Šta je novo?

Budući projekti - planovi, investicije i potrebe

@Felix55
mozda nekim klincima danas slika je smešna,
ali ima nas još puno koj smo maštali da cemo doživite da vidimo tako nešto ,, uživo,,
naravno +1 :)
 
Bravo felixe,kuco stara!!!

To nam treba,i onda se vataju za one vizure i gluposti :rolleyes:
 
Uau, Felixe, plusic k'o vrata! :D

Kakav 'skyline'!!! :vops:


P.S. Mislim da si kulu 'bliznakinju' smestio sa suprotne strane PC-a 'Usce'... Bas sam zakeralo... :p


:gobb:
 
@Felipe
Kako prepoznaješ sadašnju kulu Ušće, po onoj anteni? U dalekoj budućnosti takvu antenu dobiće nova kula umesto sadašnje antene na PC Ušće... ;) samim tim nema greške na ovoj slici kojom smo zavirili u budućnost :D ;)
 
Antenski stub ti je praktično višak... I na novoj i na staroj kuli (u bilo kojoj opciji). Ukoliko bude podignut "bedem" od zgrada telekomunikacioni stub gubi svaki smisao. Ostaje mu samo "reklamna" uloga.
Telekomunikacioni stub na zgradi se uvek smešta na (generalno) najvišu (čitaj kao: dominantnu) zgradu. Nikako ne na objekat kome bi drugi (viši) objekat/i pravili senku za prostiranje radio talasa.
;)
 
@nenad78
Imacu to u vidu sledeci put kada budem kreirao nesto slicno :)
 
Felix55":ouwoatj2 je napisao(la):
Možda će vam biti zanimljivo da vidite ovo - svojevremeno sam za potrebe dizajna oglasa za jednu firmu (čija je delatnost vezana za građevinarstvo) kreirao ovu montažu, koja predstavlja prilično optimističku vizuru sa Kalemegdana na Novi Beograd, smeštenu u relativno daleku budućnost :) :gobb:
(potrudio sam se da bude predstavljen i brat-blizanac kule Ušće, za koga se u to vreme pričalo da će se definitivno graditi - nalazi se levo od postolja Pobednika)

oglas.jpg


100 godina kasnije, beograd je dobio svoju Burj Khalifu iz donacije Dubaiške vlade, podgnut spomenik Al Maktoumu :laugh:

Zastrašujuće
 
Felix55":1vcj12e2 je napisao(la):
@Felipe
Kako prepoznaješ sadašnju kulu Ušće, po onoj anteni? U dalekoj budućnosti takvu antenu dobiće nova kula umesto sadašnje antene na PC Ušće... ;) samim tim nema greške na ovoj slici kojom smo zavirili u budućnost :D ;)

Paz' ti to. Nisam znao da ce da je presele. :D

Onda greske nema, sve si uradio kako mora biti za "par godina". ;)


Osim sto, k'o sto kaze nenad78, anteni nece biti mesto na tim umaleckim "oblakoderima" koji nam danas jos uvek izmamljuju uzdah svojom visinom i dominacijom u vizuri grada. :laugh:
 
1.Šta će biti izgrađeno na mestu sadašnje pošte i starih zgrada u Ruzveltovoj(tu davno propada ispucala zgrada u sendviču , Ruzveltova 25)
2.I nama treba neka atrakcija, dečja-porodična ,na fazon Diznilenda, da privučemo ne samo omladinu već i porodice iz sveta(podstaknimo zurizam i ostaloj populacij) :) i.
 
Felix mozda si malo preterao sa visinom ove replike sears-a. Inace ja da se pitam, oblakoderi bi nikli u starom delu grada a ne u Novom Beogradu-sa izuzetkom bloka 25, tu jednostavno nema mesta za ozbiljniji downtown vec za 3-4 zgrade visine do 25 spratova u vrh glave. U starom delu vec imamo beogradjanku, politiku, onu pored poste u 27.marta i onu vojnu zgradu u kneza milosa. U tom krugu je mozda idealno graditi ovakve objekte.
 
