Šta je novo?

Bezbednost u gradu i kriminal

Tako je. I kod nas se vidi da smo bili pod Turcima 500 godina.
 
Није се ни систем довољно променио код њих. Последњи дефакто роб је ослобођен 1942, и Рузвелт је у говору којим је убеђивао конгрес рекао да то морају урадити јер ће то бити огромна тачка јапанске пропаганде.

За велики град Београд и јесте поприлично безбедан, што се тиче људи. Ја не могу давати своје лично мишљење јер имам 2м 100кг+ па и нисам баш меродаван. Али од доста људи, посебно црнаца који су путовали западном европом и америком да се овде осећају најмање као црнци јер као да никог није брига како изгледају. Док што се тиче безбедности од паса, отворених шахтова, рупа по тротоару и слично Београд има баш много места за напредовање.
 
U urbanističkim haosu, da i generalno u mentalitetu koji se ne manifestuje uvek nekim materijalnim radnjama, nego načinom razmišljanja... Mada je to povezano...
 
Dal se ja tripujem ili ljudi kod nas vise vole da zveraju u druge na ulici nego po drugim zemljama evrope pa i americi? Kad sam putovao niko te ne gleda u prevozu i na ulici a ovde svako mora da te "skenira" fazon dal te poznaje, dal si pretnja ne znam ni ja......... U njujorku recimo komotno mozes rogove kao muflon da imas na glavi niko te nece zagledati. A u beogradu cim neko nosi zelenu boju kose recimo ili ne do bog tetovazu neku, ma i kad vadis telefon onda sledi buljenje d'ispadnu oci.
Guglao sam ovaj fenomenom i ispada da sto siromasnija zemlja to vece zveranje. Po juznoj americi i indiji su najgori. Ljudi ne gledaju svoja posla jer imaju visak vremena sta li
 
Poslednja izmena:
Уф, угл нисам обраћао пажњу на то када сам путовао.
Али могуће да и то теби даје такав утисак. Када си другде више те занима како неко изгледа нешто код њих него да гледаш да ли те они гледају или не.
Знм да има неки стереотип за Немце да тако воле да гледају ко шта ради, али нисам приметио ств.
 
Ne bih ja rekao da zveranje toliko zavisi od toga koliko je ko siromašan ili bogat (mada korelacija sigurno postoji, ali ne uzročnost). Rekao bih da je veća šansa da te zagledaju u konzervativnijim i pre svega homogenijim društvima. Takoreći - sve što odstupa od norme, pravila ili navike, zavredi zveranje.

Ovi u Njujorku su se toliko svega nagledali na ulici da nema više šta da ih iznenadi, zato i ne gledaju. Prosto, desenzitizovani su za bilo kakvo iznenađenje u pogledu stila oblačenja, frizure, tetovaža, čega god. I toliko su etnički, rasno i konfesionalno šareni da nema više šta ni da te začudi, bukvalno sve si već video do tipa dvadesete godine. Isto sigurno važi i za recimo Berlin, Pariz, Rim, ali verovatno ne za npr. Atinu, Tokio ili Istanbul.

Beograd je ipak dominantno belački, hrišćanski i srpski grad, otud i prirodna radoznalost ako se razlikuješ. Čak bih rekao da u većini slučajeva ne dođe ni do osude, ljudi jednostavno ispituju šta je to sa čime se susreću. Životinje se njuškaju, ljudi gledaju 👀
 
Ne bih ja rekao da zveranje toliko zavisi od toga koliko je ko siromašan ili bogat (mada korelacija sigurno postoji, ali ne uzročnost). Rekao bih da je veća šansa da te zagledaju u konzervativnijim i pre svega homogenijim društvima. Takoreći - sve što odstupa od norme, pravila ili navike, zavredi zveranje.

Ovi u Njujorku su se toliko svega nagledali na ulici da nema više šta da ih iznenadi, zato i ne gledaju. Prosto, desenzitizovani su za bilo kakvo iznenađenje u pogledu stila oblačenja, frizure, tetovaža, čega god. I toliko su etnički, rasno i konfesionalno šareni da nema više šta ni da te začudi, bukvalno sve si već video do tipa dvadesete godine. Isto sigurno važi i za recimo Berlin, Pariz, Rim, ali verovatno ne za npr. Atinu, Tokio ili Istanbul.

