Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]


Ово је сликано у Солуну, црква, практично на улазу у зграду. Тамо сам видео велики број занимљивих преплитања историје, цркве и урбаног.
Видећу да нема још нека занимљива слика у архиви, поређења ради.

ево



Ово задње је црква, па џамија, па црква ваљда... јако старо а око тога, град тера своје и не делује као да им сметају различити стилови. А нисам виђао ни фенси цркве, успут да кажем.
 
Схваташ ли да су ти објекти стари више векова а ова наша црква још увек у изградњи?
 
Зашто не би схватао? Да не кажем да сам то и написао, него твоја лоша концентрација...
Одакле ти потреба да некога преслишаваш увек?
Да ли ти схваташ, да би ми мука била, да видим наш верски објекат попут овог из Ријеке, од пре две стране. Чак и ако разумем да је људима доста умножавања Грачанице.

Том приликом, морам да вас почастим и мојом сликом исте.
 
Борчанац":2ad32mlo je napisao(la):
Да ли ти схваташ, да би ми мука била, да видим наш верски објекат попут овог из Ријеке, од пре две стране.
Zbog cega muka?
 
Да, ни ја не схватам зашто би некоме било мука?

Па црквена здања су некада евоулирала заједно са профаном архитектуром, а често и гурала архитектуру напред. Зашто на силу да је у једном моменту зауставимо. И који би разлог за то имали? Који је разлог да кажемо доста еволуцији световне архитектуре?
 
Еволуција архитектуре код објеката СПЦ на жалост, или на срећу , не постоји већ неких 100-150 година,барем не у приметној мери.

Борчанац":g6bkf60v je napisao(la):
Зашто не би схватао?
Па не знам зашто си онда то поставио на овој теми када су ова два случаја неупоредива.И не само да су неупоредива већ потпуно супротна. У нашем случају црква је требала барем својим положајем,ако не архитектуром да се уклопи у постојеће окружење.А у случају који си нам ти представио околни,млађи објекти су бар делимично требали да се прилагоде тим старим и по свему судећи значајним културним и историјским споменицима.
 
Нисам ни рекао да зауставимо, али не могу ни да прескочим да другачији утисак имаш када уђеш у објекат који није изгубио нит са старим изгледом, а другачије када уђеш у шатл. Мислим, у оваквом случају улога објекта треба да да духовни карактер а не осећај као да си у клубу. Или да ти, када кренеш да се помолиш, асоцијација буде С/Ф остварење.

Слажем се да је црквена градња гурала напред, па погледај Грачаницу на слици и замисли остале објекте тог времена код нас. Или свету Софију у Константинопољу. Плафон је био град, утврда, али далеко од црквених остварења.

Разлика је што за неке од вас црква нема ни већи, ни другачији значај, од пословних објеката, стамбених, парка. Ја немам ништа против вашег размишљања, али и ви би можда требало да размишљате из главе некога ко цркву користи у складу са наменом.
Одмах ћу да нагласим да немам намеру да се сукобљавам. Можда грешим са аспекта струке, али могу да имам мишљење, ваљда. Сигуран сам да многи објекти других намена, дозвољавају игру, машту и велики искорак, а црква је можда деликатна, тражи по мало и суздржаност.

Стф, да те питам. Јеси ли некада био у неком старом манастиру, осетио неку посебност? Да ли ти је то изазвало неко не објашњиво осећање, стање духа? Ако јесте, и то можеш да поновиш у модернијем издању! И ја кажем тада, што да не!!!
 
Delija":1ojw51tm je napisao(la):
Еволуција архитектуре код објеката СПЦ на жалост, или на срећу , не постоји већ неких 100-150 година,барем не у приметној мери.

Борчанац":1ojw51tm je napisao(la):
Зашто не би схватао?
Па не знам зашто си онда то поставио на овој теми када су ова два случаја неупоредива.И не само да су неупоредива већ потпуно супротна. У нашем случају црква је требала барем својим положајем,ако не архитектуром да се уклопи у постојеће окружење.А у случају који си нам ти представио околни,млађи објекти су бар делимично требали да се прилагоде тим старим и по свему судећи значајним културним и историјским споменицима.


Ето ја кажем на срећу. Кад поредим са сликом из Ријеке.
А поставио сам, као што је и наведено, поређења ради. Јер мислим да је прејак утисак овде, да стари и нови облик не могу заједно.
Наравно, у таквом окружењу, боље је да нема цркве, него да компромис буде да личи на т.центар или нешто тако.
 
