Šta je novo?

Bezbednost u javnom prevozu

Od kad je Tamnava trans preuzela liniju 68, on uvek vozi tu. Svi drugi su dolazili, odlazili, ali je on uvek bio isključivo na 68. Već punih šest godina. Da li misliš da će prijave da služe nečemu? Smiriće se na kratko i onda sve ponovo. Snimak ga jeste smirio na duže, ali ja zaista sada imam pametnija posla nego da vozaču nameštam opet titulu jutjub zvezde. Prosto već duži period ne plaćam kartu, pa samim tim se i manje nerviram. Jednostavno, ne plaćam uslugu koju ni ne dobijam.
 
Redovno vozi polazak oko 22h sa zelenog venca. Uvek je nadrndan, sve mu smeta, juri kao da je na trci sa formulom. Dugo je vozač, malo se pimiri, ali eto odlaze i dolaze, pa neka ga maknu na drugu liniju. Ionako, 68 važi za liniju kako im prohte, uvek kreću ranije od reda vožnje itd.
 
Čekamo izveštaj da je vozač na kraju kažnjen jer je vozio autobus sa neispravnim kočnicama.

Sad da je normalno preduzeće, normalna država, lepo istraga ko je potpisao da su ispravne kočnice, da se utvrdi zašto nisu ispravne kočnice i ko je odgovoran za to. Ali eto, biće na kraju tišina, da prođe neko vreme pa da zaboravimo da se ovo desilo.
 
ГСП (Градско саобраћајно предузеће Београд) је предузеће које се бави превозом путника и у коме се не можете осећати сигурно.
 
Grešite ako mislite da su privatnici bolji.
Prava je sreća u Beogradu što nema više incidenata, obzirom na način kako se vodi računa o ispravnosti.
Nadam se da će vozač ostati da dežura kraj vozila pre vanrednog tehničkog, da odjednom ne dobije kočnice preko noći.

Poslato sa Huawei Mate 20 Pro uz pomoć Tapatoka
 
Čekamo izveštaj da je vozač na kraju kažnjen jer je vozio autobus sa neispravnim kočnicama.

Sad da je normalno preduzeće, normalna država, lepo istraga ko je potpisao da su ispravne kočnice, da se utvrdi zašto nisu ispravne kočnice i ko je odgovoran za to. Ali eto, biće na kraju tišina, da prođe neko vreme pa da zaboravimo da se ovo desilo.
Nećeš dobiti ništa od toga, ali ćeš zato dobiti saopštenje u kom će pisati da je to staro vozilo, da grad udarnički radi na nabavci novih i da je u proteklom periodu kupio 123456 najnovijih i najkvalitetnijih autobusa, za razliku od nekih prošlih... znaš već kako ide nastavak (mada vidimo da je ovo period izvesnog spuštanja tenzija s tim prošlima iz viših interesa, možda se izostavi taj deo i okrive recimo podzemne vode). U reč isto saopštenje bi dobio i da se desilo bilo šta drugo na bilo kom drugom vozilu. Otkad smo izgubili medije i novinare, imamo samo generička saopštenja i plaćeno-naručene termine.

Već mesecima je očigledno da oni nabavak tih 100 zglobova koriste kao izgovor da apsolutno ništa ne održavaju na ostatku voznog parka (a ispravnost kočnica spada u tekuće održavanje). Strmoglav u održavanju Solarisa u proteklih par meseci je možda najbolji indikator toga, a kakav tek odnos imaju prema još starijim vozilima ne smem ni da zamislim. U ova dva-tri meseca su ozbiljno pomerene granice bahatosti - imamo lažne redove vožnje, najjače gradske linije na kojima dnevno ne izlazi po 15-20 posto vozila zato što su bezmozgo rashodovani silni zglobovi, imamo vozače skupljene s koca i konopca koji ne poštuju elementarna pravila saobraćaja, privatnike van svake kontrole...
 
