Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

ја бих по сваку цену одуговлачио, компликовао, и отежавао било шта да се мења на овом делу приобаља док свест грађана не дође на виши ниво од тренутног јер је и ово постојеће боље него да се граде комерцијални и стамбени објекти. У најмању руку да добијемо економски писмену власт која би изабрала исплативију опцију парка и установа културе него далеко скупљу и лошију опцију комерцијалних и стамбених објеката који ће нас на дужи рок искоштати као светог Петра кајгана.

Овај блок није у близини ама никакве друге установе на коју може да паразитира што значи да би се од наших пара морала платити и експропријација за, и градња дома здравља и школе и вртића и свих других неопходних објеката + поменутих булевара и путне инфраструктуре и гаража + довољне линије превоза да опслужују будуће становнике + касније и накнандне инфраструктурне закрпе саобраћајног колапса који би уследио да се овде нагура читаво урбано насеље од неколико хиљада грађана.
 
ја бих по сваку цену одуговлачио, компликовао, и отежавао било шта да се мења на овом делу приобаља док свест грађана не дође на виши ниво од тренутног јер је и ово постојеће боље него да се граде комерцијални и стамбени објекти. У најмању руку да добијемо економски писмену власт која би изабрала исплативију опцију парка и установа културе него далеко скупљу и лошију опцију комерцијалних и стамбених објеката који ће нас на дужи рок искоштати као светог Петра кајгана.

Овај блок није у близини ама никакве друге установе на коју може да паразитира што значи да би се од наших пара морала платити и експропријација за, и градња дома здравља и школе и вртића и свих других неопходних објеката + поменутих булевара и путне инфраструктуре и гаража + довољне линије превоза да опслужују будуће становнике + касније и накнандне инфраструктурне закрпе саобраћајног колапса који би уследио да се овде нагура читаво урбано насеље од неколико хиљада грађана.
Samo jedno razmišljanje - šta od kulturnih sadržaja bi trebalo napraviti? Operu i? Muzeje i galerije ne čine zgrade nego eksponati, a mi nemamo baš neko silno kulturno blago koje leži po depoima. Muzej Nikole Tesle bi mogao biti malo veći i to je to. Koncertnih prostora baš i ne fali, a realno ni sportskih dvorana. A ni zgrada za javnu upravu.
Tako da ja ne znam šta bi od javnih objekata moglo a i trebalo da se pravi. Molim za dopunu.
 
Samo jedno razmišljanje - šta od kulturnih sadržaja bi trebalo napraviti? Operu i? Muzeje i galerije ne čine zgrade nego eksponati, a mi nemamo baš neko silno kulturno blago koje leži po depoima. Muzej Nikole Tesle bi mogao biti malo veći i to je to. Koncertnih prostora baš i ne fali, a realno ni sportskih dvorana. A ni zgrada za javnu upravu.
Tako da ja ne znam šta bi od javnih objekata moglo a i trebalo da se pravi. Molim za dopunu.
Fali nam parkova i livada za provesti pauzu.
 
Fali nam parkova i livada za provesti pauzu.
Pa nii to ne fali u tom delu grada. Na par stotina metara je ogromni park Ušće i na manje od kilometar Kalemegdan. A niko do bloka 18 ne može doći u park a da mu je blizu, osim zaposlenih u Delti. I mozda stanari bloka 19, ali oni imaju dosta zelenila u svom bloku.
Svakako već postoji dosta veliki Park Republike Srpske između bloka 18 i Save, koji nikad nije pun posetilaca, čak naprotiv (kao ni Ušće).
Nisu beogradski parkovi naročito puni da bi pokazivali potrebu za još nekim velikim prostorom tog tipa. Sigurno fali lokalnih parkova po drugim delovima grada, ali ovde ne.
 
Pa nii to ne fali u tom delu grada. Na par stotina metara je ogromni park Ušće i na manje od kilometar Kalemegdan. A niko do bloka 18 ne može doći u park a da mu je blizu, osim zaposlenih u Delti. I mozda stanari bloka 19, ali oni imaju dosta zelenila u svom bloku.
Svakako već postoji dosta veliki Park Republike Srpske između bloka 18 i Save, koji nikad nije pun posetilaca, čak naprotiv (kao ni Ušće).
Nisu beogradski parkovi naročito puni da bi pokazivali potrebu za još nekim velikim prostorom tog tipa. Sigurno fali lokalnih parkova po drugim delovima grada, ali ovde ne.
Mora više
 
Pa nii to ne fali u tom delu grada. Na par stotina metara je ogromni park Ušće i na manje od kilometar Kalemegdan. A niko do bloka 18 ne može doći u park a da mu je blizu, osim zaposlenih u Delti. I mozda stanari bloka 19, ali oni imaju dosta zelenila u svom bloku.
Svakako već postoji dosta veliki Park Republike Srpske između bloka 18 i Save, koji nikad nije pun posetilaca, čak naprotiv (kao ni Ušće).
Nisu beogradski parkovi naročito puni da bi pokazivali potrebu za još nekim velikim prostorom tog tipa. Sigurno fali lokalnih parkova po drugim delovima grada, ali ovde ne.
Parkova i zelenih povrsina uvek fali.

