Šta je novo?

Bezbednost u javnom prevozu

Срећом сестра је сада ок, а и сама је психолог :D Тада је била млађа па је то драматичније доживела и ако у суштини није имала директан контакт са тим манијаком већ се само нашла у његовом присуству, али опет, било који немили догађај је довољан за страх.
Постоји свакако ризик и за млађе мушкарце, није ни фобија од хомосексуалаца ретка. Злостављање мушкараца је нажалост велики табу пошто се у старту стереотипно сматра да смо јачи, издржљивији, предодређени за тучу и борбу.
 
A ja mislim da jeste važno da se posebno istaknu, tj govri o napadima ili seksualnom uznemiravanju gde su zrtve muškarci koji eto i ne moraju biti podjednaka meta sa ženama. Tako da se u tom delu ne slažem sa tobom.
Sa ovim obojenim se ne bih slozio uopste. Posebno isticanje zrtve muskog pola u odnosu na zrtve zenskog pola automatski umanjuje cinjenicu da su i zene zrtve. Smatram da je bitno isticati oba pola kao zrtve, uprkos tome sto se o muskim zrtvama manje prica i postoji neko drustveno neshvatanje takvih zrtava. U idealnom drustvu, kojem treba da tezimo, zene i muskarci ne bi imali straha da se odbrane, ne bi imali straha da izadju u javnost da su seksualno uznemiravani/silovani. Drustvo ih ne bi osudjivalo, ne bi im prebacivalo da "su to trazili, izazivali", nego bi se napadac odmah osudio. Svaka zrtva je zrtva, nazalost, bez obzira na pol, godine i ostalo. Naravno, na kraju kada spominjes i maloletne zrtve, to je vec potpuno drugi domen, mnogo opasniji i ocigledno smo kao drustvo tu daleko vise za odbranu dece, srecom. Ali kao drustvo smo skoro pa nula u pogledu odbrane punoletnih zrtava, koliko lose za zene, toliko lose za muskarce.
 
Opet ponavljaš istu nebulozu. Odnos je bukvalno 10:1 ako ne i više od toga, dakle ne možeš polaziti od te premise i džaba to proučavanje.
Ne, tu je odnos jedan prema jedan... potpuno jednako su ugroženi dečaci i devojčice...

Možeš da prosipaš svoje lupetarije dalje slobodno, meni ne smeta...
 
Noki da je na mom mestu ne bi smeo da izađe napolje. :LOL:

Nije da mi se ne događa, ali ređe od neprijatnosti van vozila JGP u kojima je grad stvorio takve uslove da većina ne može ni da se pomeri dok ne otvori vrata. Recimo klinke čoporativno i momci, čak i pored svojih riba me pljeskaju i štipkaju na Adi i bazenu, na beer festu, u gay klubu me jednom grupa pijanih str8 riba umalo nije skinula golog. Znači mora da me aktivno zlostavlja da bi reagovao i počeo da se branim. U str8 klubovima me momci štipkaju na blic (nekad i spreda), i to naravno pred društvom. Osim toga, više me od guranja nervira kad me startuju na ulici ili u nekom redu. U većini slučajeva nisam sam kad mi se tako nešto dogodi, pa se brukam.

Treba da napraviš razliku između slučajnosti, nemogućnosti i namere, kao i da li je manijak ili normalan. Nesrećne devojke uvek spopadnu manijaci, čak i kada nije gužva, a meni se dešava kada ne može da se pomeri niko od nas dok ne otvori vrata, za šta su krivi nadležni koji poistovećuju autobuse sa limenkama sardina.

Ako si str8, nećeš provaliti i pogrešno ćeš proceniti, na svoju štetu jer ćeš bez razloga kidati živce. Ako ti ne dari gaydar/bidar onda si u problemu.

Jednom mi se desilo pred društvom na zadnjim vratima Japanca na 17-ici. Imali smo 16-17 god. Zauzeli poslednji red sedišta jer su ušli pre mene, drugarica mi držala ranac. Ja nisam ni primetio, ali oni jesu. Ortakinja me povukla umalo mi ne pocepavši majicu i rekla kozo jedna okreni se, vidi kakav mačor te guzi, što neće mene da zajaši. Ja mislio da me zeza, al nisam verovao, frajer znaš kakav se crven kao bulka okretao levo desno, bilo mu baš neprijatno. Šorc je imao vlažnu tačku, a dal je obilno ovlažio ili svršio bez ruku ne znam. Znači gay ili str8 nije hteo, al džaba kad se njih 10 osloni pa nemaš kud. Tad sam izgledao kao Voyage na ovoj slici, a sada tako izgledam kad se tako ošišam i obučem (recimo kad vozim bajs na Adi). Pre sam se skroz brijao i mazao mirišljavim mlekom za telo. Mislim, ako ribe nose mega brus i mini suknje možemo i mi majčice i do*urnjake, zar ne? Dok njih žene kritikuju kako idu "gole", nas ne. Tata je nosio bele kratke šorceve i u 60 god, a ako se ne obrijem kritikovao me kako sam neuredan kao prostak i nije mi davao da izađem dok se ne udostojim da ne brukam familiju.