Peruničić":2b6gsgtp je napisao(la):
1.Šta će biti izgrađeno na mestu sadašnje pošte i starih zgrada u Ruzveltovoj(tu davno propada ispucala zgrada u sendviču , Ruzveltova 25)
2.I nama treba neka atrakcija, dečja-porodična ,na fazon Diznilenda, da privučemo ne samo omladinu već i porodice iz sveta(podstaknimo zurizam i ostaloj populacij) :) i.
To je ruzveltova 29.Tu se nista nece graditi,ali onaj blok prekoputa koji pripada zvezdari ce dobiti nove zgrade u narednih nekoliko godina.A takodje i dijagonalni cosak preko puta zire gde se nalazi onaj leskovcanin bese.

Te zgrade su savim ok,samo da se sredi fasada,pohvalno je sto imaju uvucen trotoar dok ove starije ka novom gradilistu hotela nemaju.
 
Grade se novi šoping centri u Beogradu
Vladimir Spasić | 15. 11. 2011. - 19:12h | Komentara: 12

U prvoj polovini sledeće godine očekuje se početak gradnje nekoliko šoping centara i otvaranje više gradilišta stanova u Beogradu, izjavio je Goran Živković, direktor u domaćem ogranku CBRE, svetske konsultantske kuće za nekretnine.

On je, na okruglom stolu “Nekretnine u Srbiji - nastavak razvoja ili novi talas krize”, naveo da je reč o projektima planiranim još 2008. godine, koji su zaustavljeni zbog ekonomske krize.

- Pripreme su nastavljene ove godine, privode se kraju, i nadamo se da će uskoro početi radovi. Stanovi će biti građeni u predgrađima - objasnio je Živković, i dodao da cene zakupa poslovnog prostora beleže rast, posle pada u ovoj i prošloj godini.

Miloš Stanojević, izvršni direktor za prodaju firme “Blok 67 asosijeted”, istakao je da beleže povećanje prodaje stanova u “Belvilu”. On je rekao da je ima duplo više kupaca u odnosu na prošlu godinu, delom i zbog promotivnih popusta koji važe.

- Ne bih rekao da kupci stanova ne znaju šta rade, mislim da umeju da prepoznaju kvalitetnu ponudu. U uslovima krize i manjka državnih subvencija prodaja malih stanova uvek se smanjivala, ali sada se to promenilo, pa se i ovi i veliki stanovi kupuju za gotovinu - navodi Stanojević.

Prosečno vreme otplate stambenog kreditaa, kako se čulo na okruglom stolu, je 18 godina, a iznos 35.000 evra. Davor Kukić, iz Inteza banke, istakao je da je profit banaka kod ove vrste pozajmica minimalan i naveo da postoje oni koji kupovinom stana rešavaju pitanje i oni koji žele da poprave kvalitet života.

Učesnici okruglog stola, u organizaciji “Asocijacije medija”, saglasni su da se tržište nekretnina oporavilo, ljudi se lakše odlučuju za kupovinu stanova, i nadaju se da nove najave o ekonomskoj krizi neće pokvariti ovaj trend.

Izvor Blic
 
(U prvoj polovini sledeće godine očekuje se početak gradnje nekoliko šoping centara i otvaranje više gradilišta stanova u Beogradu, izjavio je Goran Živković, direktor u domaćem ogranku CBRE, svetske konsultantske kuće za nekretnine. ) :) :) :)

Sto se ove vesti iz Blica tice, tipujem da je mislio na sledece shopping centre: Delta Planet, Visnjicka Plaza i moooozda Rajiceva !!!!
 
Društvo arhitekata Beograda je najzad, gotovo godinu i po dana posle konkursa, postavilo galeriju pobedničkih radova za pet novih vrtića u Beogradu:

Novi Beograd 1

INVESTITOR: Grаd Beogrаd - Grаdskа uprаvа grаdа Beogrаdа Agencijа zа investicije i stаnovаnje;

NAZIV OBJEKTA: Kombinovаnа dečjа ustаnovа u bloku 61, u ulici Vojvođаnskoj, Novi Beogrаd;

MESTO GRADNJE: Beogrаd

AUTORI: Borislav Petrović, Ivan Rašković, Aleksandar Tomić, Nada Jelić, Nikola Stojković, Luka Ostojić, Anđelka Munić. Saradnik: Boris Petrović. Konsultanti: dr Milica Jovanović Popović (A), Martin Elezović (M), Milenko Marić (E), Zoran Šipetić (E), Vladan Lutrov (G) i Nikola Paunović (G).

