Šta je novo?

Bezbednost u gradu i kriminal

Ja zagledjujem, možda ga znam pa da se javim. A dosta sam kratkovid pa mi je pogled duži.
 
Prošle godine, 69 odsto nasilnih pljački i drugih nasilnih zločina, uključujući seksualne napade, u javnom prevozu u širem pariskom regionu Il de Frans počinili su strani državljani, prema godišnjim podacima SSMSI, statističkog biroa francuskog Ministarstva unutrašnjih poslova.
Međutim, gledajući bliže podatke, otkriva se da su sami Afrikanci odgovorni za 52 odsto takvih zločina dok predstavljaju samo 3,2 odsto stanovništva Francuske.
Čak i za celu Francusku, podaci jasno pokazuju da afrički državljani čine 42 procenta gore navedenih vrsta zločina, daleko iznad njihove statističke težine u francuskoj populaciji.
Što se tiče krivičnih dela specifičnih za javni prevoz, situacija se zapravo nije suštinski promenila tokom godina. Poslednji put kada je Remiks njuz izvestio o takvim podacima 2020. godine, 69 odsto seksualnih napada počinili su i stranci u to vreme.


Statistika je neumoljiva.
Ovo je buducnost Evrope.
Cak i Srbije ako udju Arapi i Afrikanci.
 
То је последица неинтегрисања тих људи у ново друштво, што је опет последица капиталистичког приступа људима где су мигранти потрошна роба за тешке и прљаве послове.
Ми имамо среће да нисмо бивша колонија и да нисмо атрактивни и тешко да ћемо бити икада. Код нас евентуално долазе сезонци из Азије мада се они враћају кући. Са Кинезима нпр. никада није било проблема. Са Африканцима имамо среће да су обично у питању студенти који остану овде и то из држава са мањим постколонијалним комплексом, за разлику од западних демократија.
 
Generalno Jedini lek je uvesti sravku da kada okrivljeni nije direktni pripadnik glavnog nacionalnog stanovništva države u kojoj živi da delo ima teži oblik.
Ovde kod nas sve manjine imaju olakšavajucu okolnost
 
Mene samo buni kako uvek neki ljudi sa specifičnim frizurama, odećom, tetovažama, pirsinzima, izrazima lica, ponašanjem... se žale da ih previše ljudi na ulici gleda? :unsure:

Bukvalno ispada kao da pokušaji privlačenja pažnje na sebe zapravo rezultuju privlačenjem pažnje na sebe... :unsure: Ne znam stvarno, nisam pametan. 🤷‍♂️
Da ukratko objasnim na ličnom primeru.

Na stranu što mi je zelena boja omiljena i što dobrim delom nju nosim. Nosim i druge boje i ne patim od toga da imam jednoličnu garderobu ili neki dezen u 300 varijanti ili da teram modu. Primetio sam da taj moj stil oblačenja privlači pažnju. Imam u garderobi jedan komplet bermudama i majicom u pastelno zelenoj varijanti boje limete. Nije drečavo, ali je svakako drukčije i ljudi mi govore kako mi super stoji, kako je neobična kombinacija i sl. Onda imam par košulja sa motivima biljaka i prirode, obzirom da sam ljubitelj prirode i bonsai umetnosti, pa i to izaziva pozitivne komentare kod ljudi. Takođe se ljudima sviđa i zelena majica sa zelenim gekonima (svaki u drugoj nijansi), pa sam i za to dobijao pohvale. Pa tu je onda i majica sa Simpsonima na kojoj Homer davi Barta i koja ljude zna da nasmeje i oraspoloži. Pa tu su i pozitivne reakcije na majice sa motivima Riblje čorbe, inače mog omiljenog benda. Ima još primera, ali mislim da je i ovo dosta da se shvati poenta. To što volim da budem „Outside the box“ ili da ne budem „ukalupljen“ , definitivno privlači pažnju, i to pozitivnu.

