Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

druze, ono sto su stefan i slicni gradili u svoje vreme bili su objekti koji nisu imali sa cim da se uporede hiljadama kilometar daleko i vekovima koji su nadolazili, ne da su bili moderni nego su bili vekovima ispred bilo cega sto je sumadiski cobanin mogao i da zamisli. popovi su se vozili taljigama, nepismeni vernicu su ziveli u kolibama, pre podne kopali njivu a popodne jurili turke i hune.. zaduzbine koje su napravljene bile su nesto sto oduzima dah i uliva strahopostovanje i divljenje...prodje neko vreme, popovi udjose u limuzine, vernici naucise da citaju i pisu (evo tebe kao dokaza) a turci umesto da oru drumove finansiraju autoput.. evolucija nije nesto cega treba da se stidimo

zamolio bih te i da uvazis cinjenicu da se na ovom frumu pise i raspravlja o arhitektonskim i urbanistickim aspektima projekata
 
razgradjevinar":stp4f9au je napisao(la):
druze, ono sto su stefan i slicni gradili u svoje vreme bili su objekti koji nisu imali sa cim da se uporede hiljadama kilometar daleko i vekovima koji su nadolazili, ne da su bili moderni nego su bili vekovima ispred bilo cega sto je sumadiski cobanin mogao i da zamisli. popovi su se vozili taljigama, nepismeni vernicu su ziveli u kolibama, pre podne kopali njivu a popodne jurili turke i hune.. zaduzbine koje su napravljene bile su nesto sto oduzima dah i uliva strahopostovanje i divljenje...prodje neko vreme, popovi udjose u limuzine, vernici naucise da citaju i pisu (evo tebe kao dokaza) a turci umesto da oru drumove finansiraju autoput.. evolucija nije nesto cega treba da se stidimo

zamolio bih te i da uvazis cinjenicu da se na ovom frumu pise i raspravlja o arhitektonskim i urbanistickim aspektima projekata
и ти знаш да читаш и пишеш(исто си пример као и ја) не знам да ли си верник као ја,а и не врујем да си....желим нам свима још 100 православних објеката на Новом Београду!!! толико од мене

ја сам само о архитектонским и урбанистичким аспектима расправљао...тему сте ви скренули :) поздрав :lol:
 
Bosko":1zg17o4f je napisao(la):
razgradjevinar":1zg17o4f je napisao(la):
Bosko":1zg17o4f je napisao(la):
то довољно говори о Србији..увек други имају предност...само су Срби на последњем месту...ал нема везе....не обазирем са на изјаве појединаца...а желим да се црква заврши што пре и уреди у складу са околином...позз за све

upravo.. da se ova crkva konacno zavrsi i uredi (sto se tice sklada, u skladu sa pravoslavljem posto je u skladu sa tom betonjerkom sa susednog placa evo vec deceniju).. kao i desetine drugih nedovrsenih pravoslavih objekata u kojima ce pravoslavni sugradjani moci da se krste i mole bogu.. kao sto ne bih imao nista protiv, cak naprotiv, da i moji drugi sugradjani, muslimanske veroispovesti, dobiju svoj prostor gde ce se klanjati.. pri tome sam siguran da ce nova dzamija ako gledamo samo iz arhitektonskog ugla biti nesto sto ce obogatiti ovaj grad jer nasa braca muslimani imaju hrabrosti i umeca da grade u skladu sa vremenom i prosotrom dok pravoslavlje ne pravi razliku izmedju srednjeg veka, potoka i sumarka i 21. veka i betona. pride ako su novom beogradu malo dve crkve beogradu je sasvim sigurno malo jedna dzamija.. a da se razumemo, sve to ne bi li i jedni i drugi konacno zadovoljili svoju potrebu za prostorom te bi mozda i mi obicni smrtnici i bezboznici nasli svoj kutak, zasticen i od krsta i od polumeseca

pozdrav za boska od pojedinca
онда ви ПОЈЕДИНЦИ,пређите у ислам па ће те ићи у модерније верске објекте :)православље и не треба да се мења због времена....одна је Стефан Дечански требао унапред да размишља о модерном дизајну манастира Високи Дечани???....ја сматрам да цркве треба да остану нетакнуте....без обзира где се налазиле..Ви имате право на ваше мишљење и ја вам то не оспоравам,као што и ја имам право на своје мишљење :)
хвала на поздраву....поздрављам и ја појединце ;)

