Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

Zapravo, skinuta je stara zarđala metalna ograda i sada stavljaju novu - one energoprojektove bilborde koji stoje na betonskim blokovima. I to da je izgleda u pitanju ograda koja je stajala oko Bluehouse zgrade dok je bila u izgradnji.

Video sam da se ravna deo između dve zgrade - pozitivno iznenađenje u svakom slučaju, ali ne verujem da je to nešto vezano za izgradnju.

Inače, deo do Energoprojekt/Bluhouse zgrade bi trebalo da bude javni prostor (uokvireno zutim), a deo do Napred/Grawe zgrade je pretviđen za onu čudnu kulu (crveno).

27x13iu.jpg


Zeleno je kompleks CEE grupe sa molom i četiri kule, ljubičasto je prostor za stambenu izgradnju.

Međutim, čak i da se kriza završi preko noći i Srbija odjednom postane najpoželjnija zemlja za investiranje ni jedna cigla u Bloku 26 ne može da se uzida jer još nije usvojen novi Plan detaljne regulacije za taj blok (Napred, Energoprojekt i crkva se grade po starom DUP-u)
 
Šta se više dešava sa tim PDR-om? Može li se negde naći predlog rešenja? Mislim da već više od dve godine stoji tamo u skupštini i nikako se ne stavlja na dnevni red, strašno.
 
Kažu da se Plan detaljne regulacije trenutno radi na osnovu pobedničkog rada na konkursu (znamo svi za njega) od pre nekoliko godina.

Samo nisam znao da treba toliko dugo da se takav dokument izradi. Još kada krene u proceduru računajmo da će to trajati u PM dugo. Dok prođe javni uvid, rasprava, pa upadne u zgusnut dnevni red skupštine koja inače retko zaseda....

Neke stvari mi zaista nisu jasne. OK, aj' da kažemo da je kriza, da je u Beogradu trenutno veća ponuda nego potražnja za kvalitetnim kancelarijskim prostorom, ali da nemaš regulisan status najatraktivnijeg građevinskog zemljišta u Beogradu stvarno je vrhunac lenjosti/nesposobnosti.

I to je još u pitanju obična livada, koja je praktično skroz infrastrukturno opremljena i uokvirena sa četiri bulevara!? Kako ćemo tek da rešimo status zamršenog zemljišta kao što je Savski amfiteatar ili Luka Beograd???

Našem gradu puna su usta o privlačenju stranih investitora, ali na ovakvim primerima se pokazuje koliko je foteljašima doista stalo do toga - kada su u pitanju strane investicije, Beograd podseća na lika koji stalno kuka kako ne može da nađe devojku, a pritom ne radi ništa na sebi, već čeka da mu se jedna prosto materijalizuje u krevetu....
 
Ček, ček, stalno se priča kako je PDR u proceduri u gradskoj skupštini, da li hoćeš da mi kažeš da predlog PDR-a još ne postoji? Pa ja ću se ubiti ako imamo toliko nesposobne i nezainteresovane strukture da taj posao završe.
 
Homer Jay":1iiag7nu je napisao(la):
Evo, sad sam proverio na sajtu Urbanističkog zavoda:

Ovi planovi su u izradi (a među njima i plan za Blokove 25 i 26): http://www.urbel.com/documents/planovi-detaljne u radu 07-08.pdf
Svaka čast gospodi na efikasnosti, plan izrađuju od 2007. godine, i posle se pitamo ko nam kreira grad, urbanisti ili investitori.

Stvarno sam popizdeo na ovo saznanje da ne postoji ni predlog PDR-a.
 
Nista mi se ovo ne dopada kako se stvari odigravaju u gradu po pitanju opste izgradnje.
Ok i ekonomska kriza ce proci, ali ovde se do 2020e nista nece promeniti, jaaaaako sve sporo ide kako je vec rekao Homer Jay...

A u Beogradu toliko toga ima da se radi, da i mi mladji necemo docekati sve da vidimo do kraja...kako je krenulo nece ni nasi unuci :notok:
 
imas pravo zexlande, npr PDR nema veze sa ekonomskom krizom. Takve stvari mi nisu jasne - OK, kriza je, ali covece zasto ne iskoristis taj period da se pripremis za dane kada kriza prodje. U redu, pozdravljam novi zakon o planiranju i izgradnji, ali ne sme na tome da se stane.