A što se tiče stvari koje radim napolju, koje su opet izvan „kalupa“, jer je to usko vezano za moja interesovanja, uopšte se ne žalim na to da li će neko da me gleda čudno ili ne, jer mi to nije uopšte bitno. A nije da nije bilo raznoraznih neočekivanih reakcija, u velikoj većini slučajeva pozitivnih.​
 
То је последица неинтегрисања тих људи у ново друштво, што је опет последица капиталистичког приступа људима где су мигранти потрошна роба за тешке и прљаве послове.
Ми имамо среће да нисмо бивша колонија и да нисмо атрактивни и тешко да ћемо бити икада. Код нас евентуално долазе сезонци из Азије мада се они враћају кући. Са Кинезима нпр. никада није било проблема. Са Африканцима имамо среће да су обично у питању студенти који остану овде и то из држава са мањим постколонијалним комплексом, за разлику од западних демократија.
Kinezi nigde ne prave probleme.
 
Generalno Jedini lek je uvesti sravku da kada okrivljeni nije direktni pripadnik glavnog nacionalnog stanovništva države u kojoj živi da delo ima teži oblik.
Ovde kod nas sve manjine imaju olakšavajucu okolnost
Treba otezati davanje drzavljanstva i boravka.
Pocinioci bilo kojih dela u roku od recimo 10 godina treba da budu izgnani.
 
@solecar
Mislio sam na upadljive i ekstravagantne frizure, boje kose, pirsinge, tetovaže, stilove oblačenja... koji poručuju "gledajte me" a onda kada ih ljudi gledaju, onda se kuka što gledaju. Dakle ne govorim o diskretnim, umerenim ili lepo uklopljenim detaljima, nego o ljudima koji se kao kunu da ne žele ekstra pažnju, a kao da rade sve da je dobiju. XD
I govorio sam iznad o tome da u mnogo slučajeva pokušaji da čovek ne bude deo Grupe i kalupa A, na kraju rezultuje da postane deo Grupe i kalupa B. Ali to nije bilo shvaćeno.
 
Znam šta si hteo da kažeš, nego sam samo naveo da i taj moj stil oblačenja i ličnog izgleda, koji nije napadan, opet privlači pažnju, jer je drukčiji i da u suštini to što si drukčiji je ono što privlači pažnju.​
 
То је последица неинтегрисања тих људи у ново друштво, што је опет последица капиталистичког приступа људима где су мигранти потрошна роба за тешке и прљаве послове.

Nicely put👍

Generalno Jedini lek je uvesti sravku da kada okrivljeni nije direktni pripadnik glavnog nacionalnog stanovništva države u kojoj živi da delo ima teži oblik.
Ovde kod nas sve manjine imaju olakšavajucu okolnost

:trep, trep.. kako mali đokica zamislja 😊

Momenano bi leteli iz Saveta Evrope, a nama je čak EU cilj...

I govorio sam iznad o tome da u mnogo slučajeva pokušaji da čovek ne bude deo Grupe i kalupa A, na kraju rezultuje da postane deo Grupe i kalupa B. Ali to nije bilo shvaćeno.

Ja sam te naravno odmah shvatio, ali je lepo što se Sole otvorio i krenuo više da priča o sebi... 🙂
 
Znam šta si hteo da kažeš, nego sam samo naveo da i taj moj stil oblačenja i ličnog izgleda, koji nije napadan, opet privlači pažnju, jer je drukčiji i da u suštini to što si drukčiji je ono što privlači pažnju.​
Primetio sam kod nas da svako ko nosi neku boju koja nije bela, siva ili crna strci i zahteva zveranje. Ne dao bog da obucem svetlo plavu jaknu, tirkiz sorts ili drecavije neon patike, bulje ko pekinezeri
Ides ulicom svi nose crno je*******ote, svi se plase da unesu malo boje u zivot
pekinezer-na-klupi-ruka.jpg


@solecar
Mislio sam na upadljive i ekstravagantne frizure, boje kose, pirsinge, tetovaže, stilove oblačenja... koji poručuju "gledajte me" a onda kada ih ljudi gledaju, onda se kuka što gledaju. Dakle ne govorim o diskretnim, umerenim ili lepo uklopljenim detaljima, nego o ljudima koji se kao kunu da ne žele ekstra pažnju, a kao da rade sve da je dobiju. XD
I govorio sam iznad o tome da u mnogo slučajeva pokušaji da čovek ne bude deo Grupe i kalupa A, na kraju rezultuje da postane deo Grupe i kalupa B. Ali to nije bilo shvaćeno.

