Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

Разграђевинар, зато ја и употребих израз "Централ парк", управо да га одвојим од блоковских "зелених површина", какве постоје у околним блоковима 29, 30, 21, 22. Тај би парк био "централни" за цео НБ - дакле, на знатно вишем нивоу естетског уређења и садржајности од блоковских. Нешто као Ташмајдан, или још боље, а то Нови Београд - нема. Повезивањем са платоом испред СИВ-а тај велики а неискоришћени простор око фонтане постао би градски трг; стазама око СИВ-а остварила би се веза са "хектарима зелених површина" на Ушћу и уз Дунав, што уопште видим не као ману, већ као посебну предност ове идеје. Централно место у матрици Новог Београда - тангира га главни магистрални правац, Булевар Михајла Пупина, а у будућности и метро - такође је у прилог атрактивности "Централ парка".

Наравно, на месту ИМТ-а направити и парк, зашто да не. Тамо има места за све.
 
ok, slazemo se oko imt-a . sto se tice bloka 25-26 tu delimicno. kao sto ne mislim da je potrebno napraviti tasmajdan na adi ili kosutnjaku isto tako ne vidim potrebu da se pravi tasmajdan pored parka usce. park usce je neiskorisceni biser koji je potrebno urediti po ugledu na gradske parkove i uciniti privlacnijim ljudima a ne praviti mu konkurenciju na 100m i time ga uciniti jos neposecenijim.

novom beogradu je od uredjenog parka mnogo potrebniji uredjeni trg i slazem se da se daj najbolje resenje da se centralni deo bloka spoji sa platoom ispred siva i formira jedan veliki trg oivicen zgradama, crkvom, palatom siva, sve sa spustenim automobilsim saobracajem ispred siva. ja bih cak izgradio i dve zgrade koje bi bile izmedju siva i bloka , paralelne sa fontanom, negde do pola njene duzine.
 
То са две зграде поред СИВ-а је поприлично радикално решење, многи ће га дочекати на нож, али ја бих заправо и могао да га подржим. Тако добијамо уоквирен трг, а овако имамо прилично бесмислену ветрометину - која је производ политичке (само)воље, јер је и награђени пројекат за зграду СИВ-а из 1947. предевиђао да она буде скроз до булевара, да би га врхушка променила, "јер око зграде треба да се окупља народ" (и окупиле су се Буба Морина и "жене у бундама", када су рушиле Анту Марковића).
На ТРГУ испред СИВ-а народ би се стварно окупљао.
Па још ако негде у близини направимо и једно вештачко језерце (нпр. испред Цркве:), уредимо парк ка Тржном центру Ушће уз градњу Музеја Николе Тесле на темељима започетог Музеја револуције - био би то много бољи и привлачнији урбани пејзаж...
 
Још пролетос на Миксеру смо анализирали парковске површине, као део размишљања о нечијем предлогу да СА постане "Централ" парк.

Елем, закључак је да НБГ има огромне зелене површине дуж обале које су јако слабо посећене а разлог је управо чињеница да сваки блок има своје парковске површине, стазе за шетњу, за играње дечурлије итд.

Закључак се намеће да ни евентуални парк у блоку 26 не би био ништа више посећенији. Такав концепт парковских површина је функционалан у старом градском језгру, јер људи немају зеленила око зграда, нити дворишта, и паркови имају функцију да то надокнаде. Насупрот томе, НБГ функционише другачије, и зашто би неко клипсао у парк када га има испред зграде?

Ни трг није неко решење јер поодавно постоји далеко боље. У старим метро плановима, Булевар АВНОЈ-а (Зорана Ђинђића) је планиран као пешачка улица.. Он је довољно широк и има потенцијал да постане најдужи и најшири трг на Балкану (Европи, свету!!!), довољно велики да направите на њему шта хоћете, те наспрам тако неке могућности, парк у блоку 26 не може да се пореди.

Блок 26 треба да има јавни карактер, ту се слажемо. Црква је ту, хајде да у њему направимо евентуално ту Филхармонију, или Оперу, а паркт/трг да буде цео Булевар З Ђинђића који удара директ на Саву, тј. СА и пешачким мостом повезан са старим градом...
 
