Šta je novo?

Bezbednost u javnom prevozu

Da, šuspleh, zveči sigurno.
Ali, klima, muzika, putnici, uzbrdo verovatno u većim obrtajima, mnogo zvukova koje mogu da prikriju problem, definitvno ne može da ga vidi u retrovizorima.
 
I ajde da pokrenem tu temi iako primećujem da ljudi ovde uglavnom ne vole neke škakljive i pomalo neprijatne teme koje uključuju lična iskustva..

Dakle tema je tzv. frottage ili neprikladno prislanjanje, pribijanje, češanje o drugu osobu u javnom prevozu, radi postizanja nekog seksualnog efekta... Jel imao ko takvo iskustvo i ako je željan da podeli? Ili nešto slično tome, da proširim temu... Da mu se dogodila neka vrsta seksualnog uzmemiravanja u javnom prevozu?

Što se ovog prislanjanja tiče... Meni se jednom dogodilo, pre više godina u toku leta, da je jedan momak koristeći gužvu namerno držao svoj ponos kod moje ruke... i osetio sam ispod šorca da nema gaće... znači vićgla, tanak šorc i moja ruka... Tako da sam siguran da je sa namerom tako držao... Pri tom me je i pitao neko glupo pitanje, zaboravio sam nešto gde ide ta linija na kojoj sam bio...

Malo budeš onako prepadnut, ne znaš šta drugo da uradiš, kažeš, nego da se skloniš...

Eto to je jedno iskustvo, tu te uvek negde sprečava da bilo šta kažeš, jer je ipak gužva i postoji minimalna šnasa da se sve to nekako, volšebno, prirodno postavilo 🙃 i da eto momak nije hteo da mu osetim vićgla, al dogodilo se...

S tim u vezi jer sam i sam imao suprotno iskustvo u krcatoj 50ici gde nikako nisam želeo da ispadne da guzim lika, ali ispalo je tako...

Kad su se zatvorila vrata u krcatoj 50ici, jednostavno sam bio namešten tako bez mogućnosti pomeranja ni za 1 cm i bukvalno sam naleteo kako ne treba na lika... Baš je nezgodno bilo... Nema teorije da i njemu nije prošlo kroz glavu - brate kakav položaj... I celu jednu stanicu tako... Tako da, dešava se i slučajno...

Setio sam se sad i onog napada na onu devojčicu onog bilmeza u tramvaju što smo svu gledali snimak, gde niko nije reagovao... To je onako flagrantno, jasno da je seksualno uznemirava, a ljudi ipak ne reaguju, a kod prislanjanja ni sam nisi siguran kako i šta, ne želiš probleme, ne znaš sa kim imas posla, pa pripišeš gužvi, istrpiš koji sekund i pomeriš se...
 
Другарица је доживела да јој док је седела манијак прислања го пенис на раме од позади.
 
I kakva je bila njena reakcija... Jel se sve završilo na šoku i neverici ili ga je mlatnula tašnom gde se najmanje nadao ili prijavila incident??
 
Прво није обраћала пажњу на додир пошто није видела, а када је видела шта се дешава рекла је бесно перверзњаку да склони пенис да му га она не би откинула. Сподоба је одмах побегла из аутобуса на следећем стајалишту. Није пријавила, али ни остали путници је нису упозорили.
Сад сам се сетио немилог догађаја који је доживео један другар у трамвају, неки старији господин га је пар пута додирнуо по међуножју као фол држећи кесу.

А сећам се и једног догађаја који је сличан, али не и исти. Ушао сам у 27Е код моста и упутио се ка Миријеву. На Зеленом венцу се препунио аутобус, ја сам седео до прозора а један човек средњих година је сео до мене. Поред њега је стајао један дебљи човек и због гужве се ослањао стомаком на њега. Овај човек што је седео је у једном моменту рекао да се не трља стомаком о њега, а човек који је стајао га је питао у чему је проблем друже. Овај је рекао да иде на параду а не да се трља о њега. Онда су почели да се псују, овај што је седео је викао возачу да позове полицију, овај што је стајао је рекао да ће да га поломи као женски орган, али све се завршило на речима након пар станица када су један па други напустили мирно аутобус.
 