Bendere, ne rade to da bi privukli paznju niti porucuju "gledajte me" nego jer se dobro osecaju tako, razumes i isticu svoje "ja" individualnost. Ne da bi drugi buljili
Svako ko to radi radi paznje je druga stvar. Ima i takvih verujem
 
Poslednja izmena:
Ja se ne trudim da privlačim pažnju ali me često prati obezbeđenje po maksiju i legitimišu me policajci na ulici...

Nešto sam im sumnjiv, a uopšte nisam neki mangup, nemam tetovaže, ništa ne dreči i ne štrči.. Možda očekuju od nekog blizu 40 da bude u poslovnom odelu a ne onako apa drapa, što kažu, se dovlači do Maksija u 3h ujutru u šorcu i papučama.. možda je to razlog...
 
Pa da nisi u papučama verovatno bi bio manje sumnjiv...ovako...:cool:
 
Znaš šta ja izađem i ovako po kiši u japankama i ublatnjave se noge, još ne ponesem ni kišobran... Izgledam kao da me je poplava izbacila i kako ne pratiti tako nekog... I meni bi bio sumnjiv...
 
Ja se ne trudim da privlačim pažnju ali me često prati obezbeđenje po maksiju i legitimišu me policajci na ulici...

Nešto sam im sumnjiv, a uopšte nisam neki mangup, nemam tetovaže, ništa ne dreči i ne štrči.. Možda očekuju od nekog blizu 40 da bude u poslovnom odelu a ne onako apa drapa, što kažu, se dovlači do Maksija u 3h ujutru u šorcu i papučama.. možda je to razlog...
To sa praćenjem nema veze sa tobom lično, nego sa politikom mega marketa. Naprimer, u Super veru te uopšte ne prate i nema ono da imaš osećaj kao da hoće da te se ratosiljaju što pre, za razliku od nekih drugih marketa. I nema veze da li si mlađi ili stariji, muško ili žensko. Drugo, ponekad znaju da te cimaju zbog sitnice, poput toga da izvadiš mobilni iz džepa da vidiš ko ti je poslao poruku, pa kad vratiš telefon oni utripuju da si skembao nešto iz radnje. Tako su jednu ženu na sred marketa zasustavili i tražili da pokaže šta ima u džepu, a sve zbog mobilnog. Meni se desilo da sam u Super veru kupio nekoliko stvari i da je jedna od njih bila bananica. Tokom kupovine sam primetio da istu nisam stavio na traku, te sam je naknadno dodao. Niti me je obezbeđenje koje je bilo tu blizu, niti kasirka, cimali zbog bananice. Mislim da bih ladno mogao da izađem iz radnje da je ne platim, da sam hteo. Tamo su, rekao bih, najopušteniji, a najgori je Maxi gde maltene samo što te na povodac ne stave, ali zato kada tebe neko krene da pljačka, u tom istom Maxiju, ne primete uopšte. Ponekad pomislim kako smo mi mnogo fini ljudi i da kada bi samo jedna osoba napravila frku što je tretiraju kao lopova, da bi se promenila politika po tom pitanju.

P. S.
Sad se setih jedne situacije iz Univerexporta. Žena završila kupovinu i krenula da izlazi, kad je zapištao aparat. Krenula da vadi stvari iz kese, ali je i dalje pištala. Počela je da vadi i stvari iz tašne, ali nikako da prestane da pišti. Na kraju je izvadila sve iz torbe, ali je i dalje pištala. Šta se na kraju desilo, ne znam, pošto sam završio kupovinu i krenuo svojim poslom.​
 
Primetio sam kod nas da svako ko nosi neku boju koja nije bela, siva ili crna strci i zahteva zveranje. Ne dao bog da obucem svetlo plavu jaknu, tirkiz sorts ili drecavije neon patike, bulje ko pekinezeri
Ides ulicom svi nose crno je*******ote, svi se plase da unesu malo boje u zivot


Bendere, ne rade to da bi privukli paznju niti porucuju "gledajte me" nego jer se dobro osecaju tako, razumes i isticu svoje "ja" individualnost. Ne da bi drugi buljili
Svako ko to radi radi paznje je druga stvar. Ima i takvih verujem
Ne slažem se sa ni sa prvim ni sa drugim delom. Nikada u Srbiji nisam video da bilo ko, ja ili neko koga znam, dobija poglede i čuđenja zato što je nosio nešto drečave ili upadljive boje. Takođe ne znam odakle ti taj utisak da ovde svi/većina nosi crno i sivo. 🤷‍♂️ Možda zimi, zbog jakni, pantalona i odabira obuće koja se neće ubrljati čim na nju padne i najmanje zrnce prašine ili prljavštine (što je ko dobar dan u Brlogradu čim izađeš iz stana). Ali van toga nikako, pa koliko sam se 'Stravaganci kreacija nagledao samo ovog leta...

