Šta je novo?

Budući projekti - planovi, investicije i potrebe

Aleluja! :)

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...ada-zaradjivali-100-sada-srecni-i-sa-10-odsto

Stanogradnja posle godinu i po dana krize
Investitori nekada zarađivali 100, sada srećni i sa 10 odsto
Suzana Bojadić | 27. 03. 2010. - 00:02h | Foto: Shutterstock | Komentara: 26

Na izgradnji stanova u Beogradu danas ne da nije moguće zaraditi duplo kao pre godinu dana, već su pojedina gradilišta dovedena na granicu isplativosti. Imajući u vidu rast državnih dažbina, te pad tražnje za stanovima i restriktivnost banaka, danas su i najsposobniji investitori srećni ako na hiljadu evra zarade i sto. Slično je i u drugim gradovima Srbije, mada je gradnja najskuplja u Beogradu, Nišu i Novom Sadu.

Znajući da je kriza oborila cene stanova i do 30 odsto, za koliko je pala i njihova prodaja, te da su istovremeno porasli državni nameti, za Beograd se više ne može reći da je raj za investitore. A samo pre godinu i po dana na zgradi od hiljadu kvadrata u centralnoj zoni grada moglo se zaraditi i milion evra. Ako se uzme u obzir da je jedan preduzimač istovremeno gradio na najmanje dve lokacije, te da su garaže neretko prodavane i po 50 odsto od vrednosti kvadrata, jasno je koliko je sve bilo isplativo.


U sadašnjim uslovima petospratnica od hiljadu kvadrata, na 700 metara od kruga dvojke, donosi zaradu tek 12 odsto. Prodajna cena kvadrata, sasvim prosečna za ovaj deo grada, iznosi oko 1.800 evra. Ukupan posao obrće 1,8 miliona evra, pa računica kaže da investitoru čisto ostaje oko 200.000 evra. Ovo, naravno, važi pod uslovom da investitori i uspeju prodati stanove jer kako su nam potvrdili u "Alki", danas u Beogradu jedna bolja agencija u proseku proda tek dva do tri stana mesečno.


Slično je i u regionu, mada su i u Hrvatskoj pre krize investitori zarađivali oko 50 odsto. Tada se u Italiji na gradnji moglo zaraditi maksimalno 20 do 30 odsto, što je, inače, prosek za evropske gradove.
Poznavaoci tvrde da su danas ukupni troškovi investitora veći, mada je cena građevinskog materijala i radne snage pala dvadesetak odsto. Na strogoj periferiji ukupni troškovi gradnje izađu oko 750 evra po kvadratu stana, a u drugoj zoni, koja izlazi iz kruga dvojke, ukupni troškovi prelaze hiljadu i po evra. Na ekskluzivnijim lokacijama gde su po pravilu placevi skuplji, a građevinski materijal kvalitetniji, troškovi se penju i do 1.700 evra.




U Hongkongu stanovi skuplji za 21 odsto
Hongkong prolazi kroz pravu renesansu jer su cene nekretnina lani skočile 21 odsto tokom prošle godine. Zanimljivo je da su i u Izraelu, bez obzira na krizu, u 2009. porasle 15 odsto, što je najveći porast u poslednjih 10 godina. Istovremeno, cene su se oporavile i u Australiji, i to za 11 odsto, i na Novom Zelandu (pet odsto). Poverenje investitora na Tajvan vraćeno je nakon niza potpisivanja privrednih ugovora s Kinom, a reagovalo je i tržište na kome su nekretnine poskupele 18 odsto.

"Troškove su povećale dodatne dažbine. Ranije su postojale samo komunalije za stan i poslovni prostor, a danas i za stanarske ostave i poslovne hodnike. Uvedena je i konverzija poljoprivrednog u građevinsko zemljište, što može biti značajan trošak. Koliki, teško je reći, jer zavisi od odluke poreznika", kaže za "Novac" Dragan Mijatović iz "Deneze M" i dodaje da se u suštini radi sa nulom ili minusom, što znači pokriti ukupne troškove, ali ne i troškove amortizacije.
"Praktično, za zgradu u drugoj zoni, u blizini Đerma, ukupni troškovi gradnje iznose i do 1.600 evra po kvadratu stana. Kvadrat stana u toj zgradi možemo prodati po 1.800 do 1.900 evra, i to ako imamo sreće, što govori da je maksimalna zarada oko 300 evra po kvadratu", kaže Mijatović. U ovu računicu se uklapaju i najnoviji podaci Poreske uprave po kojima se prometna vrednost nepokretnosti po kvadratu upravo na ovoj lokaciji kreće od 160.000 do 230.000 dinara, odnosno između 1.600 i 2.300 evra.