Tuzno je sto Beograd nema nijedan veci uredjeni park, ne racunajuci Kalemegdan (ako to smatras parkom).
Park Usce i Park Republike Srpske su teski krs u poredjenju sa parkovima u ozbiljnijim zemljama.

Bas bih voleo da u BG ima nesto poput Maksimira...
 
Parkova i zelenih povrsina uvek fali.

Tuzno je sto Beograd nema nijedan veci uredjeni park, ne racunajuci Kalemegdan (ako to smatras parkom).
Park Usce i Park Republike Srpske su teski krs u poredjenju sa parkovima u ozbiljnijim zemljama.

Bas bih voleo da u BG ima nesto poput Maksimira...
U tom slučaju je mnogo bolje obogatiti Ušće i Park Republke Srpske nego na silu praviti novi (na silu u smislu park radi parka. Ni ovi postojeći nisu baš puni).
Ušće i Kalemegdan su u centru grada, skoro pa jedna celina presečena rekom, i zaista je veoma velika.
 
Sve do bloka 45
Izvini, uopšte se ne slažem. Beograd je grad, regionalna metropola, i grad treba i da bude, a ne livada. Zelenilo treba da obogati gradski prostor, da bude začin, a ne da dominira. A pogotovu ne na NBG-u gde ima lokalnih zelenih površina više nego zgrada.
 
Izvini, uopšte se ne slažem. Beograd je grad, regionalna metropola, i grad treba i da bude, a ne livada. Zelenilo treba da obogati gradski prostor, da bude začin, a ne da dominira. A pogotovu ne na NBG-u gde ima lokalnih zelenih površina više nego zgrada.
Ma ja mislim da ti kasnis pola veka.
 
Samo jedno razmišljanje - šta od kulturnih sadržaja bi trebalo napraviti? Operu i? Muzeje i galerije ne čine zgrade nego eksponati, a mi nemamo baš neko silno kulturno blago koje leži po depoima. Muzej Nikole Tesle bi mogao biti malo veći i to je to. Koncertnih prostora baš i ne fali, a realno ni sportskih dvorana. A ni zgrada za javnu upravu.
Tako da ja ne znam šta bi od javnih objekata moglo a i trebalo da se pravi. Molim za dopunu.

По мом скромном мишљењу (не кажем да је једино исправно али то је неки мој сан), на овом месту треба да се стави Београдска опера, Центар за промоцију науке и Музеј распада Југославије. Такође бих повезао 2. и 3. линију метроа (или бар једну од њих) са аеродромом и ставио да пролазе овуда са станицом у блоку 18 (већ је речено да метро хоће овуда пролазити).

Дакле по мојој идеји, овде би био наставак парка Ушће, са Музејом распада Југославије, Београдском опером и Центром за промоцију науке. Тиме би се они као и Сава центар, Музеј савремене уметности као и планирани Природњачки музеј, aкваријум, Филхармонија и Старо сајмиште и пратећи музеј повезали са аеродромом, железничком станицом, аутобуском станицом, Тргом републике итд.

Било је одавно планова да се опера и Центар за промоцију науке изграде и оба објекта би била јако значајна за Београд ако би се у њих уложило (посебно туристички). Могуће би било чак и Центар за промоцију науке направити да буде и делом зоо врт за мале животињице из зоолошког врта (попут ракуна, меерката, гмизаваца и сл.) као део промоције природних наука и тиме ослободити више простора за веће животиње којима је потребан.

Музеј распада Југославије мислим да има потенцијал да буде екстремно посећен и туристичка бомба ако би се направио на прави начин узимајући у обзир да је у свету сада распад Југославије познатији од њеног постојања а пружио би нам прилику и да испричамо своју страну приче. Ако то не, онда постоји опција да се направи бар један честит и велик Музеј Првог светског рата да обележи толико важан и значајан моменат у нашој историји и славу коју смо кроз ту муку стекли. Још један музеј за који мислим да би имало смисла направити у Београду би био Музеј изгубљене архитектуре где би могли кроз разне моделе и слике да презентујемо сву важну и лепу архитектуру коју смо изгубили и колико се град мењао кроз векове и рушио и градио.

