Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

Pa ko kaze da treba da budu visoki 150 - 200m? u tom dvoristancu koje je najavljivano kao neki buduci centar nbg, downtownu itd nema ni mesta za zgrade od 200m, tj ima ali za 2 kom. Iz toga se, izmedju ostalog, i vidi buducnost ovakvih projekata u Beogradu.
 
:shock: Да ми је знати како си то закључио ? Па кула ушће је у бази једно 5 пута мање површине од две постојеће пословне зграде у блоку 26 појединачно.
spatiotecte":2fe4sfiy je napisao(la):
ja ne vidim zasto bas taj blok treba da primi oblakodere od 150-200 metara, doslo bi do totalnog sukoba sa Arenom i SIV-om koji su povrsinski jako veliki a nestali bi iza ovih kula.

Баш напротив,дошло би до тоталног несклада и нелогичног завршетка целог тог централног потеза СИВ-Жел станица ако се не изгради нека вертикала ту.Ни на шта то не би личило ако би се наставило са истом спратношћу.

А подвучено...Па пре ће СИВ да заклоне масивне и широке а опет од СИВ-а више зграде енергопројекта и "GRAWE" него нека кула.
 
Pa ne znam zasto bas blok 26 za poslovnu cetvrt sa kulama, bilo bi lepse da naprave city negde pored reke, imali bi jednu zanimljivu poslovnu cetvrt pored obale. Kao moskva city na primer.
 
Па зато што се скоро 30 година тај блок планира као пословни центар Београда и зато што досадашња пракса и однос ниских и високих објеката на НБГ-у на том месту захтева више објекте.То је централна зона НБГ-а.Ту су у почетку постојале само 2 могућности.Неко монументално ниско здање са "чистом" околином попут СИВ-а или вертикале.Садашње стање више не дозвљава ово прво.

Замисли како би НБГ изгледао бедно да је цео без и једне куле.А изгледао би једнако лоше и да су све зграде П+4.

ПС: Куле у блоку 26 ни на који начин не искључују евентуалне куле уз обалу.
 
Sto se ove teme sa kulama tice, mislim da zbog strukture NBG-a i preostalih delova gde bi nesto moglo da se izgradi, on i lepse delovao sa razbacanim kulama, nego naguranim na jednom mestu (ovo mi se nigde nije svidelo, gde god sam bio deluje tako mrtvo i odbojno vec od 7-8 popodne).

Da zanemarimo dobro poznatu studiju, jedna / dve kule na nekoliko lokacija ne bi uticale na ruiniranje bilo kog dela grada (ne pricam o vizuri, nego o stanju na tlu u neposrednoj okolini zgrada), a NBG bi izgledao, po meni, fenomenalno. I polozaj i izgled Genex kule su npr meni odlicni, sa malo vise brige o modernim potrebama ljudi (podyemni parking, slobodan prostor za pauzu, itd.) skladno dizajnirane kule bi mogle lepo leci uz dobar deo blokova.

A sto se tice crkve, jeste malo bezveze kako su je postavili, em na sred bloka, em dodali jos i ovaj dom. Takodje, mislim da je velika greska crkve, sto sva crkvena dvorista ogradjuje visokim ogradama, umesto da samu crkvu i njenu okoliku upravo priblizi ljudima postavljajuci SAMO niske zive ograde koje bi prakticno pozivale ljude da udju u dvoriste crkve. Samo ovako, ako ljudi razumenju crkvu kao deo drustva i otvorenu za sve, ce zaista i moci da privuku nove iskrene vernike (a ne ove besna kola i badnjak na haubi).
 
Pa ja se zalazem na forumu (gde god mogu) da se po Beogradu odrede tacke gde je dozvoljeno graditi visoke zgrade...

Nikako njujork tripove i zgusnute blokove solitera, vec samo tackasto i razbacano... I da svaka visoka zgrada PODRAZUMEVA ogroman slobodan prostor oko nje...
 
