Šta je novo?

Blok 42 - Tematski Park Terazije

Već sam pisao kako sam veče pre otvaranja bio svedok pometnje jer ,,Terazije" očigledno nisu bile spremne za otvaranje. Preneo sam i kako sam čuo razgovor gde se pominje da je naređeno da sve mora biti gotovo danas u 10 sati.

Radilo se do samog otvaranja cele noći i jutros.



Fotografije snimnjene na dan otvaranja oko 8 h ( oko 2 sata pre zadatog roka - svečanog otvaranja ).


sam5455-1.jpg



sam5459-1.jpg



sam5466-1.jpg



sam5470-1.jpg



Komunalna policija rasteruje, a čistači okolinu dovode u red

sam5468-1.jpg
 
vucko":2cn2i8ak je napisao(la):
Studjio Dj naziva ovaj tematski park 40tih godina.Sto ih ne pita zasto nisu postavili i bandere sa nasim obesenim sugradnjanima kada su vec hteli autenticne terazije iz tog doba?


http://www.youtube.com/watch?v=LayNORMQGFs&feature=player_embedded

Ne bi me cudilo, i ova vlast se ponasa kao da je okupaciona. Em se nizasta ne pitamo, jos samo da krenu da vesaju na ovoj replici Terazija svakoga ko se pobuni.
 
Malograđani su homogena grupa ljudi koji se međusobno razlikuju jedino po stepenu ograničenosti.Opasna je malograđanska svijest za razvoj čovječanstva.Nije opasna seljačka,kako to tvrde.Seljaci se bave svojim seljačkim poslovima opskrbljujući čovječanstvo hranom.Malograđani,nasuprot tome,bave se građanskim poslovima,zakivajući čovječanstvo u plitke predrasudnostereotipne klape iz kojih ono teži eksplodirati.Svi se čvrsto drže svojih nepisanopropisanih pravila ponašanja,jednoobrazne svijesti mišljenja i djelovanja,nanoseći tako neizrecivu štetu čovječanstvu njihovim proizvođenjem niže vrijednosti ljudi.Najgore od svega je to što još uvijek postoje cijela društva koja se razvijaju na malograđanskim kriterijumima življenja.
dusanjf":34cw4vj6 je napisao(la):
jednostavno knjiski primer bahatosti i malogradjanstine!
 
Da li ce biti prikazana dobit u gratskom budjetu od filmadjija ili nas zaj... za djabe
 
vrlenija":3f1zbl81 je napisao(la):
Komunalna policija rasteruje, a čistači okolinu dovode u red

sam5468-1.jpg

Mogu da zamislim kako će se prodavci razmileti po samom "trgu" čim prođu izbori a komunalnoj policiji dojadi da ih svaki dan rasteruje :(
 
Pa da pocnemo tako traljavo fuserski da je nevjerovatno caki i za kulise evo gradjavinske table i ono sto bi trebalo da predstavlja pocetak reportaze zajedno sa vuckom


Gospodin presjednik opstine novi beograd nije imao pojma sta se tacno gradi da li su 20te ili 30te Inace on je meni prisao posto sam mu se ucinio poznat [pojma nemam odakle imao sam u rukama fasciklu po sam ga zbunio]Uskoro ostatak slika sa glavonjama .
 
Definitivno je juče bilo otvoreno samo za slikanje, danas već ne daju da se udje, barem malo pre kada sam prošao. A gomila ljudi dolazi i odlazi razočarano :)
 
I šta kaže Bjela? Jel zadovoljan?

Sigurno je rekao "Žiko, opasan si, dobro si ovo zamislio, ali ja za ovoliko vremna i para mogu dve Barande da napravim."