Da li postoji svest o razmerama nenaseljenih prostora sirom nase otadzbine, ali i prostranstava Beogradske okoline, pre svega severno i zapadno.

Cemu onda ovakve rasprave, na Novom beogradu treba prestati su trpanjem i umetanjem kojekakvih naseobina tipa belvila i nekih umetaka na mestima parkinga i gde sve ne.

Preostale slobodne povrsine u bloku 26, IMT, izmedju Brodogradilista i Toplane treba izgraditi kulama, ali umerene spratnosti do 20 spratova kao sto su gradjeni najstariji novobeogradski soliteri i to ne na celim povrsinama nego na obodima duz bulevara.

S tim da zbog crkve Svetog Stefana Nemanje, ako niste znali, njemu je posvecena,na toj strani ne bi trebalo graditi, ali je moguce u Spanskih boraca i preko puta Arene.

Veci deo prostora treba da bude prirodna celina u svim tim preostalim povrsinama, da bi Nbg. ostao grad u prirodi, a ne grad sa malo vise zelenisa !

ps. stanovnici bloka 21 i 30 jos i nisu daleko od prirodnih celina na Uscu, ali novi blok do Arene i blok 29 i 22 i nemaju bas mnogo prostora sa zelenilom.

A sa vecim prirodnim celinama za blokove kod Bezanije je napravljena velika greska umetanjem zgradica do Bezanije, jer su jednim pristojno velikim parkom mogli da budu povezani blokovi i selo, a Vojvodjanska je mogla da postane prava strafta da su u kuce uselili zanimljive sadrzaje umesto sto ih uklanjaju.
 
razgradjevinar":29xbo3dg je napisao(la):
@ gago

kad kazem humanije ja ne govorim o spratnosti vec o okruzenju. teorija da su petospratnice kul a npr petnaestospratnice nisu po meni nema nikakvog smisla. ja razumem da neko voli da zivi u prizemlju ili na nekim nizim spratovima ali shvatite da postoje ljudi kao ja koji bi npr uvek izabrali 15. sprat pre treceg. Nisam rekao da nije humano ziveti u 60. bloku vec da je blok 29. humaniji. kad izadjes iz te fenomenalne petospratnice u 60. bloku okruzen si svinjcima na bezaniji, tramvajskim depoom i blokovima zaraslim u korov a do reke i prve vece uradjene zelene povrsine imas skoro 2km pa sam pomislio da, kad vec govorimo o izgradnji nekih novih parkova na nbg-u, ljudi u tom delu gradu imaju vecu potrebu za parkom nego oni koji su od parka usce udaljeni 200-300 metara.

naravno mozemo ici i drugom logikom pa novac i vredno gradjevinsko zemljiste potrositi na uboge stanare blokova oko arene koji mukice svoj kvadrat cene i prodaju po skoro duploj ceni od onih iz blokova oko imt-a.
@ Разграђевинар
Нисам ни ја мислио толико на спратност објеката, али и то има утицаја на хуманије живљење. Наравно слажем се са тобом да неко воли куће или да живи приземније, односно нижим спратовима, као ја рецимо, а неко опет воли да живи на вишим спратовима, као ти рецимо. Ето рецимо наша породична пријатељица има стан у 63. блоку (код Максија) на 17. спрату и жели да га прода, али никако ! Нико не жели тако високо !
По чему је блок 29 хуманији од блока 60 ? Због окружења ? Тешко, блок 29 је окружен са два веома бучна булевара (Авноја, а поготово Арсенија Чарнојевића-аутопут), шта мислиш како је тек људима чији станови гледају према ауто путу ? Тај блок нема чак ни неке зелене површине, ако не рачунаш оно мало парче зеленила код вртића Чигра.
Блок 60 нема у окружењу никакав трамвајски депо, а ни свињци нису баш близу, а корова имаш свуда по Новом Београду, а и Сава је ближа блоку 60 него блоку 29 :) . А овај 60-ти блок има барем више зелених површина за шетње него 29-ти.
Наравно да се слажем са тобом, и са осталима, око паркова, потребни су и те како да их Нови Београд има, поред Ушћа, а да ли ће ИМТ и ФОБ постати бар део неког будућег парка, као што сам рекао у мом посту од јуче, то опет зависи од власника.
 