Građevinska cena nepokretnosti
Vrsta troška Iznos (u %)
Plac za gradnju 24
Dokumentacija 3
Nadoknada za zemljište 11
Komunalni priključci 3
Porez i provizija 2,5-3
Nadzor, prijem, upotreba 2,5
Gradnja (materijal, radna snaga,
amortizacija) 52
Izvor: Alka

Naš sagovornik dodaje da materijal i ruke za kvalitetniju gradnju izađu oko 650 evra po kvadratu stana, naknada za gradsko građevinsko zemljište oko 160 evra, obaveze prema elektrani ili toplani 40 evra, troškovi za struju mogu biti i stotinak evra, ali i 20 ukoliko je trafo-stanica u blizini.... Plac je u proseku po kvadratu stana oko 25 odsto (u praksi se u rasponu kreće od osam, pa do čak 40 odsto vrednosti objekta), što je u ovom slučaju trošak od 400 evra. Gde su još porezi i dokumentacija koji odnose pedesetak evra po neto kvadratu, ali i ručkovi i čašćavanja za maltene svaku službu koja izađe na teren.




Nezavršeni stanovi
(novogradnja)
Grad 2007. 2008.
Beograd 7.074 8.230
Valjevo 166 229
Jagodina 679 789
Čačak 408 593
Niš 1.814 1.385
Pančevo 610 880
Subotica 647 772
Izvor:RZZS

Sa ovom tvrdnjom gotovo da se poklapa i računica Republičkog zavoda za statistiku, gde za gradnju prosečnog stana u Beogradu ukupni troškovi iznose 1.730 evra po kvadratu. Najviše odlazi na ruke i materijal, čak 1.060, zatim na građevinsko zemljište 469 evra i na ostale troškove 197 evra. Ukupni troškovi u Novom Sadu se penju do 980 evra, Nišu 750, Subotici 650 evra.
Investitori se žale da im profite najviše topi naknada za građevinsko zemljište. Nova cena formirana je u januaru ove godine, pa je recimo za ekstrazonu, po kvadratu objekta potrebno platiti 44.226 dinara. U drugoj zoni koja je odmah izvan kruga dvojke potrebno je izdvojiti 16.627 dinara, a u Sremčici koja pripada petoj zoni 6.739 dinara.


Najmanje se zarađuje na perifernim lokacijama, Mirijevu, Zemun Polju, te naselju Braće Jerkovića, gde se kvadrat može naći po ceni od hiljadu do 1.200 evra. "Na ovakvim lokacijama prodajna cena kvadrata je najniža, dok sa druge strane postoje fiksni troškovi gradnje. Takođe, da bi kreditirale investitore, banke danas umesto 20 odsto traže učešće od 30, pa čak i do 40 odsto", kaže za "Novac" Nebojša Nešovanović iz međunarodne konsultantske kuće za nekretnine "King Sturge" .



Za ar na Dedinju 120.000 evra
Na centralnim lokacijama u Beogradu cene se penju i do 100.000 evra po aru. Ar na Vračaru staje od 40.000 do 90.000 evra, na Senjaku i Dedinju od 60.000 do 120.000, a od Palilulske pijace do Bogoslovije do 50.000 evra.
Na periferiji, u Sremčici, Batajnici, Ledinama, cene se kreću između 5.000 i 10.000 evra. Za oko 2.500 evra može se naći ar u Ostružnici i Umci, naseljima na udaljenosti oko dvadeset kilometara od Beograda. Za ovim lokacijama još i postoji tražnja, za razliku od građevinskog zemljišta uz autoput E70, prema Aerodromu. Ovde, kako tvrde poznavaoci, jedan ar realno vredi između četiri i pet hiljada evra, mada se u oglasima cena u proseku penje na desetak hiljada evra. Pitanje je ko će i da plati ovu cenu, imajući u vidu da za ovakve lokacije trenutno postoji samo jedan kupac – "Ikea".

"Troškovi gradnje kvadrata stana u Sremčici dođu oko 750 evra, a kvadrat prodajemo po 900 evra", primer je iz građevinske firme "Deneza".
U konsultantskoj kući "Kolijers" kažu da profit investitora zavisi prvenstveno od trenutka ulaska u projekat. "Investitori koji su ušli u projekte kad je tržište bilo na vrhuncu 2007. i 2008. godine imaće poteškoće pri ostvarenju zahtevanog profita. Oni koji trenutno ulaze u projekte su veoma oprezni i zbog pada tražnje za nekretninama i rasta rizika projekata traže veće profite u odnosu na 2008", kažu u "Kolijersu".