Delija":2n9wnj68 je napisao(la):
:shock: Да ми је знати како си то закључио ? Па кула ушће је у бази једно 5 пута мање површине од две постојеће пословне зграде у блоку 26 појединачно.


Evo prijatelju ovako, postojece zgrade sa sve crkvom i samostanom su zauzele oko 30% povrsine bloka, odprilike. Racunaj da ce sutradan da se uvali jos jedan, minimum, politicki tajkun sa tzv stambenim "bedemima" koji ce zauzeti jos tridesetak posto prostora, racunaj zelene povrsine, racunaj prolaz kroz blok koji treba da poveze siv sa arenom, racunaj mozda i neki trg, na kraju ti za kule ostaje u najboljem slucaju oko 40% prostora. Kad bi bila dozvola za 200m dve do tri zgrade bi mogle da stanu u preostali prostor. Mala je uteha sto je ogranicenje 100m pa se cini da bi sa manjom "bazom" tu moglo da se nagura nesto vise. Ako ikada nesto bude od tog centra bice 3 - 4 zgrade od 100m i to je to, prostor je isuvise mali za ista vise od toga.
 
Значи ако изфантазирамо тог твог тајкуна и његове бедеме у блоку који је планиран за куле онда неће бити простора за исте. Кул.
 
Da te ne drzim mnogo u izvesnosti, ja sam taj tajkun :shock: :)
 
Где ти само на памет паде самостан. :laugh: Волим начитану младеж - што више не зна, то препотентнија.

О парохијском дому се ради. Ако се једног дана одлучиш да се венчаш у цркви, ту се састанеш са својим парохом, па седнете, попијете кафу, закажете датум, дате коверат, он тебе и будућу лепшу половину упути у брачне обавезе, даљу процедуру... А самостан ти је, укратко, хрватски и католички израз за манастир, објекат у коме живе монаси или монахиње.

Оно што је тачно, јесте да је овај парохијски дом безидејан и да заостаје за самом црквом. А сама црква је била укорпорирана у онај дивни награђени пројекат за ову локацију из 2007. од којег су реализовани Граве, Енергопројект и црква, а изгледа планери одустали. И није изгледало лоше.

Ја не успех да нађем на нашем сајту поменуте рендере Блокова 25 и 26, па би било лепо да их неко постави, тек толико да са сетом уздахнемо.
 
Мислиш на ово?

L2+TRI+D.jpg


Прилично немаштовит па и лош план који је изнедрио још један намештен конкурс у организацији архитектонске мафије.

http://www.a4a.info/ArticleView.asp?article_id=1056
 
Тако је, ово би требало да је један од рендера на ком се те 4 куле не виде. Зар нису цркву накнадно убацили у тај план?
 
sizif":2qu147o8 je napisao(la):
О парохијском дому се ради. Ако се једног дана одлучиш да се венчаш у цркви, ту се састанеш са својим парохом, па седнете, попијете кафу, закажете датум, дате коверат, он тебе и будућу лепшу половину упути у брачне обавезе, даљу процедуру... А самостан ти је, укратко, хрватски и католички израз за манастир, објекат у коме живе монаси или монахиње.

E pardon, predpostavljam da je o meni rec. Znam da je tako nesto, nisam crkven tip a i uvek pisem u 6. brzini ....
Jel moguce da za tu kaficu mora da bude ovolika haletina brate!!? i sta ja imam da pricam snjim, valjda ja i ona najbolje znamo sta cemo da radimo, nece on to da mi objasnjava i da me poducava :notok:
 
I da su sagradili tu pesacku osovinu SIV-Arena i bazen sa vodom to bi bilo bolje nego trenutno stanje gde samo postoji nedovrsena crkva u celom bloku.
 