phoca_thumb_l_1.jpg

phoca_thumb_l_2.jpg

phoca_thumb_l_3.jpg

phoca_thumb_l_4.jpg

phoca_thumb_l_5.jpg


Konceptuаlno polаzište usklаđuje uticаje pаrаmetаrskih i ne – pаrаmetаrskih fаktorа koji uslovljаvаju formirаnjr sklopovа dečijih ustаnovа. Težište je, istovremeno, nа veomа prisutnom tehnološkom аspektu energetske održivosti kojа podrаzumevа korišćenje obnovljivih izvorа i relаtivnu nezаvisnost od opterećenih grаdskih sistemа. Osmišljeni su tipski prostorni elementi kojimа se mogu grаditi tipizirаni sklopovi u velikom broju vаrijаnti u odnosu nа vаrijаcije kаpаcitetа i uslove lokаcije. Funkcionаlnа šemа objektа podređenа je prvenstveno orijentаciji prostorа zа grupni borаvаk dece а rаzvijа se premа nаjpovoljnijim orijentаcijаmа. Rаzuđeni delovi sklopа nа južnoj strаni iskorišćeni su zа pozicije odgovаrаjućih tehnoloških elemenаtа, što zа krаjnji rezultаt imа povoljаn oblik objektа sааspektа energetske efikаsnosti. Prednost je dаtа humаnom u odnosu nа mаterijаlno, što se ostvаruje redefinicijom elemenаtа progrаmа а rezultirа uspostаvljаnjem prostornog dogаđаjа.



LOKACIJA

Projektnа lokаcijа nаlаzi se u pretežno stаmbenom okruženju Novog Beogrаdа, u bloku 61. Sа severozаpаdne strаne grаniči se Vojvođаnskom ulicom, sа severoistočne ulicom Dušаnа Vukаsovićа,а sа jugoistočne i jugozаpаdne kolsko-pešаčkom ulicom u okviru izgrаđenog stаmbenog blokа 61. Denivelаcijа u okviru pаrcele rаzdvаjа deo objektа i deo igrаlištа i otvаrа mogućnosti zа sаnkаnje zimi sа pаdinаmа rаzličitog nаgibа u zаvisnosti od uzrаstа dece. Nа severnoj i jugoistočnoj strаni sаdi se zimzeleno drveće kаko bi se predupredio uticаj dominаntnih zimskih vetrovа. Sа južne strаne plаnirаno je listopаdno drveće koje dozvoljаvа upаd zimskog suncа а sprečаvа pregrevаnje u letnjim mesecimа.



FUNKCIONALNA ORGANIZACIJA OBJEKTA:

Objekаt kombinovаno dečije ustаnove projekаtovаn je zа smeštаj 315 dece. U okviru proširene komunikаcije rаzvijа se višenаmenskа sаlа, prostor predviđen zа održаvаnje grupnih vežbi, priredbi, okupljаnjа. Iz glаvne horizontаlne komunikаcije moguće je pristupiti sаdržаjimа u severnom i južnom delu objektа. Nа sprаtu je ponovljenа funkcionаlnа šemа prizemljа. Preko vertikаlne komunikаcije u sklopu višenаmenske sаle stiže se do glаvne horizontаlne komunikаcije sprаtа.



OBLIKOVANJE

Utisаk celog objektа definisаn je zаmišljenim, prostornim kretаnjem jedne kontinuаlne trаke, kojа svojim oblikom formirа konture objektа. Mofologijа ovog pokretа određenа je funkcionаlnom podelom i progrаmom i moguće je prepoznаti nekoliko ključnih segmenаtа. Objekаt je kompаktnog gаbаritа, prilаgođen strogim energetskim zаhtevimа. Severnа i bočne fаsаde su zаtvorenog kаrаkterа, mestimično perforirаne uskim prozorskim trаkаmа. Južnа fаsаdа je otvorenа, stаklenа rаvаn, usmerenа nа bаlаnsirаnje uticаjа povoljne orijentаcije. Od jаkog, letnjeg suncа štite je nаdstrešnicа, kojа oblikovno povezuje sklop i vertikаlno postаvljeni brisoleji. Nаdstrešnicа je sа unutrаšnje strаne jаsno diferencirаnа koloritom. Optimаlаn odnos širine nаdstrešnice i visine sprаtnih jedinicа od 2/3 omogućаvа аdekvаtаn bаlаns između potrebe zа prirodnim osvetljаjem i negаtivnih uticаjа sunčevih zrаkа. Brisoleji dopunjаvаju sistem i povezuju južnu fаsаdаu u koherentnu celinu. Vertikаlаn položаj omogućаvа obilje indirektnog, difuznog osvetljаjа unutаr prostorijа zа borаvаk dece. Primenjeni tonovi nа zidnim plаtnimа povećаvаju termičku efikаsnost sklopа. Krovne rаvni su komponovаne tаko dа dozvole osvetljаj unutrаšnjih prostorа vrtićа i omoguće evаkuаciju toplog vаzduhа. Centrаlno uzdignut rаvаn deo krovа nаtkrivа trаku prozorа sа obe strаne objektа. Preko ovih prozorа i otvorа u međusprаtnoj konstrukciji, svetlost prodire do unutrаšnjih delovа vrtićа (sobe zа borаvаk dece i komunikаcijа) i smаnjuje potrebu zа prinudnim osvetljenjem. Kаo nаjvišа tаčkа nа objektu, а kroz sistem prirodne cirkulаcije, omogućeno je oslobаđаnje viškа toplog vаzduhа preko nаgibnog otvаrаnjа prozorа.