Investitore, inače, ometaju i kamate koje idu i iznad deset odsto, ali i činjenica da banke, zbog rizičnosti plasmana beže od projektnog finansiranja.
Možda proleće donese prve znake oporavka. Projektno finansiranje još nije krenulo, ali je, kako kažu u "King "Sturge", dobar znak je to što su banke o tome počele i da razmišljaju. Investitori se nadaju i subvencijama države jer bi gradnja jeftinih stanova, kako je najavljeno iz Vlade, trebalo da počne do septembra. Samo da rok ne bude pomeren jer podsetimo, početak izgradnje ovih, do sada najpovoljnijih stanova, čvrsto se najavljivao i za mart ove godine.
 
„BLIC” ISTRAŽUJE Kakvi su uslovi za strane investitore u Beogradu
Spora administracija najveći bauk
Boris Vuković | 19. 05. 2010. - 00:02h | Komentara: 11

Beograd je izuzetno atraktivan za strane investitore. Izraelci, Italijani, Grci, napravili su milionske projekte koje žele da realizuju u prestonici. Međutim, neki imaju finansijskih poteškoća, pa zbog toga čekaju sa početkom izgradnje. Oni koji, uprkos krizi, žele da ulažu, žale se na sporu administraciju, duge procedure dobijanja dozvola, na šta nisu navikli u zemljama u okruženju ili drugim svetskim metropolama.

39367_bginvestitor_f.jpg

Višnjička plaza projekat Izraelska kompanija „Plaza centers“

Očigledno je da u vreme ekonomske krize, mnogi investitori ne mogu da realizuju velike projekte koje su planirali u prestonici jer nemaju kapital i zbog toga odustaju od projekata. Ipak, ima i onih koji imaju sredstva spremna za ulaganje, ali čekaju sve potrebne dozvole i procedure da krenu sa gradnjom. Neki dozvole čekaju godinama, pa mnogi smatraju da, ako se ovakva situacija nastavi, Beograd će ostati bez stranog kapitala.


Izraelci sa spremnim kapitalom

Izraelska kompanija „Plaza centers“, koja trenutno gradi tržni centar u Kragujevcu, ima plan da izgrade dva objekta u Beogradu. Već su počeli izgradnju „Višnjičke plaze“, a i dalje pribavljaju sve potrebne dozvole za izgradnju kompleksa na mestu zgrade bivšeg Saveznog MUP u Kneza Miloša. Ukupno, planiraju ulaganje više od 400 miliona evra, što će otvoriti oko 4.500 novih radnih mesta.

- Očekujemo od svake zemlje koja je u tranziciji transparantnu, stabilnu, pouzdanu i efikasnu administraciju. Imamo velika očekivanja od novog Zakona o izgradnji, za koji smatramo da je značajan korak u olakšavanju uslova za dotok investicija u zemlju. Nadamo se da će primena Zakona biti efikasna, naročito u situaciji kad mnogi investitori obustavljaju svoje projekte u Srbiji zbog nejasnoća u regulativi, spore administracije ili nedostatka sredstava. Kod nas, sredstva su već spremna i mi sa gradnjom možemo da krenemo sutra. Takođe, primetili smo da su određene takse i metod njihovog utvrđivanja, neprilagođene standardima koji važe u drugim razvijenim zemljama. Izuzetno je visoka naknada za uređenje zemljišta i prema našem iskustvu, bilo bi dobro ponovo je razmotriti - priča Sagiv Meger, direktor „Plaza centers Srbija“.

Međutim, kako investitori ističu, u poslednje vreme osetan je pomak na bolje, a za to su najviše zaslužni Ministarstvo za prostorno planiranje i Grad.

- Došli smo u Srbiju da tu i ostanemo, jer verujemo u dalji razvoj zemlje, bez obzira na prepreke sa kojima se svakodnevno susrećemo. Beograd će postati uspešan ako se pojednostave administrativne procedure, skrate i revidiraju nepotrebne regulative, koje bi ohrabrile lokalne i strane investitore da se uključe u procese razvoja grada - dodaje Meger.


Marina Dorćol čeka četiri godine

Jedan od projekata koji dugo čeka realizaciju je Marina Dorćol. Prema projektu, na ovom prostoru predviđa se izgradnja ekskluzivnog stambeno-poslovnog kvarta, čija vrednost prelazi 200 miliona evra. Na to se čeka od 2006. godine, kad je potpisan ugovor sa kompanijom „Engel marina Dorćol“. Kompanija tvrdi da je glavni problem što predugo čekaju dozvole.

