Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

Tako je.Kule zavise od komercijalnog sektora i politike grada da li ce da proda brdo zemljista ili da forsira kule.
 
interkontinental je dug oko 200m, B23 i hotel jugoslavija po 150m, ima slicnih primera jos.. skyline bgd-a bi i ovako sasvim drugacije izgledao da su nadlezni tako hteli. slazem se sa vuckom.. sve je do politike
 
Sve ovo ovde ima pomalo smisla, ali ipak nakon svega imam nepogresiv utisak da na vaznim funkcijama u gradskim institucijama sede ljudi koji zive u proslosti i kojima neodgovara ova tema o kojoj ovde diskutujemo. Tu pre svega mislim na Zaklinu Dimitrijevic, direktora urbanistickog zavoda Beograda koja ni u jednom intervjuu na ovu temu na televiziji nije rekla nista 'pozitivno' ponasajuci se ko kisa oko Kragujevca, uporedjujuci Beograd sa Barselonom i Italijanskim gradovima. Kakve cuke i veze Beograd ima sa Barselonom i Italijom? sem Karadjordjeve ulice - jadna ulica nasta lici i delovima Zemuna, koji su totalno van i daleko od ove price. Zbog takvih stavova celnih ljudi u gradu a u kombinaciji sa nevidjenom korupcijom i tajkunizacijom drzave Beograd prosto nema sanse da postane lider ovog dela Evrope i ostace na neki nacin polupalanka u odnosu na Evropu.
 
Dragi decace, SVE to o cemu pricas ima veze sa kapitalizmom.

Bez njega ni Firenca ne bi bila Firenca (prve moderne banke) ni Amsterdam Amsterdam (prva akcionarska drustva), a o Engleskoj (industrijska revolucija), Cikagu (birthplace of the modern skyscraper), Menhetnu, i Hong-Kongu da ne govorim. Kapitalizam je u korenu blagostanja i razvoja modernog doba o kome pricas.

Bez slobodnog trzista i rasta cena dobrih prcela (KAPITALIZAM, alo!) ne bi ni nastao moderan soliter. Imali bi tu i tamo neki simbol faraonske moci i nista vise od toga. Ja sam svoje rekao i nemam vise nameru da trosim vreme na nekoga ko tvrdi da savski most i ulica Vojvode stepe imaju isti broj traka. Zbogom!
 
Ako je ovo replika na moj post onda se prijatelju moj ti i ja savrseno razumemo, na istoj smo strani, to je ono sto i vrapci znaju. Ja sam se samo osvrnuo i na 'periferne' stvari koje po mom misljenju imaju uticaja na temu. Sta god bilo u ovom gradu to nezavisi ni od tebe ni od mene niti od bilo koga ovde.
Pozdrav.
 
NebojsaG":1udnp4d1 je napisao(la):
Ako je ovo replika na moj post onda se prijatelju moj ti i ja savrseno razumemo, na istoj smo strani, to je ono sto i vrapci znaju. Ja sam se samo osvrnuo i na 'periferne' stvari koje po mom misljenju imaju uticaja na temu.
Pozdrav.

Moje izvinjenje, replika na stf-ove postove, stvarno su me smorili a nisam primetio da je bilo jos komentara ispod njegovog, tako da je ispalo da odgovaram na tvoj. Sorry. Inace slazem se da se slazemo, zato i lupam plusice :)
 