Hvala na prenetim iskustvima... Mislim da je drugarica dobro odregovala... Većina tih perverznjaka su slabići i tu pomaže oštra reakcija...
 
Углавном јесу и потребна је оштра реакција. Увек треба показати зубе.
 
Većina tih muškaraca koji izvode perverzije po prevozu imaju isti ili sličan mentalni sklop kao seksualni egzibicionisti. Oni ni ne ulaze u vozilo sa namerom da rade nešto sa nekom osobom, već da izvrte svoje fantazije, da sebi nabiju seksualnu tenziju (koja nikada neće preći u dvostrani odnos) i da izazovu reakciju i pažnju kolektiva. Pitajte bilo kog psihologa, isto će vam reći. Oni su strašljivi, ulaze u takve situacije jer ih lože reakcije. Većina ne bi znala ni šta da uradi da im iko ponudi pravi odnos. I većina su nesrećni i bolesni.


Inače, ima i pripadnica ženskog pola koje nekad iniciraju neke situacije. Ali iz drugačijih razloga. I na drugačiji način, naravno.
 
@Bender Rodriguez Jedino nisam siguran koliko su nesrećni... Možda iz perspektive normalno postignutog odnosa izgleda nesrećno... Mislim da više ne razumeju punoću normalnog odnosa, a verovatno da neki i jesu nesrećni... Ovo drugo se sve slažem, jako si dobar opis dao...

I ovo za ženski pol je zanimljivo... Jednom sam bio u troli kad je jedna baba nekoj devojci dreknula: "Skupi te noge!" i nešto opsovala 😆 Devojku je bilo sram, ništa nije rekla, a ja mislim da je tu baba malo pretrala jer je njoj prošlo vreme, a ne da je devojka izazivala pa da dobije takvu verbalnu pljusku u sred bela dana u troli...

Ipak devojakama bi nekako prošlo skroz nekažnjeno ma šta pokušale, ako na nešto liče...

Slično kao što je gotovo nemoguće da te žena siluje...
 
Мени се једном десило да је једна девојка у препуном аутобусу скоро па легла на мене. Са једне стране логично јер је аутобус био препун али са друге стране обсцено јер се таре о мене како се аутобус клати. Кад је већ прешло сваку мере окренем се ка њој тј подигнем главу а она зелена у лицу са крупним грапкама зноја. Питам јел вама није добро, каже хоће да се онесвести. Посадим је на своје место, и мислим се у себи, е јеси кр****.

Иначе за претерана наслањања постоји изум који се зове српски лакат. Ухвати се торба за горње темеље, шака је у нивоу пазуха а лакат истурен у правцу агресора ради у највећем броју случајева.

Вербални напад и претње по понос агресору су исто врло ефектне јер осим срамоте има и улогу застрашивања јер је очигледно понос важнији од остатка тела...али то. Име свако у стању да изусти.
 
Мени се једном десило да је једна девојка у препуном аутобусу скоро па легла на мене. Са једне стране логично јер је аутобус био препун али са друге стране обсцено јер се таре о мене како се аутобус клати.
Pa slično se i meni dešavalo nego mi bilo bezveze da prvi i jedini iznosim to ovde, odnosno da ne budem prvi koji će da probija led. :D

U jednom slučaju, imao sam čini mi se oko 25 godina. Sedeo sam u polupraznoj Katici. Jedna zgodna i simpatična devojka otprilike mojih godina, je stajala pored mene. Iako je, kažem, tramvaj bio skoro pa prazan. Vremenom se pribila uz mene tako da se međunožjem-kukom prislonila na moje rame. 😄 E sad pošto sam ja bio muškarac a ona žensko, nisam uopšte hteo da kalkulišem da li se tu očekuje nešto od mene ili ne, da ne bi posle čak ispalo da sam ja manijak. 😄 Tako da sam ćutao i mirvao. A i nije mi smetalo. Sedeo sam tako neko vreme i onda je naišlo moje stajalište. Kad sam ustajao pogledao sam u nju ali je ona skrenula pogled i gledala kroz prozor. I to je to.