gago, evo zavrsise hotel u bloku 11 i sad bukvalno nemamo o cemu da pisemo pa ovako neko izbunari neku temu iz arhive da razmenjujeno misljenja.. ko zna sta ce biti sa blokovima iz naslova teme, sa starim sajmistem, imt-om, buvljakom.. kako je krenulo samo ce najmljadji clanovi foruma imati tu srecu da docekaju nekakve stvarne projekte na tim lokacijama.

ono sto bih dodao je da u resniku, pod avalom, u sremskim selima, borci, ovci..pticice i dalje cvrkucu, trava raste a nebo je plavo i siroko.. kome je do prirode i tisine, molim lepo.. ko zeli da sa terase gleda arenu tamponcice u usi pa na spavanje.. moj kum se nije smirio dok nije kupio stan u strahinica bana a onda je shvatio sta znaci ziveti iznad kafica pa je godinama prodavao taj isti stan.. niko nas ne tera puskom da kupimo odredjenu nekretninu a kada to konacno ucinimo ne mozemo ocekivati da ce ceo grad da stane i da se srusi da bi mi dobili komfor koji mislimo da zasluzujemo.. stim u vezi je i druga stvar koju sam hteo reci a tice se komentara belog grada da zbog crkve ne treba graditi nista u okolini.. sto, jel smo vam gadni?
 
A ko ste to vi, zaista bi bilo korisno da se predstavite, ali ono sto je ocigledno je da ste malo nepazljivi, jer da ste procitali poruku , primetili bi da je napisano sta moze da se izgradi u tom bloku koji je vec delom i izgradjen, a gradnja bi izostala samo u neposrednoj blizini crkve, tj do ulice Proleterske solidarnosti u neizgradjenom delu.

Drugo, sta znaci da grad ne treba da stane, zar je zivot grada nemoguc bez bespotrebne i preterane buke, kada je to i gde bio deo gradskog zivota.

Ima delova grada koji su decenijama bili mirni pa ovih desetak godina vise nisu, znaci li to da ljudi treba da se iz njih iseljavaju, sem sto bi jos nenaseljeni trebalo da znaju gde se naseljavaju.

Beograd , kako mu ime kaze treba da bude beo, znaci cist, od svega ruznog i loseg u nama i oko nas, ali ne od svojih stanovnika.
 
ja brzo planem kad se spomene crkva. izvinjavam se

slazemo se da beograd treba da bude lep i cist, samo bih ja da pre nego se resimo buku u 25. bloku treba da resimo kanalizaciju u kaludjerici, haos na starom sajmistu, zapustenu obalu... da umesto da ususkavamo pojedine udostojimo zaboravljene.
 
Novi Beograd – the unfinished third city located in the Puszta between Zemun and the old Belgrad, flanked by the Danube and Seva, built under Josip Broz Tito.

Close by the former parliament of Yugoslavia “B26” rises, distinctive public as a signal and landmark, the airy appearing façade truss seems like an antagonist to the strictly zoned Novi Beograd which Tito planned as his Washington D.C. “B26” mirrors no display of power but an orientation mark for the government- and residential area which has been rasterized on the drawing board and finds itself in constant changes since the breakup of Yugoslavia.

It’s the aim to meet real needs with qualitative and sustainable concepts, not to encounter them with helpless solution suggestions.

Today the district is one of the main densification areas (transformation of waste land into center citizen zones) of Serbia, an accreted area which isn’t denying or eliminating its history but at the same time lets modernity tie up in a post-communistic era.

Novelty of form isn’t developed because of static and theoretical discourses of formisms but to connect – connect to a long tradition of steady re-orientation in former Yugoslavia.

