Šta je novo?

Budući projekti - planovi, investicije i potrebe

Dok cekaju pocetak izgradnje, ovi iz Chapman Taylora se zanimaju praveci hiljadu varijacija fasade Plaza centra u Visjickoj :D Najnoviji renderi:

renderings_exterior_4.jpg

renderings_exterior_5.jpg

renderings_exterior_6.jpg

renderings_exterior_7.jpg

renderings_exterior_8.jpg


Izvor: Visnjicka Plaza
 
da li samo ja stičem utisak da je objekat na svakom novom renderu sve viši i viši?
 
Мањак шопинг молова у метрополи
Београду недостаје најмање 200.000 квадратних метара модерног малопродајног простора. – Европски просек је од 300 до 400 квадрата на 1000 становника

ada-huja.gif
Trosarina.gif


Београду недостаје најмање 200.000 квадратних метара модерног малопродајног простора упркос утиску да шопинг молови последњих година ничу као гљиве после кише. За разлику од Новог Београда који је засићен трговинским центрима, старо језгро града, као и општине удаљене десетак километара од центра, кажу упућени, кубури са „потрошачким царством”.

Према речима Небојше Нешовановића, руководиоца одељења процене некретнина у „Кинг стрџу”, престоници је потребно до пола милиона квадрата продајне површине, а досад је никло мање од половине.

– Европски просек је 300–400 квадрата на 1.000 становника. Шопинг молови који су већ саграђени не задовољавају наше потребе, јер када се каже да „Ушће” има 150.000 квадрата или „Делта” 85.000, мисли се на бруто површину, а у ствари користан продајни простор је око 40.000 у „Ушћу” и око 30.000 у „Делти” – објашњава Нешовановић.

Зашто нам је потребно толико квадрата модерног трговинског простора Нешовановић поткрепљује чињеницом да је тражња већа од понуде и да се мењају не само захтеви потрошача, већ и светских трговинских ланаца који не желе да уђу на тржиште уколико не могу своје брендове да пласирају у десет модерних шопинг молова.

– Осим тога, већи избор повећао би конкурентност која би се одразила и на садашњу просечну цену закупа од 30 евра по квадратном метру, што у крајњој линији плаћају и грађани. У развијеним земљама цена закупа је до 20 евра. Трговци у „Меркатору” три године нису морали да се боре са конкуренцијом јер је нису ни имали – истиче Нешовановић.

У двоструко мањем Загребу ради пет шопинг молова, у Букурешту, приближно сличном по величини, отворено је 14, у Будимпешти 15.

Од бројних тржних центара који су у последње две године најављивани питање је колико инвеститора ће имати петљу да се услед финансијске кризе упусти у пројекте вредне бар 50, 60 милиона евра колико је потребно за један потрошачки храм у 21. веку. Зарада код ове врсте некретнина враћа се тек после десетак година.

– Не верујем да ћемо у наредне три године добити још један тржни центар типа „Ушћа” или „Делте” – сматра Нешовановић.

Његово мишљење дели Слободан Михајловић, саветник за некретнине.

– Засад нема страних инвеститора који би подржали такве пројекте, а мислим да домаћем тржишту треба понудити другачији концепт, мешавину стамбеног, канцеларијског и продајног простора на једном месту – наглашава Михајловић.

Без обзира на нимало оптимистичне процене, на недавно одржаним сајмовима некретнина у Београду најављено је да би до краја године могла да почне градња шопинг мола „Трошарина”, као и тржног центра на Ади Хуји. Осим хипермаркета, брендираних продавница, ресторана, посетиоци ће у њима моћи да се забаве и опусте. Између улица Кумодрашке и Беранске око пет хектара земљишта резервисано је за будући шопинг мол „Трошарина”. Пројектом је предвиђено да градитељска рука обликује 73.000 квадрата, у које ће компанија „Верано група” да уложи око 50 милиона евра.

– Добили смо одобрење за градњу, завршен је главни пројекат и формира се захтев за пријаву радова. „Трошарина” ће бити спремна за изградњу од јесени, а почетак радова ће делом зависити од стања на тржишту капитала – каже Крста Сандић, потпредседник „Верано групе”.

Исти инвеститор планира да подигне шопинг град „Брдо” поред Ибарске магистрале. Према идејном пројекту, будући комплекс простираће се на 80 хектара, а Сандић очекује да ће за 18 месеци бити завршена планска документа за ту локацију.

