Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

Ja sam iz ovoga predloga shvatio tek toliko da nema nissta od onog nagradjenog plana za Blok 26, sa ccetiri kule itd. Zamajavali su nas lepim slikama, obecanjima da ce najbogatiji Izraelac uloziti pare, a sad se javlja Napred sa novim izd...kavanjem. :rant:

Da je ovaj projekat predvidjen za neku drugu lokaciju, mozda bi mi se i svideo. Ovako, ne mogu na miru ni da ga gledam.
 
Sizife, gledaj pazljivije molim te.

549nvb.jpg


Ovo je dakle rad na osnovu kojeg se radi DUP koji e pominje u Beobuildovoj vesti. To odredjuje izgradjen prostor, javne povrsine, namenu, spratnost objekata i sl. Ali NE i konacan izgled.

Dakle, ljubicasto ka Areni je projekat Izraelaca (u saradji sa Energoprojektom) sa soping molom u bazi i cetiri kule iznad. Nadamo se da je pisanje novina da projekat radi sir Norman Foster istinito.

Crveno je pak napredova zgrada, na skroz drugoj strani bloka i nema nikakve veze sa projektom CEE grupe.

Ostaje cak pitanje dve zgrade uokvirene u zuto. To bi trebalo da budu stambeni objekti i za sada se ne pominje njihova realizacija.
 
Meni pak najvise smetaju ove zgrade koje su naumili da grade na travnjaku, oko Arene. Vece seljacenje odavno nisam video. Mogli bi po toj logici da nacickaju nekoliko zgrada i oko Palate federacije, posto je i to zemljiste jako vredno.
 
Homer je u pravu.
Jedino mi nije jasno kako CEE planira da dogovori sa Energoprojektom, kada je deo placa iza crkve u "vlasnistvu" Atlas-a?
 
A proppos Normana Fostera...sumnjam da ce oni raditi projekt.
Prvo, imaju jos uvek posla preko glave.
Drugo, skupi su do zla Boga.
Trece, predracun Izraelaca je da dignu oko 600.000 m2 za 400 miliona dolara. Nece se troskariti preterano. Za kule od 200 m , pa jos cetri komada, gradjevinska cena od 650 $ ili oko 500Eu/m2 je malo tesna.
Cetvrto, mall treba da ima osnovu od 140 x 50 m pa ukupno 5 etaza .To je oko 35.000 m2
Cetiri kule su u osnovi 4 x 40 x40 pa x 50 st = 320.000 m2

Gde oni misle da bi podigli 600.000 m2?

Jedino zajedno sa Napredovom zgradom i onim stambenim uokvirenim u zuto. Ali, to ne radi CEE.

Ako ikad bude i radio...
 
Zapravo, jako je cudno kako je Atlas uopste uleteo u celu pricu s obzirom da je 90-iih (ili krajem 80-ih) to zemljiste dodeljeno na koriscenje konzorcijumu EPNA (Energoprojekt-Napred). Prema tadasnjim planovima taj blok je trebalo da lici na sve ostale blokove oko Arene, samo sto bi bio prvenstveno poslovni.

Sad kako je tu uleteo Atlas, nemam pojma. Mozda su oni zapravo usli u partnerski odnos sa Energoprojektom ili Napredom. Uglavnom, za deo ka Areni kao domaci partner CEE grupi uvek se pominjao Energoprojekt, cak su i njihovi zvanicnici davali izjave povodom tog projekta.

Za kvadraturu je creme-nadle u pravu. Koliko se secam kada je bio konkurs pominjalo se 500.000 kvadrata u celom Bloku 26 i Bloku 25, tako da nema sanse da ce ovi moci da grade vise od 350.000 kvm.
 
Pa ja i mislim da su oni ukalkulisali citav preostali plac (izuzev Grawea, Energoprojekta i crkve). Zato mi je Napredovo soliranje i bilo signal da od izgradnje nagradjenog projekta nema nista. Daj Boze da nisam u pravu. :(
 
Pa, na neki nacin jesi u pravu, posto od nagradjenog projekta kakav je na slici gore zaista nema nista :D

Ali da ce biti slicno, bice. Napred radi projekat kule samo za deo bloka izmedju njihove zgrade i Energoprojekta i to je sve. Mislim, zasto bi uopste zakljucio da nema nista od projekta koji je 100m udaljen, nece valjda ostatak bloka ostaviti da zaraste u siprazje.
 
Ma ne sumnjam ja da će se blokovi 25 i 26 izgraditi, nego mi se baš sviđalo da to bude uklopljeno u celinu kakvu je nudio nagrađeni rad - od Đinđićevog bulevara, do SIV-a. Ovako, biće svaka vaška obaška. No, možda i grešim. Možda nekim proviđenjem uspemo da od "pupka" Novog Beograda izvučemo maksimum. Makar nadu niko ne može da nam uzme. ;)
 
Dok cekamo konkretne planove, da se prisetimo malo Besix tornja. Slike koje mislim da ranije nismo videli:

2dlt4ig.jpg
rvfqty.jpg


11ttz06.jpg
2ec0v3r.jpg


207p760.jpg
2lm1nxl.jpg
 
a i proporcija na slikama im nije neka, npr na slici gde je CK.. Taj toranj je trebalo da bude 333m visok,a na toj slici izgleda ko da ima 200m u vr glave
 
^^ Cini ti se zato sto je Usce na svakom kadru gde se vidi blize "objektivu" nego Besix
 