stf":35ubl9ka je napisao(la):
JohnyBgood":35ubl9ka je napisao(la):
O Isuse! Da li si ti skoro bio na nekom slovenackom ili hrvatskom forumu? Pa oni bi kao vrhunski krunski dokaz da je dobro sto su se odvojili uzeli UPRAVO ovu tvoju izjavu uz tumacenje, "eto da nismo, nasim parama bi se gradile kule po Beogradu".
Врхунски крунски доказ њихове заслепљености национализмом је чињеница да су до гуше у дуговима, и да не знају како да врате толике паре. Део моје фамилије је живео у Хрватској деценијама(до `90) а од таквих људи можеш чути једину истину. А истина је таква да су забачена села по Хрватској још крајем седамдесетих добијали телефоне и канализацију, док сам ја у Гроцкој фиксни преко везе добијо 1995, са удаљеношћу од 18 км од центра Београда!!!
Знам за њихове сталне мантре да су све паре ишле у Београд, али је то навећа будалаштина, али ако их такве тврдње чине срећнима, ок.
JohnyBgood":35ubl9ka je napisao(la):
No dobro, diskusije o raspadu SFRJ i pogotovo ona o kapitalizmu (kome jos uvek nije jasno da je on preovladao i zasto mislim da mu nema pomoci) me uopste ne zanimaju, samo sam odreagovao na po meni ocigledno netacan stav da postoji nekakva korelacija izmedju visine zgrada i "Juge".
Капитализам је лош систем, а ако после друге кризе заредом то ниси скапирао, ја ти не могу помоћи. Шта је Америка радила да спречи тотални колапс? Помагала приватним предузећима државним новцем...чек, чек, чек....то ми је мало познато......да није то можда једна везија национализације? То му дође елемент комунизма, зар не? Јер у капитализму држава нема права да се меша у приватне токове новца.

На који начин си ти успео прочиташ да сам ја направио корелацију између Југе и високих зграда? Ја сам направио корелацију између успешне привреде и високих зграда, а како смо успешну привреду имали само за време Југе, наравно да сам је поменуо.

JohnyBgood":35ubl9ka je napisao(la):
Za razliku od toga, kad pogledam svet oko sebe, korelacija kapitalizam-visoke zgrade POSTOJI. Nju Jork, Hong-Kong, Cikago, Frankfurt, Tajpei... cak i imamo "eskperiment u zivo", sta se desilo sa kineskim gradovima ili recimo Moskvom od kada su napustili socijalizam? Empirijske cinjenice.
Емпиријска чињеница је да је Кина комунистичка земља и да има високе зграде, што значи да корелација капитализам=високе зграде не стоји.
Политичко уређење нема никакве везе са високим зградама, већ индустрија, здрава привреда.
Пекинг, Шангај...су отишли у висину када је привреда доживела бум, а не када је дошао капитализам, јер западни капитализам у Кини не постоји. Кинески комунизам, са примесама капитализма и социјализма, тј. мешавина је и била заступљена у Југи седамдесетих, које се сматрају златним периодом. Савршен политички систем не постоји, али је овакав доста близу.

Rekao sam da necu ali samo jos ovo, jer me tvoje rezonovanje fascinira. EMPIRIJSKA CINJENICA JE DA JE U KINI GRADNJA SOLITERA EKSPLODIRALA UPRAVO SA UVODJENJEM KAPITALIZMA. Ja ne znam koliko treba biti zaslepljen ljubavlju prema sociajalizmu da se to ne bi videlo.

Slobodno trziste (ja pravim cipele pa ti ih prodam i drzava me u tome ne sprecava), privatna svojina (ja mogu da imam fabriku u vlasnistvu a pre nisam smeo da imam ni auto) - to je kapitalizam bez obzira sto je na vlasti nesto sto se jos uvek nominalno zove komunisticka partija. I taj sistem u kome su cene zemljista krenule da rastu kao lude a SLOBODNI investitori krenuli da grade SVOJIM PARAMA solitere da bi prodavali prostor i dalje se bogatili objasnjava zasto Sangaj danas izgleda kako izgleda. A nikakva glupa komunisticka partija. Cinjenica je da je ona na vlasti i da je to jednopartijski ali je ipak kapitalisticki sistem. Takvih je bilo i bice, od Frankove spanije preko Singapura i Kine. CAPISCI?!
 
Khm,magistar Zaklina Gregorijevic je ime cenjene gospodje.
 
vucko":1zkvzuqk je napisao(la):
Tako je.Kule zavise od komercijalnog sektora i politike grada da li ce da proda brdo zemljista ili da forsira kule.
То све време и причам.
razgradjevinar":1zkvzuqk je napisao(la):
interkontinental je dug oko 200m, B23 i hotel jugoslavija po 150m, ima slicnih primera jos.. skyline bgd-a bi i ovako sasvim drugacije izgledao da su nadlezni tako hteli. slazem se sa vuckom.. sve je do politike
То је то. Све док се више исплати зидати сандук од куле једнаке запремине, Београд ће све више и више личити на паланку.
 