Nije da mi se ne događa, skoro mi se desilo noću za novaka u nasardinisanom IK218M na 23, isto kod zadnjih vrata. Ušla četvorica s Zetsko-Južnosandžačkim akcentom, trojica ništa posebno stala na one stepenice, a četvrti, upravo ona najbolja mačka nije već ostao naslonjen na vrata. Ja bio okrenut leđima, i samo sam osetio toplotu. Posle se u Ruskoj okrenuo ka vratima, i tu je nastavio da trlja o koleno moje. Devojka koja je sedela na točku okrenuta unazad ka meni sve je videla i smeškala se. I ne samo to. Kako sam okretao glavu naglo se cimao i okretao da ga ne vidim, tada obavezno nadjačava ove ortake uz promenu tona i krene da ih ja*ebava. Samo njega čuješ. Provalio sam da uvek u grupi kad idu onaj najbolji fraer se izdvoji metar-metar i po, uspori i zaostane, baci pogled od glave do pete i krene da se bukvalno dere. Kad čekaju pred Pončom odvoji se, vrpolji se i naravno dere se ili krene da ih zavitlava i smišlja fore. Kad sam s ortakom pa mu odgovorim normalno, cima se, i ako se okrenem ka njemu, momentalno usmerava oči ka mojim usnama dok govorim. Otvara kapke više, i zenice budu ogromne. Uglavnom ortaci provale, ja ne kontam, osim kad je baš primetno. Neko mora da me gura i gazi da bi mi posle 15min rekao da nisam normalan što nisam skontao.

U takvim slučajevima mu se očito dopadaš i ne želi da te zlostavlja na silu kao tipičan nakazni matori manijak koji nasrće na devojke, samo ukoliko se ne opireš želi da ostvari bliski kontakt, i potpuno zanemaruje okolinu jer je većina skrndava zbog ogromnog uticaja negativne heteroze (gubljenja predačkog, neretko boljeg fenotipa koji je nastao višegenracijskom prirodnom selekcijom, zbog mešanja sa lošijim rodovima). I da, može biti i sa devojkom ako je bi, ili čak ženom i decom. Not big deal, samo što ljudi ovo ignorišu čak i kada primete, verovatno zbog automatskog mehanizma mogućeg unapređenja genetike populacije (populacija je superorganizam i za njih uopšte nisi bitan ti da li ti se nešto ne sviđa, nego svi). To što ne može doći do začeća direktno ne znači ništa, jer može da se smuva sa setrom njegovom koja deli 50% alela, i tako dolazi do održavanja poželjnih gena u populaciji, koji mogu da nam spasu živu glavu u slučaju pandemija ili promena klime. Bukvalno može brat da ga privuče, a sestra prenese 50% nuklearnog genetskog materijala koji deli s bratom. Rezultat je potomstvo s 25% genetike od "sexy ujaka" (čak i ako mu je sestra prosečnija), koji je čak i da ostane bez dece doprineo vrsti (da je kao gay privukao bisexa i spojio ga sa str8 sestrom) samo zato što je postojao kao baš takav kakav je i rođen. I to je samo genetski, o društvenom doprinosu podizanja dece, razvoju civilizacije novim pronalascima, sprečavanju ratova i da ne govorim. Svako ima svoje mesto, a razlog zašto nešto što pojedine osobe smatraju problematičnim, postoji u populaciji.

U većini slučajeva mi se dešavalo s društvom, i uvek oni primete pre mene. Da bi obratio pažnju mora baš da bude očigledno.

Znači ako te guzi znači da:

1. nema kud kao ni ti zbog zlikovaca koji decenijama džabalebare ne gradivši Vrbin Potok i Medaković
2. mu se opasno dopadaš, a da ne želi da na očigledniji način stupi s tobom u blizak kontakt
3. očigledno nisi za bacanje posebno ako je baš dobar frajer
4. možda čak i preteruješ (overreacting) ili jednostavno pogrešno tumačiš

Ako te konstantno ne pipa, štipa, zavlači ruku i sl. to nije napastvovanje, zbog čega svi kuliraju ili se i sami uzbude, posebno ako dobro izgledate (ustvari nije perverzan on nego podsvesno svi ostali koji primećuju). Obično žene čitaju razne stripove, a to im može biti radnja stripa uživo, dakle fantazija sprovedena u delo, naizgled slučajno i ne njihovom voljom, a ustvari izazvana bahatošću gradske vlasti.

Smorio sam sad, ali moram reći da bi ti bilo lakše (da nisi problem ni ti ni taj neko), ali i da bi ljudi shvatili koliko su mlade žene ustvari ugrožene i u praznijim vozilima (kada retko ko reaguje što je poražavajuće, jer većina neće da pravi scenu na najvnom mestu poput vozila JGP), loše osvetljenim ulicama. Beograd kao popularna turistička destinacija treba da zaštiti svoje građane i posetioce, a ugroženije su očigledno žene. Znači ne može pola muškog grada biti manijak, već uglavnom oni matori što napadaju žene u raznim situacijama i na različitim mestima. Sad kad bude Euro Pride bolje da se povataju i na javnom mestu nego da šire majmunske boginje po organizovanim žurkama. Onda smo ga ugasili, eto nove pandemije.
 