Ipak, s druge strane sam umereni optimista znajuci koliko projekata je "na cekanju" ukljucujuci i blok koji je ovde tema.
 
Trenutno se u Srbiji pravi digitalni katastar nepokretnosti. Recimo, do 1. oktobra nije mogao da se dobije vlasnicki list jer se katastar selio u nove prostorije.
Sto se tice uknjizavanja, trenutno je moguce uknjiziti samo nepokretnosti na uzem delu Zvezdare. Ostatak grada ce na red doci eventualno polse Nove godine.

Navodim ove cinjenice cisto kao primere zasto se sa nekim projektima davi. Ponekada su realni razlozi potpuno drugaciji od onoga sto mislimo da jesu.
 
Upravu si za to da ponekad postoje realni razlozi za zastoj ali u situaciji sa blokom 25 i 26 a drugim delovima grada pre svega gradskim celinama ne postoji opravdanje za ne zavrsetak detaljnih planova pogotovo ako su u pitanju slobodne povrsine i gradsko ili drzavno zemljiste. U pitanju je jednostavno javasluk i nerazumevanje potreba investitora, vlasnika zemljista... da se makar papiroloskom efikasnoscu nadomesti trenutna situacija sa krizom gde bi investitori uhvatili ponovne startne pozicije na osnovu novih planova gde bi mogli da razvijaju svoje projekte i okrenu se obezbedjivanju buduceg finansiranja.

Jednostavno nijedna ozbiljna banka nece tek tako dati kredit nekom investitoru ako nema resenu plansku dokumentaciju i projekat na osnovu koga aplicira za sredstva.
 
Beograd je veliki grad, a urbanisticki planovi su poceli da se rade od nule. Kada se pogleda karta odradjenih planova vidi se da je smesna povrsina grada pokrivena istima.

Problem su i kapaciteti samog zavoda, a procedura kod donosenja svakog plana je komplikovana i dugotrajna.

Da su se konkretni investitori za blokove pojavili, plan bi vec odavno bio gotov jer bi se stavio pod prioritet.
 
Nenad":e8vqz1vs je napisao(la):
Da su se konkretni investitori za blokove pojavili, plan bi vec odavno bio gotov jer bi se stavio pod prioritet.
Upravo je u tome problem, umesto da se ti planovi odrade pre pojave investitora i da imaju svoju urbanu vrednost, čeka se neki investitor i onda se plan prilagođava njegovim željama i prohtevima i postavlja se pitanje nivoa kvaliteta takvih planova. Mislim da Beograd ima makar kakav takav nivo atraktivnosti da može da bude izbirljiv prilikom "izbora" investitora i njihovih rešenja.

Inače, GUP-om je utvrđeno za koje oblasti mora da se pravi detaljan plan, a koje spadaju pod opšte odredbe,a evo i fotke koja lepo pokazuje tu situaciju.

http://www.beoland.com/zemljiste/karte/17_2_sprovodjenje.jpg
 
Ljudi dali ste videli kako danas izgleda Varsava, a o Istanbulu da i ne govorim? Ovo je zemlja van vremena i prostora, ovde se u narednih 50 godina nista promeniti nece a kako i da se promeni kad na celu raznih urbanistickih zavoda i skupstini grada stoje - SEDE zaostali, retrogradni, nazadni, konzervativni likovi koj mrze sve sto je moderno i napredno, kojima je jedino bitno da su ulice asfaltirane, plocnici poplocani, put do obdanista uredjen! Upravo to daje politicke poene a to je njima jedino bitno i zbog toga su i tu gde jesu. Ej pa setite se samo plana za uredjenje trga republike sa galerijom, slavije, o autokomandi nesmem ni da pomislim... Nista od svega toga, zaboravljeno preko noci a mi ovde govorimo o poslovnim zgradama od 30 - 40 spratova, ej ljudi.....Dali je neko skoro gledao Zaklinu Dimitrijevic u gradologiji na studiu B? Onaj ko jeste bice mu sve jasno. Jasno je da potencijalnih investitora za blokove 25 i 26 ima!!!, ali ih kao i sve do sada ovde najuruje nazadna balkanska birokratija, lenjost i zaostalost. Neradi se samo o blokovima 25 i 26, takodje i blok 20 je u "igri" - odlicno resenje, tu je Miskovic u igri, ali pitaj Boga sta se i tu radi, i to je sumnjivo, vec godinama nista a videli smo vec poodavno gotov plan i u novinama i na televiziji i na ovom sajtu naravno. Kao slag na tortu na strani 1 - blok 12! VEC VIDJENO!!!
 
