Šta je novo?

Beskućnici i gradska sirotinja

Napusteni objekti se danas blokiraju daskama. Tesko je uci u njih.
Ovi beskucnici spavaju blizu pijace koja im je izvor hrane.
Dobri ljudi koji rade na piajci osecaju se obavezni da klosarima daju ponesto. Neko jabuku, jedan bogami pola pecene svinjske glave.
Ako se pijaca modernizuje, urbanizuje, niko nece nista davati klosarima. Na pijaci jos postoji duh naroda.


Osvrno bih se na jos jedan tip sirotinje, najbogatije medju siromasnima.
Bivsi komsija s Vracara. Ima penziju od 20000. zivi u regularnom ruiniranom stanu, medjutim, ne moze da prezivi zbog skupog infostana, aktivno sakuplja otpad po kontejnerimaa, narocito plasticne flase.

Postoje i profesionalni sakupljaci otpada. Sa ekipama koje dojavljuju telefonima kad ima nesto zanimljivo odbaceno.

Koga zanima generalni problem sirotinje obavezno da procita:
https://en.wikipedia.org/wiki/The_People_of_the_Abyss
Dorset-street-1902.jpg

Knjiga je dostupna dzabe na Projektu Gutenberg.

Sa kloonijalnom devastacijom u Beograd buducnosti slce se ljudi iz citave Srbije. Spavanje i zivot na ulicama bice sasvim uobicajen.
 
Мислим да је питање бескућника проблем који се мора решавати на индивидуалним случајевима. Највећи проблем су људи који су бескућници због психичког стања и њих је потребно збринути у здравственим установама. Мора се радити на повећању капацитета устанива које збрињавају бескућнике. Сећам се прошле зиме када су се жалили на попуњене капацитете. Друга фаза би била упошљавање тих људи. Они у складу са својим способностима морају да се врате у нормалан ток живота због њих самих.
 
Ja pozvam sve one koji se ovde sprdaju i misle da je lako biti beskucnik da pokusaju da prespavaju jednu nocu u Begardu napolju i 3 dana prezive bez novca.
 
Није лако, веома је штетно по здравље. Зато је потребно да постоје јаке институције које би збрињавале те људе којима је потребна помоћ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902732#p902732:3enj1ky5 je napisao(la):
MC_ » Sub Nov 27, 2021 5:55 pm[/url]":3enj1ky5]Ja pozvam sve one koji se ovde sprdaju i misle da je lako biti beskucnik da pokusaju da prespavaju jednu nocu u Begardu napolju i 3 dana prezive bez novca.

Ajde pa javi kako si prošao :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902732#p902732:2wcf0dw4 je napisao(la):
MC_ » 27 Nov 2021 16:55[/url]":2wcf0dw4]Ja pozvam sve one koji se ovde sprdaju i misle da je lako biti beskucnik da pokusaju da prespavaju jednu nocu u Begardu napolju i 3 dana prezive bez novca.
Ništa lakše :lol:
Udji u bilo koj kafic pre podne videceš
gomilu odraslih mladih ljudi koj nemaju svoju kucu-stan ( žive kog roditelja) -šta su drugo nego beskucnici :mrgreen:
a novac im je od roditelja - ne žive od svog rada vec šta im ,,roditelji udele
i tako oni su isto čista gradska sirotinja koja mašta o avionima i kamionima
3 dana ?
Neki umeju i danima da budu van kuce po splavovima i sl. i to bez para sve na ,,recku,, koju neko drugi (na pr. Tata) namiri

Sobzirom da to stanje godinama traje i bez želje da to promene mogu da se svrstaju još i u bolje stojece klošare samo što po neki kolica sa natpisom nekog supermarketa imaju kolica sa natpisom ĐP i sl.

Po svim ispunjenim stavka
misliš da i njih treba lečiti i osamostaliti
:lool:
 
Podsetio bih da su ubogi, kljasti, sakati, beskućnici, osiromašeni, prostitutke, prosjaci i razni drugi stalni inventar ulice ad urbe condita tj. otkako imamo gradove.

Neki ljudi jednostavno ne mogu da se prilahode našem izveštačenom svetu i to treba poštovati.


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Iz ovoga ispada da je svet postao izveštačen čim se stvorio prvi grad.
I da npr hendikepirani imaju problem zato što žive u gradu. Da ne žive u gradu, ne bi nikad postali hendikepirani.
I povrh svega - da im je u gradu teško, a na selu ili u divljni bi im bilo lakše da žive tako hendikepirani.
 
Ne ispada.
Ispada da su gradovi po svojoj prirodi privlačni za koncentrisanje takvih pojava, a neke od njih moguće da i podstiču, ali meni to nije poznato.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Ok, onda sam pogresno razumeo. Prvenstveno zbog ono "izvestaceno".

Mislim, i ja smatram da je mnooooogo aspekata covecanstva danas izvestaceno ali ne mislim da je to zato sto, i od kako smo poceli da zivimo u gradovima.