39368_bgmarina_f.jpg

„Marina Dorćol” ni posle četiri godine nije počela da se gradi

- Stranim investitorima najviše problema pravi spora administracija. Za veće projekte dobijanje potrebnih dozvola trajalo je po nekoliko godina. Sada se to ‚‘pročulo‘‘, pa oni investitori koji su pre nekoliko godina, ozbiljno razmišljali da ovde ulože svoj novac u nekretnine, oklevaju. Iako je vlada donela niz značajnih promena u zakonodavstvu Srbije, kojim je omogućeno brže pribavljanje potrebne dokumentacije, još uvek zaostajemo za razvijenim zemljama Evrope - priča Dušica Gaković iz kompanije „Engel“.

39369_bgtrosarina_f.jpg

Budući izgled Tržnog centra „Trošarina“

Slična iskustva imaju i u „Verano grupi“, koja gradi i projektuje zgradu „B23 Office Park“, „Robne kuće Beograd“, centre „Trošarina“ i „Brdo“.

- Beograd ima veliki potencijal razvoja, koji niko ne spori, ali zbog ne sagledavanja jedinstvene slike i pravaca razvoja, realizacije i sprovođenja planskih dokumenata, kao i administrativnih zastoja i neefikasnisti pojedinih organa, ti potencijali se ne razvijaju. Zato pojedina područja ostaju devastirana decenijama uprkos naporima investitora za unapređenjem i razvojem - priča Vesna Krizmanić „Verano grupe“.

Kriza remeti planove
Ovo je vreme krize kad se investitori i inače teško odlučuju za ulazak na tržište i započinjanje projekta. Naše iskustvo je pokazalo da ukoliko se investitor valjano informisao o praksama pre ulaska na tržište, ostaje malo prostora za neprijatna iznenađenja. Načelno, problem je dostupnost finansiranja, banke su usporile procedure, a neke su prestale da finansiraju projekte - priča Maja Šahbaz, generalni menadžer konsultantske kuće „Kolijers“.
Blic

Ne znam, zaista, otkud odjednom ovolika potreba za obecavanjem kula i gradova. Komentar je otprilike isti kao i za "Danasov" tekst za Plaza centre, a to je da investitori (nesporno) sporu administraciju koriste kao alibi za probleme sa finansiranjem projekata. Jedini koji ovde ima sta pametno da kaze je baja iz "Kolijersa". Nervira me sto Plaza, kao i Marina Dorcol pre par godina, krece da se za svoju neaktivnost vadi na izdavanje dozvola - a pri tom sami navode, na svom zvanicnom sajtu, 2014. godinu kao datum otvaranja Visnjicke i Beogradske plaze. Cekaj, bre, ako imaju pare da sutra pocnu i ako hipoteticki dobiju dozvolu za meseca dana, zavrsili bi Visnjicu dva puta do 2014. Pri tom, u Kragujevcu imaju sve papire, pa im opet armatura rdja na napustenom placu. Da se razumemo, ne teram ja njih da grade, ja prvi u ovoj situaciji ne bih gradio hotel sa pet zvezdica i poslovnu kulu sa 35 spratova, ali bih voleo da su malo iskreniji u svojim nastupima. I ne znam odakle "Blicu" info da se Visnjicka plaza gradi!?
 
Jos jedan projekat skinut sa sajta OFF-a (www.off.co.rs). Potpisan je kao stabmeno-poslovni kompleks CT. Buduci da je tacno pored zgrade Comtradea, kao i da je tu istu zgradu dizajnirao OFF, izgleda da kompjuterasi planiraju da sire delatnost :)

16aba0y.jpg


2e67ifo.jpg


2vbm1qc.jpg


29vxjjn.jpg


A izgleda i da Verano planira temeljno renoviranje robne kuce Beteks na Banovom Brdu.

212vplw.jpg
 
Slazem se,bas ce lepo biti kada se urbanizuje posle izgradnje mosta taj deo gde je sada brodogradiliste,buvljak i te prazne parcele,bice superiska :gobb:
 
Verano grupa je pomerila granice dizajna, ali jos uvek je to nedovoljno.:kk:
 
"YU Kapital" početkom 2011. gradi dva stambeno-poslovna objekta u centru Beograda – Kompanija zainteresovana za partnerstvo

Kompanija specijalizovana za oblast nekretnina "YU Kapital" početkom 2011. godine pokrenuće izgradnju dva poslovno-stambena objekta u Beogradu - u ulicama Dimitrija Tucovića i Kraljice Marije (27. marta), najavio je za "eKapiju" Marko Krajnčić, direktor "Yu Kapitala". Krajnčić je kazao da je kompanija zainteresovana za strateško partnerstvo za te dve investicije i otvorena je za različite varijante udela u projektu.