Umesto cetiri iste kule,lepse bi ovako nesto leglo
Madrid>>>
2682522250_094ac0bbc5_b.jpg

Moj favorit je druga sa leva,Eurostar hotel

ctbacaza.jpg

2909671866_c23a64e423_b.jpg

2911775066_d472d3e9db_o.jpg
 
Овој лево са последње слике само фали врх и може да се отисне у дубоки свемир :vops: Ворп фактор 6 :laugh:
 
yup, a i niko nije rekao da će kule biti iste tj. o ovom bloku ne znamo ama baš ništa šta će da se gradi :kafa:
 
Šetajući pre neki dan Novim Beogradom po 30 stepeni Celzijusa primetio sam strateški nedostatak zelenila. Novi Beograd stavrno ima dosta zelenila u odnosu na neke druge delove grada, ali je dosta toga malo čudno postavljeno i neki potezi koji bi trebalo da imaju čitave redove drveća zvrje prazni.

Ne znam koliko je to izvodljivo zbog budućih radova, ali mislim da bi nakon usvaja plana detaljne regulacije za blokove 25 i 26 gradsko zelenilo trebalo odmah da postavi i uredi zelene površine unutar tih blokova kako bi oni već bili u nekoj zreloj fazi nakon izgradnje objekata. Jednostavno neće biti isto saditi i uređivati sadnice nakon izgradnje tih blokova i ako to već sve bude gotovo i počelo da raste joše pre izgradnje bloka. Sve troškove uračunati investitoru prilikom dobijanja dozvola.

Normalno voditi računa o tome da se prilikom izgradnje ne uništi to zelenilo, a opet njega postaviti u većem delu tako d ane ometa izgradnju, a deo koji nije postavlje uraditi nakon završetka objekta.

Kakva su vaša razmišljanja?
 
Generalno, za Beograd ne može nikako da se kaže da nema puno zelenila. To je jedan od najpozitivnijih utisaka koji stranci steknu o Beogradu (pogotovo Grci :) ). Pošto je do skoro bio trend relativnog zanemarivanja, zapuštanja i smanjivanja zelenih površina, to što je poslednjih nekoliko godina puno toga sređeno daje neku nadu da će tako i da se nastavi. Shmeksi ideja je odlična, što da se čeka investitor a da zemljište stoji iza ograde... ogradiće se kad se bude gradilo, a dotle nek zelenilo uradi svoj deo. Na kraju krajeva, to sigurno i nije previše skupo za grad, a naplatiće ga već nekom prilikom. Ti blokovi SIGURNO neće ostati neizgrađeni ;)
 
:lool:

- za Blok 26 ne postoji DUP
- sam projekat nije gotov
- ceo svet drma ekonomska i finansijska kriza
- sva velika gradilista poslovnog prostora u Beogradu stoje, a nijedno novo nije otvoreno

I ti pitas sta se desava sa projektom koji predvidja investiranje milijardu dolara u 500.000 kvadrata, smestenih u ogroman soping mol i cetiri kule visoke po 50 spratova?

da li zaista vredi pokusavati odgovoriti na to pitanje?
 
Sorry Boki, ne podsmevam ti se, ali prosto mi je neverovatno da zaista verujes da smo blizu realizacije ovog projekta. Voleo bih da imam trunku tvog optimizma (mada si precesto preoptimistican).

Ne brini, nije se odustalo od projekata u ovom bloku, bar kada je u pitanju strana ka Bulevaru Zorana Djindjica, tj Beogradskoj areni. Izraelci (CEE Group) ozbiljno rade na pripremi. Jedino ne moze da se potvrdi sa sigurnoscu onaj navod da je Norman Foster ukljucen u projekat (moguce je da je to namerno pustena buva).

Ozbiljan propust je sto za taj blok jos nije donet Plan detaljne regulacije. Ako je to vec najatraktivnije zemljiste u gradu, i ako vec postoji zainteresovan investitor, i ako vec postoji konkursni rad koji manje-vise definise buduci planski dokument - zaista ne znam zasto se sa tim toliko dugo ceka. Grad ispada traljav, nezainteresovan i nesposoban u ovom slucaju. A Plan detaljne regulacije je uslov da bi se uopste projekat zapoceo.

Dalje, prema navodima iz Energoprojekta (koji je domaci partner CEE-u) idejni projekat za kompleks u Bloku 26 je u izradi (nadam se da ne lazu za Fostera) i, prema njihovim recima, nece sigurno biti gotov pre kraja godine.

Takodje, projekat je preskup. Poslednja brojk koju pominje advokatska kancelarija Trifunovic i Cvetkovic, koja zastupa CEE u ovom poslu, vrednost projekta je milijardu evra. Treba finansirati takav projekat u ovakvim uslovima. Imaj uz to u vidu da potraznja za poslovnim prostorom A klase u Beogradu opada, da se stanovi manje kupuju, a i u krajnjem, da ljudi manje idu u soping - sto su sve sadrzaji buduceg kompleksa u Bloku 26.

Zatim, cak i da je sve u redu, gledaj koliko se dugo u Beogradu ceka na dozvole - po 200, 300, pa i vise dana. Nadam se medjutim da ce danas usvojeni zakon, kao i nedavno osnovana beogradska kancelarija za velike investicije znatno ubrzati tu proceduru.

Ono cemu treba da se nadas narednih meseci, dakle, jeste usvajenje Plana detaljne regulacije u Skupstini grada i obelodanjivanje idejnog projekta. Do pocetka izgradnje cemo cekati jos dosta.
 
Vrh