^ prvo bih da izrazim svoje zadovoljstvo što si ovako duboko ušao u temu 😁 vidim po par početnih redova da je veoma znimljivo ali nažalost sam sad u žurbi da bih se posvetio i odgovorio... ali prvom prilikom!

Pominješ nameru, slučajnost, šta bi trebalo i dokle, gde staviti granicu kod društveno prihvatljivog ponašanja i onog koje treba sankcionisati... Na sve to moram da se osvrnem sa dužnom pažnjom, a ne na brzaka...

Npravio sam par skrinošotova zlu ne trebalo (čitaj: ako Igor iz nekog razloga post obriše) tako da znam na šta da se osvrnem, a da bude vezano za temu bezbednosti u javnom saobraćaju...

Tako da biće odgovor...
 
Ono kad pomisliš da nema veće budale od tebe ovde pa se iznenadiš 😆

Ja brate moram malo da upristojim ovaj razgovor... Spustio si ga baš nisko, a ja se trudim da ljudima poput @Igora za koje verujem da ima nade da nešto razumeju objasnim situaciju...

Tako da bih se vratio na temu uznemiravanje/zlostavljanje...

Nešto razmišljam juče... Objasnite irskim dečacima, tj. sada muškarcima koji imaju 50+ godina da je odnos 10:1 u korist (ili bolje reći na štetu) devojčica...

Neki ljudi ovde bandoglavo ne žele da promisle kad je tema seksualnog zlostavljanja u pitanju, ali zato vrlo odvažno imaju stav...

Zatim, uzmimo za primer muške kolektive, vojska, religija, kojekakvi samostani, semeništa i slične pizdarije, vaspitno-popravni domovi ili recimo sport, treninzi i pripreme...

Nasuprot njima su ženski kolektivi kojima upravljaju i vaspitavaju i disciplinu vode prevashodno žene koje su po prirodi stvari daleko manje sklone seksualnom nasilju. Dok muške kolektive vode gotovo isključivo muskarci i po prirodi stvari je veća učestalost seksualno motivisanih delikata upravo u takvim kolektivima u kojima borave dečaci...

Zato su, između ostalog, podjednako ranjivi i podjednako mete i dečaci kao i adolescenti... Jer su muškarci skloniji seksualnom nasilju pa je frekvencija nasilja veća nego u raznoraznim kolektivima u kojima borave žene... Dovoljno je da vidimo šta se sve događalo u okviru crkve i to ne samo katoličke, gde je postojao sistem zlostavljanja nad dečacima, a ne kao sporadični slučaj...

Dobar deo pedofila i ne bira između dečaka i devojčica, privlači ga infantilno telo i nadmoć koju ostvaruje nad njima, šok i strah koju žrtva trpi...

Imao sam prilike da ih upoznam dvojicu.

Treba da napraviš razliku između slučajnosti, nemogućnosti i namere, kao i da li je manijak ili normalan.

To je ogromna tema i gledaću da je maksimalno suzim i iznesem svoje viđenje...

Ono gde sankcije ne treba da bude je nudizam/naturizam. Postavlja se pitanje da li samo na za to predviđenom prostoru ili je generalno dozvoljeno da ljudi, dakle bilo gde budu kao od majke rođeni ako time ne ugrožavaju slobodu i uverenja drugih...

Naturizam + namera da se nekome prikažeš mimo volje tog nekog ili ne moraš biti sasvim go, nego neki eksplicitni deo tela prikažeš nekom drugom mimo volje tog nekog = egzibicionizam.

Zdrava doza egzibicionizma postoji u svakom naturizmu, a nezdrava je ona kad se ekplicitno nameće... Pa se postavlja pitanje granice, koje ćemo to pokazivanje kao društvo sankcionisati..

Pre uvođenja krivičnog dela polnog uznemiravanja egzibicionizam nije bio kažnjiv po krivičnom zakoniku RS, ali je bilo moguće pokretanje prekršajnog postupka...

Danas je kažnjiv po KZ ali postupak pokreće isključivo oštećeni... Koji najčešće nije motivisan da reaguje...

Dakle još uvek nismo prešli na teren kontakta, dodira, nego smo nivo ispod, egzibicionizam, nedolično pokazivanje...

Pored toga što se neko nedolično pokazao, recimo u javnom prevozu, potrebno je da je to izazvalo neku vrstu uzmnemirenja, odvratnosti, gađenja kod osobe koja gleda recimo putnika (to je neophodan uslov za postojanje dela) Zatim taj koji je oštećeni, mora da reaguje tako što će prijaviti događaj, jer se polno uznemiravanje kao što rekoh goni po privatnoj tužbi... Bilo bi dobro da zna protiv koga pokreće krivični postupak i da ima neki dokaz, svedoke ili video snimak...

