Šta je novo?

Biciklistička i trotinet infrastruktura (staze, trake, signalizacija) i saveti za bezbednu vožnju

Ljudi, da li je moguće da i dalje nije rešena bici staza kod Vodene kapije?

Ovim mostićem se jedva mimoilaze dva pešaka!

IMG_2883.jpeg
IMG_2884.jpeg
 
Sa strane Brankove stoje znaci zabrane i postavljane su table koje je neko sklonio taman da može da se prođe.

Sa NBG strane, može da se siđe na kolovoz jer je krajnja desna traka zatvorena, pa zatim na pešački ka tržnom centru.

Zvanično ne smemo da idemo zatvorenom stranom i u prekršaju smo.
 
"Slobodna strana" je mangupski trik. Zapravo je propisno voziti kolovozom, ali po nasem glupom propisu, "najpropisnije" je srednjom trakom, jer je nedefinisano za voznju zutom. U propisu kaze da se biciklista mora kretati krajnjom desnom trakom, najvise 1m od desne ivice, sto dodje zuta traka. A sa druge strane zuta traka je rezervisana za vozila GSP i taksi vozila (ne pominju se biciklisti).
Zasto je mangupski trik... Pa nema dovoljno sirine da bi se po propisu ucrtala biciklisticka staza kroz trotoar, a ni da bude pesacko-biciklisticka. Samim tim nigde na pocetku ne postoji saobracajni znak (plavi znak sa biciklom ili bicikl/pesaci) koji bi oznacio da je tim trotoarom dozvoljeno kretanje. Postojala je neka zuta tabla u fazonu "biciklisti, molimo vas koristite trotoar..." ili tako nesto. Medjutim, to nije saobracajni znak koji me "pere" od neke pizdarije. Naravno, nece policija kazniti biciklistu sto prolazi tuda, jer je grad odlucio da krsi zakon, ali je to tako dok se neko ne sudari. Recimo da se pijani pesak zavede i padne na tebe dok prolazis i da ga poseces pedalom ili tako nesto, ti ces kao biciklista biti kriv, jer si se kretao biciklom tamo gde ne smes, na stranu to sto te neko "zamolio" da krsis zakon.
Tako da je zapravo propisno celim Brankovim mostom gurati bicikl trotoarom.
Inace, pre 10tak dana je neko kod Sajma vratio betonsku kocku na stazu, da se ne prolazi kolima ka Beogradu na vodi, stavio je crveno belu traku i natpis "molimo bicikliste da guraju svoje bicikle" ili tako nesto, ali je i traka i tabla opstala samo 2-3 dana. Sa druge strane je slican natpis kod Starog savskog mosta. To takodje nije saobracajni znak i ne obavezuje biciklistu. Obavezuje ga zuti okrugli znak sa crtanim biciklom. U tom slucaju je zabranjena voznja bicikla i ispravan nacin je guranje.
 
Meni stoji u glavi da sam ja svojevremeno prijavio da je lift za bicikliste na "slobodnoj" strani, a da nije označena bici staza na istoj, pa su nedugo zatim stavili tablu pešačko-biciklistička staza (te table trenutno nema)

Hm, sme li neko sa sigurnošću da kaže da će oko novog KT kod Ušća biti bici staza ?!
 
Gledao sad malo Vlogzilu, i nešto mi govori da će prvo da puste za automobile, a da će bici staza po obodu da sačeka.

Osim, ako ne odrade kao na Zvezdi i naprave traku na kolovozu.

Screenshot 2024-07-16 111016.jpg

U stvari, neće ići po kolovozu, jer ovde nisu oborili ivičnjake.

Kao što vidite, trotoare nisu ni započeli, a zaista mi nije jasna logika, jer valjda je bilo lakše da odmah odrade i trotoar plus bici stazu i završe sa ivičnjacima.

Screenshot 2024-07-16 110951.jpg


Ovde se vidi da je spušten trotoar za pešački / bici stazu.

Screenshot 2024-07-16 111130.jpg
 
Дивља градња
Климатска и еколошка катастрофа услед вишедеценијског нестратешког и нерационалног стихијског грађења, бетонирања и асфалтирања
Кружни токови на најоптерећенијим тачкама како би се гужве и стрес услед хаотичног саобраћаја и катастрофалног психичког стања нације повећали
Аутомобилски урбанизам напуштен пре 60 година као одговор на социо-економску, климатску и урбану катастрофу коју овај град живи
Уништен јавни превоз

Да смо им тражили да од традиционалног европског града у најкраћем року створе Каиро не би могли овако брзо и ефикасно да одраде посао.
 
Potpisao...... и управљању комуналним системима, саобраћају, водоснабдевању, али и заштити животне средине и културног наслеђа....

E tek sad nadrljasmo i mi i oni 😭
 
Vrh