Beograd je ipak dominantno belački, hrišćanski i srpski grad, otud i prirodna radoznalost ako se razlikuješ. Čak bih rekao da u većini slučajeva ne dođe ni do osude, ljudi jednostavno ispituju šta je to sa čime se susreću. Životinje se njuškaju, ljudi gledaju 👀
Slazem se, nisam razmisljao da je verovatno zbog konzervativnog/homogenog drustva. To objasnjava i zasto se ljudi generalno kod nas svi oblace slicno. Svi se boje da obuku nesto neobicno ili sarenije jer se nece uklopiti, nema individualizma i tezi se "uklapanjem" da neko ne bi pomislio nesto. U beogradu kad prodje crnac negde svi blenu ko u sareno tele ne iz zle namere sigurno ali trulo je to. Mogu da zamislim kako je ziveti u selu tek
 
Dal se ja tripujem ili ljudi kod nas vise vole da zveraju u druge na ulici nego po drugim zemljama evrope pa i americi? Kad sam putovao niko te ne gleda u prevozu i na ulici a ovde svako mora da te "skenira" fazon dal te poznaje, dal si pretnja ne znam ni ja......... U njujorku recimo komotno mozes rogove kao muflon da imas na glavi niko te nece zagledati. A u beogradu cim neko nosi zelenu boju kose recimo ili ne do bog tetovazu neku
Postoji razlog za to. 😁 I nema veze samo sa Srbijom. Observe, meme koji je poreklom iz Amerike:
Isto važi i za roze kosu, zelenu, ljubičastu, čisto crvenu... 😁
Svi se boje da obuku nesto neobicno jer se nece uklopiti, nema individualizma i tezi se "uklapanjem" da neko ne bi rekao nesto. Trulo
A šta ako bih ti rekao da pokušavanjem da se ne uklopi u ''normu'' i ''da bude svoj'' čovek isto postaje deo neke norme i prestaje da bude svoj? Primer:
360_hells_angels_0731.jpg

5131064113_ed59d19722.jpg

Fazon ''neću da budem kao svi ostali'' (jer misli da je specijalan i poseban), pa ću umesto oblačenja kao Grupa A, da se oblačim kao Grupa B. I time ću biti potpuno drugačiji i unikatan, za razliku od onih glupaka iz A, koji nikad ništa u životu nisu postigli i ne razumeju kako je to kad si rođen za velike stvari... (A onda ode i napije se ispred kluba ili ide u masovnu tuču sa suparničkim klanom)
 
Dal se ja tripujem ili ljudi kod nas vise vole da zveraju u druge na ulici nego po drugim zemljama evrope pa i americi? Kad sam putovao niko te ne gleda u prevozu i na ulici a ovde svako mora da te "skenira" fazon dal te poznaje, dal si pretnja ne znam ni ja......... U njujorku recimo komotno mozes rogove kao muflon da imas na glavi niko te nece zagledati. A u beogradu cim neko nosi zelenu boju kose recimo ili ne do bog tetovazu neku, ma i kad vadis telefon onda sledi buljenje d'ispadnu oci.
Guglao sam ovaj fenomenom i ispada da sto siromasnija zemlja to vece zveranje. Po juznoj americi i indiji su najgori. Ljudi ne gledaju svoja posla jer imaju visak vremena sta li
Kako se zove taj fenomen koji si guglao?
 
Kako se zove taj fenomen koji si guglao?
Sad ne mogu da nadjem ali naleteo sam na to objasnjenje u nekom clanku jednom davno. Svakako "staring in public", "why do people stare in public"........
Lepo si sve primetio, samo je u NS gore... Zapravo BG je najbolja situacija u celoj Srbiji što se buljenja u nekog tiče...
Uh ja mislio suprotno u NS. Da ljudi tamo vise gledaju svoja posla..........
 
Lepo si sve primetio, samo je u NS gore... Zapravo BG je najbolja situacija u celoj Srbiji što se buljenja u nekog tiče...
To samo ima veze sa brojem ljudi u gradu, jos ako je i veliki broj turista niko nikog ne gleda. Ima mali milion klipova na youtube kako prolazi "uljez" u americkim predgradjima.

Menhetn nije reprezent SADa
 
Sad ne mogu da nadjem ali naleteo sam na to objasnjenje u nekom clanku jednom davno. Svakako "staring in public", "why do people stare in public"........
Youtube ti je bolji za to, a Tiktok najbolji, jer na Tiktoku je najsirovji moguci sadrzaj bez ikakvih analiza nekih strucnjaka, pa zakljucke donosis sam.

Evo bas primer kako u Njujorku svako gleda svoj posao

 
Dal se ja tripujem ili ljudi kod nas vise vole da zveraju u druge na ulici nego po drugim zemljama evrope pa i americi? Kad sam putovao niko te ne gleda u prevozu i na ulici a ovde svako mora da te "skenira" fazon dal te poznaje, dal si pretnja ne znam ni ja......... U njujorku recimo komotno mozes rogove kao muflon da imas na glavi niko te nece zagledati. A u beogradu cim neko nosi zelenu boju kose recimo ili ne do bog tetovazu neku, ma i kad vadis telefon onda sledi buljenje d'ispadnu oci.
Guglao sam ovaj fenomenom i ispada da sto siromasnija zemlja to vece zveranje. Po juznoj americi i indiji su najgori. Ljudi ne gledaju svoja posla jer imaju visak vremena sta li
Ne bulje u tebe jer si neinteresantan. Bulje i spopadaju zene 100x vise nego u Beogradu.