Sve to je neophodno ako želiš da uspeš u postupku protiv egzibicioniste, bez toga ne vredi pokušavati...

Ljudi imaju malo motiva da se ovim bave i zato ne prijavljuju, mnogi se i na osećaju naročito prepadnuto ili zgađeno pa i taj neophodni subjektivni element izostaje...

Neprikladni dodiri pak mogu spadati kako u krivično delo polno uznemiravanje tako i u nedozvoljene polne radnje ako dodiri postanu suviše eksplicitni i nametljivi, kao početak seksualnog čina i posebno su krivično delo... a tu lako možemo skliznuti i na teren pokušaja silovanja...

Sve u svemu ruke uz sebe 😄 koliko si nam ti Express ovde bahanalija prosuo, izbrojao sam barem 3 svršena dela polnog uznemiravanja i jedno nedozvoljenih polnih radnji 😆

Eto to je ukratko da ne dužim...

Naturizam - da, po meni svuda (a ne samo na obeleženom prostoru) ako nema namere za intruziju tuđeg moralnog integriteta... I po meni bi trebalo ceniti objektivne okolnosti svakog konkretnog slučaja za dokazivanje namere a ne samo kako se izloženi (oštećeni) subjektivno osećao...

Egzibicionizam je granica od koje kreću seksualno deliktne radnje i po meni podrazumeva nameru da se nedolično prikažeš mimo volje druge osobe, dakle da toj konkretnoj osobi kojoj se pokazuješ takvo pokazivanje vređa lična moralna shvatanja ali i da se to može zaključiti iz ostalih konkretnih okolnosti slučaja...

Onda idu teža dela o kojima možemo nekom drugom prilikom...
Ako si str8, nećeš provaliti i pogrešno ćeš proceniti, na svoju štetu jer ćeš bez razloga kidati živce. Ako ti ne dari gaydar/bidar onda si u problemu
Hehehehehehe... da, molim te objasni strejt tipu zašto je u problemu... 🤣

Šorc je imao vlažnu tačku, a dal je obilno ovlažio ili svršio bez ruku ne znam.
Treba da otvoriš novu temu, erotske priče... Vidi se da si talentovan na tom polju 😉 Moglo bi u Relax da ide...

Tad sam izgledao kao Voyage na ovoj slici, a sada tako izgledam kad se tako ošišam i obučem (recimo kad vozim bajs na Adi). Pre sam se skroz brijao i mazao mirišljavim mlekom za

Uf sa tako glatkim, nakvarcovanim i jakim nožurinama, još ošišan kao Sigurni Viver u Alienu 3, ja ne bih znao u šta bih pre gledao... Vidi se da si jako poželjan muškom rodu i da uopšte ne moraš da potenciraš na tome, to jednostavno svi primećuju jer je prirodno tako, a ponajmanje ti jer uopšte nisi svestan svoje privlačnosti...

Baš si mi popravio raspoloženje ovim tvojim postom, digo si ga maksimalno... Pogtovo taj crnpurasto - turkoliki momak sa slike a jak u nogama u kratkom sorcu a bez i jedne dlacice... takvi me baš privlače, pun pogodak...

Mislim, ako ribe nose mega brus i mini suknje možemo i mi majčice i do*urnjake, zar ne?

Ja sa tim nemam problem... Ako me ponovo vrate na posao ići ću u bermudama i polo majici. Neću baš u kratkom šorcu jer mi nije cilj provokacija, nego ravnopravnost... Ako mogu one u kratkoj suknji zašto ja da se kuvam na 30+ stepeni u dugim pantalonama...
 
Ono kad pomisliš da nema veće budale od tebe ovde pa se iznenadiš 😆

Ja brate moram malo da upristojim ovaj razgovor... Spustio si ga baš nisko, a ja se trudim da ljudima poput @Igora za koje verujem da ima nade da nešto razumeju objasnim situaciju...

Tako da bih se vratio na temu uznemiravanje/zlostavljanje...

Nešto razmišljam juče... Objasnite irskim dečacima, tj. sada muškarcima koji imaju 50+ godina da je odnos 10:1 u korist (ili bolje reći na štetu) devojčica...

Neki ljudi ovde bandoglavo ne žele da promisle kad je tema seksualnog zlostavljanja u pitanju, ali zato vrlo odvažno imaju stav...

Zatim, uzmimo za primer muške kolektive, vojska, religija, kojekakvi samostani, semeništa i slične pizdarije, vaspitno-popravni domovi ili recimo sport, treninzi i pripreme...

Nasuprot njima su ženski kolektivi kojima upravljaju i vaspitavaju i disciplinu vode prevashodno žene koje su po prirodi stvari daleko manje sklone seksualnom nasilju. Dok muške kolektive vode gotovo isključivo muskarci i po prirodi stvari je veća učestalost seksualno motivisanih delikata upravo u takvim kolektivima u kojima borave dečaci...