Упркос бројним потешкоћама око прибављања дозвола за градњу тржног центра на Ади Хуји, Горан Павловић, директор „Брифа” за Србију, инвеститора, каже да би радови требало да почну на јесен. Ова гринфилд инвестиција, вредна око 86 милиона евра, запослиће 800 људи, а нови тржни центар имаће близу 60.000 квадрата.

– Отклонили смо примедбе техничке комисије за студију о процени утицаја тржног центра на животну средину, што је био последњи захтев Секретаријата за урбанизам, и сада чекамо то решење, као и потврду о пријему документације – истиче Павловић.

Њихова додатна потешкоћа која би могла још да успори почетак посла јесте то што не могу да се укњиже као корисници парцела све док се град и „Лука Београд” споре око права коришћења 200 хектара земљишта, укључујући и плацеве које је пре пет година закупила „Монтмонтажа” – фирма која је од 2007. у власништву „Брифа”.

Д. Мучибабић

[објављено: 06/07/2009]
Izvor: Politika
 
Mislim da je ova priča jedno apsolutno sranje. Ono što treba u Beogradu da se podstiče su lokalne prodavnice i ulični lokali, tipa u Knez Mihajlovoj, koji bi se radili u nekim drugim delovima grada, kao što je na primer u Zemunu ili na Banovom Brdu. Takođe, RKB su se žestoko izje*******ale što su stavili previše fancy robu. Mislim da bi to morali da spuste na jeftiniji nivo, i da je trebalo da urade koncept da možeš da platiš na bilo kojoj kasi bilo šta, a ne sve odvojeno, em je lakše, bolje, i ljudi će se lakše odlučitvati da kupe stvari, npr. na potrošačke kredite, ili rate, jer ako kupiš lupam tepih na rate, vrlo verovatno je da ćeš usput uzeti i patike ili komplet čaša ili i jedno i drugo... :|
 
Tako je Ambasadore :kk:

Lokalne prodavnice u mesovitim stambeno-komercijalnim zonama su vise odrzive nego soping-molovi, jer u velikom TC kada zakupljenost padne ispod odredjenog procenta (recimo 60%, zavisi od centra do centra) on ceo postaje neisplativ i mora da se zatvori (i ako mozda preostale radnje fino rade i donose profit). U Berlinu cini mi se (davno sam citao, mozda sam pogresio mesto) postoji propis da ako gradis preko odredjenog broja kvadrata onda zgrada mora da bude bar X% stambena i bar Y% komercijalna, i tako se izbegava preveliko zoniranje.

Ukoliko se u BGu zaista otvori 14 velikih TCa a la Usce i Delta City kao sto je navedeno da je slucaj u Bukurestu, u roku od 5 godina 7 ce bankrotirati i ostati prazne napustene zgradurine, novi "duhovi" beogradske arhitekture.
 
Ambassador":2ld8rp2x je napisao(la):
Mislim da je ova priča jedno apsolutno sranje. Ono što treba u Beogradu da se podstiče su lokalne prodavnice i ulični lokali, tipa u Knez Mihajlovoj, koji bi se radili u nekim drugim delovima grada, kao što je na primer u Zemunu ili na Banovom Brdu. Takođe, RKB su se žestoko izje*******ale što su stavili previše fancy robu. Mislim da bi to morali da spuste na jeftiniji nivo, i da je trebalo da urade koncept da možeš da platiš na bilo kojoj kasi bilo šta, a ne sve odvojeno, em je lakše, bolje, i ljudi će se lakše odlučitvati da kupe stvari, npr. na potrošačke kredite, ili rate, jer ako kupiš lupam tepih na rate, vrlo verovatno je da ćeš usput uzeti i patike ili komplet čaša ili i jedno i drugo... :|
Meni RK Beograd, više nisu robne kuće, nego neka vrsta tržnog centra.
Stare robne kuće kojih se sećam iz vremena 1992-2002, su mi bile dosta bolje, jeste da su već tada propale, ali su bar bile prave robne kuće.
 
robna kuca danas moze da igra samo na kartu ekstremno sirokog asortimana robe (maturske i druge svecane haljine, odela svih velicina, modela i firmi, sirok asortiman tehnickih uredjaja) ili na kartu prodaje robe koja se retko prodaje u zasebnim prodavnicama (zavese, escajg, servisi, serpe, tepisi)... a ono sto su oni smislili nije ni riba ni devojka i nije niakkvo cudo da su ostvarili do sada katastrofalne poslovne rezultate - u Beogradu, a za ostala manja mesta cemo videti.
 