Само да разјаснимо, твоје мишљење НИЈЕ да "цркве остану нетакнуте" него да се развој њихове архитектуре заустави, претпостављам, негде са Грачаницом. Ако погледаш историју, наша прекрасна најстарија црква Св. Петра изгледа ПУНО другачије од Грачанице. А и Вискоки Дечани које помињеш се стилски јако разликују од Грачанице и, барем по мени, КАМО СРЕЋЕ да се више цркава по новијим деловима градова инспиришу њима него Грачаницом. И ДА, и Грачаница и Високи Дечани су били јако модерни за своје доба.

Црквена архитектура се током историје МЕЊАЛА (и силом прилика због турске окупације, због мешања Аутсроугарске у то шта сме а шта не сме да се гради по Фрушкој гори, због промена материјалног стања народа и државе, а најзад и због ПРОМЕНЕ МАТЕРИЈАЛА И ТЕХНОЛОГИЈЕ ГРАДЊЕ).

Наравно, ти имаш право на свој укус и мишљење, само ствари треба звати правим именом, а и знати чињенице. Стил Грачанице није нигде у канонима записан као обавезан и није никакав синоним за српство и српски. И српска историја и историја наше цркве познаје другачије стилове и МЕЊАЛА се током историје. Једино питање је колико је примерено сада не само покушавити зауставити ток историје и људског развоја него још и казаљку враћати на рани средњи век?!

Зоран Ђинђић (кога иначе не величам и не идолизујем) је написао јако паметну анализу о национализму. Да би преживели и просперирали, и живи организми, и предузећа, и народи, и институције морају да се МЕЊАЈУ, ПРИЛАГОЂАВАЈУ, РАЗВИЈАЈУ. Тако да они који мисле да воле свој народ (или било шта, па и цркву) а покушавају да га конзервирају на неком нивоу из прошлости му заправо штете. Прави патриоти храбро пригле И ТРАДИЦИЈУ И ПРОГРЕС и на њиховим основама ИДУ НАПРЕД.

Уосталом, цела историја Немањића је историја пригрљивања најнапреднијег у свом времену (усвајање хришћанства и писмености, довођење саских рудара и занатлија, усвајање законикa) и упрезање тога да би се што брже ишло напред и такмичило се са светом. И гле чуда, управо тада нам је најбоље ишло. Питам се шта би било са нама да су тадашњи владари одлучили да се морају одбијати сви страни или (у то време) модерни утицаји да би се очувало неупрљано изакарпатско и "изворно" српско наслеђе...
 
Одличан пост Џони. Свака част. Слажем се са сваком речи. +

Само на крају да додам, да је по мом скромном мишљењу пожељно да црква на овој конкретној локацији буде "старомоднија" управо да би нагласила разлику између пословног света (чистог материјализма) и религије (антиматеријализма).
 
Nemam slike unutrasnjosti nazalost .Sto se tice crkava u vojvodini one su tako gradjenje je inace marija terezija nebi dala dozvolu morale su izvana da budu kao katolicke cak i okrenute tako
 
ljudi prestanite da odgovarate na poruke korisnika Bosko....

neću ga nazvati trolom ali skoro da jeste.

nabio je 130 poruka za tri dana i od tih 130 nema dve kvalitetne....
 