Zato su, između ostalog, podjednako ranjivi i podjednako mete i dečaci kao i adolescenti... Jer su muškarci skloniji seksualnom nasilju pa je frekvencija nasilja veća nego u raznoraznim kolektivima u kojima borave žene... Dovoljno je da vidimo šta se sve događalo u okviru crkve i to ne samo katoličke, gde je postojao sistem zlostavljanja nad dečacima, a ne kao sporadični slučaj...

Dobar deo pedofila i ne bira između dečaka i devojčica, privlači ga infantilno telo i nadmoć koju ostvaruje nad njima, šok i strah koju žrtva trpi...

Imao sam prilike da ih upoznam dvojicu.



To je ogromna tema i gledaću da je maksimalno suzim i iznesem svoje viđenje...

Ono gde sankcije ne treba da bude je nudizam/naturizam. Postavlja se pitanje da li samo na za to predviđenom prostoru ili je generalno dozvoljeno da ljudi, dakle bilo gde budu kao od majke rođeni ako time ne ugrožavaju slobodu i uverenja drugih...

Naturizam + namera da se nekome prikažeš mimo volje tog nekog ili ne moraš biti sasvim go, nego neki eksplicitni deo tela prikažeš nekom drugom mimo volje tog nekog = egzibicionizam.

Zdrava doza egzibicionizma postoji u svakom naturizmu, a nezdrava je ona kad se ekplicitno nameće... Pa se postavlja pitanje granice, koje ćemo to pokazivanje kao društvo sankcionisati..

Pre uvođenja krivičnog dela polnog uznemiravanja egzibicionizam nije bio kažnjiv po krivičnom zakoniku RS, ali je bilo moguće pokretanje prekršajnog postupka...

Danas je kažnjiv po KZ ali postupak pokreće isključivo oštećeni... Koji najčešće nije motivisan da reaguje...

Dakle još uvek nismo prešli na teren kontakta, dodira, nego smo nivo ispod, egzibicionizam, nedolično pokazivanje...

Pored toga što se neko nedolično pokazao, recimo u javnom prevozu, potrebno je da je to izazvalo neku vrstu uzmnemirenja, odvratnosti, gađenja kod osobe koja gleda recimo putnika (to je neophodan uslov za postojanje dela) Zatim taj koji je oštećeni, mora da reaguje tako što će prijaviti događaj, jer se polno uznemiravanje kao što rekoh goni po privatnoj tužbi... Bilo bi dobro da zna protiv koga pokreće krivični postupak i da ima neki dokaz, svedoke ili video snimak...

Sve to je neophodno ako želiš da uspeš u postupku protiv egzibicioniste, bez toga ne vredi pokušavati...

Ljudi imaju malo motiva da se ovim bave i zato ne prijavljuju, mnogi se i na osećaju naročito prepadnuto ili zgađeno pa i taj neophodni subjektivni element izostaje...

Neprikladni dodiri pak mogu spadati kako u krivično delo polno uznemiravanje tako i u nedozvoljene polne radnje ako dodiri postanu suviše eksplicitni i nametljivi, kao početak seksualnog čina i posebno su krivično delo... a tu lako možemo skliznuti i na teren pokušaja silovanja...

Sve u svemu ruke uz sebe 😄 koliko si nam ti Express ovde bahanalija prosuo, izbrojao sam barem 3 svršena dela polnog uznemiravanja i jedno nedozvoljenih polnih radnji 😆

Eto to je ukratko da ne dužim...

Naturizam - da, po meni svuda (a ne samo na obeleženom prostoru) ako nema namere za intruziju tuđeg moralnog integriteta... I po meni bi trebalo ceniti objektivne okolnosti svakog konkretnog slučaja za dokazivanje namere a ne samo kako se izloženi (oštećeni) subjektivno osećao...

Egzibicionizam je granica od koje kreću seksualno deliktne radnje i po meni podrazumeva nameru da se nedolično prikažeš mimo volje druge osobe, dakle da toj konkretnoj osobi kojoj se pokazuješ takvo pokazivanje vređa lična moralna shvatanja ali i da se to može zaključiti iz ostalih konkretnih okolnosti slučaja...

Onda idu teža dela o kojima možemo nekom drugom prilikom...

Hehehehehehe... da, molim te objasni strejt tipu zašto je u problemu... 🤣


Treba da otvoriš novu temu, erotske priče... Vidi se da si talentovan na tom polju 😉 Moglo bi u Relax da ide...



Uf sa tako glatkim, nakvarcovanim i jakim nožurinama, još ošišan kao Sigurni Viver u Alienu 3, ja ne bih znao u šta bih pre gledao... Vidi se da si jako poželjan muškom rodu i da uopšte ne moraš da potenciraš na tome, to jednostavno svi primećuju jer je prirodno tako, a ponajmanje ti jer uopšte nisi svestan svoje privlačnosti...

Baš si mi popravio raspoloženje ovim tvojim postom, digo si ga maksimalno... Pogtovo taj crnpurasto - turkoliki momak sa slike a jak u nogama u kratkom sorcu a bez i jedne dlacice... takvi me baš privlače, pun pogodak...