- U Ulici Kraljice Marije planiramo izgradnju stambeno-poslovnog objekta od 6.000 m2 nadzemno. To je jedna od najatraktivnijih lokacija u gradu, jer je na samo 10 min peške od Trga Nikole Pašića, Terazija i Knez Mihajlove ulice. Pri tom je saobraćajno odlično povezana na glavnu gradsku arteriju Ulicu Kneza Miloša, brzo i lako se stiže do mostova i izlazno ulaznih pravaca. Budući stambeno poslovni objekat će imati front na samoj Ulici 27. marta i biće moderne i savremene arhitekture- objasnio je Krajnčić.

Drugi projekat koji će "Yu Kapital" realizovati početkom 2011. je izgradnja stambeno poslovnog objekta u Ulici Dimitrija Tucovića. od 6.400 m2 nadzemno.

Osim ova dva objekta "Yu Kapital" planira da početkom 2012. počne i izgradnju objekata u naseljima Banjica (Trošarina) i Medaković. Za obe investicije "Yu kapital" će tražiti strateškog partnera.

- Vlasnici smo 6.013 m2, u predugovorima smo za još 14.000 m2. Kad se završi sa otkupom okolnih zemljišta, imaćemo površinu od 20.000 m2 i mogućnost gradnje 80.000 m2 nadzemno. Ovo atraktivno građevinsko zemljište se nalazi na Banjici, a smešteno je na raskrsnici Bulevara oslobođenja i Ulice Save Maškovića. Lokacija je veoma atraktivna kako za stambenu tako i komercijalnu ili mešovitu izgradnju..

"Yu Kapital" na Medaku poseduje lokaciju od 8.000 m2 na kojoj je moguće sagraditi šestospratni objekat ukupne površine 24.000 m2 nadzemno.

Ta lokacija je namenjena izgradnji multifunkcionalnog stambeno poslovnog komercijalnog centra. Pozicija je u okviru gusto naseljenog gradskog bloka Medaković na uglu ulica Vojislava Ilića i kružnog puta. Lokacija je izuzetno dobro povezana sa autoputem Beograd – Niš putem ulice Vojislava Ilića.

- Tražimo strateškog partnera za sve naše projekte, za celu firmu, kao i za pojedine lokacije. Razmišljamo o dokapitalizaciji i otvoreni smo za sve opcije preraspodele vlasništva. Takođe smo spremni da postojeće projekte ustupimo nekom drugom- kazao je Krajnčić.
Izvor: E kapija

Dimitrija Tucovica sa sajta Yu kapitala:

beograd-dimitrije-3.jpg
:kk:

Za Kraljice Marije se jos ne zna kako ce zgada izgledati.
 
Мислим да је реч о другој половини пројекта чији је први део при крају. Реч је о две шестоспратнице (једна иза друге) боје кајсије које су пред усељењем, а одмах до њих Ју-капитал је очишћен плац.
 
Da,to je ona novogradnja blizu u kraljice marije blizu takovske
 
Podseća na minijaturu nedovršene gigantske zgrade "Rad-a" na Nbg
 
Dvanaest investicija i investicionih ideja koje su izazvale najveće interesovanje korisnika eKapije u prvoj polovini 2010.godine
U sredu, 23. juna 2010. godine, eKapija investicioni tim je u Hotelu Continental, na zatvaranju Trećeg sajma nekretnina REBEC 2010‚ (www.rebec.rs), prezentovao Retrospektivu investicija i investicionih ideja koje su obeležile prethodnu, 2009.godinu (www.ekapija.com/inovesto), a predstavio je i one projekte u oblasti nekretnina, koji su, prema čitanosti od strane korisnika eKapije – obeležili polovinju ove, “nejasne” 2010.godine.

Ono što se može primetiti je da značajnije nego prethodne godine, u ovoj grupi imamo investicije koje su u ranijoj fazi realizacije, ili su još u domenu investicionih ideja. Da li je to možemo tumačiti kao najavu izlaska iz krize ili korišćenja perioda krize kao pripremu za neka bolja i manje “smutna” vremena ? Vreme će sve to pokazati, sačekajmo narednu retrospektivu eKapija investicionog tima …..