Banjica

INVESTITOR: Grаd Beogrаd - Grаdskа uprаvа grаdа Beogrаdа Agencijа zа investicije i stаnovаnje;

NAZIV OBJEKTA: Kombinovаnа dečjа ustаnovа na opštini Banjica

MESTO GRADNJE: Beogrаd

AUTORI: Jelena Miletić i Dejan Miletić.

phoca_thumb_l_1.jpg

phoca_thumb_l_2.jpg


Konkursnim radom predloženo je rešenje za pet kombinovanih dečjih ustanova u Beogradu. Autori predlažu tipsko rešenje sa varijacijama u zavisnosti od konkretnih uslova svake lokacije.Za sve lokacije projektovani su objekti na sprat, tako da se u prizemlju nalaze grupne sobe za jaslene i predškolske grupe, dok su na spratu smeštene grupne sobe za vrtićke grupe.

Iako je na nekim lokacijama po urbanističkim uslovima bilo moguće graditi prizemne objekte, autori su odlučili da projektuju objekte na sprat kao racionalnije u pogledu troškova izgradnje, a kasnije i održavanja. Izgradnjom objekata na sprat dobija se kompaktniji objekat, povoljniji odnos površine I zapremine objekta, racionalnije komunikacije, bolja orjentacija svih grupnih soba, a posebno značajno je to da se dobija veći procenat zelenih površina za boravak dece na otvorenom. Sve sobe za boravak dece orjentisane su ka jugu (izuzev grupnih soba za predškolce u Kombinovanoj dečjoj ustanovi u naselju Banjica koje su orjentisane ka istoku), dok su ekonomat, pomoćne prostorije i prostorije za upravu orjentisane ka severu.

Autori su zauzeli stav da jaslene grupe treba da budu u prizemlju kako bi se izbeglo da sasvim mala deca idu stepenicama. Kako je broj jaslenih i vrtićkih grupa isti u većini Kombinovanih dečjih ustanova, vrtićke grupe su smeštene iznad jaslenih. Takođe, zbog manje potrebne površine (obzirom na manji broj dece u grupi), kao i manje dubine grupnih soba za jaslene grupe, njima nije potrebno obezbediti osvetljenje putem lanterni. Kao najstariji, i budući da im je u periodu nastave potrebna tišina, predškolci su izdvojeni od ostalih grupa. Svaka grupacija soba ima zaseban izlaz u dvorište, kroz garderobu.

Čista spratna visina grupnih soba iznosi 3.6m, a grupne sobe za vrtićku i predškolsku grupu imaju dodatno osvetljenje putem lanterni. U svim objektima obezbeđena je kubatura od 10m3 po detetu u grupnoj sobi.



PROSTORNA ORGANIZACIJA

Iz ulaznog hola pristupa se, odvojenim traktovima, grupnim za sobama za sve tri grupe. Poseban prostorni kvalitet predstavlja holski prostor koji se proteže kroz dve spratne visine, i na taj način vizuelno i prostorno objedinjuje obe etaže. Višenamenska sala projektovana je kao sastavni deo holskog prostora, odvojena pregradama koje se po potrebi mogu sklapati kako bi se holski prostor i prostor sale spojili u jednu celinu.

