana, 16 bioskopskih sala, parking za 5,500 automobila i niz drugih sadrzaja. Sve skupa je 2x vece od BW Galerije i trenutno se prosiruje za jos 50,000 kvm. U gradu u kom ni pre toga nisu nedostajale prodavnice, restorani i shopping centri pokazalo se komercijalno uspesnim, postao je vikend destinacija za Londonce i one koji zive van grada. Sve ovo kreira hiljade permanentnih poslova i napravilo je ceo kraj grada mnogo atraktivnijim - napusteni BBC televizijski centar sa druge strane ulice sada postaju urbani apartmani i Shepherds Bush nekretnine vrede bar 50% vise nego pre Westfield-a. Ima puno slicnih primera i realnost je da svi mi koji koji kritikujemo ovaj vid komercijalizacije urbanih celina i efekat koji to ima ne male prodavnice u privatnom vlasnistvu, zanatlije i markete, odlazimo tamo jer je sve pod jednim krovom, klimatizovano i cisto, lako se parkira i deca su bezbedna.

Vracajuci se na to sto je Nebojsa rekao da je BnW projekat los i Galerija ocigledan primer toga, realnost je da urbana regeneracija na ovom nivou mora da dodje iz privatnog sektora u vidu finansija i organizacionog iskustva. Od starta u BnW projektu vidi se profesionalizam u svakom aspektu koji do sada nije bio prisutan u Beogradu, totalna politicka podrska ali nazalost veoma podeljeno javno mnjenje. Jasno je da se nikada nista ne bi sagradilo kad bi prvo svi trebali da se slozimo (i to ne vazi samo za Srbiju) ali bi bilo sjajno da kada imamo projekat koji je bar 75% dobar (moja subjektivna ocena) stanemo iza toga i podrzimo da se sve desi brze i bolje. Zemje sa mnogo vecim javnim budzetima od Srbije bi mogle da to centralno isplaniraju (Kazahstan je dobar primer) pa bi imali nove opere, pozorista i palate po centru ali to nije moguce i nije pravo resenje za Beograd.

Pre nego sto dobijem komentare koga i zasto zastupam, otisao sam iz Beograda dok je Bogdan Bogdanovic bio gradonacelnik (verujem da bi on bio za BnW) a zadnjih 20 godina zivim u Hong Kong-u (Residences zaista nisu visoke :) ). Radim u timu koji savetuje korporacije ovde i u Kini kako najbolje da investiraju u nekretnine tako da sam imao prilike da vidim puno, puno toga sirom sveta. BnW nije los ali treba da se ostvari kako je zamisljen. Podrska Beogradjana bi bila veliki plus. Ja licno nisam mislio da zgrada Beogradjanka ima smisla tu gde je napravljena, da je Kapija Beograda mogla da bude drugacija i da puno toga sto je Pesic i tadasnja vlast napravila bio dobar izbor. Sada vidim da je bolje da to imamo nego ne.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... on_028.jpg

kljuchna razlika izmedju Londona i Beograda jeste da je London grad u kome je ulagano u javne sadrzaje poslednjih 20 godina na slichnim lokacijama u centru - Tejt modern je rekonstruisan 2000te (oko 3 km od Parlamenta i josh malo vishe od Bakingemske palate) iako im takvih sadrzaja nije falilo. Ovde nije nista decenijama (poslednje tog tipa je Beogradska arena oko 2002ge) iako se radi o gradu koji je porastao za vishe stotina hiljada ljudi od 80tih i koji ima problema sa obavljanjem nekih funkcija (neadekvatni objekti muzicke akademije, muzeja grada beograda, narodnog muzje, opere itd...svega sto je ponos mnogih evropskih i svetskih prestonica) .Takodje Beograd nema javnu saobracajnu infrastrukturu Londona da se bilo kakvi javni sadrzaji prave u Batajnici, Velikom Selu ili Ostruznici ili na nekoj drugoj slichnoj lokaciji pa da se kaze - ako je London mogao da napravi O2 arenu na 10 km od centra mozemo i mi. Mi nemamo metro (niti ce biti gotov u narednoj deceniji), autobusi se raspadaju, tramvajska mreza ne shiri, izgubili smo priliku za josh jedan most (u nastavku bulevara AVNOJ-a) izgradnjom BNV-a, tako da je ta lokacija u centru bila kao stvorena za nesto vishe o legla za kontraverzne biznismene i gastarbajere. Da ne pominjem to sto je ceo projekat predstavljen kao mega profitabilan za celu drzavu (ej 3 milijarde evra) a sad imamo stanje da stoji sve sto nisu pomogle banke ili sami buduci stanari.
Jedno od bezobraznih opravdanja za ovaj projekat je bio i da ce on biti magnet za turiste, u gradu gde je najveci dogadjaj leti - glavnoj turistickoj sezoni - Beer Fest - pivski vashar sa uglavnom 70% istih bendova koji se vrte godinama. Na kraju cemo, na mestu gde su mogli biti opera, ekstenzija narodnog muzeja, filharmonija, beogradski pandan Amsterdam Eye dobiti promenadu shirine jednosmerne ulice, stambene zgrade i trzni centar (koji su toliko deficitarni i povoljni u Beogradu da se organizuju shoping ture do Austrije ili Bavarske).
Tako da je poredjenje sa Londom, pomalo povrshno
 