Uostalom, pogledajte listu i ocenjujte sami ambicije investitora.

HOTEL HOLIDAY INN NOVI SAD - Iako je mnogo ranije najavljivano da će drugi hotel sa znakom renomiranog svetskog lanca "Holiday Inn" u Srbiji biti građen u Kragujevcu, Novi Sad je pruzeo tu poziciju. Na Sajmu turizma predstavljen je projekat objekta od 8.500 m2 na raskrsnici Subotičkog bulevara i Futoškog puta. Investitor, "Aleksandar gradnja" u ovaj hotel uložiće oko 11 mil EUR, a to će biti prvi hotel u vojvođanskoj prestonici koji će poslovati u okviru internacionalnog brenda, sa 4+ zvezdice. Predviđeni su wellness zona sa zatvorenim bazenom, konferencijski centar sa više multifunkcionalnih sala, restoran internacionalne kuhinje i drugi dodatni sadržaji …

BRAND OUTLET BEOGRAD – EYEMAXX - Austrijska kompanija "Eyemaxx", posle logističkog centra na Aerodromu “Konstantin Veliki” u Nišu, izašla je u javnost sa svojim prvim autlet centrom u Srbiji, koji za uzor ima austrijski "Parndorf". Vrednost investicije je 35 mil EUR, objekat će se prostirati na 9ha, a gradiće se na placu od 50 hektara, koji se nalazi na prvom isključenju sa autoputa Beograd- Novi Sad.

BEOGRAD ART HOTEL (BAH) U KNEZ MIHAJLOVOJ ULICI – Beograd je konačno dobio hotel i u Knez MIhailovoj, a sve novine su pisale o glamuroznom otvaranju i iznenađujuće dobroj poseti gostiju u prvih nekoliko dana života ovog hotela, koji je nastao u nekadašnjoj, sada potpuno preuređenoj Progresovoj zgradi u broju 27. Na 9 spratova je smešteno 50 soba, 5 apartmana, bar, restoran, sauna i 2 konferencijske sale. "Beograd Art Hotel" posluje u sastavu "Todor hotels", u okviru koga se nalazi i hotel "Aleksandar", a u vlasništvu je kompanije "Todor" iz Vrnjačke banje.

CHINA TRADE CENTAR U BEOGRADU + CHINA MARKET PLACE - Kinezi stižu u Srbiji, grade, kreditiraju, investiraju, uskoro kreću radovi na budućem “Kineskom mostu” na Dunavu, a, prema rečima predstavnika kineskih investitora iz firme “Diplon”, po završetku izgradnje China Trade Centra, kompleksa koji se prostire na 5,35 hektara, na ukrštanju autoputeva E75 Beograd-Novi Sad i E70 Beograd-Niš, ovo će postati najmoderniji veleprodajno-poslovni centar na Balkanu. Uloženo je 15 mil EUR, trenutno se investira još 10 mil EUR, a u trećoj fazi dodatnih 10 mil EUR. Sledi osnivanje "China Market Place"-a ….

BELGRADE OUTLET SHOPPING CENTER – još jedan outlet centar u blizini Beograda, koji nastaje zahvaljujući investiciji kopmanije "Blackoak Developments", a predstavljaće prvi "factory outlet" centar u Srbiji. Kompleks će se nalaziti na izvanrednoj lokaciji, duž autoputa E75, u opštini Inđija, na pola puta između Beograda i Novog Sada, a na 25 minuta vožnje od ova dva, najveća grada u Srbiji. Ukupna površina centra će biti 30.000 m2 i obuhvataće 125 lokala dizajniranih po najsavremenijim svetskim arhitektonskim standardima.

TQ CITY INĐIJA – uspešno realizovani projekat, površine oko 50.000 m2, sa tržnim centrom od 16.000 m2 na dva nivoa, supermarketom, poslovnim centrom, stambenim blokom, kongresnom salom, hotelom, fakultetom, bibliotekom, dečjom igraonicom, heliodromom. U taj "grad u gradu", kako ga u Inđiji zovu, kompanija "Tradeunique", koja je investitor, projektant i izvođač radova na objektu, uložila je 35 mil EUR.

