Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

у чему је проблем са црквом? црква не траба да мења изглед који има вековима због средине у којој се гради....то што на Новом Београду већину објеката чини комунистички стил градње,не спречава СПЦ да гради цркву у византиском стилу или било ком другом....уосталом..ми живимо у православној држави,а и сам Нови Београд нема довољно православних верских објеката у односу на број становника!
 
Mala ispravka ne zivimo u pravoslavnoj vec sekularnoj drzavi.
 
па добро..али већина становништва се изјашњава као православци :) без обизра на све то,не траба правити фрку око градње цркве....боље и то него како планира Зукорлић три нове џамије у Београду :/
 
znas kako, licno nemam protiv bilo kog verskog objekta, ali pod uslovom da on zadovoljava osnovne estetske kriterijume. zbog cega bi verski objekti u tom smislu bili tretirani drugacije od ostalih? postoji lepo i ruzno bez obzira na kantonska pravila.
toliko je prelepih crkava i manastira po srbiji, a oni na NBg grade nesto sto nije ni blizu toliko lepo (naprotiv!). slicno tome, imas toliko primera prelepih orjentalnih objekata sirom sveta, ali su dzamije koje se grade po balkanu prosto...ruzne. u portugalu i spaniji imas stil gradnje crkava sa ociglednim orijentalnim uticajem, koji objedinjuje lepe strane obe religije i u cemu je problem?
mi ovde diskutujemo o estetici.
 
Ova crkva sto se radi u bloku 26 uopste nije toliko ruzna koliko ljudima smeta sto je u okruzenju modernih zgrada a njena fasada nije ni zavrsena tako da je tesko suduti o njenoj estetici.

Dakle wait and see...
 
Eov da vidite da SPC zna za modernizam ali u unutrasnjosti po selima eksperimentisu a ne u bloku 26


 
ја сам за то да се црква ту изгради.... то је моје мишљење
 
Prodjoh veceras,nisam mogao lepo videti crkvu,ali videh onaj parohijski dom koji me je najpre podsetio na onu nelegalnu gradnju na starom sajmistu.I zapusteni plac na kome stoji rok zavrsetka gradnje istog 2010. godine.
 
Malo ofa
Postoji li u Bgdu ,,sveti,, hrast ,, kao religiski objekat ?

Uređenje okolnog prostora bi bio pravi arh. izazov
Siguran sam da bi bila i veca zainteresovanost od bloka 26 :)
 
nesto mi nekako fali, replika kosancicevog venca mozda...da upotpuni kadar.

@direktor
crkva kod knjazevca je odlicna, da nemas mozda slike unutar crkve?
 
Бошко, то што нови београд "крстиш" као архитектуру "комунистичког стила" довољно говори о меродавности твог мишљења.
 
zelja87":1fsxxapr je napisao(la):
Бошко, то што нови београд "крстиш" као архитектуру "комунистичког стила" довољно говори о меродавности твог мишљења.
па добро...у већем делу Новог Београда је тако,немам ништа против тог стила градње,чак ми се и свиђа... у овом Мишковићевом блоку и није тако...више ми личи на неко велико купатило са оном свом стакларијом....све у свему црква треба да остане таква каква јесте....ма где се она налазила :) и не видим разлог да се диже толика полемика око тога...имам осећеј да би неки људи лакше прихватили градњу џамије као што је планирано.... :/
 
Gresis Bosko,planirana je katolicka katedrala i to ne u bloku 26 vec negde dalje ka Blokovima i Vojvodjanskoj.
 
vucko":2klnvfwr je napisao(la):
Gresis Bosko,planirana je katolicka katedrala i to ne u bloku 26 vec negde dalje ka Blokovima i Vojvodjanskoj.
ок свакако то..нисам рекао тачну локацију за градњу џамије...само је речено да ће бити на НБГД-у,нисам поменуо ништа конкретно.... :) позз
 
razgradjevinar":j2kd111g je napisao(la):
ja bih lakse prhvatio gradnju dzamije pa me ti sad obesi na sred replike terazija.
то довољно говори о Србији..увек други имају предност...само су Срби на последњем месту...ал нема везе....не обазирем са на изјаве појединаца...а желим да се црква заврши што пре и уреди у складу са околином...позз за све
 
