Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

Pa ima, niko nije ni rekao da su najgore... Ali tu zgrada-trotoar-parking-uilca-parking-trotoar-druga zgrada gradnju nikad necu razumeti... Mislim, razumecu u opstoj zelji za sto vecim profitom i rusilackoj nameri...
 
Њујоркшки фазон...

Катедрала Светог Патрика.

2ngbg5f.jpg
 
To je ok ali pod uslovom da nasa crkva ne bude ogradjena vec slobodna uredjena povrsina oko objekata
 
Ovo u new Yorku ne lici ni na sta, nabijen neboder ispred same crkve.

Postala je bukvalno totalno nebitni objekat u svom tom okruzenju betona

Definitivno antiprimer za nas slucaj u bloku 26.
 
Da ovo je ekstremniji primer gde je crkva suvise blizu velikog objekta. Kod nas je slucaj malo bolji vec kad je crkva tu ona oko sebe ima sasvim dovoljno zemljiste da neki buduci objekat ne bude bas u crkvu.
 
Није катедрала толико близу, него је солитер висок и то је оптичка варка. У сваком случају, цео Њујорк је такав.

Фотографију сам поставио у смислу приче о "уклапању" и "пословном блоку" и слично.
 
у Њујорку има и радикалнији пример куле која је изнад цркве,с тим што је стара црква срушена а изграђена нова испод базе куле.

http://en.wikipedia.org/wiki/Citigroup_Center

800px-Citigroup.center.JPG
 
Ranije su crkve dominirale nad gradom, sad je obrnuto u nekim gradovima.
 
Sada dominiraju stakleni i betonski kubusi megalomanskih razmera. Bas smo se usrecili!
 
spatiotecte":3lsxnj5v je napisao(la):
Ranije su crkve dominirale nad gradom, sad je obrnuto u nekim gradovima.


pobeda materijalno-korporativnog nad duhovnim vrednostima...
 
Надам се се слажете да је Њујорк-Менхетн, за нас само пример како не треба (урбанистички). Врло мало јавних простора (то је моје искуство), мала проветреност, мала осунчаност, преизграђеност, велика заузетост парцела итд.
То је престоница, ми бисмо то у нашем миљеу назвали, "помахниталог капитализма", а то је тамо слободни капитализам. Ко има новац тај гради и улаже. Црква је имала плац, па се изградила, AT&T је имао плац, па је подигао 70-спратницу близу ње. Тако то тамо иде. То свакако није пример за Европу, барем не континенталну, ни културолошки, ни контекстуално. Други је свет тамо, једноставно. Уосталом, катедрала Светог Патрика на Петој се гради од пре више од 130 година.
 
borris_":nbt7ug2p je napisao(la):
Srecom pa vise nije tako.
Што, јел можда данас боље?
Над градом доминирају зградетине корпорација које су свој новац стекле над иживљавањем над стотинама људи из нижих друштвених слојева....
....е, ако је то напредак, цивилизација је зрела за катанац.
 
Na slici gde je katedrala, sta je ona zgrada iza? Da li neko zna?
 
Vilard palata legendarnog njujorskog arhitektonskog tima Mekim, Mid i Vajt. Zasticena, a osamdestih godina je dodat oblakoder iza sa kojim cini "celinu". To je sada njujorski Palas hotel. Desno od katedrale je robna kuca Saks. Slikano sa Rokfelerovog centra.
 
Nešto sam razmišljao, kako Beogradu fale pravi trgovi, a pošto i nemamo "pravi" Trg republike (ono što se danas tako naziva se nekad zvao Pozorišni trg, i sve se češće čuje razmišljanje o vraćanju imena), palo mi je pamet sledeće:
1472023_667868026591325_750868542_n.jpg

1422603_667868129924648_276478180_n.jpg

1463115_667868126591315_1020799151_n.jpg

1422474_667868316591296_639435416_n.jpg

1452460_667868496591278_1432999017_n.jpg

1394412_667868499924611_1909588081_n.jpg

Mislim da bi se ovako "izvukao" prostor od gradnje crkve, dobili bi jednu pravu kulu, dobili veliki trg, povezali plato kod SIVa i Arenu, a deo trga je izdignut jer bi se ispod tog dela nalazio veliki parking koji je falio ovom delu. A zastava bi pravila super celinu sa bivšim SIVom i super bi izgledala u pozadini prilikom prijema visokih zvanica.
bata 989 dragan sa ssc
 
@direktor.
Meni je ova organizacija prostora sasvim ok, odnos izgradjenih/neizgradjenih povrsina je dosta dobar.
ipak da napomenem 2 zamerke po mom misljenju:

- milim da je ploca nepotrebna, ima dovoljno prostora a i kvari portu crkve koja treba da bude otvorena na trg.
- SIV i Arena treba da dominiraju na tom potezu te mi ova kula deluje suvisno, baca u drugi plan Arenu.
 
Mislim da Novom beogradu nedostaje jedan zatvor, bas preko puta SIVa, politicarima da gledaju svoje bivse saradnike koje su poslali tamo, i navijace koji mogu dobiti par sati odsustva za basket preko puta. Nek to bude velika zgrada sa ogledala prozorima, tako da tajkuni ili vlastodrsci kad bace pogled mogu da vide sebe u zatvoru ili vladi, nema razlike.
 
Колико год да је масовно окупљање у Арени не створи се колапс у том крају. Значи да би се у том крају могла направити већа окупљања а да цео град не буде у колапсу. Са друге стране Београду баш недостаје један већи трг. Што се имена тиче назвао бих га Трг Милутина Миланковића.
 
U tom bloku sada imamo:

2 strogo poslovne zgrade osrednje arhitektonske vrednosti
Religiozne objekte u izgradnji čija estetska vrednost nije za komentarisanje uopšte

Jedan reprezentativni trg mora da ima sopstveni bogat život i da bude samo-održiv. U tom smislu ovde bi bilo potrebno izgraditi još spektakularnih sadržaja, a bojim se da je to potpuno nadrealno u srednjem roku.
 
Трг и није нешто што нам је преко потребно чак и у средњем року, ово чисто посматрам са аспекта локације која је најбоља ако је циљ да се добије што већа целина намењена пашацима. Рецимо приметио сам да када су поставили осветљење на фонтане код СИВа да је било доста људи који су се ту окупљали увече а овај простор би практично чинио целину са замишљеним тргом.
 
Trg, park, bilo šta samo da živne centralni deo tog bloka i da se sklone oni ostaci gradilišta. Koliko sam zapazio, u sred bloka se nalazi jedno brdo koje bi bilo odlično za sankanje za decu.

Zasadi se drveće, naprave staze, napravi se kao neki novobeogradski Tašmajdan...
 
Da podsetim, namena bloka 26 je - poslovni deo Novog Beograda sa objektima velike spratnosti. Manite se razmisljanja o nekim tasmajdanima, zatvorima itd, i ova crkva je stu a svojim izgledom ko pala s'marsa. Trg u sredini bloka je predvidjen, po nekim ranijim konkursima, kao i ozeljenjavanje ali ne i pretvaranje celog bloka u trg. E sad, druga je prica sto smo poslednja rupa na svirali Evrope sa tendencijom daljeg nazadovanja pa ko zna dali ce se i kad realizovati namena bloka 26, po tom pitanju sam veliki pesimista.
 
Vrh