Raspored ove 4 velike zgrade je totalno bezveze, takodje i visina kao pod konac, ko da gledas neke domine kad ih postave onako u nizu. Trebalo ih je malo bolje rasporediti u prostoru, takodje da ima razlike i u visini, da se dobije malo na razlicitosti i atraktivnosti. Sve ostalo je po meni ok, iako uvek moze i bolje. Ovo bi mogao biti dobar osnov za ono sto ce tu jednog dana da se izgradi, tj ako se izgradi. Iskoristio bi ja tu i slobodno zemljiste oko siva.
 
Nebojsa":6a6dmu1d je napisao(la):
Raspored ove 4 velike zgrade je totalno bezveze, takodje i visina kao pod konac, ko da gledas neke domine kad ih postave onako u nizu. Trebalo ih je malo bolje rasporediti u prostoru, takodje da ima razlike i u visini, da se dobije malo na razlicitosti i atraktivnosti. Sve ostalo je po meni ok, iako uvek moze i bolje. Ovo bi mogao biti dobar osnov za ono sto ce tu jednog dana da se izgradi, tj ako se izgradi. Iskoristio bi ja tu i slobodno zemljiste oko siva.

Не постоји слободно земљиште око СИВ-а,оно има своју функцију која се не сме нарушити а она је баш то да буде слободно земљиште око СИВ-а. ;) Такви објекти захтевају тако нешто из естетских,урбанистичких и симболичних разлога.
 
Kad gledam slike celog tog kompleksa, Arena kao dominantni element celog tog bloka je potpuno nestala iza tih 4 kola koje tu stoje kao "4 idiota".
 
1. Арена својим архитектуром па и наменом није а ни не заслужује да буде доминантан објекат центра Новог Београда па с тога не захтева никакв посебан третман при изградњи суседног блока који би требао да постане пословни центар града.

2. На нашу срећу својом позицијом,наменом,архитектуром па и површином доминантан објекат је и даље СИВ. Зато је слободан простор/пасарела по средини блока 26. једина добра ствар призашла из тог намештеног конкурса из 2007. године јер она уважава управо најстарији и најважнији објекат у тој оси Дунав-Жел.станица.
 
Meni je uzas bio, ne toliko 4 solitera, vec one zgradurine u samom bloku gde je Arena... :O
 
Да, то око Арене је посебна хорор-прича. Са свих страна некакве безвезне зградице и зградурине. И централа с краја '70-тих је потпуно опкољена, а била ми је једна од (нај)готивнијих грађевина на НБг. Сад се види само ако јој приђеш...

jpeg.jpg
 
Delija":xu1p241e je napisao(la):
Nebojsa":xu1p241e je napisao(la):
Raspored ove 4 velike zgrade je totalno bezveze, takodje i visina kao pod konac, ko da gledas neke domine kad ih postave onako u nizu. Trebalo ih je malo bolje rasporediti u prostoru, takodje da ima razlike i u visini, da se dobije malo na razlicitosti i atraktivnosti. Sve ostalo je po meni ok, iako uvek moze i bolje. Ovo bi mogao biti dobar osnov za ono sto ce tu jednog dana da se izgradi, tj ako se izgradi. Iskoristio bi ja tu i slobodno zemljiste oko siva.

Не постоји слободно земљиште око СИВ-а,оно има своју функцију која се не сме нарушити а она је баш то да буде слободно земљиште око СИВ-а. ;) Такви објекти захтевају тако нешто из естетских,урбанистичких и симболичних разлога.


OK.
 
Firebird-011":1xr6mpxb je napisao(la):
Да, то око Арене је посебна хорор-прича. Са свих страна некакве безвезне зградице и зградурине. И централа с краја '70-тих је потпуно опкољена, а била ми је једна од (нај)готивнијих грађевина на НБг. Сад се види само ако јој приђеш...

jpeg.jpg


Ta centrala je projektovana sa više mašte nego sve ove nove stambene zgrade zajedno koje je sada okružuju.
 
A najbolje je sto se to sabanima prodaje kao najluksuzniji kraj grada pa je jedno vreme kvadrat tamo bio i do 3000 eur...
 
Vrh