Moje mišljenje: Pola placa je tek odrađeno. Druga polovina nije ni pipnuta iako je na planu nacrtano da je i to deo parka. Moskva nema krov koji je veoma bitan za ceo utisak. Makar imitacije krova nedostaju na skoro svim zgradama. I na završenim zgardama treba veći broj kvadrata kulisa. Bioskop bi trebao da se osposobi u prvoj kafani koja je prikazivala kinematografske projekcije. Jedva da postoji mogućnost da neki kafedžija otvori bircuz na sred livade bez elementarnih mogućnosti. Ispada da se iza kulisa ulazi u šator. Prostor je nekako ograđen i mora se čuvati i održavati. Od čega? Nema prihoda. Videćemo za jedno dve-tri nedelje ako se ovo skroz ne zatvori i zaboravi.
 
Nastavak slika bice interesantno kad posalju nekog turistu na novo beogradske terazije :/
Vece pred otvaranje

Identicne unificirane ocajne table sa nazivima koji nemaju veze nema natpisa hotel balkan itd


Kostimirani niskopodni autobusi blatu iza moskve


Staro i novo u najvi sa bgvozom u prolazu




Malo muziciranja

Ovi kostimirani su clanovi dadova kome i pripadaju kostimi


Glavonje ili stanio i olio



Odlaze obojica jedan odlazi za stvarno a drugi u kambeku

Inace djile licno vozi kola Stara i nova milicija

Moskva sa ledja soferi odmaraju

To bi bilo to traljavo na kvadrat tramvaji su tu najbolji dio postavke i oltajmeri
 
direktor":1c6b9x24 je napisao(la):
Stara i nova milicija

Ovaj izgleda kao da ga je malopre Čaruga razoružao i poslao niz drum :p

Nisam neki ljubitej uniformi i "službi", ali na starim uličnim fotografijama predratnog Beograda još nisam video policajca / žandara koji je debeo, nije utegnut i da mu uniforma nije po meri.
Nije to bila neka bajna država, ali valjda se tada više vodilo računa o izgledu predstavnika vlasti.
 
Ipak nije sve toliko lose koliko se cini, ako izuzmemo krov Moskve koji fali, fontanu i rasvetu koja nema veze sa onom koja je postojala u ono doba, fasade zgrada su dobro uradjene i stepen detalja je na zadovoljavajucem nivo-u. Vladajuci anahronizam parka najvise iskace zbog same lokacije vise nego zbog obrade i realizacije.

Iskreno ocekivao sam da ce sve to biti mnogo losije i mnogo manje detaljno uradjeno.
 
boca-ica":18plm77k je napisao(la):
Da li ce biti prikazana dobit u gratskom budjetu od filmadjija ili nas zaj... za djabe

gde tu, covece, zivish? a sta realno mislish, naucen svim dosadasnjim primerima?
 
mradulovic

Hm ... vidi stvarno sam naprvio grešku u pisanju
nije (gradski) nego gratis buđet :laugh: :lool: :laugh:
 
Danas sam otišao da prvi put vidim kako izgledaju "Terazije" sa završenim fasadama. Ograda je zatvorena i ne može se ući, sve što je bilo postavljeno za "otvaranje" osim tramvaja je sklonjeno i fontana ne radi. Drago mi je da ono što je viđeno na "otvaranju" ipak nije konačan izgled.

Za budući izgled najbitnije je kako će zadnje strane kulisa biti zamaskirane:

dsc04056.jpg


dsc04058.jpg


dsc04060.jpg


"Balkan" mi izgleda zapostavljeno u foto reportažama:

dsc04051.jpg


dsc04050.jpg


dsc04054.jpg


dsc04049.jpg


Da li će duž kulisa biti izgrađeni ovakvi objekti?