Off ja moram samo da se na dovezem '' kratko '' na ovu diskusiju kapitalizam i komunizam.
@Johny
sve si ti to lepo rekao i lepo primetio, a bogami i srocio. Meddjutim, koliko okrivljujes @stf-a da zivi u proslosti sa komunizmom, ti isto to radis sa kapitalizmom. Za pocetak jedna paradigma. Istorija ce pokazati. Odnosno u ovm slucaju buducnost.
Elem, mi se (veliki deo poznatog sveta ) vise ne nalazimo u kapitalizmu. Mi se trenutno nalazimo u jednom vrlo ruznom post-kapitalizmu ( ili na putu u post-kapitalizam, mozda je izraz pogresan,jer je moj licni izbor ) u kome ne postoji slobodno trziste u smislu slobodnog trzista o kome ti govoris. U citavom svetu se uvode neki besmislni zakoni, upravo da bi se ti glupim zakonima koje retko ko moze kao pojedninac da ispuni, procistio put za corporacije. Koje vrlo slicno deluju i rade kao socijalisticki sistem vladavine, sa tom razlikom da je u corporacijama moral pogazen vec pri samoj pomislina isti. U socijalizmu je to na neki nacin prirodno evoluiralo, i na kraju i doprinelo propasti komunizma. Da li ce taj post-kapitalizam graditi visoke objekte je sa mog stanovista potpuno nebitno.
Cinjenica da u nasoj drzavi gomila dinosaurusa sedi na vaznim funkcijama i svojim zaostalim stavovima doprinosi unazadjivanju Beograda i zivota u njemu jeste istinita. A mladi kadar se vodi motivom da samo nagura u sebe sto vise moze, jer su gladni, a alavi. Vrlo losa kombinacija u vremenima koje dolaze.
 
kole":18c0bzye je napisao(la):
Off ja moram samo da se na dovezem '' kratko '' na ovu diskusiju kapitalizam i komunizam.
@Johny
sve si ti to lepo rekao i lepo primetio, a bogami i srocio. Meddjutim, koliko okrivljujes @stf-a da zivi u proslosti sa komunizmom, ti isto to radis sa kapitalizmom. Za pocetak jedna paradigma. Istorija ce pokazati. Odnosno u ovm slucaju buducnost.
Elem, mi se (veliki deo poznatog sveta ) vise ne nalazimo u kapitalizmu. Mi se trenutno nalazimo u jednom vrlo ruznom post-kapitalizmu ( ili na putu u post-kapitalizam, mozda je izraz pogresan,jer je moj licni izbor ) u kome ne postoji slobodno trziste u smislu slobodnog trzista o kome ti govoris. U citavom svetu se uvode neki besmislni zakoni, upravo da bi se ti glupim zakonima koje retko ko moze kao pojedninac da ispuni, procistio put za corporacije. Koje vrlo slicno deluju i rade kao socijalisticki sistem vladavine, sa tom razlikom da je u corporacijama moral pogazen vec pri samoj pomislina isti. U socijalizmu je to na neki nacin prirodno evoluiralo, i na kraju i doprinelo propasti komunizma. Da li ce taj post-kapitalizam graditi visoke objekte je sa mog stanovista potpuno nebitno.
Cinjenica da u nasoj drzavi gomila dinosaurusa sedi na vaznim funkcijama i svojim zaostalim stavovima doprinosi unazadjivanju Beograda i zivota u njemu jeste istinita. A mladi kadar se vodi motivom da samo nagura u sebe sto vise moze, jer su gladni, a alavi. Vrlo losa kombinacija u vremenima koje dolaze.

Tu se ne slazem. Mi NIKADA nismo iskusili pravi liberalni kapitalizam i slobodno trziste. I pre II Sv. rata a i sada imamo sistem koji se najbolje moze nazvati DRZAVNI REKETIZAM, a neki to na zapadu nazivaju i "croney" ili "klijentski" kapitalizam. Slicno Meksiku, recimo.