Ja sa tim nemam problem... Ako me ponovo vrate na posao ići ću u bermudama i polo majici. Neću baš u kratkom šorcu jer mi nije cilj provokacija, nego ravnopravnost... Ako mogu one u kratkoj suknji zašto ja da se kuvam na 30+ stepeni u dugim pantalonama...
Шта су семеништа?

"Zatim, uzmimo za primer muške kolektive, vojska, religija, kojekakvi samostani, semeništa i slične pizdarije, vaspitno-popravni domovi ili recimo sport, treninzi i pripreme..."
 
@Dzigi Bau

Ja sam ga prebacio u ekavicu.. ali evo šta su..

Сјемениште је католичка установа која одгаја младе који су после основне школе осетили „божји позив“ и на њега се одазвали. Сјеменишта која одгајају свештеничке кандидате средњошколце називају се мала сјеменишта, а богословска сјеменишта чији свештенички кандидати похађају факултет још се називају и велика сјеменишта.
 
@Dzigi Bau

Ja sam ga prebacio u ekavicu.. ali evo šta su..

Сјемениште је католичка установа која одгаја младе који су после основне школе осетили „божји позив“ и на њега се одазвали. Сјеменишта која одгајају свештеничке кандидате средњошколце називају се мала сјеменишта, а богословска сјеменишта чији свештенички кандидати похађају факултет још се називају и велика сјеменишта.
Адекватно име за католичке педофиле.
 
Ja mislim da je normalizacija ekstremnih opterećenja ne bi smela više da se toleriše od strane nadležnih, ne samo po pitanju lišenja prava na lični prostor (i na ne zadiranja u tuđ), nego i ugrožavanja bezbednosti, odnosno povećanja lošijeg ishoda u slučaju saobraćajne nezgode. Ne daj bože da otpadnu vrata u krivini ili da dođe do češanja ili pravog pravcatpog sudara ili prevrtanja, sletanja s puta, pa to bi bilo mnogo ozbiljnije nego u slučaju slabije popunjenog vozila.
 
Ne mogu da se načudim koliko su ljudi postali pasivni i kilavi. Na svim nivoima. U ovom slučaju, koliko su pasivni da reaguju kada se voze u nebezbednom vozilu.

Juče se sa devojkom vozim u 26ici. Akia je u pitanju, pa će članovi koji bolje poznaju znati da kažu koji je privatni prevoznik. Za volanom stariji vozač, u košulji sa sve kravatom (svaka mu čast i skidam kapu za to (y) ). U mnogim aspektima vozi dobro, ne cima, ne zaleće se, pazi, ne svira.

ALI... da li zbog njegove greške ili zbog nasumičnog nereagovanja vrata na komande, desi mu se ona situacija da se stalno jedna (srednja) vrata otvaraju kada se druga zatvore, i obratno. Kod SkupSline se to desi i ljudi na srednjim vratima ne mogu da izađu i ovi spolja da uđu. Pun autobus, a svi ćute. A kad je krenuo odatle, i zatvorio 1. i 3, ova srednja mu se otvore. I dalje svi ćute. Ja gledam i pošto vidim da niko neće usnama da mrdne da mu kaže, viknem ''Majstore, 2. vrata!'' I onda on uvidi šta je pa zatvori.

Na sledećem stajalištu opet isto. Vrata nasumično odbila da se otvore. Vozač ne primećuje (kao da slabije vidi?) Svi ćute. Zatvorena vrata dok je u stajalištu. Otvore se kad je zatvorio sva druga i krene opet sa otvorenim vratima. Ja gledam i ne verujem. Opet svi ćute. Hoću da viknem opet ali vidim devojka me gleda u fazonu ''jel moraš baš ti?'' I onda malo razmislim i kažem naglas ''pa dobro, ništa, kad niko drugi neće da prijavi, neka se vozimo ovako pa ako neko ispadne iz autobusa, bože moj...''

Tek posle na nekom od sledećih stajališta neka žena jedva malo podiže glas pa reče ''srednja, srednja''. I ovaj čuo tek iz trećeg puta.

Na sledećim stajalištima se nije ponavljalo ali ne znamo kako je bilo posle, da li se opet desilo. Ali mi je neverovatna ta pasivnost ljudi. Pogotovu pasivnost ljudi koji stoje PORED TIH VRATA, pored tog otvora kroz koji mogu da budu izbačeni svake sekunde, i pored tog otvora u koji neko sa ulice može da pokušda uđe ''na divljaka'' (van stajališta) i da niko usnama i glasnim žicama neće da mrdne!!! Tužno je koliko ljudi su postali katatonični beskičmenjaci, potpuno nesvesni ne samo svoje okoline, nego i stvari koje mogu da utiču na njih same.
 
Poslednja izmena:
To sam primetio u mnogim situacijama. Da li je pasivnost ili se ljudi plaše/stide da urade nešto (dobro) u javnosti pa da budu neki centar pažnje. Ili je možda ono klasično "ma šta ima ja to da uradim, neko drugi će sigurno". Pa na kraju svi tako razmišljaju.
 