Sa profila serbialive_beograd na instagramu:

B0D0CA22-AB37-42EC-A555-47032100B3B0.jpeg
428E62A7-17BF-426E-995F-E739808DE29A.jpeg
 
Nećeš dobiti ništa od toga, ali ćeš zato dobiti saopštenje u kom će pisati da je to staro vozilo, da grad udarnički radi na nabavci novih i da je u proteklom periodu kupio 123456 najnovijih i najkvalitetnijih autobusa, za razliku od nekih prošlih... znaš već kako ide nastavak (mada vidimo da je ovo period izvesnog spuštanja tenzija s tim prošlima iz viših interesa, možda se izostavi taj deo i okrive recimo podzemne vode). U reč isto saopštenje bi dobio i da se desilo bilo šta drugo na bilo kom drugom vozilu. Otkad smo izgubili medije i novinare, imamo samo generička saopštenja i plaćeno-naručene termine.

Već mesecima je očigledno da oni nabavak tih 100 zglobova koriste kao izgovor da apsolutno ništa ne održavaju na ostatku voznog parka (a ispravnost kočnica spada u tekuće održavanje). Strmoglav u održavanju Solarisa u proteklih par meseci je možda najbolji indikator toga, a kakav tek odnos imaju prema još starijim vozilima ne smem ni da zamislim. U ova dva-tri meseca su ozbiljno pomerene granice bahatosti - imamo lažne redove vožnje, najjače gradske linije na kojima dnevno ne izlazi po 15-20 posto vozila zato što su bezmozgo rashodovani silni zglobovi, imamo vozače skupljene s koca i konopca koji ne poštuju elementarna pravila saobraćaja, privatnike van svake kontrole...

Ispravnost kočnica bi trebala da bude preventivno održavanje, a ne korektivno (kada se uoči problem).
Ovde je izgleda slučaj o problemu koji nije rešen, kao i mnogo puta. Vozači isključuju, vozilo ide drugom vozaču, drugi polazak i tako iznova i iznova.
Problem kada se desi ovako nešto je što se sve svede na krivici vozača, kada se desi propust, u održavanju je kvar rešen, što je za sud rešena stvar i gotovo nemoguće za dokazati da je postojao problem. Vozač je u hitnoj, dakle vozilo čeka vandredni ko zna gde i kako obezbeđen. Sve u svemu, incident koji će brzo biti zaboravljen, sreća pa nema nastradalih.

Poslato sa Huawei Mate 20 Pro uz pomoć Tapatoka
 
Navodno mu otkazale kočnice u Nemanjinoj.

SP Kosmaj #78... Linija 83.

Screenshot_20220602_224910.jpg
 
Više puta sam se ovde pitao šta znači da su otkazale kočnice.
Moglo je da se desi da ga je razigrao nizbrdo i da izlizane obloge nisu imale dovoljnu kočionu silu, posebno ako je bio dobro natovaren i ako ih je prethodno, silazeći sa C. krsta, ugrejao. Po iskustvu i po manometrima (fap ima dva dvostruka) vozač je to morao ranije da oseti).
Druga varijanta je da je ostao bez vazduha (crevo, pogon kompresora...) a da je blokada točkova isključena...
Niko ne pominje da je vazduh šištao, što bi se dogodilo da je puklo neko crevo na točku ili pedali ili cilindar. Znači, ostaju te dve mogućnosti. I ovo je na preuzimanju vozač trebalo da istestira - nekoliko puta stisne kočnicu do kraja da obori pritisak u sistemu i čeka upozorenje i blokiranje vučnih točkova. Takvo vozilo ne bi smelo da je neko poslao, a ni da vozi.
Svakako, ko god da je potpisao ispravnost u nalogu, reći da je kad je potpisivao, sve bilo ispravno.
Znači, kako god, odgovornost je na vozaču. Svi će izmaći svoja, a njegovo dupe će ostati na vetrometini.
Zato, vozač mora da oseti vozilo, da ga poznaje i da ga OBAVEZNO isključi kod naznake kvarova zbog kojih recimo ne bi prošao normalan tehnički pregled. Svakako, na sudu ćemu reći da je profesionalac i da je sve to morao da oseti.
Voleo bih da čujem šta bi rekli o ovome i drugi vozači.
.
 