Imao sam još par blažih situacija sa devojkama na koje sam i zaboravio. Pa me Noki sad podsetio s ovim pitanjima. Recimo stojim u gužvetini i držim se, i trudim se da ne izlazim iz svog prostora kada vozilo cimne. Pa ipak, koliko god se ja trudio, desi se da se neka devojka tako postavi da se dodirnemo telima. Ajde jednom, drugi put, ali treći put već osetiš da se druga osoba namešta tako i da joj to prija. Moj stav, a verujem i većine muškaraca, je tada bio - neću da izlazim iz svog prostora, ali neću vala ni da se sklanjam pred devojkom. 😄 Pogotovu ako ne smeta dodir. I onda ostanemo tako i oseća se blagi indirektni dodir. Dešavalo mi se slično i kada bih sedeo pored nekih. Sedim i mirujem, znači ja se NE pomeram, ali ona sama pomeri ruku ili nogu tako da se kože dodirnu. I ništa, sedimo tako. Oboje znamo šta se desilo, oboje vidimo i osećamo, ali ako ne smeta nijednoj strani, šta fali. I uvek bi se završavalo ćutanjem.

Jedinu neprijatnu situaciju imao sam sa starijim čovekom u 33ci koji se toliko postepeno i perfidno približavao meni dok smo stajali na putu od Trošarine do Autokomande da sam shvatio šta se dešava tek nakon 10 stanica, na Autokomandi, kada sam osetio dodir podlakticom. Međutim, ionako sam već na sledećem stajalištu morao da siđem da presedam tako da nisam ni imao vremena da razmišljam nego sam morao da izađem. I tek posle dok sam čekao sledeću liniju, sam shvatio šta se zapravo desilo. Možda sam u početku bio iziritiran, ali posle sam se više mislio ''gde baš mene nađe bogte''. 😆

Sve te situacije desile su mi se u periodu od srednje škole do npr 25. godine. Što se i uklapa, jer su to godine kada je i suprotan pol skloniji ludorijama i impulsima. Verujem da se kod nekih radilo o hormonima, a verujem da se kod drugih radilo o usamljenosti. Jer ljudi su danas strašno usamljeni, iako većina nikad ne bi priznala, a pogotovu ženske osobe.
 
Poslednja izmena:
Pa slično se i meni dešavalo nego mi bilo bezveze da prvi i jedini iznosim to ovde, odnosno da ne budem prvi koji će da probija led.
Kako prvi posle svega što sam ja izneo 😄

To mi je i bio cilj da vas opustim i čujem uporedna iskustva, a svakako je vezano za temu bezbednosti... 😁

Hehe.. naravno ako ne smeta ni jednoj strani, onda nije problem 😄 Baš je lepo da se kod tebe jednom prilikom pokopilo da ti je neka izopačenjakinja zapravo savršeno prijala... (Hehehe šalim se, sorry 😆)

Setio sam se i ja sada kad sam pročitao tvoj post nekih situacija na koje sam i zaboravio..

Al najčešća reakcija je to što si napisao... Isprva nisi svestan i pomalo si iznenađen, pa premotavaš u glavi film par sekundi ili minuta kasnije i ako nije neka teška i očigledno namerna intruzija tvog ličnog prostora, ne pridajemo značaj jer svi mi imamo neki svoj plan za taj dan i ne želimo da ga ništa remeti...

Međutim kad je neko očigledno bezobrazan treba staviti tačku-zarez na naš plan i biti oštar prema nekom ko je stvarno manijak i nameće svoju jasnu seksualnu potrebu mimo naše volje...
 
Ја колико видим овде није битно да ли је неко манијак него да ли је мушко или женско. :D
Ја сам имао сличну ситуацију у 50-ици (наравно), где је човек који је био јако близу мене једноставно извадио руку из џепа и најлаганије ставио исту мени између ногу. Ту барем није било двоумљења па сам га само одгурнуо од себе, а он се правио луд. Имао сам око 14-15 година и нисам ни знао да постоје људи који такве ствари воле и раде или да уопште размишљају о таквим стварима.
 
Čuvaj se kad si pijan jer je to najlakši način i za pljačku i za seksualni napad na muškarce...