Koliko treba biti nesposoban da u beograđanci ili u rk. terazije loše posluješ :|
 
Pa za sada nece biti sirenja sobzirom da je to zasticena zona beogradskog vodovoda.
 
To se i ja pitam svaki put kad vidim tu mapu.
Valjda čekaju da nikne neko divlje naselje pa da onda vide šta će :violina:

Zaštićena je bez veze.Zbog reni-bunara koji su na obali i koji nemaju veze sa izgradnjom na 15 metara od obale.
 
Koja glupost ne verujem, pa jel taj vodovod toliko smeta da ne moze da se gradi (laik sam pa ne razumem)
Nervira me kad kazu da je na NBG ostalo malo parcela a postoji taj OGROMAN deo prazan....
 
Pa znam, ali zar nije logičnije da krene malo da se razvija Beograd sa druge strane Dunava nego da se se "produžuje" Novi Beograd do Surčina?Prirodnije je da se u slučaju Beograda stvara grad sa sve tri strane reka tj. da se popuni prostor između Borče, Krnjače...i Dunava.
Meni je OK ta privremena zabrana gradnje iza Ivana Ribara.Rekoh privremena.
 
Upravu si skroz, al' dok docekamo da se BG prebaci sa one strane Dunava :grand:
Ovo mi je nekako realnije...
 
Bas prolazih dunavskim kejom danas od kalisa do marine dorcol,oooogroman je prostor sa druge strane dunava u odnosu na dorcol,nadam se da ce ga lepo iskoristiti :kk:
 
Po meni ne bi trebalo N.Beograd da se siri dalje od naselja Ivana Ribara, jer prvo sto na samom NBG ima ogrmonog prostora za izgradnju, recicu samo IMT, pa brodogradiliste i ceo pojas preko puta belivila i oko belvila, savski amfiteatar, zatim brdo slobodnih parcela i citavih blokova.

A kao drugo, priodno bi se sledeca etapa sirenja trebala odvijati u Banatu, kako bi grad polako dobijao centrican oblik.Ali tek nakon sto se popune ogromne prazine na Novom Beogradu, ali i kada se oan sumadijski deo grada dovede u red, jer danas svakako ni na sta ne lici.
 
Napred" preuzima "Energoprojekt"
12:18 | Izvor: Blic Novac
Beograd -- Građevinska firma "Napred", čiji je vlasnik Dobroslav Bojović, počela je da preuzima "Energoprojekt holding", tvrde sagovornici za Blic "Novac".

U novi Upravni odbor "Energoprojekta" čija je tržštna vrednost oko 60 miliona evra, izglasan sredinom ove nedelje, "zvanično" su ušla dva predstavnika "Napreda". Nezvanično, međutim, "Napred" je dobio većinu, odnosno sedam članova.

"Svi oni su podržali predloge 'Napreda' u glasanju za članove UO 'Energoprojekta'", navodi sagvornik tog lista.

Iz Uprave su istupili profesori Beogradskog univerziteta Boško Živković i Mirko Vasiljević. Povukao se i Vladimir Višnjić, dosadašnji direktor finansija u "Energoprojektu".

Ovakav "scenario", upućuje da je vlasnik "Napreda" prilično zainteresovan za preuzimanje "Energoprojekta", odnosno kupovinu ukupno 33 odsto kapitala kompanije koji su još u vlasništvu države. Po sadašnjim cenama na Beogradskoj berzi, to vredi oko 20 miliona evra, navodi list.

Udruženje akcionara "Energoprojekta", navodno blisko menadžmentu, posebnim pismom je pre neki dan akcionare pozvalo na "odbranu Energoprojekta od tihog preuzimanja", uz opasku da se "neće dozvoliti da listirana kompanija postane plen akcionara koji je vlasnik tri odsto kapitala".

"Napred", koji je vlasnik 3,2 odsto akcija "Energoprojekta", kupovao je deonice beogradskog građevinskog giganta u martu ove godine. Akcije su prodavali hrvatski investicioni fondovi, uglavnom "ZB Invest", po prosečnoj ceni od oko 340 dinara. Najniža cena akcije u poslednjih godinu dana bila je 280 dinara, a najviša 1.883 dinara.

Na Skupštini akcionara "Energoprojekta", nije izglasan plan poslovanja za naredne četiri godine. Uprava se nije izjasnila ni o politici dividende.
Izvor: B92 Info
Link: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=07&dd=18&nav_id=371950
 
Znači ako Napred kupi Energoprojekt čitav blok 26 je njihov?
 
Vrh