TERMALNA RIVIJERA U BOGATIĆU – Sme li autor ovog teksta da navija za neke od investicija ? Verovatno ne sme, ali ovaj mora da prizna da bi bio srećan da uskoči u buduće lepe, tople bazene, dovoljno blizu i Beograda i većine gradova severne i središnje Srbije. Naime, kompanija "Termalna rivijera" i Ljubiša Dragović najavili su izgradnju turističko-rekreativnog kompleksa za odmor i rekreaciju, koji će iskoristi geotermalni potencijal Mačve, a ukupna površina je oko 20 hektara. Kompleks će obuhvatiti i dva hotela, od koji će jedan biti za rehabilitaciju, a drugi sa sportskim sadržajima, kao i apartmansko naselje sa 130 jednospratnih kuća. Gostima ovog turističkog mesta biće na raspolaganju nesvakidašnja vodena atrakcija sa zatvorenim i otvorenim termama, olimpijskim bazenom i bazenom za decu, gusarskim ostrvom, plažom sa talasima i kulom sa kružnim toboganom.

Gospodin Dragović je ispričao i jedan zanimljiv detalj vezan za buduću mikroklimu u kompleksu. Naime, na nagovor stručnjaka sa Rudarsko-geološkog fakulteta, posadio je tropsku palmu na placu, u blizini aktiviranih bušotina. Palma je danas živa i zdrava, zima joj nije mogla ništa, tako da ćemo, nadamo se, dobiti male Karibe, i to usred Mačve !

SALON KINESKIH AUTOMOBILA “CHERRY” U BEOGRADU – Ponovo investicija vezana za kineske proizvode, u “režiji” kompanije "Kvis", dela izraelske "Komaro group" i njenog partnera, "Caduri Group". Ovaj Salon automobile bio je samo početak izuzetne ofanzive vezane za plasman “Cherry” automobila u Srbiji, pošto je odmah po otvaranju centra u Beogradu, krenuo projekat i u drugim, većim gradovima Srbije.

MOSAIC CITY MALL U NOVOM SADU – Ovaj kompleks će se nalaziti na prostoru nekadašnje industrijske zone, udaljen 1,5 km od centra grada, a u ovaj centar, površine oko 90.000 m2, biće uloženo čak 100 mil EUR. Investitori "Ocean Atlantic International" i "Immoeast" najavljuju početak izgradnje tog modernog objekta za kraj 2010 ili početak 2011.godine.

DVORAC SURDUČKI – Još jedna lokacija za “vikend bežanje” iz velikih gradova Srbije. Na samoj litici, a 50 metara iznad Dunava u Surduku, sa prelepim pogledom na reku i Banat, biće otvoren kompleks bazena, šankovi i parkinzi, koji su samo deo sportsko-rekreativno-turističkog centra, čiju izgradnju je odobrila Komisija za planove Stare Pazove. Ukoliko bude moguće otkupiti i deo zemljišta koji zadire u Inđijsku opštinu, centar će biti upotpunjen hotelom, restoranskim kompleksom, zatvorenim bazenom, pristanom i marinom.

BEOGRADSKI KLINIČKO-BOLNIČKI CENTAR - Na Novom Beogradu od nedavno radi veliki, privatni kliničko-bolnički centar, koji bi trebalo da značajno popravi stanje na listama čekanja za najteže hirurške operacije u zemlji. Država je ovu instituciju prihvatila kao partnera, tako da su nedavno realizovane prve intervencije u Centru, koje finansira RZZO. Sedam operacionih sala, oprema za izvođenje najkomplikovanijih hirurških procedura iz oblasti kardiohirurgije, vaskularne, abdominalne, ginekološke, laparoskopske, urološke, onkološke, ortopedske, estetske i oftalmološke hirurgije, dve intenzivne i dve poluintenzivne nege, luksuzni apartmani i 62 kreveta - smešteni su u 6 000 m2 ovog velikog, novog kliničko-bolničkog centra.

MARINA OASA U GROCKOJ – Mislite da je na ovoj listi završena priča o budućim turističko-rekreacionim centrima u blizini Beograda ? Nije, pred nama je i treća lepa priča za koju se iskreno nadamo da će uskoro doživeti i praktičnu, graditeljsku realizaciju.