Bogacenje u dosluhu i iskljucivo preko drzave. Nasi tajkuni se nisu obogatili nekim novim proizvodom (kao Bil Gejts - operativni sistem; Sergej Brin - google search i tako dalje) niti superiornim nacinom proizvodnje i menadzmentom (Henri Ford, Majkl Del) nego brate u privatizacijama u kojima su u dosluhu sa Mirinim partijskim aparatcicima za dzabe dobijali imovinu koja je pre toga bila "drustvena" a posle ih je drzava stitila tako sto je sprecavala konkurenciju (cuveni gazda Misko).

Slicno je bilo i u drugoj polovini XIX i prvoj polovini XX veka. Za to je najbolje procitati "Asfalt i Kaldrma" i "ULje na vodi" a ni cuveni Nusic nije napisao "Gospodju ministarku" tek tako radi svoje bujne maste nego zato sto je jako dobro video sta se oko njega desava.

Sta mislis, da ti padne neka super profitabilna ideja na pamet, koliko bi ti bilo lako ili tesko da taj biznis pokrenes u Srbiji u odnosu na recimo Holandiju ili Ameriku? Da li bi ti cim neke pare namirisu na vrata kucali razni inspektori, sluzbe, pa Boga mi i politicari, trazeci da ih finansiras ili ce ti zagorcavati zivot.

TO NIJE liberalni kapitalizam! Da je ova zemlja kapitalisticka ne bi iz nje kapital bezao. Pogledaj gde zive i gde pare sklanjaju nasi teniseri. Ja ih potpuno razumem jer u ovoj zemlji ne postoji ni osnovna imovinska sigurnost a jos manje slobodno trziste (probaj da otvoris radnju i konkurises gazda Misku). Srbija je politicki reket u kome svaka susa koja ima bilo kakvu vlast, od sestre u domu zdravlja, preko opstinskog inspektora, do ministra to gleda da iskoristi na najbezobzirnije moguce nacine. Pitaj samo mladjanog ortopeda koji nam pravi haos po gradjevinarstvu. Covek nije kapitalista nego REKETAS, i TAKVI a ne kapitalisti kod nas imaju vlast i mogu da rade prakticno sta hoce.
 
Ja uopste nisam pricao o Srbiji. :D
Pricam upravo o ostatku nama poznatog sveta ( tako nazivam zapadne drzave ), koj se upravo pretvara u jednu vrstu monarhije u kojima ce biti mesta za vrlo mali broj odabranih ljudi.
Ko sto rekoh. Postoji jedna paradigma koja kaze, vreme ce pokazati. Zapadni svet je u tranziciji jos od raspada SSSR. Samo sto mi to ne zelimo da vidimo. Ko sto ne zelimo ni komunizam da pustimo. Cinjenica jeste da je kapitalizam akumulirao ogromnu kolicinu novca ( kako? ne zelim da ulazim u to ), medjutim isto je cinjenica da se taj novac polako prebacuje u dzepove malog broja ljudji. Ali ga jos ima na gomilu pa vlada blagostanje.
Srbija je inace jedna banana republika, u kojoj narod od politice korupcije profitira samo kad dodju izbori. A mi smo postali ekstremno inertan narod.
 
I jedan i drugi ste rekli sustinu, onu koju svi inace znamo, al pre cemo docekati novo ledeno doba nego da se ovde stvari pocnu istinski u srzi menjati. Jos uvek je ovo divlji zapad u sred Evrope i mislim da ce jos dugo ostati tako. Takav nam je mentalitet a to se tesko menja.
 
Nego.. nešto i taj ostatak Evrope podivljao... ;)
 
Гага":2d0x3jp9 je napisao(la):
2012":2d0x3jp9 je napisao(la):
Nego.. nešto i taj ostatak Evrope podivljao... ;)
И те како подивљао, а они као све нешто фини и углађени !!!!!!!!!!

Tako reci, na note!
Doduse od tih nota usi otpadaju, ali ipak na note.
 
