Šta je novo?

Beogradski Sajam

s3.jpg
 
Dobro, ali kakve veze ovo ima sa Starim sajmištem?

Vučko je rekao da nameravaju da isele i novi sajam, pa sam se nadovezao sa komentarom da to nije izolovana greška nego deo šireg koncepta prodavanja ili komercijalizacije kompletnog Beogradskog priobalja. Tako da zaista nema baš direktne veze ali indirektne ima. I Staro sajmište je na obali. Od njega je ostalo svega nekoliko originalnih zgrada. Čime će popuniti ostatak prostora samog sjamišta, i šta će biti OKO memorijalnog centra, uzevši u obzir ovakav koncept?
 
https://www.facebook.com/artzamurst...gPDLNRx7-Y2C4HOyLsd6WDTNVR49U3MH9d&__tn__=<*F
Dragoljub Zamurovic Photography
https://www.facebook.com/artzamurstudio

Sećam se: Beogradski sajam

Sunce je već bilo daleko na zapadu kad sam snimio ovu fotografiju sa zbijenim vagonima na kolosecima koje vode ka nekadašnjoj i, nadam se, budućoj Glavnoj železničkoj stanici Beograda. Iznad njih su džinovske kupole Beogradskog sajma, koje dominiraju prostorom svojom impozantnom arhitekturom.

Glavni projektant Beogradskog sajma je profesor arhitekta Milorad Pantović. Sećam se da nam je na jednom predavanju pričao o vremenu prov…
Прикажи још

347079992_1050269322600068_8249734040661217613_n.jpg
 
Оронуо, запуштен призор али призор који је давао наду да ће овај град са тако великим инфраструктурним наслеђем кренути напред кад-тад.

У међувремену, скоро све са слике је почупано, обесмишљено, затворено, срушено или ће ускоро бити срушено зарад прања пара локалних и белосветских шверцера којечега.
 
Ja upravo radim nešto da to bude sve kako treba.
Sa zgradama normalnih veličina, sa prostranim ulicama, parkovima i zelenim površinama izmedju zgrada kao i uklapanje istorisjkih objekata sajma u novi novonastali urbani ambijent sa širokim trotoarima i trgovima.
Naravno i setaliste uz obalu koje će biti dovoljno udaljeno od zgrada.
 
Poslednja izmena:
Ако имаш комуникацију са надлежнима, приупитај их за овај трафо.
 
Ne znam čemu smajli, ja se ne pitam za trasu metroa.🤔
Pa pažljivije čitaj šta sam napisao. I pokušaj da ne tumačiš svaki moj odgovor na tvoj komentar kao da imam nešto lično. Ti si konkretno izneo konstataciju, ja istu opovrgao i to je to. Isti odgovor bi bio i da je neko drugi napisao konstataciju.​
 
Ja sam razumeo da se tvoj komentar odnosio na trasu metroa da ti se ne svidja sto prolazi tuda.

Ja tu trasu nemam sta da branim ili napadam, moram samo da je uzmem u obzir kao deo projektnog zadatka jer prolazi kroz područje koje treba urbanistički da organizujem pa samim tim utiče i na raspored zgrada, ulica zelenih površina itd.
 
Ja sam razumeo da se tvoj komentar odnosio na trasu metroa da ti se ne svidja sto prolazi tuda.

Ja tu trasu nemam sta da branim ili napadam, moram samo da je uzmem u obzir kao deo projektnog zadatka jer prolazi kroz područje koje treba urbanistički da organizujem pa samim tim utiče i na raspored zgrada, ulica zelenih površina itd.
I dalje mašiš poentu. Možeš da braniš trasu metroa do sudnjeg dana, što se kaže, ako hoćeš, a i da je isto tako napadaš, ona je u kontekstu mog odgovora nebitna. Oko toga možemo da se raspravljamo, što suštinski i radimo, i to ne utiče na mišljenje oko tvoje konstatacije. Tvoja konstatacija je bila da je nemoguće graditi metro ispod zgrada, a ja naveo postojeći primer Humske kao kontra primer onoga što si naveo, tj. da je ipak moguće.

Maliciozni komentar upućen meni koji pravi urbanistički projekat koji uzima u obzir sve primedbe Beobuild forumaša da se napravi jedan lep evropski kvart kakav zaslužuje Beograd.
Da li su tu uzete i primedbe onih koji su protiv tog kvarta i koji su za ostanak Sajma na tom mestu?
 
Odredjene zgrade sajma će ostati.
Sajam kao sajam se seli i tu se priča završava. On definitivno ide u Surčin.
Pripreme za njegovo projektovanje su već započete

Područje sajma se urbanizuje kao prirodni nastavak grada.
Jedino pitanje koje se u ovom trenutku postavlja je kako će to da se izvede i kako će to da izgleda na kraju, kakva će biti ulična matrica, kakvi će biti gabariti zgrada, koliko će biti zelenila, kakva će biti arhitektura.