Radi se, naime, o budućem dragulju nautičkog, sportskog, gastronomskog i rekreativnog turizma Beograda, ali i Srbije. Planirani su lepi apartmani, hotel, zatvoreni i otvoreni bazeni, atletska staza, restorani, sportske dvorane, teniski tereni, atraktivna marina … Ideju o razvoju i unapređenju bivšeg odmarališta Investbanke u novi Turistički-nautički centar sprovodi u delo beogradska firma “Appraisal Associates”, pod vođstvom Dragana Jovanovića. Pogodite – da li je Dragan Jovanović bivši sportista i zaljubljenik u reke ?
Izvor: eKapija
Link: http://www.ekapija.com/website/sr/page/324176


Vrlo interesantan clanak! Na sajtu eKapije su i linkovi o odredjenim projektima.
 
sta se podrazumeva pod zonom povoljnom za izgradnju visokih objekata, kada pored nje postoji i zona za objekte spratnosti iznad 16 spratova? jel to onda zona za objekte do 16 spratova?

u svakom slucaju videcemo kako ce se ovog pridrzavati kada, mozda, za 7-8 godina krene da se pravi prvi pravi neboder u gradu
 
mradulovic":2gewh89u je napisao(la):
sta se podrazumeva pod zonom povoljnom za izgradnju visokih objekata, kada pored nje postoji i zona za objekte spratnosti iznad 16 spratova? jel to onda zona za objekte do 16 spratova?
Tako nekako i ja shvatam... :) Zona "do 16" i zona "preko 16".
 
Postoji i zona "mnogo manje od 16," npr Dorćol, gde je organičenje 9 spratova.
 
Uh, bas su zacrveneli plan na teritoriji blokova 24 i 25... :p

Kao da je tu moguce saditi bilo sta drugo pored vec postojecih stambenih kompleksa zgrada... :kafa:


Razocaran sam sto Icon Tower stoji na ivici definitivne propasti... :notok:
 
Nismo, ovo je inicijativa komsija iz Novog Sada koju naravno podrzavam ali lepo bi bilo da su se javili a ne tri posta sa linkom na tri teme bez ikakvog sadrzaja i slicnosti, al podrzati treba u svakom slucaju :kk:
 
Neko nam je malo pio pilule za optimizam :)

Bolji rezultati i efikasnost Sekretarijata za urbanizam
Dogodine će se u Beogradu graditi 1,5 miliona kvadrata

L. Gedošević | 17. 12. 2010. - 00:02h | Komentara: 9

Od početka primene novog Zakona o planiranju i izgradnji, u Beogradu je izdato 800 lokacijskih i 700 građevinskih dozvola za objekte veće od 800 kvadrata, dok su još 800 dozvola izdale opštine za manje kvadrature. Ako se na sve to doda i gradilište “4. juli” na Voždovcu, u Gradu kažu da će se u prestonici tokom sledeće godine potencijalno graditi oko 1,5 milion kvadrata.

100886_bgurbanizam_f.jpg


Prema rečima gradonačelnika Dragana Đilasa, u novcu to je oko 2,5 milijarde evra, pa u narednom periodu treba raditi na poboljšanju tržišta i pronalaženju kupaca za sve ono što će se graditi.

- Da je učinjen pomak u ovoj oblasti govori i podatak da je 2008. u Beogradu izdato 400 građevinskih dozvola, a danas skoro duplo više. Time možemo da budemo zadovoljni - kaže Đilas.
On kaže da je Grad dao neke predloge Ministarstvu za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje za izmenu postojećeg Zakona o planiranju i izgradnji, da su oni prihvaćeni, i da će to omogućiti da se naprave još veći pomaci u radu Sekretarijata za urbanizam.

- Pokušavamo da budemo fleksibilni kada je u pitanju sprovođenje Zakona, i zato smo ušli u njegove izmene i dopune koje će se pred poslanicima naći početkom januara. Neke procedure ćemo morati da ubrzamo a neke da pojednostavimo - rekao je ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.

Prema njegovim rečima, na prvom mestu za “popravku” su svojinski odnosi nad građevinskim zemljištem, što podrazumeva reformu katastra, kao i donošenje planskih i regulacionih akata.

Sledeće godine u Beogradu biti otvoreno i gradilište u naselju dr Ivan Ribar sa 1.100 stanova.

Inače, od pre desetak dana Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove nalazi se na novoj lokaciji, u “Ineksovoj” zgradi u Ulici kraljice Marije 1 (osmi, deveti i deseti sprat).
Izvor: Blic
 
Možda će vam biti zanimljivo da vidite ovo - svojevremeno sam za potrebe dizajna oglasa za jednu firmu (čija je delatnost vezana za građevinarstvo) kreirao ovu montažu, koja predstavlja prilično optimističku vizuru sa Kalemegdana na Novi Beograd, smeštenu u relativno daleku budućnost :) :gobb:
(potrudio sam se da bude predstavljen i brat-blizanac kule Ušće, za koga se u to vreme pričalo da će se definitivno graditi - nalazi se levo od postolja Pobednika)

oglas.jpg
 
Vrh