Ma ja mislim da to delom vuče korene od nekih praksi koje su i inače bile ustaljene ovde, a da je delom pojačano zadnjih decenija sa rastom grad(ov)a i navikavanjem ljudi da se prosto otuđe od svega. Nekad jer su prosto premoreni od posla i briga, a nekad jer su ih slušalice, telefoni, i razne druge stvari navikli da se distanciraju od okoline. Ovo zadnje je posebno vidljivo od mladih, koji nemaju nikakav zent da hodaju preko ulica sa slušalicama odvrnutim na maksimum, pa sad ako naiđe tramvaj, pa naiđe jbg... meh... whateva...

Ali i mimo toga, bilo je donekle slične pasivnosti na ovim prostorima i ranije. Uvek se ovde, koja god da je situacija, refleksno polazilo sa stavom: ''Pusti... nemoj ti... nemoj da se zameraš... ima ko će... srediće se to samo od sebe... doći će dobra vila pa će popraviti preko noći...'' Bilo da se radi o vratima autobusa, o staranju o zgradi, o prijavi nekog kriminala u toku, o politici, o društvenim aktivnostima...

Znam i od ljudi koji su radili u jednom kol-centru, koji su mi rekli da većina Srba iz Šumadije i s juga se jedva nateraju da pozovu da se požale na problem koji imaju. Prosto se osete krivim što to rade, jedva se nateraju. Dok na primer Vojvođani zovu bez ustručavanja, i imaju stav i nastup ''molim vas, ja ovo plaćam, i očekujem da se reši''. I konkretni su, znaju tačno šta žele, i mada svakako ima i bezobraznih, često su upućeniji u to o čemu je tema, nego ovi iz drugih delova zemlje. Slična situacija se vidi i kada se pogledaju političko-društvene okolnosti u zemlji. S jedne strane imaš Vojvođane koji su uvek među najgrlatijim i najkočopernijim kada treba da se pokazuje bunt. I koji su evo proteklih dana blokirali Pančevo i Novi Sad. A onda s druge stane imaš Brus ili Jagodinu gde paćenici slave svoje silovatelje i siledžije, ili makar odbijaju da javno pričaju o tome i o svom mestu.

Pretpostavljam da je to zbog različitih okolnosti u kojima su bili različiti delovi zemlje Ali mislim da kako dolaze nove generacije tako se i to izjednačava, jer i ovaj iz Subotice i ovaj iz BG i ovaj iz Jagodine postaju podjednako nezainteresovani za bilo šta izvan svog ličnog prostora i jednostavno ih briga da se bave bilo čime i bilo kime drugim osim sebe.


Ukratko, prethodne generacije su i dresirane da se ne žale (''ćuti tu, nemoj da te 'apse!'' i ''nemoj da se zameraš!''). A novije generacije, i ovde i po svetu, nema ko da nauči da se bore i reaguju. Nego nekako smatraju normalnim da svako stavi slušalice preko sebe i telefon ispred sebe, i da tako provodi vreme između posla/škole i kuće.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da se načudim koliko su ljudi postali pasivni i kilavi. Na svim nivoima. U ovom slučaju, koliko su pasivni da reaguju kada se voze u nebezbednom vozilu.

Juče se sa devojkom vozim u 26ici. Akia je u pitanju, pa će članovi koji bolje poznaju znati da kažu koji je privatni prevoznik. Za volanom stariji vozač, u košulji sa sve kravatom (svaka mu čast i skidam kapu za to (y) ). U mnogim aspektima vozi dobro, ne cima, ne zaleće se, pazi, ne svira.

ALI... da li zbog njegove greške ili zbog nasumičnog nereagovanja vrata na komande, desi mu se ona situacija da se stalno jedna (srednja) vrata otvaraju kada se druga zatvore, i obratno. Kod SkupSline se to desi i ljudi na srednjim vratima ne mogu da izađu i ovi spolja da uđu. Pun autobus, a svi ćute. A kad je krenuo odatle, i zatvorio 1. i 3, ova srednja mu se otvore. I dalje svi ćute. Ja gledam i pošto vidim da niko neće usnama da mrdne da mu kaže, viknem ''Majstore, 2. vrata!'' I onda on uvidi šta je pa zatvori.

Na sledećem stajalištu opet isto. Vrata nasumično odbila da se otvore. Vozač ne primećuje (kao da slabije vidi?) Svi ćute. Zatvorena vrata dok je u stajalištu. Otvore se kad je zatvorio sva druga i krene opet sa otvorenim vratima. Ja gledam i ne verujem. Opet svi ćute. Hoću da viknem opet ali vidim devojka me gleda u fazonu ''jel moraš baš ti?'' I onda malo razmislim i kažem naglas ''pa dobro, ništa, kad niko drugi neće da prijavi, neka se vozimo ovako pa ako neko ispadne iz autobusa, bože moj...''

Tek posle na nekom od sledećih stajališta neka žena jedva malo podiže glas pa reče ''srednja, srednja''. I ovaj čuo tek iz trećeg puta.