Ovo je pre covida. Sad to vise ne moze ni da se uradi posto ti treba tenk.
 
Nije to samo ta vrsta zagledanja. Zagledaju i jer zaziru ili da vide da li si im opasnost, a ne samo privlačan. U manjem gradu zagledaju više i jer postoji veća verovatnoća da tog nekog znaju.

Ja sam u kraju, u komšiluku gde sam odrastao, u tom bloku zgrada, zagledao više, da vidim hoće li proći neko poznat, da mu se javim... Dok u dijametralno suprotnom delu grada, ne gledam nikog. U manjem mestu su ti svi komšiluk i gledaš u sve.
 
Има разлика између загледања и овако навалентног набацивања као у Америци.
 
Ne bulje u tebe jer si neinteresantan. Bulje i spopadaju zene 100x vise nego u Beogradu.

Ovo je pre covida. Sad to vise ne moze ni da se uradi posto ti treba tenk.
Svugde ima debila, nisam ni rekao da nema. Ti zelis da predstavis kao da se to desava svakoj zeni svakog dana u NYC.
Kao da neki nisu razumeli moje pitanje ili zele da ga izvitopere u nesto sto nije. Vidim da se ne razumemo (neki) i to je ok
Hvala svima na dobroj diskusiji svakako
 
Mene samo buni kako uvek neki ljudi sa specifičnim frizurama, odećom, tetovažama, pirsinzima, izrazima lica, ponašanjem... se žale da ih previše ljudi na ulici gleda? :unsure:

Bukvalno ispada kao da pokušaji privlačenja pažnje na sebe zapravo rezultuju privlačenjem pažnje na sebe... :unsure: Ne znam stvarno, nisam pametan. 🤷‍♂️
 
Jeste malo navalentno al ako si prava žena, a ne nadrndana lezbo feministkinja, imponovaće ti da te muškarac primeti. Ovde je na snimku to verovatno sve grupisano pa deluje kao da je non stop.

I to još zovu verbal street harassment. Naravno da već postoji poseban naziv za dobacivanje i italijanski tip udvaranja uz namigivanje i zvižduk i siguran sam da je propisana i sankcija za to i sudska procedura u kojoj se ova gruba povreda seksualnog, polnog i rodnog integriteta žena na ulici štiti.

Još te kulira i na kraju te i tuži. I boli je tuki. Koga nema ali se ponaša kao da ga ima. Nekad pomislim da vam tako i treba hetero muškarcima jer se baš ne borite za svoja prava. Već ste pristali i na to da je navalentno. Pa neka je. Odlika je muškog roda da navaljuje. Ovo se obraćam onima koji su indiferentni na ovo ili kako su mi neki objasnili znaš ja imam 8 sestara pa to razumem. E ako razumete onda u redu. Meni je sasvim svejedno. Ali čini mi se kad svu muškost izgubite i karakteristike muškog pola, da će malo biti prekasno...

Dakle ne podržavam da treba neko da je čerupa, hvata, čereči i ne da mira na toj ulici... ali većini lepih žena se desi po neko primećivanje, pa šta je problem... Sad je i to problem... Najbolje da je sve sterilno, na distanci, sa maskama i posredno obraćanje uz touch screen kako bi sve bilo seksualno-rodno 100% bez rizika.
Jezivo.
 
Верујем да се не жале од гледања, већ од нежељене пажње. А и те ствари нису због привлачења пажње, већ само нешто у чему су се пронашли или им се свидело, или су бзвз одлучили то да раде.

Мој лични пример је да имам јако дугу косу за мушкарца, испод рамена ми је, и није ми проблем ако то некоме буде чудно па загледа, проблем су ми људи који је пипну, или ми кажу "хех као девојчица" иако ме први пут виде (нисам измислио, ств има таквих људи).

Једно време сам носио бркове, и мсм да сам био једина особа рођена после 1971 да их је имала, и неколико пута ми се десило да их неко пипне, мени одраслом човеку, и то угл жене од неких 30-35 година, дешавало ми се и да приметим да неко каже "у јбт, бркови", али то ми је океј јер просто чудна ствар.

А и све у свему људи имају својих ствари о којима размишљају, својих проблема, па врв не би да их неко смара у току дана.
 
Dodir je nešto drugo. Mada i tu mi muškarci smo relaksiraniji od žena.

Ja gledam kad je neko sexy... a ovo malograđanski da svakog zagledam jer mi je drugačiji, to ne radim...
 
Мени је глупо ако се некоме не јавим када га сретнем. Мада избегавам да зурим у људе.
 
Vrh