A da, naravno da gradovi privlace te osobe s otezanim uslovima. Bas zato sto na selu ili pak u poludivljini, tesko da neko hendikepiran moze da opstane.
 
Tokom hladnog talasa u prethodnih nekoliko dana u Beogradu je zbrinuto ukupno šest osoba bez krova nad glavom. Kako je za Tanjug rekla gradska sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević, reč je o pet osoba koje su zbrinute u Prihvatilištu za odrasla i stara lica i jednom detetu koje je zbrinuto u Prihvatilištu za decu.
 
Blago nama.... Bgd zbrinuo svih šest beskučnika....
eto rešen problem makar i sa privremenim krovom te i nema ih više u gradu.
Al ce da nam pozavide ovi iz Jevrope jer oni svoje ne mogu ni da navataju a kamoli da zbrinu

E da ... oni što stalno spavaju na pločniku u podzemnom prolazu Zelenog venca
nisu beskučnici vec spavači a to je vec dr. problematika
:lol:
 
Скоро сам чекао трамвај испод Бранковог моста и гледам у оној ниши пилона где су клупе и где су бескућници навукли разних ствари и смећа, појавили се пацови у сред бела дана.
 
Neki od beskucnik au svojoj nevolji dobiju razne psih bolesti. Izmedju ostalog i maniju velicine. Smatraju da su nacinom zivota kojim zive da neki nacin "izabrani". To je odbrambena reakcija.

Malo se zna o jednojposebnoj kategoriji, sakupljacima stvari iz kontejnera. Tu ima vise klasa ljudi od odlicno orgnizovanih Roma sakupljaca do solo lovaca na stvari penzionera.
Ima i onih koji obilaze smaojedanili nekoliko kontejnera.
Recimo popularni su kontejneri u cetvorouglu Milesevska, Tomasa Jeza, Sredacka, Sindjeliceva. Sakupljaci smatraju da tamo zive bogatasikoji cesto bacaju stvari.
 
Razgovor sa jednim beskucnikom:

Prica kako je navikao da ide bos, kako je kroz sneg isao bos. Sa svojih 60 godina, kaze da bi mogao u armiju.
Kaze da ceo dan radi. Pitam sta radi, on kaze da prosi na raznim mestima i da je to tezak posao.
"Moram da prosim, moram da zaradim. Ako vec sam na ulici onda pusim dobre cigare i pijem Vinjak."
"Mora da mi se nadje i za kondome, dobre kondome, imam odnose sa raznim damama".

Pitam ga gde spava.

Spava ispod stepenista jedne zgrade. Pustaju ga tu da prenoci. To je ostava, nema prozore, to je jedina mana.

Kad je zima, voli da sedi uz izloge nekih prodavnica, tu je toplije.

Kaze da je navikao, da se oseca mladim i pored 60 godina i da ima svoje dostojanstvo.
 
Значи у том случају проблем је у алкохолизму.
 
Alhoholizam ?
Ne,
problem je šro je ,,Laza,, i sl ustanove su ne uslovne i prenatrpane a i slabo se mari za njih tj nemaju dovoljnu sistemsku potporu
a kako ce i imati kad i za škole vodimo bitke da budu pristojne i obnovjlene
:)
 
Veliki problem beskucnika koji jos u vek imaju zube je zubobolja. Zas privatne zubare nemaju novca, drzavni skoro da vise ne postoje, a mnogi beskucnici nemaju zdravstveno osiguranje.
Kao u Podsharskoj Africi, mnogi idu otecenih lica, cekajuci da se vilica zagnoji i da bolesni zub sam ispadne.
 
Ta Zubobolja u nekoj buducnosti može biti vrlo raširena :lol:
Naime u toj buducnosti , metarmofoza iz običnog normalnog gradjanina u beskučnika odvijace se u jednom trenu-sekundi.... a da čovek nece ni shvatiti šta se dešava ..
Vec sada veliko interesovanje od pojedinaca pa do država je za ukidanje papirnog i prelazak na samo elektonski novac . :roll:
Svi znamo za slučajeve kada živog čoveka administrativnom greškom proglase mrtvim, koliko muka ima da dokaže da je živ da bi mogao i dalje nastaviti uobičajen život,
Uvodjenjem i totalnim umrežavanjem državnih resora u kombinaciji sa elektronskim ,,novcem,, bilo ko može postati žrtva slucajnog ili namernog ,,dilte-a,, - brisanja ... te lako dobijamo pojedinca u punom značenju stanja Beskucnika
Za računar postoje samo dve oznake nula i jedan. ... u tom slučaju ko ponese ,, nulu,,
sve mu se blokira ni hleb nece moci da kupi bez tudje milosti....

Možda je sve ovo kao mogucnost statusa Beskucnika , samo strah ili SF ....
al dovoljno da probudi nelagodnost na samu pomisao za svakog od nas
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913001#p913001:37g4a6um je napisao(la):
boca-ica » Čet Dec 30, 2021 1:02 am[/url]":37g4a6um]
Vec sada veliko interesovanje od pojedinaca pa do država je za ukidanje papirnog i prelazak na samo elektonski novac . :roll:
Da, to je jedna velika glupost i fasizam modernog vremena. Nazalost, ljudi su danas strasno lenji a strasno glupi tako da su je neki brze bolje prihvatili. Ja se licno nadam da ce papirni novac ostati sto duze u opticaju i u sto vise zemalja.