Na sledećim stajalištima se nije ponavljalo ali ne znamo kako je bilo posle, da li se opet desilo. Ali mi je neverovatna ta pasivnost ljudi. Pogotovu pasivnost ljudi koji stoje PORED TIH VRATA, pored tog otvora kroz koji mogu da budu izbačeni svake sekunde, i pored tog otvora u koji neko sa ulice može da pokušda uđe ''na divljaka'' (van stajališta) i da niko usnama i glasnim žicama neće da mrdne!!! Tužno je koliko ljudi su postali katatonični beskičmenjaci, potpuno nesvesni ne samo svoje okoline, nego i stvari koje mogu da utiču na njih same.
Tako sam nedavno vozio na liniji 49, i bio isti slučaj. Krenuli da se vozimo, a zadnja vrata otvorena. Niko ne reaguje. Na sledećoj stanici smo se zadržali nešto duže, nakon čega je autobus krenuo. sada su bila otvorena srednja vrata, a zadnja zatvorena. Opet niko da reaguje. tek kada sam ja viknuo srednja, tada se oglasilo još nekoliko njih. Na trećoj stanici su i srednja i zadnja vrata bila otvorena, nakon čega nas je vozač udostojio odgovora da je sistem za vrata u kvaru.
 
U Higeru. Garažni broj: 3457
IMG_20220824_185921_1.jpg
 
Tako bar ulazi više vazduha😁 No, šalu na stranu, ako se otkači skroz može nekog da povredi. Sreća pa je bar mali, mislim ne može biti mnogo težak.
 
Danas sam ponovo prisustvovao čuvenoj situaciji sa otvorenim vratima. Arrivina Temsa na liniji 48, stajalište kod Gradske uprave. Autobus skoro pa pun, u smislu ima napakovanih ljudi svuda pa i pored vrata. Vozilo kreće iz stajališta i ja gledam par sekundi kako srednja vrata stoje otvorena dok on dobija ubrzanje. Niko od ljudi pored njih ni da bekne, iako su tu bila i dva momka koja su mogla da ispadnu. Ja reko ovi će da ispadnu kad se bude njihao uzbrdo i viknem vozaču da zatvori.

Ali eto, opet ista situacija. Opet ljudi koji sede ko krave i ne reaguju na dešavanja oko sebe. Izgleda da bi prosečan Srbin radije i da pogine, nego da nekad digne glas i/ili nekad samo uputi neku primedbu ili molbu... :rolleyes:


Par stajališta dalje, prekoputa Hrama, nova situacija sa vozilom na liniji 39. Pošto je vozilo stiglo u stajalište kad su u njemu već ispred bila dva autobusa, vozač je otvorio vrata malo ''iznad'' stajališta, tamo pored kioska. Sve je prošlo ok, ušao i izašao ko je trebalo. Sve ok. I onda pored toga, vozač zatvori vrata pa se spusti 15ak metara niže, pa PONOVO otvori vrata da uđe još jedan čovek. Neka žena sa štapom koja je bila tu ispred vrata ali nije na vreme ušla, taman krene da ulazi a vrata se zatvaraju i autobus kreće. Dok vozilo kreće i ubrzava, ona štapom kucka/blago udara po karoseriji, da li da skrene pažnju ili iz ljutnje. Međutim udara tako da ako joj štap zapne o procep između vrata, može da je odbaci tako jako da se izlomi. Srećom, to se nije desilo ali je itekako moglo.

Ja ne mogu da se načudim nekim ljudima koji su toliko inertni i blentavi da će da se voze sa otvorenim vratima dok se vozilo njiše kroz grad. A isto tako ne mogu da se načudim i ovim drugim, koji će da čukaju vozilo u pokretu a sami jedva stoje na nogama i dovoljno je da ih nešto malo jače gurne i da rizikuju svakakve povrede. :rolleyes:


Opičen narod, majke mi... Buni se i kočoperi onda kad ne treba, ćuti i blentavi onda kad treba da reaguje...
 
Muke više sa tim vratima ma koj autobus da je u pitanju. Da je normalno, pa da niko ne treba da viče, a samo da su bar tasteri osvetljeni kad su vrata otvorena, al mnogo skupe te sijalice za zamenu🙄 Vozači posle ko zna koliko sati za volanom voze po inerciji očigledno. Često i sami mogu, i treba da primete da su se vrata otvorila, a to jednostavno nije slučaj. Opet, ključ je u najprostijim tasterima na tabli, a pod uslovom da ne brljave usled neispravnih senzora, opet čest slučaj kod nas (blinkaju konstantno na primer). Da ne govorim o jednom prepotopskom izumu u vidu blokade vozila dok se vrata ne zatvore. Ali da, apsolutno stoji ta inertnost. Važnije je slikati prvo, pa na YouTube.
 
Ја то одвано причам и пишем људи као да желе да се деси несрећа. Мојој пријатељици је лик који је снимао бус са отвореним вратима у покрету када је она викнула возачу да затвори рекао "Е ЈБГ уништи ми снимак за Јутјуб, Твитер и Фејс".
 
Vrh