Parni Valjak je napisao(la):
Ako je u pitanju IK 103F, to znači da se radi o vozilu na lonžeronskoj kamionskoj šasiji sa Mercedesovim motorom i Voith-ovim automatskim menjačem. Autobus je nastao Ikarbusovim karosiranjem FAP-ove samohodne šasije. To je bilo rešenje tadašnje vlasti, da se posao da i Ikarbusu i FAP-u, iako FAP nikad nije umeo da napravi valjan autobus. Ipak, to je bilo mnogo bolje od kineskih i turskih autobusa, koje današnja vlast uvozi na stotine i papreno plaća. O tome govori činjenica da je vozilo izdržalo 17 godina u eksploataciji, dok ovi kineski i turski neće doživeti kraj garantnog roka.
Generalno, autobusi imaju dvokružnu radnu kočnicu, a pored toga staničnu kočnicu, parkirnu kočnicu i retarder, koji u krajnjem stepenu vrlo moćno koči. Autobus nikako ne može da ostane bez kočnice usled jednog kvara. Verovatno su poslali na ulicu vozilo kome pola ovih sistema nije radilo, jer imaju velikih problema sa kineskim i turskim autobusima.
 
Poslednja izmena:
Da se baš tako zaleti moguće je ako je ostao bez vazduha, a blokada nije radila.
A ako ga jw zalwteo nizbrdo, a sila kočemja bila alaba, kod paničnog kočenja, efekat se ne oseća nekoliko sekundi. Takva vozila mogu da koče tamo gde vozač planira gde će i kako da stane. Ali, kad dođe do iznenadnog kočenja, nastaje veselje. Pedala do patosa, kazaljke se poklope, a efekat minimalan.
 
A kocenje motorom, jel moguce u ovakvoj situaciji?
Teorijski, dakle cisto teorijski, jel postojao nacin da se taj autobus ikako zaustavi? (sem udarom u nesto)

Inace ovo potvrdjuje moja laicka zapazanja da su FAPovi bili i gori nego sto smo mislili. Istina, ovo je mutant, ne pravi FAP. Ali ipak...
 
Video sam i tu vest tj. tvoj prosli post. Na momenat pomislih da se desila druga nesreca u istom danu, dok nisam video datum. Najvise me zbunilo ovo "NOVI incident..."
 
A kocenje motorom, jel moguce u ovakvoj situaciji?
Teorijski, dakle cisto teorijski, jel postojao nacin da se taj autobus ikako zaustavi? (sem udarom u nesto)

Inace ovo potvrdjuje moja laicka zapazanja da su FAPovi bili i gori nego sto smo mislili. Istina, ovo je mutant, ne pravi FAP. Ali ipak...
Kočenje motorom samo ako se blokira neki od tri stepen prenosa, četvrti finalni nema šta da se blokira, i tada će svakako biti onemogućeno nekontrolisano ubrzanje. Doduše, samo do određene mere. Nizbrdica pod punim opterećenjem, pitanje koliko motor sam može da pruži otpor visokim obrtajima. Kod šaltača je to jednostavnije, a baš kod mutanata konkretno, prvi stepen prenosa je jako dug. Mislim da gura i do 40km/h, drugi je kraći dosta, a treći opet dug gde mislim da može i preko 60 km/h lagano. Nije mi jasno kako potpuno izgubi kočnice tako. Lepo je Branik to objasnio, a i BG:VOZ nam prosledio post sa dosta tačnih detalja. Retarder je, koliko je meni poznato, hidrauličnog tipa kod IK103F i poprilično je efikasan. Lako može da uspori vozilo i na strmini, al ne i da ga zaustavi. Efikasnost hidrauličnog retardara zavisi od obrtaja motora. Što viši obrtaji, to je jače delovanje na pogonsku osovinu. Može Branik da me ispravi ako grešim. Problem je u tom zaletu, jer nije moguće verovatno ni blokirati ga u prvoj tada, još ako nije imao ni retarder, dogodilo se što se dogodilo.
 