Prostorije za zaposlene i vaspitače, kao i soba za izolaciju i stručnog saradnika su grupisane, imaju zaseban ulaz, i direktan pristup ulaznom holu. Staklene pregrade omogućavaju vizuelnu kontrolu centralnog hola iz kojeg se pristupa grupnim sobama i spratu. Na spratu, uz grupne sobe za vrtićku grupu, nalazi se još jedan kabinet za vaspitače.

Ekonomske prostorije, kuhinja, perionica i kotlarnica su takođe grupisane u zasebnom bloku, sa zasebnim ulazom.

Dvorišta kod svih Kominovanih dečjih ustanova su ograđena ogradom visine 2m.

Nešto veće izmene u odnosu na tipsko rešenje kod Kombinovane dečje ustanove u naselju Banjica uslovljene su konfiguracijom terena, koji je znatno pokrenutiji nego na ostalim lokacijama, kao i urbanističkim uslovima iz informacije o lokaciji (visina kote venca objekta). Denivelacijom objekta postignuto je diferenciranje prostora namenjenih boravku dece različitog uzrasta, i omogućen je kontakt sa terenom sa dva nivoa, tako da jaslena grupa koja se nalazi u prizemlju ima svoj zasebni deo dvorišta, dok predškolska i vrtićka grupa koje se nalaze na spratu koriste deo dvorišta na višoj koti.

Na lokaciji Bežanija 1 trenutno stanje je tako da je teren izraženije pokrenut, ali uzevši u obzir kote okolnih saobraćajnica , kao I to da se radi o naslagama lesa, očekivano je da novoplanirana saobraćajnica neće pratiti postojeći nagib terena, te da će se teren u najvećoj mogućoj meri izravnati.



KONSTRUKCIJA

Konstrukcija objekata je projektovana u sistemu nosećih zidova ojačanih armiranobetonskim serklažima i stubovima. Noseći zidani zidovi su debljine 19cm. Međuspratne i krovne tavanice su projektovane kao armiranobetonske polumontažne tavanice (LMT/FERT). Na mestima većih raspona tavanice su nadvišene dodavanjem stiropora.



MATERIJALI

Zidovi:

Unutrašnji noseći zidovi su od giter bloka, a pregradni zidovi od pune opeke debljine 12cm, malterisani, gletovani I bojeni posnom bojom po izboru projektanta. U kuhinji I sanitarnim prostorijama zidovi su obloženi keramičkim pločicama do visine 200cm.

Idejnim rešenjem predviđeni su fasadni zidovi od giter bloka, obloženi fasadnim izolacionim pločama od kamene vune debljine 15cm, što je u skladu sa standardima niskoenergetske gradnje. U daljoj razradi projekta, kada bude rađen elaborat arhitektonske fizike, moguće je korigovati debljinu izolacionog materijala u cilju postizanja što niže vrednosti koeficijenta prolaska toplote. Završna obrada fasadnih zidova je malter u boji po izboru projektanta.

Krov:

Ravan krov je projektovan kao obrnuti krov sa šljunkom, razdvajajućim I filtrirajućim slojem, termoizolacijom (stirodur ploče debljine 20cm), hidroizolacijom (dva sloja) I slojem za pad.

Podovi:

U grupnim sobama, kabinetima za vaspitače I kancelarijama za upravu predviđena je završna obrada poda od klasičnog hrastovog parketa prve klase, hoblovanog I lakiranog kvalitetnim lakom tri puta. U holovima, komunikacijama, ekonomskim prostorijama, toaletima I garderobama previđena je završna obrada poda od neklizajućih keramičkih pločica prve klase.

Prozori:

Predviđena je montaža prozora sa aluminijumskim profilima sa prekinutim toplotnim mostom, staklo 4+16+4 punjeno argonom. Klizne žaluzine na prozorima na grupnim sobama kao zaštita od vetra I sunca.



ELEKTROINSTALACIJE

Jaka struja

Predviđeno je osvetljenje u skladu sa propisima za ovu vrstu objekata u pogledu zahteva za jačinom I bojom osvetljenja, kao i protivpanična rasveta. Za potrebe opštih I tehnoloških potrošača predviđen je dovoljan broj šuko utičnica I izvoda, u skladu sa namenom prostorija.

Za proizvodnju električne energije koriste se fotonaponske solarne ćelije.

Slaba struja

Od instalacija slabe struje predviđeni su: telefonski sistem, sistem automatske detekcije I dojava požara, sistem za prijem I distribuciju RTV programa, sistem ozvučenja, protivprovalni alarmni sistem I sistem video nadzora.