Sto se tiče tehničke izvodljivosti na tvoje pitanje da, moguće je izgraditi zgrade iznad metroa ako je metro kaseta predvidjena za to.

U masterplanu koji radim trasa bivseg zeleznickog koridora se ne dira i predvidjena je kao zelena povrsina sa mogucnošcu promene namene u neki vid linijskog parka, bici staze, šinskog sistema tipa tramvaja ili LRT.
 
Poslednja izmena:
Како ће да се изведе део од Газеле до Сајма? Можемо о томе на теми о сајму.
 
Odredjene zgrade sajma će ostati.
Sajam kao sajam se seli i tu se priča završava. On definitivno ide u Surčin.
Pripreme za njegovo projektovanje su već započete

Područje sajma se urbanizuje kao prirodni nastavak grada.
Jedino pitanje koje se u ovom trenutku postavlja je kako će to da se izvede i kako će to da izgleda na kraju, kakva će biti ulična matrica, kakvi će biti gabariti zgrada, koliko će biti zelenila, kakva će biti arhitektura.

Sto se tiče tehničke izvodljivosti na tvoje pitanje da, moguće je izgraditi zgrade iznad metroa ako je metro kaseta predvidjena za to.

U masterplanu koji radim trasa bivseg zeleznickog koridora se ne dira i predvidjena je kao zelena povrsina sa mogucnošcu promene namene u neki vid linijskog parka, bici staze, šinskog sistema tipa tramvaja ili LRT.
Znači ako sam dobro protumačio tvoj odgovor zavijen u oblande, pošto nemaš kohones da na "osetljiva" pitanja odgovoriš direktno i nedvosmisleno, nisu uopšte uvažene primedbe građana koji su za ostajanje Sajma u ovom obliku kakav je danas. Delimično ostajanje hala (2-3) ne smatram kompromisom.
 
Sto se mene tice ja nemam nista protiv toga da sajam kao sajam ostane u halama 1, 2, 3, kao i da metro ne prolazi područjem sajma nego negde drugde ja ne mogu da utičem na to jer su to politicka pitanja o kojima ja ne odlučujem.
Ali isto tako nemaš ništa protiv da radiš projekat širenja BNV, odnosno BNV 2, sa sve metroom tuda.

Ako neko zeli da predlozi neki projekat gde sajam ostaje na svom mestu, slobodno moze da uradi svoj urbanisticki projekat i da predlozi tako nesto.
:ROFLMAO:

Ja sa ljudima koji su imali primedbe da sajam kao sajam ostane tu nisam imao kontakt a to ni ne utiče na ono sto ja radim jer izvorne hale ostaju na svom mestu i ako neko resi da sajam ostane na toj lokaciji (u sta sumnjam) uvek ce moci retroaktivno to da se uradi.
Isto kao što će uvek moći da se retroaktivno vrati Savski amfiteatar u prethodni izgled.
 
Možeš nazvati to područje BnV 2.0 ako želiš, to je tvoje pravo, meni je skroz svejedno kako se to zove to su zgrade ulice i zelene površine kako god okrenuo.

I da tako je, ja nemam nikakav problem da radim taj projekat ma kakvo god ime mu dali, sa metroom ili bez njega sa sajmom ili bez njega.

Ako hoćeš da vratiš BnV u svoje prvobitno stanje, izvoli ja ti ne branim, šta ja imam sa tobom i tom tvojom idejom?

Meni je samo problem kad dodju ostrašćeni ljudi sa antiprotivnim stavovima koji odmah napadaju sagovornika samo zato sto neko njih nije pitao za mišljenje.

Ti i Vučko ste našli na kritikujete projekat koji niste čak ni videli i odmah ste politizovali celu stvar.

Koji problem vi imate???

Od glupave trafostanice na trasi metroa odosmo u debeli off zato sto si ti u stanju na bilo sta sto bi ja rekao da kažeš suprotnu stvar samo da bi kontrirao, naravno uz spustanje diskusije na lični nivo.
 
Можемо о сајму на теми о сајму.
Што се тиче трафоа, на простору бившег БнВ је постојало неколико трафоа за напајање железничке мреже, рационално би било да је нека од њих сачувана за потребе метроа.
 
Meni je samo problem kad dodju ostrašćeni ljudi sa antiprotivnim stavovima koji odmah napadaju sagovornika samo zato sto neko njih nije pitao za mišljenje.

Ti i Vučko ste našli na kritikujete projekat koji niste čak ni videli i odmah ste politizovali celu stvar.

Koji problem vi imate???

