Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

Šta god da bude, neće se videti od šume drveća koju su zasadili da se ne stresiraju komšije iz keca.
 
U mojim vlažnim snovima, ovaj prostor bi se rešio na sledeći način:

1. Doneti propis da je jedina dozvoljena gradnja na celom potezu isključivo gradnja objekata kulture i javnih objekata - ovo će sprečiti izgradnju na parče
2. Eksproprisati parcele u privatnom vlasništvu novcem Grada. Ako treba, proglasiti javni interes, šta god je potrebno, samo da se spreči da privatizacija delova poteza. Kad krenu kritike, ignorisati ih u potpunosti.
3. Kada se završi preuzimanje zemljišta, srušiti celi potez za jedan vikend i onda podići nivo zemljišta na potrebnu kotu.
4. Uraditi plan izgradnje sa nekoliko reprezantativnih javnih objekata sa dosta praznog prostora oko njih- ona opera u Kopenhagenu mi je nedosanjana želja u Beogradu. Ovakvi objekti mogu da imaju dualnu namenu, tako da tu može da se uklopi i eksluzivan kancelarijski prostor. Sve je stvar dobrog projekta.
5. Preostali prostor ponuditi privatnim investitorima za poslovne zgrade i hotele, s tim što arhitektura mora da se uklapa u osnovnu ideju celog prostora, time da te zgrade ne mogu da dominiraju nad javnim objektima. Obavezno izgraditi podzemne garaže ispod svih objekata, a po mogućnosti i javne garaže. Koliko shvatam, metro linija je tu već planirana... ili možda grešim?
6. NE GRADITI STAMBENE ZGRADE NI ZA ŽIVU GLAVU. IMAJU CELI GRAD NA RASPOLAGANJU, OVAJ DEO NEKA OSTAVE NA MIRU.
7. Rekonstruisati obalu, podići nivou obaloutvrde da više nema plavljenja, napraviti neku verziju Promenade, ali da se sačuva sve više zelenila.
8. Pešačkim mostom povezati dve obale
9. Nisam siguran za splavove - da li ih ostaviti ili sklanjati... više sam da se sklanjaju, mada prostor je veliki i trebalo bi da na obali postoje ugostiteljski sadržaji da privlače posetioce. Nisam pametan, nemam definitivan stav.

I onda se probudim... i shvatim da ćemo u najboljem slučaju dobiti BNV2.0 ili u najgorem (i izvesnijem) slučaju, u narednih 20 godina gledati kako Lekino brdo 2.0 niče na ovom fantastičnom prostoru. I to zaista izgleda krajnje depresivno...
 
Да има памети, многи урбанистичко хаотични делови града би тако били решени - откуп целог кватра, рушење, регулација онога што није ваљано (улична мрежа, ниво земљишта и сл.), изградња инфраструктуре и онда понуда нормалних парцела на продају за новоградњу.
 
Slažem se, s tim da za ovaj blok moraju da važe posebna pravila, zbog potrebe gradnje javnih reprezentativnih objekata.
Stvarno bi bio zločin da se ovaj potez usere...

Zato ja, u suštini, najviše priželjkujem da se ne desi ništa.
Neka stoji ovako dok se ne skupi dovoljno pameti, vizije i novca da se prostor reši kako treba.
 
Свакако, новоградња према намени. И намену простора треба планирати у напред. И слажем се да је овај простор драгоценији и да је пре за јавну намену него за новоградњу. Као што је и Савски амфитеатар са друге стране такође, али је нажалост одређен за новоградњу.

Моје неко виђење шта би могло за почетак да се уради јесте да се почисте плацеви у државном власништву и да се ураде експропријације за проширење Земунског пута ка новом-старом Савском мосту и да се ураде продужетак булевара Зорана Ђинђића од Милентија Поповића до Владимира Поповића и од Владимира Поповића кроз блок 18 скроз до Бродарске улице и исто да се уради са саобраћајницом која иде између блокова 19 и 20. Тиме би се формирао неки оквир за репарцелизацију блока. Приобаље бих само обновио, садашње уређење је пристојно и два нивоа где нижи плави при вишем водостају је природан силазак на реку (у односу на променаду преко пута са гомилом бетона и стрмијим приступом обали). Пешачки мост може да се направи на старом железничком који је близу. Ако би се икада правио икакав други мост од блока 18, то би морао да буде друмски-метро мост у продужетку булевара Зорана Ђинђића.
Што се тиче сплавова, дозволио бих сплавове који су у основи стари бродови или шлепови, али са условом да између истих буде размак у дуплој дужини суседног сплава.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837900#p837900:2ik8z505 je napisao(la):
Дошљак » 03 Апр 2021 12:08 am[/url]":2ik8z505]Да има памети, многи урбанистичко хаотични делови града би тако били решени - откуп целог кватра, рушење, регулација онога што није ваљано (улична мрежа, ниво земљишта и сл.), изградња инфраструктуре и онда понуда нормалних парцела на продају за новоградњу.