Izvinjavam se zbog offtopica ali ovo mi bas zapalo za oko a nedavno sam citao malo na tu temu
 
@_MC Evo vidiš da nisu svi tebi omraženi Beograđani zli i sebični. :)

Pod okriljem WWF-a, inicijativa mladih u borbi protiv klimatske krize postavila je prvi zajednički frižider za beskućnike u Srbiji ispred Dorćol Platz-a

Od ove srede, ispred beogradskog Dorćol Platz-a stoji Zajednički frižider čiji je cilj da se smanji bacanje hrane i pomogne onima kojima je to najpotrebnije.
1078313_emilija-bojic-i-tamara-stojkovic-zajednicki-frizider--sara-djuka_ff.jpg

Prvi ovakav frižider u Srbiji postavile su Tamara Stojković i Emilija Bojić u okviru istoimene omladinske inicijative koju su pokrenule kroz projekat svetske organizacije za zaštitu prirode WWF-a posvećen osnaživanju mladih u Srbiji u pronalaženju i sprovođenju rešenja za uzroke i posledice klimatske krize. Sam frižider je donirala organizacija 28. jun.

„Bila je prava čast i zadovoljstvo u proteklih šest meseci sarađivati sa devojkama iz inicijative Zajednički frižider. One su izuzetno posvećene i njihov entuzijazam i želja za promenom ni u jednom trenutku nisu posustali. Ono što ovu ideju čini posebnom jeste da ne samo da smanjuje otpad hrane već ima i humanitarnu komponentu koja iskazuje želju da se pomogne onima kojima hrana često nije dostupna”, ističe Mina Mirić, WWF Adria.

Prostor za frižider je ustupio Dorćol Platz, pa će na ovoj lokaciji biti dostupan onima kojima je najpotrebniji, a organizatorke inicijative i tim volontera koji su okupile će se brinuti za njegovo održavanje.

Frižider je oslikao ulični umetnik Andrej Kolosov, a inicijativu podržava i Banka hrane Beograd koja će da snabdeva frižider hranom.

 
Razgovor sa jednim skupljacem otpada iz kontejnera:

"Nemam nikakvih uslova, placam sobu 10000 din mesecno, nemam kupatilo. Nemam uslova da se obrijem ili okupam. Kupam se u socijalnom kupatilu.
 
@_MC Evo vidiš da nisu svi tebi omraženi Beograđani zli i sebični. :)

Pod okriljem WWF-a, inicijativa mladih u borbi protiv klimatske krize postavila je prvi zajednički frižider za beskućnike u Srbiji ispred Dorćol Platz-a

Od ove srede, ispred beogradskog Dorćol Platz-a stoji Zajednički frižider čiji je cilj da se smanji bacanje hrane i pomogne onima kojima je to najpotrebnije.
1078313_emilija-bojic-i-tamara-stojkovic-zajednicki-frizider--sara-djuka_ff.jpg

Prvi ovakav frižider u Srbiji postavile su Tamara Stojković i Emilija Bojić u okviru istoimene omladinske inicijative koju su pokrenule kroz projekat svetske organizacije za zaštitu prirode WWF-a posvećen osnaživanju mladih u Srbiji u pronalaženju i sprovođenju rešenja za uzroke i posledice klimatske krize. Sam frižider je donirala organizacija 28. jun.

„Bila je prava čast i zadovoljstvo u proteklih šest meseci sarađivati sa devojkama iz inicijative Zajednički frižider. One su izuzetno posvećene i njihov entuzijazam i želja za promenom ni u jednom trenutku nisu posustali. Ono što ovu ideju čini posebnom jeste da ne samo da smanjuje otpad hrane već ima i humanitarnu komponentu koja iskazuje želju da se pomogne onima kojima hrana često nije dostupna”, ističe Mina Mirić, WWF Adria.

Prostor za frižider je ustupio Dorćol Platz, pa će na ovoj lokaciji biti dostupan onima kojima je najpotrebniji, a organizatorke inicijative i tim volontera koji su okupile će se brinuti za njegovo održavanje.

Frižider je oslikao ulični umetnik Andrej Kolosov, a inicijativu podržava i Banka hrane Beograd koja će da snabdeva frižider hranom.

Sad ce ''mediji'' SNSekte da ih optuze da su lovu dobili od Sorosa, Rokfelera ili tako nekog ultraomrazenog tipa. :p
 
Meni su sve te "inicijative mladih" uvek sumnjive.
Plasim se da iza njih stoji neki rezim, domaci ili strani.
Sutra cu da odem tamo i da proverim da li je sve to istina.
Fotografija mi deluje kao neka reklama za kapute.
 
Vrh