Po tvojoj logici svetovni objekti su trebali ostati u formi katakombi, kako je u stvari i sve pocelo, a moras priznati da su katakombe svakako prirodnije i blize tom necem duhovnom od ogromne gracanice ili svete sofije. Za razliku od objekta u rjeci cije linije i forma prijaju mom oku, ovaj crkveni objeka koji videh pre neki dan u novom sadu malo iritira:

64117_photo_720x720_e688ede9-14d4-4b15-a1bd-a67cb71044c7.JPG

Ali kao i sto sam kazes ti si vernik, ja nisam, ali slozices se da moderne linije audija q7 traze nesto smelije i savremenije :roll:
 
Е па видиш Борчанац,скоро сви манастири и цркве које градимо последњих 200 година припадају српској архитектури средњег века. Дакле наша и неколико претходних генерација Срба неће оставити никакав значајан траг у српској световној архитектури јер смо градили у стилу који не припада нашем времену.
 
Немој бити суров према мени. Причамо. Нисам ја тебе нападао, ни твој укус. Различите су полазне основе, али се ја вама обраћам са поштовањем и без оспоравања. Разумем да ти прија оку, једино што има и других који ће објекат да користе.

Ја лично ретко идем у цркву тим поводом, чешће као туриста и из радозналости. На крају, веру ћеш наћи и без објекта.

Што се тиче цркве коју си поставио, да ли је то на излази из Н.С. ка северу? Дуго се ради.
А све изнад слике што си написао... не знам где си то прочитао, али код мене не.
За аудије, шта да ти кажем... ти волиш да уклапаш са модерним. Да ниси владика :D
 
Delija":1tjo8j7s je napisao(la):
Е па видиш Борчанац,скоро сви манастири и цркве које градимо последњих 200 година припадају српској архитектури средњег века. Дакле наша и неколико претходних генерација Срба неће оставити никакав значајан траг у српској световној архитектури јер смо градили у стилу који не припада нашем времену.

ОК, то што немамо напредак којим би се подичили, мени говори колико мале капацитете имамо. И сад је тако, док не изнедримо струку која може да направи већи скок, не треба ништа ни да кваримо. То је вероватно било јасно твојим претходницима, па ништа нису дирали. Говори и колико храбрији, али и темељнији, обазривији морамо као народ да будемо. И стално да учимо а да при томе не гледамо само из једног угла.
Ви сте показали таленат, ја вам се дивим, свака част. Теби, СТФу као и имамо план групацији. Тако се гради самопоуздање, стил, шмек, мало по мало па сами себе надоградите и побољшате, ја сам сигуран да ће доћи и до тога, да баш неко од вас нађе занимљиву форму. За сада ја нисам видео нешто што ће одговарати карактеру и потребама. Али то је само моје мишљење и није ту само да се конфронтира, тако градимо, јер боље не умемо.
 
Nije mi namera bila da budem surov, naprotiv pokusao sam cak da se stavim u ulogu vernika i da zamislim sta vernicima smeta da se malo odmkne od gracanica stila gradnje, koji opet napominjem veoma cenim. Sta to mogu recimo u prosecnoj srpskoj crkvi sto ne bi mogli u ovakvoj kao u rjeci, kako i sam kazes od koje bi ti bilo muka? A za audija je bila ironija svakako :)
 
Борчанац":1lezbh0d je napisao(la):
Стф, да те питам. Јеси ли некада био у неком старом манастиру, осетио неку посебност? Да ли ти је то изазвало неко не објашњиво осећање, стање духа? Ако јесте, и то можеш да поновиш у модернијем издању! И ја кажем тада, што да не!!!
Јесам и нарочити утисак је оставио Манастир Градац. Али тај "дух места" није везан искључиво за архитектонски стил, можда чак и најмање је архитектура зачинила тај утисак. Ту има много фактора, од окружења, историје, људи, енергије места итд. Има доста верских објеката који не оставлјају никакав утисак иако су у "старом стилу".

Исто тако, и објекти модерних линија могу оставити снажан утисак а могу бити и духовно празни.

Наша световна архитектура је можда заостала због периода комунизма који представља једну празнину у црквеном архитектонском наслеђу. Цркве се баш и нису градиле, а норочито нису у новим архитектонским стиловима новог социјалистичког друштва. После пада комунизма црква је покушала да се обнови тако што ће рециклирати архитетуру средњег века. Кардинална грешка.
 