Iz kog si ti filma iskocio???
Poplocavanje ulica ne daje poene nikome, a bitno je, kao i asfaltiranje ulica (osim ako ne zelis da zivis u blatu!!).
Mislim da preterano pljuvanje svega oko nas nema ama bas nikakve koristi. Evo ukidaju se vize, idi emigriraj, peri tudja g.... i uzivaj u savrsenim gradovima oko tebe!
 
Eto jos jednog "pametnjakovica" ! a sto pa da ih i ne "pljujem", da nisu mozda Bogom dani?
 
Zato sto pljuvanje nicemu ne sluzi!
Argumentovano kazi sta mislis da je u redu, a sta nije u redu!
I ne moze da bas nista nije u redu! Kome u Srbiji nista nije u redu, nigde mu nece biti dobro!
 
OK, nisam ja bas takav "negativac" kao sto si mozda pomislio. Jednostavno nervira me kada se nesto godinama pompezno najavljuje malte ne kao da je samo pitanje sata ili dana kad ce poceti konkretna realizacija, da bi nakraju, posle nekoliko godina nedesavanja nicega culi izjavu nikog do direktora Urbanistickog Zavoda Beograda, Zakline Gligorijevic, kako tek sledi izrada studije o visokim objektima. Znaci sve ove godine oni su zamajavali javnost. Treba se setiti javnog konkursa za blokove 25 i 26 od pre nekoliko godina dok je jos Bobic bio glavni arhitekta grada, svi znamo za prvonagradjeni rad (cetiri zgrade iste spratnosti u pravoj liniji jedna do druge - kao da je neko vise zeleo da se igra domina nego pozabavi projektovanjem poslovnog dela grada) koji je otkupljen po ko zna kojoj sumi - sta je rezime svega, pa jednostavno da se omoguci necijem kumu, burazeru, tastu ili sl. da zgrnu lovu. Sto se tice misljenja i predpostavki da nije bilo i da nema zainteresovanih investitora za gradnju padaju u vodu izjavom g.Gligorijevic u pomenutoj emisiji a ne samo u njoj!
Kao pravi slag na tortu imamo i resenje bisera iz skupstine grada u kojem se ubuduce zabranjuje gradnja veca od 8 spratova zbog "NEMOGUCNOSTI PROTIVPOZARNE ZASTITE NA OBJEKTIMA VECE SPRATNOSTI" !!! Ej ljudi oni u 21. veku nemaju resenje za slucaj pozara na poslovnim objektima vecim od 8 spratova !!!!! a imali su za beogradjanku sedamdesetih godina proslog veka.
Dragi prijatelju, mozda sam ja predhotno suvise emotivno komentarisao ovu temu, ali posle svega ovoga jasno je da na celu ovog grada sede(ne svi) paraziti proslosti koji se plase svega modernog i kojima modernizacija ovog grada smeta i na ovaj ili onaj nacin ugrozava neke njihove licne interese. Verovatno kao i ja pratis ovaj sajt godinama unazad i znas za more dobrih pompezno najavljivanih projekata koji nikad nisu ugledali svetlost dana a konkretno objasnjenje za to nismo dobili i verovatno necemo - Slavija, trg republike sa galerijom, autokomanda, prostor pored "bigza", prokop...projekat Libeskinda i "silazak grada na reke" verovatno ce docekati onaj ko bude ziveo nakog novog ledenog doba, ha ha aj na kraju da se i malo nasalim, mada...
 
@sula,

Koliko vidim ti ćeš najbrže izjednačiti reputaciju i broj postova. Kratko ali hebitačno. :grand:
 
zhaba":1v7p6e7h je napisao(la):
Zato sto pljuvanje nicemu ne sluzi!
Argumentovano kazi sta mislis da je u redu, a sta nije u redu!
I ne moze da bas nista nije u redu! Kome u Srbiji nista nije u redu, nigde mu nece biti dobro!
E, ovo potpisujem. Lijepo receno :kk:
 
Zar cele godine nema bas nikakvih novosti u vezi sa kulama u bloku 25.

Vec duze vreme zemljiste je ogradjeno, ali nikako da krene izgradnja.
 
Vrh