Upravo tako.
Svi sistemi vazdušne kočnice su praktično deo istog sistema - i nožna (radna) i stanična i parkirna. Radna je zapravo, pojednostavljeno, ventil koji propušta više ili manje vazduha u cilindre na točkovima koji pritežu frikcione obloge.
Stanična deluje kao i radna, samo drugom komandom, u radnom kolu vučnih točkova.
Parkirna sa opružnom blokadom blokira vučnw točkove ispuštanjem vazdha u radnom kolu, gde onda opruga koja je u otpuštenomnpoložaju sabijena pritiskom vazduha. Ispuštanjem vazduha, opruga se osobađa i koči točkove.
U prošlosti bilo je poprilično autobusa kojima je zaštitni sistem u slučaju pada pritiska vazduha blokirao točkove, bio eliminisan. Nwgde bi gubio vazduh, često blokirao, usporavao start jer bi trebalo nekoliko minuta drukanja vazduha pre poaska da bi se otkočio. I onda to isključe da bi vozilo bilo funkcionalnije.
Ali, ako nestane vazduha (pucanje nekog creva, kaiša...) tada vozilo ostaje bez kočnica.
Ako vozač nije bio prebrz, ovo deluje kao najrealnija opcija. Ne treba ovde ni zanemariti faktor panike i (ne)snalaženja u kriznoj situaciji.
Ko se seća, fapovi i stariji ikarbusi imali su manometre sa po dve kazaljke. Jedna je pokazivala pritisak u sistemu, u rezervoarima, a drugi bi pritiskanju kočnice pritisakbu kočionom kolu odgovarajućeg kruga. Iskusnom vozaču to je bio dobar pokazatelj stanja kočnica. Iapravne kočnice bi već na 3 bara morao da se ukopa. Novija vozila to nemaju, vwć samo manometre koji pokazuju pritisak u sistemu, bilo da su analogni ili digitalni na displeju. Neka su vozila pored svetlosnog imala i zvučno upozorenje na nizak pritisak.
Ik 5 i trolejbusi ziu su poslednja vozila koja su imala čisto vazdušno kočenje, a mehaničku ručnu. Imali su i staničnu koja je radila samo kao i radna - dok ima vazduha. Bilo je zato niz otiskivanja vozila. Vozač povuče staničnu, kazaljka zadnjeg kruga ode na makaimum, ugasi motor ili kompresor i izađe. Stajanjem, vazduh iscuri i vozilo odlazi. Ik 5 su imali mehaničke ručne menjače, ali zbog kvačila na vazduh, kao i kod kamiona i drugih autobusa, ostavljani su na leru po gašenju.
Ko se seća, na ik 110/160 i sanosima ručna je bila levo od volana (ručica sa pečurkom na vrhu). Njenim povlačenjem nazad aktivirala bi se parkirna, a guranjem napred, stanična.
 
Meni se desilo da pukne crevo vazduha tokom vožnje autobusa i propadne pedala kočnice (padne pritisak na I kolu, a ne zablokira), ali koristeći parkirnu (ili ručnu) zaustavio sam bez problema. Za razliku od ovog IK-FAP-a 78, pozadi su bile disk kočnice a ne doboši kao kod tih starijih Ikarbusa, koji se mahom u praksi brzo rašteluju (gotovo za smenu). Slažem sam sa članom @branik da se mora dobro poznavati vozilo kojim se upravlja i "osetiti", ne koči se i ne vozi se isto IK-FAP, neki Higer ili 112M sa EBS sistemom i diskovima. Nekada su autobusi radili i bez retardera (a danas ih ima, ali ima ih i sa neispravnim, polomljenim ručicama kao na većini Ikarbusa), bez automatskog menjača, neki čak i bez rikverca, pa su opet odradili posao i zaradili za naredne, bolje autobuse. A mnogi vozači su se i skućili sa njima, ko je znao da radi.

Generalno šta sam uvideo kao problem je što savremeni "low-cost" proizvođači radi uštede na materijalu, ugrađuju plastična (ili pak PVC) creva od vodova vazduha i to u zoni motora i hladnjaka, gde s uticajem toplote, daljim pregrevanjem motora, zubom vremena prosto pucaju. I to traje mahom toliko koliko pokriva garantni rok. U kombinaciji sa neredovnim preventivnim održavanjem, nesnalažiljivim vozačem i specifičnom situacijom u saobraćaju može da bude "drž' se prijo".
Drugo šta sam uočio kao mogući problem jeste raspored i izgled manometara na digitalnoj instrument tabli, gde su generalno postavljeni sitni manometri (odnosno, veći deo ekrana zauzimaju manje važne stvari poput mesta za tekst kada putnik stisne taster STOP ili zahtev za rampu), plus ne prikazuje se uopšte pritisak kojim se pritiska pedala (što je kod starijih autobusa to gotovo bio standard na manometrima).
 
Poslednja izmena:
Vrh