Наравно, између те неке три установе које би на овом месту биле изграђене (можда би опери било боље место у Новом Саду а овде два музеја и центар), би био честит и леп зелени парк као што је већ планирано за Ушће да буде, парк у коме се налазе објекти културе. Идеално би то било урађено у Савском амфитеатру али пошто је изграђен БНВ ми буквално више немамо где тако нешто да урадимо ако не у парку 18 ако желимо да нешто тако лепо буде близу самог центра града. Не знам где би другде правили оперу, на Великом ратном острву? У Борчи?

Зато и понављам да је трошак откупа и чишћења ових неколико десетина кућа у зеленилу близу сувог центра града дугорочно много мањи и прихватљивији трошак него опција градње комерцијалних и стамбених објеката и нужне инфраструктуре за то која иначе не би морала да буде грађена (поменуте културне установе би свеједно исто коштале кад се једном изграде, па макар и у Борчи)
 
Dokle? Nije Beograd Kopaonik, i ne treba da bude.​
Ali zato Kopaonik i Zlatibor sve više liče na Beograd, što ne treba da bude.
Parkova i zelenih povrsina uvek fali.​
Ja sam oduvek govorio da bi trebalo da Beograd bude kombinacija zelenila i stanogradnje kao jedne celine, a ne da imamo poveće delove grada koji su 99% beton i onaj jadni 1% zalutalog rastinja i šačice biljaka i drveća u velikim žardinjerama / saksijama. Naravno da ne mislim da Beograd treba da bude zelena džungla.
U tom slučaju je mnogo bolje obogatiti Ušće i Park Republke Srpske nego na silu praviti novi (na silu u smislu park radi parka. Ni ovi postojeći nisu baš puni).
Ušće i Kalemegdan su u centru grada, skoro pa jedna celina presečena rekom, i zaista je veoma velika.​
Ako tako posmatramo stvari, svaki park će ti biti park parka radi ako u njemu nema gomile bašti sa kafićima.
A pogotovu ne na NBG-u gde ima lokalnih zelenih površina više nego zgrada.​
:ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Bolje da ne počinjemo sa brojanjem zgrada, da se ne razočaramo njihovom prednošću. Čak i te zelene površine koje imamo su na dosta mesta kombinacija zapuštenih prašnjavih površina sa travom tu i tamo, a čak i tamo gde je ima dosta, većinski je sasušena. I tako imamo jedan blok sa bujnim zelenilom, a drugi sa pomenutim livadama, i teoretski se i jedno i drugo vodi kao zelena površina. @Пантограф to može da potvrdi.​
 
Samo jedno razmišljanje - šta od kulturnih sadržaja bi trebalo napraviti? Operu i? Muzeje i galerije ne čine zgrade nego eksponati, a mi nemamo baš neko silno kulturno blago koje leži po depoima. Muzej Nikole Tesle bi mogao biti malo veći i to je to. Koncertnih prostora baš i ne fali, a realno ni sportskih dvorana. A ni zgrada za javnu upravu.
Tako da ja ne znam šta bi od javnih objekata moglo a i trebalo da se pravi. Molim za dopunu.
Музеј Медијале.
 
Како доста. Па то је ваљда велеград, поледај Београд на води. Светски.
 
Постајем убеђен да је већина ових "еко" левих организација који су се појавили преко ноћи само контролисана опозиција која покушава да направи лажну дихотомију, или се ништа неће градити нигде и оставити се као дивље зеленило или ће се градити како СНС жели

Почињем да верујем само организацијама на локалу који заправо нешто раде, поготово ако им се тај "локал" шири и на крупна питања попут Рио тинта и опипљиво се боре против тога
 
Постајем убеђен да је већина ових "еко" левих организација који су се појавили преко ноћи само контролисана опозиција која покушава да направи лажну дихотомију, или се ништа неће градити нигде и оставити се као дивље зеленило или ће се градити како СНС жели

Почињем да верујем само организацијама на локалу који заправо нешто раде, поготово ако им се тај "локал" шири и на крупна питања попут Рио тинта и опипљиво се боре против тога

ja vec godinama to pricam doduse vise na ssc nego ovde ali aj dezurna libt ekipa sa bb da se trigeruje i prisutni osnivaci od sorosijade blagodarim.
 
Постајем убеђен да је већина ових "еко" левих организација који су се појавили преко ноћи само контролисана опозиција која покушава да направи лажну дихотомију, или се ништа неће градити нигде и оставити се као дивље зеленило или ће се градити како СНС жели

Почињем да верујем само организацијама на локалу који заправо нешто раде, поготово ако им се тај "локал" шири и на крупна питања попут Рио тинта и опипљиво се боре против тога
Зато инсистирам да било каква политика, сем да води искључиво најхладнијом и најнехуманијом рационалном логиком, треба и да гледа како да максимално узнемири највећи могући број људи
 
Vrh