Pretpostavljao sam da je priličan broj muškaraca doživeo neku neprijatnost seksualnog tipa u javnom prevozu... Zato sam i pokrenuo ovu temu... Obično se misli da su mete samo žene al to definitivno nije tako... Mislim da su mlađi muškarci bukvalno podjednako meta, u nekom vidu i lakša, pa se možda neki seksualni predatori kojima je svejedno pre odluče da krenu na momka nego devojku...

Možda zvuči paradoksalno jer je muški pol fizički jači ali ima razloga zašto je to tako... Jedan od razloga je što je društvo osetljivije na žene i patnju žena, a muškarac tek nije sklon da neko uznemiravanje prijavi ili da uopšte progovori o tome... Pre bi on to sam da reši, ako uopšte treba i emocionalno smo po pravilu manje potrešeni i brže sve zaboravimo... Sad ne govorim o nekim najozbiljnijim seksualnim prestupima, nego ovim koji potpadaju pod seksualno uznemiravanje...

Manje se o tome govori, manje se zna, a zapravo smo podjednako bili mete seksualnog uznemiravanja kao i devojke...
 
Složio bih se nisu podjednaka definitivno ali jesu meta o čemu se malo govori.
 
Ne slažem se da smo izuzetak, pogotovo jer su tu i škola i šira porodica pa i posao na kraju krajeva i u sve 3 kategorije barem ja mogu da se prisetim nečega što se danas jasno definiše kao seksualno zlostavljanje... baš jer je oduvek išlo ispod radara... da li smo podjednako meta ili ne zavisi od više faktora... pogotovo dok smo deca... ali ni u ludilu nije izuzetak...
 
Podjednako ili ne, ženska osoba koja je seksualno uznemiravana, odnosno u toku tog čina, ima mnogo veći strah da se suprotstavi jer ko zna šta taj manijak ima u glavi i džepu. Nekoliko puta sam čuo priče od koleginica sa faksa kako ih je neki lik dodirivao ili počeo da ih startuje i da im dobacuje u prevozu, a onda neko od putnika u blizini, uglavnom žene, odglume da se poznaju kako bi taj manijak prestao da ih uznemirava.

Mislim, postoje žrtve oba pola i ne vidim razlog da se tu neko takmiči "ima ih više, ali ovi su ugroženiji" ili "o njima se manje priča" i slično. Mi kao društvo treba da promenimo našu perspektivu o tom ogromnom problemu. Već nekoliko godina unazad smo svedoci da se javne ličnosti optuže za seksualno uznemiravanja i silovanje, a onda na internetu budu komentari "pa ona je to želela, kako se obukla, šta je izazivala, prijalo joj, ma laže hoće pažnju, itd". A za muškarce bude "haha koji peško pa valjda treba da j. nešto, šta se buni što mu je dala na silu, itd". Doduše mislim da je to kod mlađih generacija drugačije, postoji drugačiji pogled prema celom tom problemu, kao i porodično nasilje. Koliko puta čujem babe i dede kako pričaju da "ove današnje žene niko ne tuče, zato se i razvode, ona švrlja, šminka se itd".
 
Pa ne takmičimo se... Ako je nekoga ova tema pokrenula samo u vidu da kontrira na deo da li je podjednako ili nije a ne da i sam otvoreno progovori o problemu onda to više govori o njemu i njegovim namerama da minira razgovor...

Kritika je korisna u kotekstu da se suštinski uđe u temu pa iznese suprotno mišljenje... A ne iskontrira u jednoj rečenici...

Tako da tvoju kritiku i viđenje/ stav čitam sa uvažavanjem...

A ja mislim da jeste važno da se posebno istaknu, tj govri o napadima ili seksualnom uznemiravanju gde su zrtve muškarci koji eto i ne moraju biti podjednaka meta sa ženama. Tako da se u tom delu ne slažem sa tobom.

Sve dalje što govoriš je negde postalo opšte mesto. Nisu same, imaju podršku i o tome se govori a svakako je pohvalno da se danas govori više, ipak o muškarcima (a tu mislim i na dečake jer su i oni muškarci) kao žrtvi se govri manje...

Prenebregao si činjenicu da ovde govrimo o svim starosnim grupama koje mogu biti subjekt napada, a to su i deca, adolescenti, gde fizička snaga ne igra toliku ulogu...