Бошко, не секирај се. Исто ти је у свим словенским земљама, потврда стиже из Братиславе. Словени су одвајкада познати по томе да им је слађе туђе него своје :) Стварно некада сам о себи мислим, да немам ни трунку словенског менталитета. Што се тиче архитектуре религијских објеката, словачка католичка црква је одавно прихватила модернизам, мада мени су увек биле лепше старије цркве, ваљда због тога што нисам дипломирани архитекта и на ствари гледам погледом обичног човека, који нема у навици да увек истакне сваку једну финесу, већ целокупан спектрум. Или је можда проблем у томе што сам старомодан? Све у свему, у овом конкретном случају (Блок 26) исто може да прође, не знам што је у томе толико лоше. Мада сто људи, сто ћуди.
 
RockerSVK":3n6ftbwy je napisao(la):
Бошко, не секирај се. Исто ти је у свим словенским земљама, потврда стиже из Братиславе. Словени су одвајкада познати по томе да им је слађе туђе него своје :) Стварно некада сам о себи мислим, да немам ни трунку словенског менталитета. Што се тиче архитектуре религијских објеката, словачка католичка црква је одавно прихватила модернизам, мада мени су увек биле лепше старије цркве, ваљда због тога што нисам дипломирани архитекта и на ствари гледам погледом обичног човека, који нема у навици да увек истакне сваку једну финесу, већ целокупан спектрум. Или је можда проблем у томе што сам старомодан? Све у свему, у овом конкретном случају (Блок 26) исто може да прође, не знам што је у томе толико лоше. Мада сто људи, сто ћуди.
наравно..јесан за то да се све модернизује,али црква треба да остане таква каква је вековима била уз минималну промену архитектуре....поздрав :)
 
Наравно. Време иде, иновације су увек ствар која се подразумева, али по мени треба, што се тиче религијских објеката, бити толерантнији према класичној архитектури. Не знам, мени лично се такво гледање на ову проблематику више допада, али када нисам из струке, ово је само лична констатација.
 
RockerSVK":qrs9eh40 je napisao(la):
Наравно. Време иде, иновације су увек ствар која се подразумева, али по мени треба, што се тиче религијских објеката, бити толерантнији према класичној архитектури. Не знам, мени лично се такво гледање на ову проблематику више допада, али када нисам из струке, ово је само лична констатација.
што и сам кажеш: "сто људи сто ћуди"....ми износимо само своје мишљење...а ако неко то схвата погрешно ја му не могу помоћи :)
 
Bosko":2l5ocysd je napisao(la):
razgradjevinar":2l5ocysd je napisao(la):
ja bih lakse prhvatio gradnju dzamije pa me ti sad obesi na sred replike terazija.
то довољно говори о Србији..увек други имају предност...само су Срби на последњем месту...ал нема везе....не обазирем са на изјаве појединаца...а желим да се црква заврши што пре и уреди у складу са околином...позз за све

upravo.. da se ova crkva konacno zavrsi i uredi (sto se tice sklada, u skladu sa pravoslavljem posto je u skladu sa tom betonjerkom sa susednog placa evo vec deceniju).. kao i desetine drugih nedovrsenih pravoslavih objekata u kojima ce pravoslavni sugradjani moci da se krste i mole bogu.. kao sto ne bih imao nista protiv, cak naprotiv, da i moji drugi sugradjani, muslimanske veroispovesti, dobiju svoj prostor gde ce se klanjati.. pri tome sam siguran da ce nova dzamija ako gledamo samo iz arhitektonskog ugla biti nesto sto ce obogatiti ovaj grad jer nasa braca muslimani imaju hrabrosti i umeca da grade u skladu sa vremenom i prosotrom dok pravoslavlje ne pravi razliku izmedju srednjeg veka, potoka i sumarka i 21. veka i betona. pride ako su novom beogradu malo dve crkve beogradu je sasvim sigurno malo jedna dzamija.. a da se razumemo, sve to ne bi li i jedni i drugi konacno zadovoljili svoju potrebu za prostorom te bi mozda i mi obicni smrtnici i bezboznici nasli svoj kutak, zasticen i od krsta i od polumeseca