razgradjevinar":mmp5732z je napisao(la):
druze, ono sto su stefan i slicni gradili u svoje vreme bili su objekti koji nisu imali sa cim da se uporede hiljadama kilometar daleko i vekovima koji su nadolazili, ne da su bili moderni nego su bili vekovima ispred bilo cega sto je sumadiski cobanin mogao i da zamisli. popovi su se vozili taljigama, nepismeni vernicu su ziveli u kolibama, pre podne kopali njivu a popodne jurili turke i hune.. zaduzbine koje su napravljene bile su nesto sto oduzima dah i uliva strahopostovanje i divljenje...prodje neko vreme, popovi udjose u limuzine, vernici naucise da citaju i pisu (evo tebe kao dokaza) a turci umesto da oru drumove finansiraju autoput.. evolucija nije nesto cega treba da se stidimo

zamolio bih te i da uvazis cinjenicu da se na ovom frumu pise i raspravlja o arhitektonskim i urbanistickim aspektima projekata


Ово мишљење вреди издвојити и запамтити. Нисам још чуо овакво тумачење философије религије.
ПС. Ник изванредно пасује.
 
A poenta cele price je da je crkva bilo koje religije na ovoj lokaciji koja je pravi centar novog Beograda i kuda ce proci prva linija metroa najveci promasaj urbanizma kod nas ikada.Mozda jedino moze da se meri sa onom kutijom za cipele zvanom TC Usce.
 
MilisaV":1j8vldin je napisao(la):
ljudi prestanite da odgovarate na poruke korisnika Bosko....

neću ga nazvati trolom ali skoro da jeste.

nabio je 130 poruka za tri dana i od tih 130 nema dve kvalitetne....
имао сам прилике да се са тобом расправљам....немој да ми солиш овде памет...слободно ме зови како хоћеш...преко интернета можеш све да ми кажеш....преко интернета смо сви храбри
иначе..ниси прозван и не знам што се јављаш...нећу се обазирати на твоје коментаре да ли сам паметан или не јер ти ниси компетентан да то кажеш.... значи..нити те је ко прозвао,нити поменуо...здраво...све најбоље!поставићу још 100000 коментара ако ја то хоћу...једини који може да ме спречи у томе је админ...ал нема разлога..ја не користим речи које ти користиш!!!
 
Bosko pobrkao si me sa nekim.....


ja i ti nikad do sada nismo imali direktnu komunikaciju na ovom forumu. čak sam i pregledao svoje stare poruke da proverim da nismo negde nešto diskutovali......


elem, ni sada se nisam direktno obraćao tebi, nego ostalim forumašima, da ne odgovaraju na tvoje poruke i time da te podstiču da im dalje odgovaraš......


i zaista ne znam koje to reči ja koristim da su loše. trol? slažem se da je to loše reći nekom, ali zaista nema potrebe za tom teatralnošću da mi pričaš kako sam hrabar preko neta.
 
То да ли неко јесте трол или није треба да квалификује администрација/уредништво форума. Личне опаске свакако нису на месту. Ваљда смо сви толерантни, или не? Човек је вероватно млад, као да ни ви нисте били некад млади. Ја сам овде 5 година + још онај први форум, дакле скоро отпочетка рада ББ као таквог, нисам још ни 1000 постова скупио, више читам него што пишем, али оваква неправда и деградација другог човека ми се не свиђа, јер није направио ни један неки тотални офтопик, само је покренуо расправу, која се сасвим коректно завршила. Капирам ја да је ово интернет и поступци могу бити знатно другачији него "уживо", али и упркос томе мислим да није у реду новог члана после месец дана називати одређеним метафорама са дозом деградације. Спустиће он лопту што се тиче "набацивања постова", само да се мало ухода. Сви смо бре људи овде због једне ствари а то је :pob: , опуштено :vops:
 
MilisaV":b4vvfr2g je napisao(la):
Bosko pobrkao si me sa nekim.....


ja i ti nikad do sada nismo imali direktnu komunikaciju na ovom forumu. čak sam i pregledao svoje stare poruke da proverim da nismo negde nešto diskutovali......


elem, ni sada se nisam direktno obraćao tebi, nego ostalim forumašima, da ne odgovaraju na tvoje poruke i time da te podstiču da im dalje odgovaraš......