@ksenija - To ko ste vi, po rečniku se može odmah zaključiti. :)
Uvek sam otvoren, jer stvari treba sagledati realno. Mi se generalno nismo pokazali kao civilizovana nacija (i sami smo krivi za to). Na žalost. U to se možete uveravati svakog dana, pogledajte ljude oko sebe kako se ponašaju i ophode prema drugima, prema gradu, prirodi,...
E o tome ja pričam, generalno, daleko smo mi od toga (čast izuzecima).
 
Intersovanja ima, i biće uvek, ali je pitanje da li će ga biti u dovoljnom broju?
Pozorište napunite, ali ozbiljna operska dvorana nije nimalo naivna stvar. Prvenstveno finansijski gledano, to nije nimalo jeftin projekat, a posle treba napuniti tu dvoranu, i održavati kako bi ona živela. Navijam da se i to napravi jednog dana. Za sada bi dobro bilo da se počne gradnja novih zdravstvenih ustanova, na žalost to nam je preko potrebno.
 
Da si isao u kolarac ili pozoriste znao bi da ima interesovanja. NIti je cena problem jer nam prema partijskim medijima ide nikad bolje a ocigledno mozemo da damo milijardu evra na fabriku za obradu otpada ili da nam se prodaju price o nacionalnom stadionu koji bi imao deset puta veci kapacitet i koji ce tek imati problema sa popunom. I niko ne ocekuje hambursku ili sidnejsku operu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538294#p538294:1ecv08a8 je napisao(la):
Mr.Awesome » Uto Maj 15, 2018 5:50 pm[/url]":1ecv08a8]@ksenija - To ko ste vi, po rečniku se može odmah zaključiti. :)
Uvek sam otvoren, jer stvari treba sagledati realno. Mi se generalno nismo pokazali kao civilizovana nacija (i sami smo krivi za to). Na žalost. U to se možete uveravati svakog dana, pogledajte ljude oko sebe kako se ponašaju i ophode prema drugima, prema gradu, prirodi,...
E o tome ja pričam, generalno, daleko smo mi od toga (čast izuzecima).
Pošto ste me oslovili red je da vam se obratim.
Po drugi put pokazujete vaše lice i zato ću vam dodati još jedan epitet - vi ste zapravo slabiić kada se u suprotstavljanju vašem mišljenju, u ovom kontekstu, na takav način, obraćate samo meni - ženi. Pri tom, nisam napisala ni jednu nepristojnu reč što implicira da umišljate kao uostalom i u celoj raspravi.
Adio!
2562554992.gif


~
Naravno da ima interesovanja i ne samo za ovu vrstu umetnosti, i to znaju zainteresovani.
 
roland":2tnnlw3y je napisao(la):
Što se tiče tržnog centra, tendencija je svuda u svetu da se smanjuje kupovina u klasičnim shopping mall-ovima i da se povećava online kupovina. Predviđa se da će se između 20% i 25% shopping mall-ova u USA zatvoriti u sledećih 5 godina
http://money.cnn.com/2017/06/02/news/ec ... index.html

I šta ćemo da radimo za nekoliko godina sa zgradom koja će teško moći da prihoduje dovoljno da bi investicija bila rentabilna?
Online trgovina na zapadu već dugo godina funkcioniše odlično. Naučiš, probaš i što ti ne odgovara, besplatno vratiš... brzo, jednostavno i jeftinije. Pored toga, molovi i dalje dobro rade ali definitvno pucaju mali butici.

Što se Srbije tiče, daleko smo mi još uvek od ozbiljne online trgovine a kao narod smo željni zapadnih trendova... ipak molovi kod nas stižu sa 30 godina zakašnjenja.
 
Generalno mallovi koji propadaju su uglavnom mega mallovi po raznim predgrađima velikih američkih gradova, ali oni toga svakako imaju jedno 50x više nego bilo gde drugde, pa nije ni čudo da ima i dosta propalih.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538428#p538428:3oio15bd je napisao(la):
mradulovic » Sre Maj 16, 2018 7:17 am[/url]":3oio15bd]Da si isao u kolarac ili pozoriste znao bi da ima interesovanja. NIti je cena problem jer nam prema partijskim medijima ide nikad bolje a ocigledno mozemo da damo milijardu evra na fabriku za obradu otpada ili da nam se prodaju price o nacionalnom stadionu koji bi imao deset puta veci kapacitet i koji ce tek imati problema sa popunom. I niko ne ocekuje hambursku ili sidnejsku operu.