pozdrav za boska od pojedinca
 
Bosko":56w0ruce je napisao(la):
vucko":56w0ruce je napisao(la):
Gresis Bosko,planirana je katolicka katedrala i to ne u bloku 26 vec negde dalje ka Blokovima i Vojvodjanskoj.
ок свакако то..нисам рекао тачну локацију за градњу џамије...само је речено да ће бити на НБГД-у,нисам поменуо ништа конкретно.... :) позз
Izgradnja nove džamije u Beogradu je političko pitanje..kao i odnosa prema istoriji.Da podsetim da je u Istanbulu Aja Sofija pretvorena u muzej i da je zabranjena služba hrišćanima,također je Carigradski patrijarh pod stalnom presijom.Dakle prvo bi morali da se usvoje neki zahtevi pravoslavnih Hrišćana pa onda ustupak.Ako se i nekada donese odluka o gradnji,gradski arh.bi ispred grada trebalo da učestvuje u odabiru lokacije,kao i da bude raspisan medjunarodni konkurs gde bi rešenje za projekat potražili pre svega kod čuvenih Arapskih arh,a ne nekih sa ex yu provincijskih.. :kafa:
 
ја не знам да ли би вам било пријатно да вам онај завија 5 пута на дан са минарета у сред Београда?? мени не...имам често прилике да чјем тај звук и најежим се....на тренутак ми се учини да сам у С.Арабији....очај.
 
razgradjevinar":3otu26hj je napisao(la):
Bosko":3otu26hj je napisao(la):
razgradjevinar":3otu26hj je napisao(la):
ja bih lakse prhvatio gradnju dzamije pa me ti sad obesi na sred replike terazija.
то довољно говори о Србији..увек други имају предност...само су Срби на последњем месту...ал нема везе....не обазирем са на изјаве појединаца...а желим да се црква заврши што пре и уреди у складу са околином...позз за све

upravo.. da se ova crkva konacno zavrsi i uredi (sto se tice sklada, u skladu sa pravoslavljem posto je u skladu sa tom betonjerkom sa susednog placa evo vec deceniju).. kao i desetine drugih nedovrsenih pravoslavih objekata u kojima ce pravoslavni sugradjani moci da se krste i mole bogu.. kao sto ne bih imao nista protiv, cak naprotiv, da i moji drugi sugradjani, muslimanske veroispovesti, dobiju svoj prostor gde ce se klanjati.. pri tome sam siguran da ce nova dzamija ako gledamo samo iz arhitektonskog ugla biti nesto sto ce obogatiti ovaj grad jer nasa braca muslimani imaju hrabrosti i umeca da grade u skladu sa vremenom i prosotrom dok pravoslavlje ne pravi razliku izmedju srednjeg veka, potoka i sumarka i 21. veka i betona. pride ako su novom beogradu malo dve crkve beogradu je sasvim sigurno malo jedna dzamija.. a da se razumemo, sve to ne bi li i jedni i drugi konacno zadovoljili svoju potrebu za prostorom te bi mozda i mi obicni smrtnici i bezboznici nasli svoj kutak, zasticen i od krsta i od polumeseca

pozdrav za boska od pojedinca
онда ви ПОЈЕДИНЦИ,пређите у ислам па ће те ићи у модерније верске објекте :)православље и не треба да се мења због времена....одна је Стефан Дечански требао унапред да размишља о модерном дизајну манастира Високи Дечани???....ја сматрам да цркве треба да остану нетакнуте....без обзира где се налазиле..Ви имате право на ваше мишљење и ја вам то не оспоравам,као што и ја имам право на своје мишљење :)
хвала на поздраву....поздрављам и ја појединце ;)
 
Vrh