Ја се такође слажем са овиме али то је тако могуће само у теорији. Економски је то потпуно неизводљиво. Увек волим да подсетим да чак ни комунисти, са много ефикаснијом присилном национализацијом, односно отимачином, нису уредили први дивљи прстен око града, него су га једноставно прескочили и градили Миријева, Види***, Канарева брда и слично ...

... данас, када екпропријацијом власницима морате исплатити тржишну цену коју они замисле, и кад свако може да тужи државу за лошу процену вредности и кад ти процеси трају годинама, неретко и деценијама ... код оваквог случаја ситне парцелације и десетине, па и стотине малих приватних власника, ни лекс специјалис не би много помогао.

Сви ми можемо да маштамо, али треба бити мало и реалан.
 
Ne znam sta reci maštarima koji bi da za milijarde evra otkupljuju kvartove, ili ih manje-vise otimaju proglasavanjem za javno dobro i onda bi da tu prave operu ili neke zgrade da drzavnu upravu i toliko su "duboko u materiji" da se brinu o tome kako resiti splavove a ne znaju da splavova kod bloka 18 nema vec godinama
 
Ми смо све лепо смислили, само још да смо били највећи извозник нафте на свету у последњих 50 година, и могли смо све наше планове да спроведемо у дело. Јуче био у Земуну Швапском, бивша Паулгасе (Раде Кончара), посадили пре 40 и више година стамбену зграду посред улице и успоставили "привремену" девијацију - не би ли, једном, спровели сасвим нову џаду између те зграде и Дома здравља у Шилеровој - преко блокова породичних кућа, од Првомајске до Угриновачке...

И онда кажу, град нам неизграђен. Добро је и читав, какви сомови су се њиме бавили.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837855#p837855:3fi1q9jb je napisao(la):
Дошљак » 02 Apr 2021 09:35 pm[/url]":3fi1q9jb]Значи добијамо Лекино брдо ту. Баш лепо.
Инсистирање на новој нивелацији (насипању) је заправо брана од начичкавања ситних објеката и понављања сценарија са Пашиног брда (где многе врло лепе зградичке заменише Лепе Брене, Супер Снекице и остале бедевије): да би се то спровело, мора ипак да се појави озбиљан инвеститор који ће откупити повелики плац, е да би га насуо. И онда ће бити и озбиљније зграде. Проблем је што је то врло компликована операција. По мени је најприродније да се прво откупи читав ред ка Сава центру и Интерконтију, па да се гура даље, ка реци. Или можда још реалније квадрат по квадрат, у складу са регулационим планом. Најпре ће тако бити. Али то ће потрајати.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838335#p838335:1lgpj3i1 je napisao(la):
Mihajlo73 » Ned Apr 04, 2021 1:09 pm[/url]":1lgpj3i1]Ne znam sta reci maštarima koji bi da za milijarde evra otkupljuju kvartove, ili ih manje-vise otimaju proglasavanjem za javno dobro i onda bi da tu prave operu ili neke zgrade da drzavnu upravu i toliko su "duboko u materiji" da se brinu o tome kako resiti splavove a ne znaju da splavova kod bloka 18 nema vec godinama

A de leba ti, ti tako upućen i realan, ajd predloži nešto, umesto da nipodaštavaš predloge drugih...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=837900#p837900:1rc6rc8n je napisao(la):
Дошљак » 03 Apr 2021 12:08 am[/url]":1rc6rc8n]Да има памети, многи урбанистичко хаотични делови града би тако били решени - откуп целог кватра, рушење, регулација онога што није ваљано (улична мрежа, ниво земљишта и сл.), изградња инфраструктуре и онда понуда нормалних парцела на продају за новоградњу.
Ovo nije realno da se desi zbog para
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838429#p838429:1uuucumi je napisao(la):
Пантограф » 04 Апр 2021 02:54 pm[/url]":1uuucumi]Ми смо све лепо смислили, само још да смо били највећи извозник нафте на свету у последњих 50 година, и могли смо све наше планове да спроведемо у дело. Јуче био у Земуну Швапском, бивша Паулгасе (Раде Кончара), посадили пре 40 и више година стамбену зграду посред улице и успоставили "привремену" девијацију - не би ли, једном, спровели сасвим нову џаду између те зграде и Дома здравља у Шилеровој - преко блокова породичних кућа, од Првомајске до Угриновачке...

И онда кажу, град нам неизграђен. Добро је и читав, какви сомови су се њиме бавили.

Ајде тим солитером барем нису прекинули улицу Раде Кончара, као што су то урадили са стамбеним зградама у суседној, Загорској улици. Тим блоком, палим са марса, трајно су прекинули три улице, Мостарску, Банијску и Сремску ...