Još malo pogleda pri zalasku sunca:

dsc04052.jpg


Mislim da su brige kako će se ovo uklopiti u okolinu nepotrene kad se pogleda druga strana Antifašističke borbe (a ne verujem da će se okolina u narednih nekoliko godina drastično izmeniti):

dsc04061.jpg


Razne stvari sam mislio o ovom projektu, ali sam čekao da vidim kako će izgledati delimično završen pre nego što komentarišem. Mnogo je stvari za osudu i ceo "projekat" izgleda malo smešno i žalosno, ali ne znam čemu toliki izlivi besa na ovoj temi i predstavljanje ovoga kao neke strahote. Ovaj prostor će izgledati neuporedivo bolje nego ranije, ovaj deo NBG-a će dobiti jedan novi sadržaj, dobiće se jedan lep prostor u koji će ljudi dolaziti. Ako se zadnje strane kulisa zamaskiraju na neki dobar način, mislim da se ovo neće loše uklapati u okolinu. Predstavljanje ovoga kao najgoreg rasipanja gradskog budžeta mi ipak deluje preterano, kao da se radi o nekom mnogo skupljem projektu. Mislim da je fontana kao centralni element trebalo da bude vernije rekonstruisana, a najviše smeta što je "Moskva" bez krova (mada bi sa krovom više odudarala od okolnih zgrada). "Otvaranje" dan pred izbore i ponovno zatvaranje radi nastavka radova nema potrebe ni komentarisati, a i upotreba naziva "tematski park" za nekoliko kulisa mi izgleda neprimereno.
 
lynx":1rmn0n03 je napisao(la):
Za budući izgled najbitnije je kako će zadnje strane kulisa biti zamaskirane:


napises kulise, tj skapiras sta je ovo sve i onda pricas o vaznosti zadnje strane?!

ovo su kulise za snimanje drugog dela montevidea, pozadina nije nikom bitna i ovo ce biti razmontirano odmah nakon snimanja ili posle prvog veceg incidenta. niko ovde ne brine kako ce se to uklopiti sa okolinom nego sa zdarvim razumom i budzetom.
 
ovo nece biti uskoro razmontirano. Predsednik skupstine opstine nbg je pomenuo rok od 10 godina. U ovakvoj Srbiji, sa ovakvom vlascu citaj - Slucaj Staklenac
 
Sa stanovista gde je i kako je uradjeno (mislim na ove otvorene kulise) ni sam nisam siguran da je pravo mesto, s'obzirom da je Novi Beograd itd. Mozda je trebalo negde u Surcinu ili tako negde. Ali da je mesto bilo neiskoristeno to je cinjenica, te bilo sta da je stavljeno bolje je nego sto je do sada bilo. E sada sto se budzeta tice i ko je platio i kako se platilo ili kako ce se placati, to neznam. Knjige mi nisu dostavili, a bogami me nisu ni pitali. :kk:
 
Trenutno se u Pinkovim studijima u Šimanovcima snima film "Tereza Rakin" za čije se potrebe prave kulise Pariza iz XIX veka. Scenograf je Uli Hanisch koji je radio npr. na filmu "Parfem" na osnovu koga možete najbolje videti šta je čovek sposoban da napravi :)

Elem, samo sam hteo da kažem kako se u Beogradu prave kulise impresivnije i od ovih (doduše manje), pa ih ne pretvaramo u tematske parkove.
 
Beogradizacija ce biti i ovog vikenda od 9 do 22h,dakle terazije ce raditi samo vikendom.
 
Postoji jedna izmena na ,,Terazijama"

Sadnice platana se nisu primile ( sadnja je pretpostavljam izvršena ,,kad joj vreme nije bilo" ) pa su platani zamenjeni novim manjim stablima.

Propali platani su verovatno oni nabavljeni prilikom zamene drvoreda u Bulevaru kralja Aleksandra.
Setite se koliko je tada bilo buke oko svakog posečenog i posađenog platana, dok su ovi prošli nezapaženo.


Platani koje sam slikao 04.05.2012.

sam5418-osuseni.jpg



Platani 05.05.2012. - snimnjeni oko 3 sata pre svečanog otvaranja

sam5466-stabla-2.jpg



Današnja fotografija novih stabala.

sam5659-1.jpg
 
Vrh