i zaista ne znam koje to reči ja koristim da su loše. trol? slažem se da je to loše reći nekom, ali zaista nema potrebe za tom teatralnošću da mi pričaš kako sam hrabar preko neta.
eeeh milisaVe ja verujem da ti nije tesko da me nazoves drugacije jer tvoj fond reci izgleda ispunjavau samo psovke i uvrede...ako tebi trol nije strasno,zapitaj se da li bi to rekao nekom svome? bilo bi ti itekako strasno..drugo....sta si ti ko si ti da pozivas ljude da ne obracaju paznju na moje kom.?
trece...sigurno sam te pomesao sa nekim zato sto je puno takvih kao ti ovde,a forum shvatate kao licno vlasnistvo i da niko drugi ne sme da komentarise...
da se ne udaljiim od teme...podrzavam gradnju crkve,pa nek bude i kao Petrova crkva u Raskoj/8.vek/
 
RockerSVK":24vr3hk8 je napisao(la):
То да ли неко јесте трол или није треба да квалификује администрација/уредништво форума. Личне опаске свакако нису на месту. Ваљда смо сви толерантни, или не? Човек је вероватно млад, као да ни ви нисте били некад млади. Ја сам овде 5 година + још онај први форум, дакле скоро отпочетка рада ББ као таквог, нисам још ни 1000 постова скупио, више читам него што пишем, али оваква неправда и деградација другог човека ми се не свиђа, јер није направио ни један неки тотални офтопик, само је покренуо расправу, која се сасвим коректно завршила. Капирам ја да је ово интернет и поступци могу бити знатно другачији него "уживо", али и упркос томе мислим да није у реду новог члана после месец дана називати одређеним метафорама са дозом деградације. Спустиће он лопту што се тиче "набацивања постова", само да се мало ухода. Сви смо бре људи овде због једне ствари а то је :pob: , опуштено :vops:
hvala sto si im rekao umesto mene....nekima je stvarno potreban savet lekara :) samo da kazem jesam novi u postavljanju komentara....ali vec odavno jedno 2,3 godine pratim bbforum...od skoro sam poceo zbog stanova u dr ivana ribara da postavljam komentare....ali i tu suosuli paljbu po meni...al nema veze-bolest nebira ,medicina nee leci!pozz
 


Uploaded with ImageShack.us

Intresuje me da li neko zna, da li je postojeći izgled crkve Svetog Dimitrija na NBGD konačan?
Voleo bih da vidim predviđen izgled ove crkve.
Mislim pre svega na spoljašni izgled, pošto se godinama ništa ne radi, a relativno skoro su ogradili portu.
Iskoristio sam ovu temu da ne otvaram novu, nadam se da nije problem.
 
Beogradski fan(tom)":21r4gq66 je napisao(la):


Uploaded with ImageShack.us

Intresuje me da li neko zna, da li je postojeći izgled crkve Svetog Dimitrija na NBGD konačan?
Voleo bih da vidim predviđen izgled ove crkve.
Mislim pre svega na spoljašni izgled, pošto se godinama ništa ne radi, a relativno skoro su ogradili portu.
Iskoristio sam ovu temu da ne otvaram novu, nadam se da nije problem.
није проблем ....и мене то интересује да ли ће остати оваква или ће добити неки изглед
 
Meni nije jasno zasto je ova crkva ogradjena. Ako moze hram na Vracaru da bude neogradjen zasto ne bi moglo i ovo na Novom Beogradu (na kome mi ograde nekako bas ne idu)?
 
JohnyBgood":12gp4wn3 je napisao(la):
Meni nije jasno zasto je ova crkva ogradjena. Ako moze hram na Vracaru da bude neogradjen zasto ne bi moglo i ovo na Novom Beogradu (na kome mi ograde nekako bas ne idu)?

pa da ne ulazi st*** i zivina u dvoriste crkve. ima svega sad na NBGD fali jos farma..razmislja se rezonski, planski unapred...

mali off..detalj okruglog otvora sa horizontalom zinad ulaza - TOP!..to je ta tradicija koju sledimo i cuvamo...
 