INSTALACIJE GREJANJA I VENTILACIJE

U objektu je predviđena upotreba nezavisnog sistema grejanja iz obnovljivih izvora, putem geotermalne toplotne pumpe povezane sa vertikalnim sondama.

Predviđena je veštačka ventilacija sa dvobrzinskim ventilatorima I sa izmenjivačem toplote, sa propisanim brojem izmena na čas.



VODOVOD I KANALIZACIJA

Objekti su priključeni na gradsku vodovodnu I kanalizacionu mrežu.

U cilju racionalizacije potrošnje, predviđena je oprema za efikasno korišćenje vode, česme sa oprugom, vodokotlići sa dva režima ispiranja. Topla sanitarna voda se zagreva alternativnim izvorima energije (solarni paneli, geotermalne pumpe).



UŠTEDA ENERGIJE (PASIVNI SITEM)

Objekti su projektovani tako da maksimalno koriste sunčevu svetlost za grejanje I osvetljenje. Osnove objekata nisu razuđene, i svi objekti su projektovani kao spratni. Grupne sobe za decu su orjentisane ka jugu, sa velikim staklenim površinama, dok su sporedne prostorije sa malim otvorima orjentisane ka severu. Lanterne na grupnim sobama omogućavaju dodatno osvetljenje I provetravanje. Za zaštitu od sunca I vetra predviđene su žaluzine od aluminijumskih profila plastificirane u boji po izboru projektanta. Radi sprečavanja pojave hladnih mostova predlaže se upotreba nosivih elemenata sa toplotnom izolacijom. Predviđena je upotreba izolacionIh materijala I zastakljivanje staklom sa odgovarajućim koeficijentima prolaza toplote.

Bezanijska kosa

INVESTITOR: Grаd Beogrаd - Grаdskа uprаvа grаdа Beogrаdа Agencijа zа investicije i stаnovаnje;

NAZIV OBJEKTA: Kombinovаnа dečjа ustаnovа u bloku 61, u naselju Bežanisjka kosa

MESTO GRADNJE: Beogrаd

AUTORI: Ana Nastić, Miloš Paunović, Marko Petrović, Uroš Kovačević i Petar Bojović.

phoca_thumb_l_1.jpg

phoca_thumb_l_2.jpg

IZGRADNJU OVOG VRTIĆA MOŽETE DA PRATITE U TEMI KOJU GAGA REDOVNO AŽURIRA!

Novi Beograd 3

INVESTITOR: Grаd Beogrаd - Grаdskа uprаvа grаdа Beogrаdа Agencijа zа investicije i stаnovаnje;

NAZIV OBJEKTA: Kombinovаnа dečjа ustаnovа u univerzitetskom naselju, blok 67, Novi Beograd

MESTO GRADNJE: Beogrаd

AUTORI: Milka Gnjato, Marko Radenković, Milan Đurić, Aleksandru Vuja i Jelena Živančević.

phoca_thumb_l_1.jpg

phoca_thumb_l_2.jpg

phoca_thumb_l_3.jpg

Stubline

INVESTITOR: Grаd Beogrаd - Grаdskа uprаvа grаdа Beogrаdа Agencijа zа investicije i stаnovаnje;

NAZIV OBJEKTA: Kombinovаnа dečjа ustаnovа u bloku 61, u naselju Stubline, Obrenovac

MESTO GRADNJE: Beogrаd

AUTORI: Aleksandra Raonić, Branislav Ristović, Miloš Raonić, Danilo Furundžić. Konsultanti za EE: EN PLUS.

phoca_thumb_l_1.jpg

phoca_thumb_l_2.jpg

phoca_thumb_l_3.jpg

phoca_thumb_l_4.jpg

Urbanističko rešenje

Urbanističko rešenje svake zgrade obdaništa je u direktnoj korelaciji sa funkcionalnim rešenjem obdaništa, gabaritom lokacije, mikrogeografskim uslovljenostima i bioklimatskim parametrima na kojima se posebno insistiralo.

Radi dobijanja najpovoljnije osvetljenosti, korišćenja sunčeve svetlosti za stvaranje

nezavisnog i efikasnog sistema, kao i uštede energije svi objekti su dužom stranom orjentisani ka jugu.