Od glupave trafostanice na trasi metroa odosmo u debeli off zato sto si ti u stanju na bilo sta sto bi ja rekao da kažeš suprotnu stvar samo da bi kontrirao, naravno uz spustanje diskusije na lični nivo.
Mani me tih SNS tipskih odgovora i izvrtanja. Sam si rekao da si uvažio primedbe ljudi sa foruma, a ja sam najnormalnije pitao da li je tu uključeno i mišljenje ljudi koji su protiv tih zgrada, zelenila i drugih planiranih stvari na prostoru Sajma. Niko te nije bio po ušima da to spominješ. To što ne umeš da prihvatiš kritiku i drukčije mišljenje nije moj problem. Kao i bilo ko drugi, iznosim svoje mišljenje o projektima i nemam problem da kažem da se sa nečim ne slažem, niti ikome govorim da politizuje neke stvari jer ima drukčije mišljenje od mojeg. Jedino što sam isticao i kritikovao je inertnost nekih članova nakon što su uplovili u političke vode.​
 
Mani me tih SNS tipskih odgovora i izvrtanja. Sam si rekao da si uvažio primedbe ljudi sa foruma, a ja sam najnormalnije pitao da li je tu uključeno i mišljenje ljudi koji su protiv tih zgrada, zelenila i drugih planiranih stvari na prostoru Sajma. Niko te nije bio po ušima da to spominješ. To što ne umeš da prihvatiš kritiku i drukčije mišljenje nije moj problem. Kao i bilo ko drugi, iznosim svoje mišljenje o projektima i nemam problem da kažem da se sa nečim ne slažem, niti ikome govorim da politizuje neke stvari jer ima drukčije mišljenje od mojeg. Jedino što sam isticao i kritikovao je inertnost nekih članova nakon što su uplovili u političke vode.​

Mešaš ulogu političara i projektanta

Politika se ne bavi arhitekturom i urbanizmom, ona definiše projektni zadatak, kaže sta se gradi na odredjenom mestu.
A sad da li će tu biti trokrilni ormani ili skandinavska arhitektura, oni kad reše da urbanizuju jednu lolaciju ne ulaze u to, projektant je tu da nudi arhitektonsko rešenje koji oni mogu da izmene koliko god žele pa čak i da odbiju ako im se ne svidja.

Ako se ti zalazes da prostor sajma ostane takav, ti predlozi to gradskim vlastima samo što je 99,99999% šanse da te odbiju. Samo ćeš da gubiš vreme i to je realnost svidelo se to tebi i ljudima koji se zalažu za to ili ne.

E sada ako neko hoće da dejstvuje u nekom realnom okviru on mora da krene od realnih okolnostu a one su takve kakve jesu i mnogo je teško pa skoro nemoguće uticati na njih na nivou pojedinca.

Ja sam ti rekao na koje parametre ja kao projektant mogu da utičem u okviru nekog projekta a to moze da bude estetika objekta visina, gabariti, zelenilo itd.

Nema tu SNS tipskih odgovora ti precenjujes moje mogućnosti ja nisam političar i ne mogu da ukinem metro ili da promenim njegovu trasu i da zelim to kao sto ne mogu da resim da sajam tu ostane ako je predvidjen za selidbu.
Isto tako za te nove zgrade, ako ih ne projektuje Spasio, projektovaće ih Pera Perić ili možda tamo neki John iz Wašingtona ili Londona ko zna.

Krajnji rezultat zavi samo od toga da li ovo radi neko ko mari za izgled i kvalitet urbanizma ili ne, e onda mozes ocekivati kanjone, zidine dvokrilne i trokrilne ormane a to niko ne zeli zar ne?
 
Poslednja izmena:
Ako se ti zalazes da prostor sajma ostane takav, ti predlozi to gradskim vlastima samo što je 99,99999% šanse da te odbiju. Samo ćeš da gubiš vreme i to je realnost svidelo se to tebi i ljudima koji se zalažu za to ili ne.
Kada ono beše kreće uklanjanje Starog savskog mosta?
 
Iskreno nemam pojima i ne bavim se time.

Ja trenutno radim područje sajma i sa 17 penzionisanih inženjera iz IMTa pokušavano da oživimo proizvodnju traktora u Srbiji da se napravi nova fabrika traktora i to je to na mom nivou.
 
Nema tu SNS tipskih odgovora ti precenjujes moje mogućnosti ja nisam političar i ne mogu da ukinem metro ili da promenim njegovu trasu i da zelim to kao sto ne mogu da resim da sajam tu ostane ako je predvidjen za selidbu.
Možeš da ne učestvuješ u projektu.

Krajnji rezultat zavi samo od toga da li ovo radi neko ko mari za izgled i kvalitet urbanizma ili ne, e onda mozes ocekivati kanjone, zidine dvokrilne i trokrilne ormane a to niko ne zeli zar ne?
Meni je isto dal su kanjoni ili prostor kao što je u mom naselju, soliteri u okruženju sa zelenilom, ako smatram da neki prostor ne treba da se menja.
 
Ja zelim da učestvujem u projektu jer mislim da taj deo treba da se urbanizuje zato što grad treba da se spusti na reke i to je moje lično uverenje.

Ti ako ne želiš da se taj deo urbanizuje imaš potpuno pravo da dejstvuješ u tom smeru.

To je već pitanje ličnog doživljaja prostora.
 
Poslednja izmena:
Vrh