Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

2zqalgk.jpg


Parohijski dom je totalni vishak, crkva djene djene, iskren da ne bi mi smetalo da je nema tu ili da makar srede fasadu crkve, koja je poenta da ostanu ciglice i da se vidi betonski kostur, zashto graditi uopshte neshto ako "nemash" sredstva da zavrshish do kraja... il jednostavno, tako neke stvari da budu izgovor za dodatne priloge crkvi.
 
Pa prate trendove razmisljaju korporativno,jos malo pa cemo reklame da gledamo po bilbordima..a ,mozda i shopping mall,odmah pored.. :kafa:
 
Nema se para,ali zato Kacavenda ima i wc solju od zlata.
 
парохијски дом на том месту је злочин против основних принципа памети.
 
Bre prvo ta crkva nije bila ni predvidjena da uopste bude tu koliko su mi pricali, pa su onda ucenili grad da dobije mesto samo crkva, pa kad su dobili zeleno sv. za crkvu eto preko noci i ovog parohijskog doma. Umesto da se blok popunjava modernim poslovnim kulama eto cime se popunjava
 
Битно је да ово није ушло у дубину блока више од постојеће цркве.Парцела на којој је црква је већ била изгубљена што се тиче неке комерцијалне градње тиче јер тешко да би је црква препустила и још теже да би неки озбиљан страни инвеститор хтео да се бакће са тим.

Тешки сам атеиста али поштујем цркву због њених заслуга за овај народ и због онога што је некад била али са неописивим задовољством бих рушио ово што су направили. Као да су се намерно покењали по свим плановима за овај блок и по свему што НБГ представља и поготово по ономе што је представљао.

У ствари,сигуран сам да је то био један од мотива за безобразно много увучену цркву ка средишту блока.

http://binged.it/11nMdjX
 
Kada moze TC Usce, sto ne bi moglo i SPC 26 Blok ?
Ni jednom nije tu mestu, pa opet su tu.
To samo govori da ova drzava izigrava drzavu, a u stvari je banana drzava.
 
Мислиш, велике силе нам наредиле да зидамо цркву у Блоку 26, па ми (пошто смо "банана држава") покуњили главу и пристали? Нисам сигуран.

Овде је пре реч о аутентичном српском настојњу да се по сваку цену и без обзира на околни амбијент истраје на "својој" концепцији. Београд је препун таквих примера и многима је симпатичан због тога. На крају крајева, ако порту засаде квалитетним стаблима и опреме је квалитетним мобилијаром, могу да замислим симпатичан ванвременски кутак на овом месту. Оно што ме брине, јесте то што нисам сигуран колико су локални пароси који воде цркве свесни потребе да њихова околина буде што хуманија. Ономе у чијој је надлежности црква преко пута Меркатора било је важно да огради порту бетонском оградом, а унутар ње расте обична ливада. Ни фасаду не помишља да завршава.
 
@sizif ne kapiram kakve sada veze velike sile imaju sa crkvom, odnosno TC Usce?
Banana drzava je drzava u kojoj sve moze , iako se po mnogo osnova ne moze i ne bi trebalo.
Tako nastaju razni TC i slicno, iz nekih politickih, DB-ovskih, kumovskih, sportsko-mafjaskih sema, na mestima i pod uslovima kako nikako ne bi smeli.
Uvek na neciju stetu, a njihovu korist. Najbolje da je steta opsta, jer se lakse zataska.
I kod crkve manje vise slicno, koriste nemoc drzave pa rade sta im se hoce, mada se i mnogo mocnijr drzave ustrucavaju u nekim trenucima da reaguju, kada bi trebalo.
 
Delija":6bfo7ko3 je napisao(la):
Тешки сам атеиста али поштујем цркву због њених заслуга за овај народ и због онога што је некад била али са неописивим задовољством бих рушио ово што су направили. Као да су се намерно покењали по свим плановима за овај блок и по свему што НБГ представља и поготово по ономе што је представљао.

У ствари,сигуран сам да је то био један од мотива за безобразно много увучену цркву ка средишту блока.

http://binged.it/11nMdjX

Потписујем. +1
 
Delija":2xjprmbq je napisao(la):
Као да су се намерно покењали по свим плановима за овај блок и по свему што НБГ представља и поготово по ономе што је представљао.

Taj plan iz 1997 za blok 26 je i onako teski izmet tako da ta crkva koja smeta svima je sada kriva za sve.
 
hmmm, pa sad.....ako ćemo izvorne planove NBG-a, potez od Palate federacije do Ž. stanice NBG je planiran kao javni, a crkva je javni objekat....nasuprot toga, poslovne kule nisu javni objekat.

Paradoksalno, više se crkva poklapa sa izvornim planovima NBG-a nego poslovni soliteri.
 
Ja ne bih imao nista protiv crkve da su glavesina u odori odmakli malo od Gracanica stila gradnje, da se razumemo nemam nista protiv Gracanice, cak naprotiv, ali koncept ovog dela nbga zasluzuje savremenije i kvalitetnije, isto tako verski objekat ne mora nuzno da bude moderan, ali mora da se prilagodi okruzenju i vremenu kao i svaki drugi objekat, jer za mene crkva nema vecu vrednost od bilo kog drugog poslovnog objekta.

evo jednog primera, Rijeka
dzamija-rijeka.jpg
 
СТФ,
Тачно! Ниједна једина пословна зграда није била планирана на потезу СИВ - Ж. станица НБ у оригиналном плану центра Новог Београда од пре пет деценија, већ продавнице, ресторани, објекти масовне културе. Пословне куле - по околним блоковима. Управо је стварање чисто пословних блокова, "кластера" кула и сл. подривање оригиналног концепта Новог Београда - његови творци су били изричито против тога. А, у изворном плану арх. Д. Брашована из 1941. у центру Новог Београда је била планирана баш - црква...
 