Što se drugog tiče, moj je stav da svako - donekle - bira odeću, deo ponašanja i izgled u skladu sa onim kakvu pažnju želi da privuče i/ili kakvu sliku o sebi želi da emituje. Izuzeću situacije kada neko iz ovog ili onog razloga ima sužen izbor (starost, bolest, nemaština, komfor, tegobe...) Govorim o prosečnim ljudima, o 90% naroda. Elem, ako neko uzme i oboji kosu u ljubičasto, nešto sa čime se sigurno nije rodio, i što nije prirodna, a ni lepa boja za ljude čak ni u ovo moderno doba, to govori nešto o njemu i njegovim skrivenim potrebama, koje možda ni sam nije skroz svestan. I za pirsinge i tetovaže tek ima pozadinska priča i objašnjenja, o čemu je pričala i struka, ali ajd da ne ulazim u to, bilo bi svakakvih reakcija i protesta. Ali sve u svemu, ne može niko da mi kaže, a ponajmanje ne ljudi koji izgledaju, oblače se ili ponašaju se ekstravagantno, da prilikom pravljenja svojih izbora nemaju i malu želju da privuku pažnju drugih. To se može potvrditi i prostim pregledom na ulici ili u nekom kolektivu, jer nikada nećeš videti muškarca koji je povučen ili stidljiv a da nosi majicu ''Fuck you'' ili nešto nalik tome, kao što nećeš videti povučenu ili stidljivu žensku osobu da nosi npr. leopard dezen ili roze utegnute helanke ili one nokte kao u orla (od kojih se zapravo mnogi muškarci groze, ali žene to odbijaju da prihvate i više slušaju modne časopise i trendove).

Naravno, sve je to opet njihovo pravo (mada sve je više slučajeva gde neko prevazilazi svoja prava i oblači se neprikladno, pa čak i mimo zakona, ali to je već druga tema). Samo mislim da onda takve osobe ne treba da se čude kada privlače više pažnje. Ili prosto treba malo da se zagledaju u sebe i da izvrše introspekciju, kao i da zatraže povratne informacije od ljudi oko sebe (porodica i prijatelji). U čemu, po meni, nema ništa lošeg i sramotnog, čak naprotiv.
 
Poslednja izmena:
Мене једино САЈ није зауставио и легитимисао :D Најгоре искуство свакако са интервентном која ми је припречила пут тојотом и заваривала у џепове са лампом.
 
Meni je jedan mlađi policajac gurao ruke u džepove od šorca iako bi trebalo da me pita da mu sam izvadim i pokažem... sve što ga zanima... a nalazi se u džepovima... Međutim on je te noći bio drčan, kao loš policajac, a stariji kolega je bio dobar policajac...

To je baš bilo smešno, dira mi neke maramice po džepovima... Pomislio sam u sebi da mu kažem onu rečenicu iz Hobita da pripazi jer svašta može da nađe dole u mojim džepovima... ali rekoh ajde da ga ne provociram, bolje da ćutim...
 
,,, .... trep, trep.. kako mali đokica zamislja 😊

Momenano bi leteli iz Saveta Evrope, a nama je čak EU cilj.... ,,

Vidi Madjarsku.... ona je još u EU a toliko ima drugcija rešenja od osttalih, sa pravom , prva je podigla bodljikavu žicu na ,,grani,, zbog migranata i niije izletela iz EU.
Meni nije cillj EU,
eto svi moraju da finasiiraju ratnu klanicu a mi ne moramo. 😃
 
Poslednja izmena:
Мене једино САЈ није зауставио и легитимисао :D Најгоре искуство свакако са интервентном која ми је припречила пут тојотом и заваривала у џепове са лампом.
ko bi to rekao za tebe
 
Vrh