та црква је супер. једини вишак јој је мермерна подлога сата на звонику, и наравно ограда која је мислим да је непотребна. ако су баш хтели да уоквирују, то је требало дискретније по мени, а могло је и растињем.
 
Ograđen zeleni prostor ne samo kod nje nego i kod ostalih, treba ispuniti prigodnim mobilijarom
Razumece oni koj znaju reči zapisane o deci . . . a zašto zvaničnici to zaboravljaju to je dr. tema

Ispravi te me ako grešim, nisam primetio da postoji i č e s m a sa vodom
 
vucko":zxau9ppr je napisao(la):
A poenta cele price je da je crkva bilo koje religije na ovoj lokaciji koja je pravi centar novog Beograda i kuda ce proci prva linija metroa najveci promasaj urbanizma kod nas ikada.Mozda jedino moze da se meri sa onom kutijom za cipele zvanom TC Usce.

Не. Поента би могла да буде да је промашај не предвидети више од две цркве у делу града који броји 300 хиљада душа, од којих се 90 одсто декларише као верник. Није поента живота геометрија, већ његова разноликост и непоновљивост.

Чуј, промашај што се црква зида у центру. Па традиција и у свету и код нас је већ две хиљаде година таква да се управо црква и школа, храмови духа и науке, зидају на местима која су доступна највећем броју људи. Не желим никоме да солим памет, али хришћанска вера је прва у људској историји промовисала принципе једнакости међу људима и милосрђа, па макар због тога заслужује да се према њој и њеним канонима односи са више респекта, а мање охолости. У противном, не слушаш ККН или Партибрејкерсе (односно оца Илариона или Цанета), већ Фанки Џи.

На крају крајева, када се заврши фасада и около цркве засади цвеће и дрвеће, можда ће ова порта бити ванвременски кутак где ћеш, неоптерећен дневним дилемама (да ли да вечераш прасетину или јагњетину, да ли ће у дискотеци девојчићи ове вечери бити довољно обнажени, јеси ли припремио пушкице за испит...), моћи да размишљаш и о нечему ванвременскијем: да ли треба бити скроман, како у данашње време помоћи другоме у невољи (а не тражити ништа заузврат), зашто поштовати интересе других који се не поклапају с мојим, како се борити са тешком болешћу...
 
Mislim da mi je prijatelj gradjavinski inzinjer pomenuo da crkva treba da bude oblozena kamenom ali da nece skoro posto ce prvo da srede unutrasnjost :/
 
Da li može da se dodje do nekog crteža na kojem se vidi ta fasada?
Ja sam čuo upravo suprotno: da je ovo konačni izgled, da je arhitekta upravo ovako zamislio crkvu (možda grešim, čak - nadam se).

A ako se bude čekalo na uređenje enterijera....pa samo se setim crkve Sv. Marka, a gde je tek Hram na Vračaru...
 
relja":3txzc8c7 je napisao(la):
A ako se bude čekalo na uređenje enterijera....pa samo se setim crkve Sv. Marka, a gde je tek Hram na Vračaru...

vidis sta kaze sizif... skromnos na prvom mestu. fasada je za vernike luksuz.

ja sam skroman samo po pitanju intelekta pa ne razumem da li je neophodno da dozivim hrsicanski trans i vanvremenost kako bih razmisljao da li smem da varam na ispitu, sta cu i koliko da jedem, gde cu i sa kim da bludnicim, da li postovati nekoga ko misli ili cini drgacije i da li pomoci coveku u nevolji... pa jbt ako sam ateista nisam nevaspitan. saznali smo i da do hrista nije bilo milosrdja i jednakosti medju ljudima te da od kad ih on pormovise hriscani slusaju r'n'r

ja sad da pisem o gej paradi u bgd-u, o vatikanu i nacistima, o inkviziciji i krstaskim ratovima necu.
 
Vrh