Idete sada vec u debeli off... Sve teme na BB-u polako postaju "kontaminirane" kafanskim dnevnopolitickim chit-chatom :rolleyes:
 
Svaka ti je na mestu, Homere. Od mene PLUS ko dvokrilna vrata. Prosto je nesnosno koliko su komentari diljem WEB Srbije postali jeftino politikantski i isključivi. Svako mesto i svaka prilika imaju se iskoristiti za mitingovanje. Koja god tema bila, komentar mora da bude s tezom. Iako konstruktivno debatovanje uvek podržavam, iz dna duše prezirem bedno kritizerstvo koje postaje manir.
Zašto nekada i nekom ko nam se ne dopada ne priznati da radi stvari kako valja? Ili onome koga dižemo u nebesa katkad lupiti šljagu da bi se vratio među ispravne?
Da ne bih sada navukao nečiji gnev, malo pojašnjenje: ja Beobuild obožavam i pratim ga svakodnevno od prvog dana, te mislim da je prava oaza normalnih i mislećih ljudi. Baš zato ovo i pišem kako ne bi zalutao na stranputice kojima hode skoro svi ostali po (virtuelnoj) zemljici Srbiji. :gobb:
 
Moram i ja da se ogradim i izvinim za politicko spamovanje nekih tema. Jbg ne volim politiku ali je to nekad jace od mene. Homere i Minnheima od mene po plus, a sebi da mogu dao bih minus.
 
Plus il minus jos malo pa ce nas preci i Tanzanija, Makedonija vec jeste. Ako vec nemozemo imati downtown city u blokovima 25, 26 i 20, radujmo se novoizgradjenom karton cigan-mala city-y u bloku 67!
Strava.
Al aj da vise nesirim temu, ipak je ovo za neku drugu stranu.
 
Kole, ti si dokaz mojih reči da se ovde skuplja neki mnogo fin svet. :) Nemaš se rašta izvinjavati, sve je ok. :vops:
 
@ JohnyBgood
...трућ, трућ, трућ........Пре свега, други пут си одговорио на мој ПРЕДпоследњи пост, потпуно негирајући следећи, који обилује анализом потребних услова за високе објекте, али твоји ставови ионако потсећају на коња са амом који гледа искључиво право....

Ако је твој став да високи објекти зависе од КАПИТАЛА, онда си у праву, и нисмо се разумели. Наравно да високе зграде гради новац, али капитал не постоји само у капитализму. Примера је безброј. Значи,изградња високих објеката не зависи од КАПИТАЛИЗМА, већ од КАПИТАЛА.
А шта прави тај капитал? Друштвено уређење или снажна привреда/индустрија? То је моја поента.

Ја све време покушавам да одвојим условљеност високих објеката од политике, а ти нас у ту дискусију враћаш, величајући капитализам као својебрсну религију без преседана. Тренутно су, државе са најбољим условима за живот далеко од чисто капиталистички уређеног друштва, и представљају својеврсну мешавину свих друштвених уређења, тј. најбоље од свега. Примери: Канада, Француска, Шведска, Норвешка, Словенија....Словенски премијер, или председник, нисам сигуран, је у једном интервјуу рекао да је Словенија увела позитивне стране капитализма, али је задржала добре социјалне стране од Југославије. Будућност света је у балансу, а чист капитализам је зло, исто као и чист комунизам, социјализам или шта год оћеш.....Коле је лепо објаснио еволуцију чистог капитализма у својевсни нови робовласнички систем....

@ Kole
Лепо си објаснио оно што ја покушавам доста компликованије. Само да те исправим, ја не живим у прошлости, у комунизму, јер и њега сматрам једнаким злом као и капитализам. Као што си рекао, многе "капиталистичке" земље, то више нису, и долази до својеврсне мешавине политичких уређења. Ја то подржавам, јер, по мом мишљењу, треба од сваког система узети његве добре стране, као што је то урадила нпр. Словенија.

Да се оставимо сад политике (покушаћу поново). Постоји мишљење да су солитери прошлост, а и једна од најјачих светских компанија иде тим путем, одлучивчи се за далако ниже, али ништа мање импресивно здање:

http://www.kraljevopress.com/magazi...va-zgrada-epla-najvrednije-kompanije-na-svetu

ipwpar.jpg
 
Vrh