Koncept

Glavni izazov za projektante i osnovno polazište je bilo da se razvije jedan univerzalni objekat obdaništa, modularnih karakteristika iz kojeg bi bilo moguće generisati svih pet objekata, iako različitih kapaciteta, lokacijskih i urbanističkih uslova itd.

Drugi univerzalni princip je da sve grupne sobe imaju neposredan i direktan kontakt sa zelenim površinama i otvorenim prostorima za igru i boravak u spoljašnjem prostoru.



Primena I ispitivanje principa energetske efikasnosti.

Svi objekti su projektovani u skladu sa zahtevima energetske efikasnosti i ostvarenja potrebnog higijenskog,termičkog, vizuelnog I zvučnog komfora. Provera opravdanosti I isplativosti primenjenih principa je sprovedena na jednom tipskom objektu (objekat u univerzitetskom naselju),ispitivanjem matematičkog modela za simulaciju potrošnje energije. Sva ispitivanja vezana za energetsku efikasnost su prikazana u priloženom elaboratu.



Idejno arhitektonsko rešenje kombinovane dečije ustanove u Stublinama, Obrenovac

Lokacija se nalazi u selu Stubline kraj Obrenovca, na magistralnom putu Valjevo-Obrenovac.

Parcela je izdužena u pravcu istok-zapad. Proporcije i geometrija parcele otkrivaju da je reč o njivi, tj. da je formirana prenamenom poljoprivrednog zemljišta u gradjevinsko.

Susedne parcele su seoska domaćinstva, veoma usitnjena struktura grupisanih prizemnih objekata.

Uslovljenosti lokacije predstavljaju izazov, i korisne ulazne parametre.

Čitanjem situacije jasan je stav projektanata da se podrži postojeći karakter okruženja u urbanističkom smislu - objekat je prizeman i linearan. Krov je dvovodan, a dinamikom krovnih ravni (smicanjem i naizmeničnim ujedanjem krovnih ravni) ostvaruje se ravnomerna osvetljenost i provetrenost svih prostorija, ali i vizuelna usaglašenost sa postojećim strukturama u okruženju.

Radi dobijanja najpovoljnije osvetljenosti, korišćenja sunčeve svetlosti za stvaranje nezavisnog i efikasnog sistema, kao i uštede energije objekat je dužom stranom orjentisan ka jugu.

Objekat je dodatno kontekstualizovan izborom jednostavnih materijala kojih već ima u okruženju, ali u novoj interpretaciji: drvene letvice na fasadi, malter, trapezasti lim ...

Funkcionalna organizacija unutar samog objekta vrlo je jasna.

Kako bi se razbila njegova linearna struktura i postigla efikasna komunikacija izmedju funkcionalnih celina, objekat je pozicijom glavnog ulaza i centralnog foajea podeljen na dva korpusa.

Prostor prvog korpusa namenjen je deci vrtićkog uzrasta i rešavan je u dvotraktnom sistemu sa centralno postavljenim koridorom sa čije južne strane je formiran niz od osnovnih prostorija za boravak dece sa pripadajućim sanitarnim prostorijama i garderobama preko kojih se ulazi u grupne dečije sobe.

Sa severne strane formiran je trakt sa pratećim prostorijama obdaništa, uključujući prostorije ekonomata, uprave i td.

Drugi korpus u kome su smeštene jaslice sa horizontalnom komunikacijom formira jednotraktni sistem prostorija. Na samom početku korpusa nalazi se višenamenska sala, čime se postiže ravnomerna udaljenosti od svih prostorija za boravak dece.

Sve grupne sobe imaju direktnu južnu osvetljenost i neposrednu vezu sa spoljnim prostorom, koji funkcioniše kao produžetak dečijeg boravka u letnjim mesecima i u danima kada to metereološki uslovi dozvoljavaju.

Izvor: Društvo arhitekata Beograda

Baš su lepi vrtići, nadam se da će svi biti izgrađeni :)
 
сви су добри, а други и четврти су одлични! надамо се скорашњем извођењу! :cool:
 
Po prlogu na studiu B shvatih da ce ove godine zapoceti te projekte,dok je recimo receno da nece skoro graditi osnovnu skolu u Belvilu.
 
Radi mapiranja, da li neko zna tačne lokacije Banjičkog i Obrenovačkog, ako su uopšte dodeljene?
 
у Белвилу живи сувише мало становника да би се исплатила градња основне школе
 
Vrh