PROGRAMME

— – - - - – - ———- – - – — – - – -

Residential / office / hotel functions are connected, including accordant facilities. Three functions, connected at intersections and overlapping levels which aim to create synergies in daily life; several recreational areas are integrated.

Significance and merged inner usages communicate the democratic idea behind the concept. “B26” offers flexibility for various usages. Activation of the thermal energy storage / heat storage via a climate mantle concept; a constant air exchange is reached through natural lifting and adds to an optimal climate in the building.

Belgrade-B26_driendl_03.jpg


Belgrade-B26_driendl_04.jpg
 
Bili renderi pre sto godina, ko zna da li su uopšte više aktuelni. Na Bloku 26 se ništa sigurno neće dešavati bar još godinu-dve dana. Grad je u rebalansu budžeta za ovu godinu obustavio finansiranje Plana detaljne regulacije za blokove 25 i 26. Uveren sam da je to urađeno u dosluhu sa Napredom i Energoprojektom. Tj, da nema zainteresovanih investitora na vidiku, pa samim tim, ni potrebe da se žuri sa planskim dokumentima.

Koliko sam razumeo, za zemljište u Bloku 26 treba i da se plati konverzija, pa se verovatno i čekaju nova zakonska rešenja koja bi olakšala tu proceduru.
 
Od priče o Izraelcima i četiri kule 99% neće biti ništa :(

Možda bude nekih novih projekata, i to u delu bloka ka SIV-u, ali ove godine sasvim sigurno ne treba očekivati nikakve novosti u vezi sa tim.
 
Dva posta od pre 6 godina (!!!) koji lepo opisuju stanje tada a i sad:

cenzura":vpyx43ci je napisao(la):
Poznajuci nas od svega ovog bice izgradjeno mozda 20% pedvidjenog i to je to.

Felipe":vpyx43ci je napisao(la):
Ionako ce smanjiti visinu kula, ne bi li slucajno zasmetale Uscu da se vine u nebo k'o Burdz Dubai... :rolleyes: Posto samim tim ceo projekat gubi na kvalitetu i atraktivnosti, zar je vazno da li ce sve stati ili ne... :rolleyes: Nek i izbace pola, koga je briga! Ako nam je Usce (zgrada izgradjena sezdesetih) i dalje najveci domet koji mozemo da dosegnemo i ponosimo se njenom nenadmasenom visinom, onda je sasvim sve jedno kako ce se razvijati Novi Beograd, finalizirati njegova teritorija... :cool:
 
inače, danas sam video da energoprojektov bager raščišćava deo placa ka GTC-u.
Verovatno samo čiste šiblje koje je u međuvremenu izdžigljalo, ali eto da znate :)
 
Ako ijedna lokacija zasluzuje poslovni klaster visokih zgrada onda su to blokovi 25 i 26
 
Cek blok 25 je arena gdje bi tu uglavljivao dodatne zgrade
 
na konkurs je bio ukljucen i blok 25 na coskovima bloka su bile razmatrane zgrade poput hotela i poslovnog prostora
 
Znam ali ja to nebih gradio oko arene to je klasicno nabudzivanje za rad sto vise kvadrata , arena sam na placu je pravo rijesenje
 
Nemam nista protiv da ostane slobodno kod arene ali blok 26 prosto zove da se nesto fino izgradi.
 
Za blok 26 se slazem ali dosta save ce da se ulije u dunav dok nekerene nesto ozbiljno da se desava
 
Ja smatram da u bloku 25 i 26 treba da dominira Arena te ne bi izgradio nikakve visoke objekte tamo.

Pre bi video neki klaster visokih zgrada negde pored reke.
 
Ako cemo vec da mastamo najbolje mesto za nekakav stambeni klaster je prostor izmedju hotela jugoslavija i onih solitera na zemunskom keju. Na onoj parceli gde se nalaze stubovi stare zeleznicke stanice i nekakav dvorac za decu.

Ovako nesto bi tu bilo idealno :D Kule jugoslavije, ovakav neki projekat i zemunski soliteri :gobb:
Dawn%20high%20res%20c%29%20Keppel%20Bay%20Pte%20Ltd.jpg
 
Vrh