Јесте, али не одмах. Кам-бек на мала врата била је црква на Бежанијској коси, тада се још нису били осилили оволико па су мало пазили шта раде и да то личи на нешто, и заиста личи на нешто. Но, у неком тренутку су изгледа одлучили да је дошло време да загосподаре, па су почели с овом продајом фалш-идентитета скрнављењем средњовековног наслеђа.

Но, наравно, није крива СПЦ, него љигице од политичара који то дозвољавају не би ли се и они огребали за који промил.
 
Борчанац":38leo2nj je napisao(la):
Стф, да те питам. Јеси ли некада био у неком старом манастиру, осетио неку посебност? Да ли ти је то изазвало неко не објашњиво осећање, стање духа? Ако јесте, и то можеш да поновиш у модернијем издању! И ја кажем тада, што да не!!!

Ako je zgrada ta koja izaziva neobjašnjivo osećanje i stanje duha, onda tu nema ništa od duhovnosti, već se radi isključivo o misticizmu. Ako su crkve mesto gde boravi duh sveti, vernicima bi trebalo da je potpuno nebitno kakva je sama zgrada i da li im treba posebni podsticaj za komunikaciju sa svevišnjim.
 
Marcus Lupus":1ux44avd je napisao(la):
Јесте, али не одмах. Кам-бек на мала врата била је црква на Бежанијској коси, тада се још нису били осилили оволико па су мало пазили шта раде и да то личи на нешто, и заиста личи на нешто. Но, у неком тренутку су изгледа одлучили да је дошло време да загосподаре, па су почели с овом продајом фалш-идентитета скрнављењем средњовековног наслеђа.

Но, наравно, није крива СПЦ, него љигице од политичара који то дозвољавају не би ли се и они огребали за који промил.


Цркву на Бежанијској коси пројектовао је Михајло Митровић (левичар и комуниста), по угледу на старовековне римске базилике. По мени, то је најлепша црква у Београду - уједно и доказ да се оригиналношћу може добити много бољи резултат него бескрајним понављањем клишеа.
 
Mene zamnima jedna stvar:

Zasto toliko smeta ljudima ova crkva koja prati gracanicki stil arhitekture a ultra moderne staklene zgrade Energoprojekt-a i Grawe nikome ne smetaju a one se tek ne uklapaju sa SIV-om a jos manje sa stambenim zgradama iz doba komunizma?

Ja mislim da ovde vise smeta pojam "crkva" nego njena sama arhitektura.
 
Da li negde može da se pogleda kako je zamišljeno da izgleda crkva?

Po meni je na prvom mestu sporan ovaj parohijski dom (ili šta je već) koji i mene, a i još neke, podseća na utvrđeno zdanje napravljeno da se odbiju Turci kada naiđu niz drum na naprave zulum u bloku 26. Primerenije je nekom Podujevu ili Drenici nego Novom Beogradu.
 
mekbejn":2zogbau2 je napisao(la):
Borčanac,
poštujem tvoja verska osećanja, i razumem šta hoćeš da kažeš kada osetiš tu posebnost.
Sa druge strane, ja sam takav osećaj imao i u mnogim drugim crkvama, a često modernim. Na primer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Temppeliaukio_Church

Поштујем и ја твоја размишљања, али ми је то више за рецимо протестанте. Волео би да видим неки наш пут, али се плашим да постоје само лутања у жељи да се макар шта промени. Постоји ипак неки посебан штимунг који су стари мајстори знали да пронађу, стога је људима важан и амбијент за молитву, као што је библиотека по некоме одређена за читање. И када уђеш у највећу халу сајма она изазива неко поштовање, само постоје нијансе за све врсте објеката.
Моја верска осећања нису ни мало посебна у односу на 96% верника од којих 85 православних, по попису из 2002. Нисам се ја ни истицао као изразито религиозна особа, али поштујем чак и саму институцију наше цркве за коју верујем да мора да пронађе стари пут, саборни, народни, много другачији него данашњи.


На Бежанији је акустика посебна. Макар ниси љубитељ хора, звучи ван стандардно.
 
U stvari ta crkva je tu da se molimo dok jednog lepog dana ne nikne ono za sta je to parcence zemlje na NBG namenjeno


downtown-houston1-rs12.jpg
 
ja ne vidim zasto bas taj blok treba da primi oblakodere od 150-200 metara, doslo bi do totalnog sukoba sa Arenom i SIV-om koji su povrsinski jako veliki a nestali bi iza ovih kula.
 
Vrh