A i opet se postavlja pitanje da li su te kule koje treba da se grade nekad u buducnosti na dobrom mestu u bloku 26?

Ja iskreno mislim da ne, tu treba da dominira Beogradska arena a ne da bude sakrivena iza nekih kula.
 
Арена по мени не треба да домнира нити је тако планирано. У ћошковима тог блока,ка блоку 26 су управо планиране куле.Куле,које нису стране НБГ-у,ни у плановима ни изведеном стању.

nbg.jpg



spatiotecte":bjaqeate je napisao(la):
Taj plan iz 1997 za blok 26 je i onako teski izmet tako da ta crkva koja smeta svima je sada kriva za sve.
Било их је више.Нисам мислио ни на један посебно.

Стф,Пантограф
Намена је најмањи проблем.Ја сам пре свега мислио на урбанистичку матрицу,њену геометрију,позицију и архитектуру цркве.Све то је у директном сукобу са свим што НБГ представља и што је планирано за тај блок.

НБГ није планиран као претежно стамбена зона већ као административни,политички па и културни центар СФРЈ. Услед политичких сукоба,негодовања других република то је у старту спречено па смо тако добили НБГ какав знамо. Из тог разлога сам искључиво мислио на сукоб у оним сферама које сам навео у првом пасусу.

А сад је бесмислено да тврдимо који план је требало реализовати,који је прави а који није кад је од сваког изведено по нешто. Мислим да се можемо сложити да су најмањи заједнички чинилац били широки булевари,углавном правоугаони блокови,комбинација тачкастог и линијског урбанизма,модернизам и оазе унутар блокова.
 
"комбинација тачкастог и линијског урбанизма,модернизам и оазе унутар блокова."

Ne bi pogresili kada bi nastavili da se ponasamo po ovim smernicama...
 
Feanor":2e3w3evs je napisao(la):
"комбинација тачкастог и линијског урбанизма,модернизам и оазе унутар блокова."

Ne bi pogresili kada bi nastavili da se ponasamo po ovim smernicama...

Pogresili bi i te kako, vratili bi se 60 godina unazad po pitanju urbanizma.

Vise nijedan grad u evropi ne gradi tako.

A principi modernizma (atinske povelje) su vec odavno prevazidjeni svuda u svetu.
 
Kao i ti, i ja imam pravo na misljenje... Voleo bih da mi kazes sta ti predlazes kao najmodernije iz urbanizma...

Ja tesko da mogu da zamislim nesto bolje od blago modifikovanog urbanizma starih NBG blokova...
 
Feanor":vifyzn8h je napisao(la):
Kao i ti, i ja imam pravo na misljenje... Voleo bih da mi kazes sta ti predlazes kao najmodernije iz urbanizma...

Ja tesko da mogu da zamislim nesto bolje od blago modifikovanog urbanizma starih NBG blokova...

Svako ima pravo na svoje misljenje, to se podrazumeva. :wink:
Ne znam sta vidis tako dobro u urbanizmu NBG koji je zapravo isti urbanizam i primena istih principa koji su vladali 50tih, 60tih sirom sveta?

Istorija i vreme su pokazali da taj nacin planiranje jednostavno nije dugorocno izdrzljiv i nije po meri coveka, zato je i obustavljen, on je odgovarao posle rata kad je bio veliki priliv ljudi sa sela u grad i kad je moralo da se gradi BRZO i JEFTINO. Zato su te zgrade, veoma jednostavne i slabog kvaliteta (sto estetskog, sto po materijalima) kako bi zadovoljile hitne potrebe posle rata.

Dobar primer urbanizma (po mom) bi bio na primer EUROVEA u Bratislavi ili novi kvartovi izgradjeni u Berlinu posle pada komunizma.
 
Koliiko sam video po Evrop grade tackasto gde god su u takvoj mogucnosti..To nije rezervisano samo za atinsku povelju i to je najcesci nain planiranja poslovnih kvartova sto je i namena date lokacije
 
Није само проблем што је црква у том блоку, мада јесте исфорисирано њено присуство баш ту, као што је Делија објаснио.

Проблем је њен просторни, стилски и дакле контекстуални однос са околином. Који је постављен и замишљен да буде конфликтан.

Овде треба да буде угоститељство, јавни објекти + пословно, само тако ће он бити жив...мада...поставља се питање, да ли треба јавне објекте грардити усред НБГ или на његовим обалама? По мени су обале боље решење за то. Престали смо ваљда да се бојимо обала, коначно.
 
A da preselimo crkvu u neki drugi blok ne bi bilo prvi put u istoriji :?:
 
Спат,шта год ти мислио о НБГ-у то је у ствари једино што се у Србији може сматрати продуктом некаквог урбаног планирања. А ретко који град у свету се може похвалити толиком урбаном зоном у модернистичком духу која је изведена у толикој мери .Поред тога,то је једини део града који у време свог извођења имао и стамбене и пословне зграде,и паркове,и булеваре који нису заостајали ни естетски и посебно квалитетом за стамбеним и пословним четвртима по свету.
 
Vrh