Prestonica iz drugog vremena
M. T. KOVAČEVIĆ | 08. april 2012. 21:33 | Komentara: 4
-------------------------------------------------------------------------
Sledeće godine počinje izgradnja tri izuzetno ambiciozna futuristička mega/projekta. Kalemegdan će "oblakom" biti povezan sa Savskim pristaništem, a tunelom sa Knez Mihailovom
Budući izgled Slavije
SLEDEĆE godine, tri lokacije u centru Beograda pretvoriće se u veliko gradilište, posle čega bi srpska prestonica mogla da dobije pravi futuristički izgled.
Na potezu između Beton hale i Savskog pristaništa na jednoj i Kalemegdana na drugoj strani, trebalo bi da se gradi spiralni "oblak od čelika", koji bi povezao grad i reku. Nedaleko od ovog projekta, na potezu duž Pariske i Ulice Tadeuša Košćuška, zidaće se plato za pešake, ispod kojeg bi se nalazio tunel za drumski saobraćaj. I, konačno, moderan izgled i novo lice trebao bi da dobije i Trg Slavija.
Prema rečima gradskog arhitekte Dejana Vasovića, sa izgradnjom ovih projekata počeće se najranije 2013.
- Ovo je izborna godina, pa moramo da sačekamo da se konstituiše gradska Skupština, a potom formira Komisija za planove da bi započeli realizaciju - priča Vasović.
Do kraja 2012, do detalja, znaće se kako će izgledati budući simboli prestonice. U sklopu izmene plana detaljne regulacije dela Kosančićevog venca za uređenje "Beton hale" i povezivanja priobalja sa Kalemegdanskim parkom, saobraćajne analize radi Urbanistički zavod. Rezultati će biti uvršteni u plan, koji bi trebao do kraja godine da bude završen.
- Tek krajem godine znaćemo tačan termin početka radova, cenu i vreme koliko je potrebno da se projekti završe - jasan je Vasović.
Prema idejnom rešenju projekta "Centar na vodi", donji deo kalemegdanske tvrđave, prema nacrtima japanskih stručnjaka, bio bi povezan spiralnim oblakom od čelika sa Beton halom, koja bi dobila futuristički izgled. Postojeća tramvajska trasa i okretnice ostaju na sadašnjoj lokaciji, a u istoj ravni planiran je centralni trg. Posetiocima će na raspolaganju biti mnoštvo prodavnica, galerija, restorana, zelenih površina i parking.
Idejni projekat japanskog arhitekte Soua Fudžimota, koji je podelio prvu nagradu sa kolegom Branislavom Redžićem, poslužiće kao prva faza uređenja tog dela savskog priobalja. Izgradnja oko 20.000 kvadrata komercijalnog i 26.000 kvadrata sa parkovima i parkinzima, po računici autora projekta, trebalo bi potraje između 18 i 24 meseca.
Na ovo se nadovezala ideja da se od Pariske ulice napravi plato koji će spojiti Knez Mihailovu i okolne ulice sa Kalemegdanom, a da saobraćaj bude sproveden ispod zemlje, na zadovoljstvo šetača.
Spiralno povezivanje Beton hale s Kalemegdanom i tunel između Knez Mihailove i Kalemegdana najverovatnije će se raditi istovremeno, jer zahtevaju skraćenje i preusmeravanje tramvajskog i automobilskog saobraćaja, kao i uštedu novca.
NA SLAVIJI NOVA MUZIČKA FONTANA
RENOVIRANJE Slavije trebalo bi da počne iduće godine. Središte kružnog toka krasiće velika svetlosna i muzička fontana. Kao jedno od rešenja, moguće je izdvajanje tramvajskog i trolejbuskog saobraćaja po obodu i izgradnja četiri podzemna pešačka prolaza. Ovim projektom bi se povećao protok vozila i izbeglo ukrštanje pešačkog i drumskog saobraćaja.
ŠTRAFTA OD "ALBANIJE" DO PRISTANIŠTA
POVOD da se povežu Knez Mihajlova ulica i Kalamegdan, je logičan nastavak na projekat uređenja Beton hale. Izgradnjom saobraćajnog tunela dužine 200 metara, od Gračaničke do spomenika Rigi od Fere, i nad njim pešačkog platoa sa fontanom, zaokružiće se pešačka celina od Palate "Albanija" do Savskog pristaništa.