A tamo gde snaga igra ulogu često se uznemiravanje ne prepoznaje kao takvo ili prepozna sa zakašnjenjem... Jer ovde ne govorimo o silovanju ili teškim intruzijama na nečiji seksualni identitet i telesni integritet, što sam već naveo, već o nečemu što su perfidne i suptilne metode, poput neprikladnih dodira, češanja i sl.

Sta može dečak od 12 godina različito da uradi od devojčice ako mu neko stavi i drži ruku na nozi u prevozu, neki dobronameran i komunikativni čika? Koji kroz razgovor čeka priliku da priđe bliže njehovoj piši?

Piša je podjenako zanimljiv organ tim perverznjacima i da potrebno je to posebno istaći @marrecar

Tako da ne treba imati u vidu samo formirane, odrasle osobe, gde je naravno lakše krenuti na ženu i o tome se govori i treba još više dizati svest i ohrabrivati žene da prijave, pogotovo teška dela poput kd. silovanje, što je posebna tema, za koju gajim poseban stručni interes, pa će možda biti prilike neko drugi put o tome...
 
Takođe bih istakao i gay odnose, gde se neretko desava svašta nedozvoljeno, ali je stigma velika pa se malo o tome govori... Mogao bih dati brojne primere, a to je isto napad na muškarce...

I tamo gde se daleko više priča, gde je društvo otvorenije da progovori, kod napada na žene, dokle smo došli, dotle da Leka gostuje kod Jovane Jeremić koja se cinično smeju u lice celom društvu... "Znala sam da si nevin. Znala sam da imaš ukusa kad su devojke u pitanju!"

I odgovor na to je da ne treba posebno pričati o muskarcima kao žrtvi... Treba, jer time dižeš svest na temu koja tek nije dovoljno osvetljena @marrecar

Sve i da su manje žrtve od devojaka, najmanje je važno ko je više a ko manje i ne znam što bi se neko samo za to uhvatio, da samo to komentariše...

Evo nisam u pravu za to, daleko više su žene i šta sad?

Slažem se, potpuno je promašena tema za one koji bi da se takmiče u tome... Ja pokušavam da osvetlim jednu novu temu...
 
Непријатност је непријатност, ко год да је претрпи. Једина је разлика што жене након сексуалног узнемиравања често постану фобичне, моја сестра се страшно уплашила егзибиционисте на ког је наишла када је изашла из превоза и имала је озбиљан страх да излази ноћу као и страх од мушкараца у јавном превозу.
 
Ja uopšte ne negiram da može imati veoma loše posledice po devojke jer su one generalno osetljivije (tvojoj sestri je očigledno trebao psiholog i nadam se da je neopravdane strahove prema muskarcima prevazišla) ali neki ljudi kao da namerno odbijaju da prihvate da može imati i loše posledice po muškarce (dečake, adolescente pogotovo) Mladi momci su podjednako nezaštićeni, vunerabilni.. Kako klinac da se suprotstavi? Isto kao i devojčica, pogledaće zbunjeno i udaljiće se što pre... Treba da se otvoreno govori da bi umeo da prepozna, onda će se lakše i postaviti prema toj situaciji... Slažem se da je mnogi neće potresno doživeti ili čak prepoznati sexualno nasilje i da posledice često jesu blaže po muškarce, al nije uvek tako...
 
Inače neki dečko na mestu tvoje sestre će postati fobičan prema "pederima"... Tako će on to doživeti.. Mozda neće imati toliki strah al će imati mržnju i želju za osvetom...

Nije sve tako crno belo...

Ja se ne upinjem kad govorite o mehanici ili saobraćaju da se nametnem da suvereno vladam temama o kojima ne znam puno ili skoro ništa, o kojima nisam promišljao.. Nego napišem "nisam siguran da..." ako mi se nešto učini neverovatnim...

A ne ni u ludilu taj model motor ne može da proizvede broj obrtaja bla bla... Zabriga me, nije moja struka da foliram da suvereno vladam... Javim se oprezno i sa uvazavanjem... i to ako bi da uđem u temu a ne oko jednog detalja...

Ja sam teme seksualnih delikata proučavao dosta, pisao radove na faksu i ne pričam napamet...
 
Vrh