Bio sam ranije u pozorištu par puta, ima ljudi, slažem se. I treba se izgraditi tako nešto, da se posvetimo kulturi, umetnosti.
Ali pre toga ono najpotrebnije, a to su zdravstvene ustanove. Kad to sve stabilizuju, i plate dovedu koliko-toliko u normalu, e onda da se sagradi i neka lepa dvorana.
 
Ne skreci sa teme. to sto nam fale bolnice ne znachi da nije mogla da se ostavi parcela u savskom amfiteatru za neki objekat javne namene ( a da nije milioniti trzni centar) za momenat kada cemo imati pare za odgovarajuci projekat
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538589#p538589:rvoswbfi je napisao(la):
mradulovic » Sre Maj 16, 2018 11:54 pm[/url]":rvoswbfi]Ne skreci sa teme. to sto nam fale bolnice ne znachi da nije mogla da se ostavi parcela u savskom amfiteatru za neki objekat javne namene ( a da nije milioniti trzni centar) za momenat kada cemo imati pare za odgovarajuci projekat

Jel mora baš tu da se sagradi neka bolnica?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538658#p538658:3bs7ci1e je napisao(la):
Mr.Awesome » Čet Maj 17, 2018 11:25 am[/url]":3bs7ci1e]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538589#p538589:3bs7ci1e je napisao(la):
mradulovic » Sre Maj 16, 2018 11:54 pm[/url]":3bs7ci1e]Ne skreci sa teme. to sto nam fale bolnice ne znachi da nije mogla da se ostavi parcela u savskom amfiteatru za neki objekat javne namene ( a da nije milioniti trzni centar) za momenat kada cemo imati pare za odgovarajuci projekat

Jel mora baš tu da se sagradi neka bolnica?

Mora! Jer je to zemljište, od ove vlasti, uvedeno kao zemljište od javnog interesa, imamo i Zakon o eksproprijaciji, a tržni cetri i stambene kule to svakako nisu!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538658#p538658:1rqfmive je napisao(la):
Mr.Awesome » 17 May 2018 10:25 am[/url]":1rqfmive]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=538589#p538589:1rqfmive je napisao(la):
mradulovic » Sre Maj 16, 2018 11:54 pm[/url]":1rqfmive]Ne skreci sa teme. to sto nam fale bolnice ne znachi da nije mogla da se ostavi parcela u savskom amfiteatru za neki objekat javne namene ( a da nije milioniti trzni centar) za momenat kada cemo imati pare za odgovarajuci projekat

Jel mora baš tu da se sagradi neka bolnica?

ti si se uhvatio za bolnice i niko drugi to ne predlaze na toj lokaciji.
 
Jedina dobra strana ovog TKZ projekta.... je da se nece u potpunosti zavrsiti.......koliko jos sazidaju za 5 godina to je to posle toga ce to sve biti revidirano i izmenjeno sa novom vlascu, koja se nadam de ce biti mudrija......(ah da... nije narod dovoljno mudar da izabere mudrog) :)
 
To vam je sada nova prica? Do pre par godina svi ste pevali da od BnV nema nista i da je to prica za izbore.
Sada kada ste shvatili i videli da je projekat realan krece prica da nakon prve faze sve staje. :kafa:
 
Poceli su i da mi persiraju :) Ma jok vidi mislim da je projekat vezan za politicku garnituru, ako se politicka garnitura promeni, mogu pouzdano da kazem da ce se i ovaj projekat izmeniti. Da je ovaj projekat tipa star 30 godina, pa ga Vule oziveo...to bi bila druga prica
 
Јено освежавање теме из даљине. Шума стубова се диже.
 
Upravo je odraz necivilizovanosti, netakticnosti, bezukusa, dusevnog nemira i ono sto se i gradi na ovom prostoru, koji je trebalo da bude avojevrsna mala Venecija ili Amsterdam, sa kanalima beogradskih potoka koji se slivaju u ovaj basen, bez da se voda betonira i stvaraju negativne energije. Niske zgrade, zaista ekskluzivne, raznoliki sadrzaji i zaista prostor koji bi privukao turiste. Arhitekte iskusne i mlade sa modernim idejama, bez plastike, bez spoljnih jedinica klima uredjaja na fasadi, bez "nelson mandela" stambenih blokova iz Mucki.

Kako moze ovaj projekat da ima ikakvu podrsku ljudi koji zive u ovom gradu i znaju svaku njegovu car, kada vide bahatost ovakvog projekta u vidu brzog pranja para, u vidu dozvolicu da kazem lazi da postoje neki investitori i neke arhitekte sve to marketinski upakovano da izgleda "fensi", kao npr Nikolija ili elitni odredi, a ustvari dobijamo bukvalno katastrofu usred grada. Jako lose vreme za Beograd, i za 30 godina bice nam veoma zao.
 
Slazem se, SA je trebao imati barem jedan kanal i blokove zgrada koje su iste visine i produzetak blokova i ulica Savskog Venca sa druge strane Savske ulice.
 
Vrh