Погубности лењир урбанизма друге Југославије осећаћемо јако дуго и тешко да ће се од њихових интервенција БГ икада опоравити. Ондашњи урбанисти су већ изграђени град гледали као "нему карту", цртани нове улице и зграде као да их граде на ливади а на у изграђеном и формираном граду. А на ондашњи урбанизам се гледа на овом форуму као на свету краву.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838622#p838622:357oyicl je napisao(la):
Perkan » Pon Apr 05, 2021 1:00 am[/url]":357oyicl]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838335#p838335:357oyicl je napisao(la):
Mihajlo73 » Ned Apr 04, 2021 1:09 pm[/url]":357oyicl]Ne znam sta reci maštarima koji bi da za milijarde evra otkupljuju kvartove, ili ih manje-vise otimaju proglasavanjem za javno dobro i onda bi da tu prave operu ili neke zgrade da drzavnu upravu i toliko su "duboko u materiji" da se brinu o tome kako resiti splavove a ne znaju da splavova kod bloka 18 nema vec godinama

A de leba ti, ti tako upućen i realan, ajd predloži nešto, umesto da nipodaštavaš predloge drugih...
Pa npr ono sto je predlozio Pantograf, da se krene od strane Sava Centra i sredjuje deo po deo.
Ili da se ceo blok ponudi na prodaju istovremeno, ali podeljen na vece celine, pa da vise velikih investitora moze da kupi delove, umesto 1 ogromnog koga bi verovatno dugo cekali. Pre toga da drzava sredi svoj deo vlasnistva, tj da iseli one koji su bespravno zauzeli drzavne placeve, i da te delove raščisti. Onda bi bilo lakse naci investitora za ipak malo čistiju situaciju.
Celine da budu logicno zaokružene, sa kontaktom ka spoljašnjim saobraćajnicama, da bi mogle da funkcionisu i dok se ostali delovi ne reše.
Uz Brodarsku ulicu, najlbiže Savi, postoji velik pojas zemljišta koje pripada gradu, pa bi to mogla biti 1 celina koju bi drzava prvo uredila i privela nekoj nameni, pa da se na nju poveze ona koja bi se naslanjala na sadasnji Parking servis, jedna deo koji se naslanja na Vladimira Popovica i Gazelu ...
Posto je ceo prostor priblizno 400x800m, max 8 celina bi po meni bilo prakticno i efikasno. Od toga 1 ili 2 formirane od vec postojeceg gradskog/drzavnog zemljišta, za javne objekte, ostale za prodaju za komercijalni deo.
Takva jedna celina od priblizno 40.000 m2 bi kostala 40-ak miliona evra (cena kvadrata adekvatna ceni za koju je prodat OTC), sto je cifra za koju se ipak lakse moze naci investitor.
Eto, ja za to mislim da ima neke realnosti ako bi se sredjivale i nasipale celine koje se dodiruju, i da konacni rezultat moze biti prihvatljiv.
 
(nije upućeno nikome od članova, nego slepcima i imbecilima koji vode ovaj grad već vekovima i odlučuju o nazivima ulica i mesta u njemu)


Ono kada čitaš sadržaje postova i pitaš se ''Kakav sad soliter u Rada Končara... ?'' pa shvatiš da se radi/priča o onom naopakom, mentalno i dalje odvojenom i ''posebnom'' delu Beograda, gde sve ulice imaju duplikate. Ne bi li već konfuzan Beograd bio još konfuzniji...

A bitno da se ulici od 60 metara u Sremčici SEDAM PUTA menja ime...

giphy.gif
 
Има још пуно примера дупликата. Није занемарљив проблем.
 
Da lo je istina da se odustalo od bloka 18 za sredjivanje kao sto se pricalo novi bgh20
 
Ko je odustao i od koje namere? Model finansiranja je totalno trebao da bude drugaciji od bgh2o

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
 
Вероватно град. Оно што бих ја волео да видим јесте да се ради слободан откуп, али да се изградња врши по плану детаљне регулације који је донет за овај блок, значи да плацеве где треба да прођу саобраћајнице откупи град, а остале плацеве да откупљују инвеститори али да немају право да граде на појединачним плацевима већ само на више плацева у складу са ПДРом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840627#p840627:1w4gek76 je napisao(la):
Дошљак » Ned Apr 11, 2021 12:37 pm[/url]":1w4gek76]Вероватно град. Оно што бих ја волео да видим јесте да се ради слободан откуп, али да се изградња врши по плану детаљне регулације који је донет за овај блок, значи да плацеве где треба да прођу саобраћајнице откупи град, а остале плацеве да откупљују инвеститори али да немају право да граде на појединачним плацевима већ само на више плацева у складу са ПДРом.
Da, to je verovatno jedino realno rešenje.
Isto to sam detaljnije razložio par postova iznad.
 
Хаха, пропада план, какав наслов. Шта, појешће га мољци?
 
Hahahaha
A reka je negde ispod, betonirana, izmedju belih i sivih zgrada
 
Miskim da blok 18 neće početi sa sredjivanjem ni za 20 godina. Prostocena otkupa zemljišta bi bila toliko velika da je nemoguce da bi se ikome isplatilo tako nesto...

Drzava opet da ulaze nekakve milijarde u ekspropriacija, nema nikakvog opravdanja za to.

Svakako najgore resenje bi bilo da se odobri privatna inicijativa i legalno gradjenje sa postojecom regulacijom i dobili bi ovo iznad u Hong Kongu.

Treba sreditinbivsi logor staro sajmiste. Napraviti muzej genocida i park... a ovo naselja sa svih strana sakriti zelenilom. To je u ovom trenutku najmanje zlo...
 
Vrh